Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Cum sa fac sa lucrez doar 8 ore pe zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Sunt contabila. Am schimbat multe locuri de munca pana acum si de multe ori am avut problema asta: sefi care au pretentia sa prestez ore suplimentare, in special neplatite.

La primul loc de munca, neavand nici experienta nici viteza de tastare la calculator am considerat de bun simt sa raman peste program pana catre 8-9 seara ca sa-mi termin treaba. Era vina mea ca ma miscam incet, deci nu am cerut plata orelor suplimentare pt ca am cosiderat ca nu ar fi corect. Cu timpul insa am prins asa o viteza ca nici nu mai era nevoie sa privesc tastatura sau planul de conturi si reuseam sa-mi termin treaba pe la 5.30-6, atunci cand se termina si programul oficial de lucru. M-am bucurat ca fraiera ca pot pleca acasa la o ora normala, cand colo seful meu a s-a gandit altfel: si anume, orice noua problema/proiect/sarcina de lucru aparea, era automat directionata la mine, ca sa nu mai pot parasi biroul ca boieroaica la 5.30 ci sa stau tot pana la 8, sa-i ridic firma pan' la cer. Cand am ridicat problema platii orelor suplimentare mi s-a raspuns "nu avem de unde" dar eu ca si contabila vedeam bine in conturile firmei ca ar fi de unde Posted Image Era la inceputul anilor 2000, ani cu somaj mare, de aceea nu mi-am cautat de lucru imediat in alta parte. In schimb, daca seful ma fura pe mine, m-am apucat sa il fur si eu pe el, adica sa mai pierd timpul cu diversi futalai pe Hi5 (un fel de Facebook) in timpul programului, sa dau telefoane personale, sa stau la barfe cu colegele. As fi preferat de 1000 de ori sa plec din birou la 5.30 si sa stau pe Hi5 acasa.

Al 2-lea job. Noul sef avea tampitul obicei de a face vizite printre birourile sclavilor si de a le da noi chestii urgente de facut cu exact 10-15 minute inaintea terminarii programului. Aici orele suplimentare macar se plateau, asa ca ramaneam peste program si prestam insa nu-mi placea ca devenise deja regula.

Al 3-lea job. Eram angajata la o firma de contabilitate si printre multi clienti normali aveam si 2 nesimtiti. Astia se trageau pe cur ca nu au timp sa ajunga la biroul meu cu actele lor in timpul programului meu ci aveau pretentia sa ii astept eu pe la 9 seara. L-am intrebat pe unul din  ei de fatza cu seful meu: "bine, eu raman sa va astept peste program dar mie ce-mi iese la faza asta?" Iar el zice "pai o sa platesc mai mult la factura". De parca asta ma ajuta pe mine personal cu ceva, eu eram aia care-si irosea timpul pt el! Asa ca m-am uitat la seful si i-am zis: "imi iese si mie ceva?". Seful m-a aburit ca sa vedem, blabla, firma nu-si permite. Cu prima ocazie cand s-a anuntat clientul ca "asteapta-ma la birou, ca ajung pe la 8.30" i-am zis ca nu pot, am ceva urgent acasa. A lasat actele la receptie, ia uite cum se gasesc solutii daca vrem.
Tot la jobul asta seful tragea de mine sa vin in weekenduri sa prestez, asa, munca patriotica.  L-am intrebat "imi dai un bonus?" "nu, ca nu-si permite firma, bblabla dar iti dau zile libere". Ok, am zis. De Craciun si-a dat singur un bonus de 3000 EUR (pt el a avut firma bani) iar pt mine fix penis. I-am cerut zile libere, nu s-a putut ca era prea mult de lucru, asa ca i-am cerut banii pe orele suplimentare. A tipat la mine si mi-a zis ca sunt nesimtita, greu am scos banii de la el.

Al 4 lea job fusese ok, munca lejera dar seful prost gramada, ma consuma psihic. Am schimbat iar jobul, am ajuns intr-o echipa cu 4 oameni. La un mom dat unul din colegi isi da demisia. HR-ul se facea ca ne cauta un inlocuitor pt noul coleg insa cica nu gasea. Intre timp munca s-a redistribuit la noi astia 3 ramasi. O vreme am ramas peste program ca sa pot sa-mi termin treaba insa te saturi sa tot prestezi gratis pana la 9-10 seara asa ca am inceput sa-mi fac munca mai cu picioarele. Nu-mi placea sa fac asta, dar voiam si eu sa am viata personala. Tot in firma asta am obs ca toata lumea statea pana tarziu la birou (cultura firmei) insa pierdeau vremea pe la fumat, automatul de cafea, pauze de masa lungite. Daca trageai tare sa-ti termini lucrul la 6 faceai nota discordanta fatza de colegii aia "harnici" care stateau pana la 8 si automat proiectele in plus aterizau pe masa ta, ca erai prea libera.

La ultimul job lucram 12+ ore pe zi insa se platea bine, salarii mari, bonusuri, trainiguri platite de firma, avansari, beneficii gramada. Pt ca firma ma rasplatea bine, trageam si eu la maxim, nu mai aveam viata personala deloc. La un mom dat organismul meu a cedat de oboseala si stress si am renuntat la postul ala.

VREAU CA LA VIITORUL JOB SA LUCREZ DOAR 8 ORE PE ZI. Sa lucrez cinstit, nu sa frec menta, insa doar 8 ore. CUM FAC??

Am incercat tot felul de variante dupa cum vedeti mai sus. Acum ma gandesc sa incerc sa zic la urmatorul job ca am un copil si ca bona sta cu el doar pana la 7, deci la 6 tb musai sa rup usa. Asta inseamna sa mint (eu n-am copii), oare merge?

Edited by casablanca1000, 16 July 2014 - 01:23.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Nu poti.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcasablanca1000, on 16 iulie 2014 - 01:21, said:

VREAU CA LA VIITORUL JOB SA LUCREZ DOAR 8 ORE PE ZI. Sa lucrez cinstit, nu sa frec menta, insa doar 8 ore. CUM FAC??

E simplu. După cele 8 ore petrecute la muncă te ridici și pleci. A doua zi repeți.

#4
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Ar fi o solutie: iti iei un part time de 4 ore si cu ce mai stai peste, ajungi taman la 8 ore. Posted Image

View Postmufa, on 16 iulie 2014 - 01:39, said:

După cele 8 ore petrecute la muncă te ridici și pleci. A doua zi repeți.
Si a treia zi poti sa stai acasa...

E greu de aplicat chestia asta: "am program pana la 5 si la 5:01 am iesit pe usa"... mai ales daca se gasesc colegi care sa stea peste program.

Edited by Mocebon, 16 July 2014 - 01:44.


#5
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010
cum a zis colegul de sus (mufa) te ridici si pleci, nu trebuie sa fii prea cuminte si sa faci fix dupa regula altfel o sa lucrezi cum ai zis in istoria ta toata viata.

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 05.04.2006
Iti faci firma proprie, poti incepe cu PFA. Uneori, o sa vezi, e mai complicat sa ai firma ta si sa muncesti pentru tine, decit pentru altii, insa satisfactiile nu se pot compara.

#7
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Eu deduc de aici ca tu te pricepi la ceea ce faci , ai experienta si faci treaba buna. Mai trebuie doar sa fi putin ferma.

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Eu aveam program de la 9 la 18. Insa de fiecare data la 5:50 eram la lift Posted Image chiar din prima zi am fost primu' care s-a carat acas' din birou. Pe urma m-am desteptat si mai mult. Avand program flexibil aterizam pe la 10, 10 si ceva la birou (ultimul) si ramaneam cam pana la 6:30 - 6:40 ora la care plecau toti sau mna cine statea asta e sa stea eu ma caram nu mai tarziu de 6:40. Practic stateam la munca cel mult 8 ore si lucram 7 ca deh, programu' era de 8 ore munca si una pauza iar la 13 se lua obligatoriu pauza Posted Image Desigur bagam chestii psihologice gen mail patronacului pe la 8 - 9 - 10 seara cu chestii privitoare la munca si prostu' credea ca ma ocup de firma lui toata ziua Posted Image)

Edited by potae, 16 July 2014 - 01:58.


#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Schimba tara.

Mie mi-a spus seful inca dinainte de a-mi fi sef, sa nu fac mai mult de 10 ore suplimentare pe luna, si daca le fac, atunci luna urmatoare sa muncesc 10 ore mai putin.

#10
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
In Romania ce ar trebui sa fie normal e vazut anormal, iar anormalul e deja normalitate ... Adica toti intreaba si se mira ca pleci dupa 8 ore de munca acasa ... sau la alt job ... Ai ore lucrate peste, insa de vrei o ora liber iti zice sa-ti faci cerere de concediu ... etc
Faptul ca justitia in Romania este lenta si nu este oarba, ca institutiile statului lucreaza contra cetateanului si sunt deranjate daca le "deranjezi", face ca respectarea legii de catre patronat sa fie optionala, si astfel de abuzuri sunt deja "normale" ...

#11
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Eu lucrez de mai am putin si ma curat asa ca mi-am dat demisia si o sa lucrez pe bani mai putini cu un program mai lejer iar intre timp ma voi ocupa de ferma  ,  ca sa devin propriul meu sef.
Record absolut simbata  ,  20 de ore iar duminica la ora 13  eram pe baricade si cica sa zimbesti la clienti  ,   sa fii dragalas si politicos  .  Saracii clienti cind dau ochii cu mine la intrare  .

#12
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postmufa, on 16 iulie 2014 - 01:39, said:

E simplu. După cele 8 ore petrecute la muncă te ridici și pleci. A doua zi repeți.

Exact cum zice Mocebon: faci asta si iti pierzi jobul, a patit-o la locul de munca nr1 o colega care se angajase in acelasi timp cu mine.
Vreau sa am si eu un copil intr-o zi si nu vreau sa il creasca o straina si cand ajung eu acasa el sa doarma. Ca cacat de viata e asta??

N-am mai scris sus de cate ori ma trezeam ca ma suna seful in afara programului. Ii ignoram telefoanele, ii ziceam a 2-a zi ca nu le-am auzit si ma lua peste picior ca sa ma spal in urechi, sa-mi fac control ORL si altele asemenea. Unul din clientii nesimtiti avea pretentia sa-i dau nr meu de telefon sa ma fute la cap si in weekend si i-am zis ca nu i-l dau pt ca ala e tel meu personal, nu e de serviciu. Iar el a insistat, tot nu i l-am dat Posted Image  insa mi-am facut niste nervi....

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcasablanca1000, on 16 iulie 2014 - 02:11, said:


Exact cum zice Mocebon: faci asta si iti pierzi jobul, a patit-o la locul de munca nr1 o colega care se angajase in acelasi timp cu mine.


Posted Image  insa mi-am facut niste nervi....


Pai vezi !

#14
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postcasablanca1000, on 16 iulie 2014 - 02:11, said:

Exact cum zice Mocebon: faci asta si iti pierzi jobul, a patit-o la locul de munca nr1 o colega care se angajase in acelasi timp cu mine.

Primul meu loc de munca, omul cu laptopul de pe locomotiva, date, diagnoze, etc... Firma lui Berceanu, sef un fost universitar, m-au intepat la bani, le-am calculat un scurt circuit la transformatorul primar al unei locomotive cat sa nu declanseze protectiile din reteaua de tractiune, era nou nouta, bagasera 1 milion USD in ea, a ars pana la tabla.

Toti stiau cine e de vina, dar n-au avut nici o proba, n-am recunoscut nimic.
Cum am primit acceptul am plecat in Germania...

Cauta si tu sa le dai la gioale, nu trebuie doar sa pleci, trebuie sa plece si seful
Angajatii cu mai putina carte sunt mai temuti de catre "directorasi", ca nu se sfiesc sa dea cu pumnu, cu piatra sau sa sterpeleasca ce gasesc
Chiar acum a plecat un romanas in Germania, suparat pe sef a intrat cu stivuitorul in limuzina, n-a vazut boul ca era si nevasta-sa in spate, geamuri fumurii ce sa faci, a facut 1 an pentru ucidere din culpa, gheara stivuitorului i-a strapuns toracele ce pe o carpa...

Si de unde a plecat, de la un rahat de raft lovit din greseala si strambat, care a fost indreptat de meseriasi, dar daca s-a umflat tarata in sef sa opreasca dintr-un salariu de 300 euro, acum e vaduv.

Edited by Hedonist, 16 July 2014 - 02:27.


#15
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Doamne fereste, Hedonist, nu vreau sa ajung la lucruri extreme.

As vrea doar - cum zicea Hagi - sa facem sa fie bine ca sa nu fie rau. Angajat si angajator sa fim corecti unii cu altii, sa nu ne furam, sa nu ne batem joc.

#16
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
In principiu, cum ii inveti asa ii ai! ... Dupa prima luna, in zelul meu am lucrat si sambetele, plus ore peste cele 8 normale, insa o problema medicala urgenta in familie m-a determinat sa solicit 2 zile sa rezolv problema ... La lichidare, 2 zile scazute din salariu ... Alta data la fel, sa-mi iau din concediu zile, desi erau multe zile cumulate prin sambete lucrate sau peste orele normale de lucru saptamanale ...De am zis ca vezi am mai stat si am venit suplimentar, cica asa as fi vrut eu!!! ... Am cerut echivalare pe viitor a sambeyelor sau orelor prestate peste cele cele legale, cica nu se poate, ca daca apare nu-s ce face Inspectia muncii, bla-bla-bla ....
De-atunci nu mai am tragere sa prestez peste orele normale, cine solicita ceva sa faca asta astfel incat sa se incadreze in programul prevazut! ... Nu m-au mai solicitat sambata, si s-au gasit solutii astfel ... Iar daca ma intreaba de ce nu stau peste program, le zic ca mai fac un job sa pot suplini veniturile, sa pot sa am si eu salarii mari ca ei ...!
Datorita justitiei in Romania si a tolerarii abuzurilor patronatului, salariatul si cetateanul fiind vazut ca "infractor" din start, mereu va exista presiunea patronului cu textul "nu faci asa, te dau afara"!
Oricum patronul oricat de putin ti-ar da salariu, tot i se pare ca iti da prea mult ... si ca muncesti prea putin pentru asa salariu care ti-l da!
...  dar si invers va exista mereu ... 'oricat de multi bani va avea, salariatului tot i se va parea putin, si ca munceste prea mult pentru ei! ' ...

#17
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Cand intri intr-o firma ochii mari, pe ce e de stricat si pe ce e de furat! Asa fac toti romanii.
Ca si contabil presupun ca-i poti incurca cu niste "socoteli" gresite destul de urat, un coleg de liceu ajunsese traducator, si ca-si bateau joc de el, s-a gandit sa nu mai traduca, si clientii plecau acasa cu "Alba ca Zapada", "3 Purcelusi", etc.
Aia ajungeau prin tribunale cu traducerile, clientii erau umiliti la maxim, abia dupa un an l-au prins si a fugit din tara in ungaria, acum e unul din cei mai buni translatori Germana - Maghiara, in mod direct fara sa treaca prin romana.

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Cel mai usor e sa-ti deschizi firma ta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate