Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum sa urmaresc tv in win 8.1?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am instalat Windows 8.1 Pro pe laptopul pe care inainte aveam Win 7. Ruleaza foarte bine, parca e putin mai rapid, mi-a recunoscut drivere, totul e ok. Problema pe care am descoperit-o dupa instalare este aceea ca desteptii de la Microsoft ofera acum contra cost acel Windows Media Center, prin intermediul caruia urmaream canalele tv inainte (laptopul are tv tuner incorporat). Intrebarea mea e cum sa procedez acum, ce soft free ar fi bun pentru a urmari tv?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
XBMC
http://xbmc.org/download/

#3
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
KMPlayer si clasicul VLC au functii TV. Depinde acum cat de multe ceri de la un soft de profil.

Unul excelent pentru un power user (si romanesc, pe deasupra) e Chris TV. Doar ca e payware. Insa nu e scump (vreo 40e).

#4
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Post_-_, on 16 iulie 2014 - 22:22, said:


Merci, l-am instalat, insa nu inteleg cum sa urmaresc canale tv?! Eu vreau sa bag cablul tv in laptop si sa urmaresc (record, daca se poate) canalele tv furnizate de operatorul de cablu.

Edited by mihail75, 16 July 2014 - 22:44.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Incearca http://www.softpedia...isTV-Lite.shtml

#6
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postrumegus, on 16 iulie 2014 - 23:01, said:


am incercat, nu imi gaseste canalele de la cablu (cautat la PAL-B). Altceva nu exista?

#7
forceps

forceps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.07.2014
De ce nu te uiti sa vezi ce tuner-tv ai in laptop si apoi sa descarci utilitarul chiar de pe saitul producatorului?

#8
CatrinelM

CatrinelM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2014

View Post_-_, on 16 iulie 2014 - 22:22, said:


View Postmihail75, on 16 iulie 2014 - 22:43, said:

Merci, l-am instalat, insa nu inteleg cum sa urmaresc canale tv?! Eu vreau sa bag cablul tv in laptop si sa urmaresc (record, daca se poate) canalele tv furnizate de operatorul de cablu.
Nici nu avea cum sa mearga asa cum vrei tu. Iti spun asta in calitate de vechi utilizator XBMC, atat in Windows
Attached File  Screenshot (1).png   1.84MB   49 downloads
Cat si in Linux
Attached File  Screenshot from 2014-07-17 01:39:53.png   1.84MB   48 downloads

Edited by _-_, 17 July 2014 - 08:07.
jigniri la adresa unui moderator


#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmihail75, on 16 iulie 2014 - 22:16, said:

am instalat Windows 8.1 Pro
Cu ce fel de licenta?

View Postmihail75, on 16 iulie 2014 - 22:16, said:

Problema pe care am descoperit-o dupa instalare este aceea ca desteptii de la Microsoft ofera acum contra cost acel Windows Media Center, prin intermediul caruia urmaream canalele tv inainte (laptopul are tv tuner incorporat).
Ti-a venit Windows Media Center la pachet cu laptopul?

#10
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Am avut Windows 7, acum am trecut pe 8.1 Pro, ambele cu licenta (cumparat prin firma). Windows Media Center era preinstalat in 7, acum cica tre sa platesti daca il vrei. La tuner, in device manager spune ca e Toshiba USB DVB-T Analog Hybrid Tuner (laptopul e Toshiba Satellite). In fine, mai caut, poate gasesc un programel care sa imi permita sa vad canalele de pe cablu. Intre timp, caut pe site-ul Toshiba, desi la o prima incercare nu am gasit.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
The XBMC Live TV and PVR/DVR Setup Guide

Gasesti si tutoriale in limba romana. Deschide urmatorul videoclip cu "watch on youtube" si iti vor aparea si altele:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ttWMUI9dDNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postmihail75, on 16 iulie 2014 - 23:30, said:


am incercat, nu imi gaseste canalele de la cablu (cautat la PAL-Posted Image. Altceva nu exista?
La setari, alege tara Germania, nu Romania.

#13
forceps

forceps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.07.2014
@mihail75
Nu ti-a fost livrat odata cu laptopul un CD cu drivere si aplicatiile specifice?
Eu cand aveam Toshiba Satellite, am avut si CD la el.
Din cate stiu eu, XBMC nu stie sa redea programe de pe un tuner tv ci doar streamuri (programe tv online) cu ajutorul unor pluginuri si, daca vrei streamuri exista multe saituri cu programe tv care se pot viziona direct in IE instaland Sopcast si VLC sau chiar aplicatii de acest tip (care, marea majoritate sunt  in esenta acelasi lucru, un IE modificat+sopcast+VLC, doar ca au liste cu adresele sopcast pe un server)

Edited by forceps, 17 July 2014 - 09:43.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
XBMC nu ofera suport pentru niciun fel de TV tuner analog.
Tot ai nevoie de drivere/ software dedicat modelului tau de tv tuner.
Integrarea cu XBMC nu este usoara si nu este obligatoriu sa iti si functioneze.
Poti utiliza Google ca sa te documentezi: https://www.google.r...support windows

Daca singurul lucru care te intereseaza este sa vizionezi canale de pe cablu transmise analog, atunci nu ai nevoie de un media center.
Eu credeam ca te intereseaza un echivalent pentru Windows Media Center.
Ca alternativa la aplicatia care venise impreuna cu TV Tunerul eu utilizam DScaler: http://www.softpedia...g/DScaler.shtml
(Nici aceasta nu este neaparat compatibila cu TV tunerul tau. Eu alegeam din lista aplicatiei un alt model de TV tuner pentru ca al meu nu era suportat. Insa functiona. Trebuie gasite setarile potrivite.)

#15
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am incercat si DScaler, din pacate nu ma descurc cu el. Eu regret acel media center pentru ca era simplu, recunostea tunerul, cauta frumos canalele, aveam si telecomanda la laptop, rula bine. Acum... nu ii dau de cap, nici nu pot spune ca ma pricep. Incerc sa vad ce mai gasesc pe net.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmihail75, on 17 iulie 2014 - 08:11, said:

Am avut Windows 7, acum am trecut pe 8.1 Pro, ambele cu licenta (cumparat prin firma).
Si te retin cei 10 euro cat costa Windows 8.1 Media Center Pack?

#17
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
nu ma retin, insa nu stiu cum se face dar cind am incercat pe net mi-a spus ca e 100 de euro (desi am Win 8.1 Pro)!

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai urmat pasii de aici:
http://windows.micro...8/feature-packs ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate