Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Dezabonare newsletter - ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Salut!


Cineva din familie s-a inscris la Mediashop Romania si a folosit adresa mea de e-mail. De atunci, primesc periodic newsletter-ul lor. Acum doresc sa nu mai primesc acest newsletter, insa mesajele e-mail care vin de la ei nu contin niciun link pentru dezabonare ("unsubscribe"). Nici macar la ei pe site nu am gasit asa ceva. Le-am trimis si un mesaj e-mail in acest sens, dar nu mi-au raspuns. Ma gandesc sa-i si sun, dar nu sunt prea increzator ca as putea rezolva nici asa.
Ce ziceti, chiar nu am nicio solutie pentru a ma dezabona de la newsletter? Singura solutie este blocarea acelei adrese din contul meu de e-mail? Mentionez ca este vorba despre un cont de Yahoo! Mail.

Sper ca am ales bine aria pentru a posta. Multumesc anticipat!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Fa click pe Spam.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007
http://www.dataprote....ro/notificare/

#4
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 AlexEn, on 15 iulie 2014 - 07:57, said:


Adica sa reclam acolo aceasta situatie? Ar putea avea efect?

 SfPetru, on 15 iulie 2014 - 01:38, said:

Fa click pe Spam.

Si crezi ca nu voi mai primi acele mailuri in continuare? Nici macar in folderul Spam? Eu cred ca da.

#5
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Dar persoana din familie are deschis cont la Mediashop Romania? Poate te dezabonezi din cont.

Daca nu, trebuie insistat tot la Mediashop Romania.
In urmatorul e-mail, le comunici ca te vei adresa OPC (Oficiul pentru Protectia Consumatorului).

#6
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 Krystina, on 15 iulie 2014 - 18:43, said:

Dar persoana din familie are deschis cont la Mediashop Romania? Poate te dezabonezi din cont.

Daca nu, trebuie insistat tot la Mediashop Romania.
In urmatorul e-mail, le comunici ca te vei adresa OPC (Oficiul pentru Protectia Consumatorului).

Nu ma refeream la cont online, ci este inscrisa la ei ca si client, primind un card de client. Am mari indoieli ca voi fi tratat cu seriozitate pe aceasta tema atat de Mediashop, cat si de ANPC.

#7
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014
Daca esti asa de deranjat de situatie, suna i si spune le ca nu mai doresti sa primesti e-mailuri, ce este asa greu?

#8
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 aurelian27, on 15 iulie 2014 - 21:35, said:

Daca esti asa de deranjat de situatie, suna i si spune le ca nu mai doresti sa primesti e-mailuri, ce este asa greu?

Da, asa m-am gandit si eu, este ultima mea sansa.

#9
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu stiu altii cum sunt, dar eu intotdeauna ma distrez cu spammerii comandand diverse produse dintre cele căror le fac acestia reclamă, completând formulare in care trec nume fictive si adrese gen ”Cuca Măcăii”( unde-și rup curierii cauciucurile și suspensiile). Bineînțeles că numărul de telefon pe care-l furnizez este unul valabil la care răspund ca să le confirm comanda.

Dacă ați știi cât e de distractiv...

Edited by spider_zero_sapte, 15 July 2014 - 23:09.


#10
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@spider_zero_sapte: Ce zic eu si ce zici tu... :)

#11
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
...mda, ofeream și eu o soluție ca să scapi de anxietate.

#12
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Am sunat la ei. Mi-au spus ca se rezolva. Acum voi astepta sa vad daca se tin de cuvant.

#13
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 aurelian27, on 15 iulie 2014 - 21:35, said:

Daca esti asa de deranjat de situatie, suna i si spune le ca nu mai doresti sa primesti e-mailuri, ce este asa greu?

 SuPY, on 18 iulie 2014 - 11:32, said:

Am sunat la ei. Mi-au spus ca se rezolva. Acum voi astepta sa vad daca se tin de cuvant.

Asa cum m-am asteptat, nu s-au tinut de cuvant. Astazi am mai primit un mail de la ei. La fel, fara posibilitatea de dezabonare ("unsubscribe"). Nu contine niciun astfel de link mesajul.

#14
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Am sunat astazi din nou la ei. Am vorbit cu o domnisoara care s-a identificat doar cu prenumele. Am insistat sa-mi spuna si numele de familie, insa dumneaei a refuzat. I-am explicat faptul ca, potrivit Legii nr. 677/2001, prelucrarea neautorizata a datelor personale constituie contraventie si, in caz ca solicitarea mea nu va fi luata in considerare, imi rezerv dreptul de a adresa o plangere catre Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (dataprotection.ro) cu privire la aceasta situatie. M-a asigurat ca a sters adresa mea de e-mail din baza de date.
Este ultima lor sansa. Daca nu se vor conforma, voi adresa o reclamatie organelor statului abilitate cu privire la incalcarea acestui drept al meu.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Rupe-le fasu, SuPY!
Esti o inspiratie, cel putin pentru mine.

#16
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@SfPetru: Vreau sa cred ca nu ai fost ironic! :) Desi, dupa exprimarea ta, asta imi este dat sa inteleg! :D

Mi-am zis ca, daca nu se poate cu frumosul, putem lucra si asa! ;)

Am o nelamurire cu privire la demersul meu. Pe pagina dataprotection.ro ti se impune un formular de plangere. In cadrul acestuia, se cere o dovada de notificare a celui fata de care faci plangere. Este suficient faptul ca i-am notificat prin e-mail si telefonic? Sau trebuie sa le trimit prin posta o scrisoare cu semnatura de primire, in acest sens?

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 SuPY, on 15 iulie 2014 - 01:12, said:

Salut!....
Uite http://www.ancom.org.ro/spam_4849 cum se procedeaza. Parerea mea este ca te complici cam mult si cu procedura catre MCSI (o sa citesti  despre ce e vorba).Cel mai bine este cum ai spus: "Singura solutie este blocarea acelei adrese din contul meu de e-mail?" adica DA dar nu bloca doar adresa fiindca cei mai multi schimba adresele (dar nu si domeniu) ca pe soseste si tot iti trimit mesaje SPAM, blocheaza domeniul respectiv. Mai intai merita sa le spui celor de la Mediashop ca faci plangere catre MCSI daca nu rezolva ei problema (daca aud de MCSI si vede ca esti informat e posibil sa rezolve ei)  Sfat pentru toti: daca va abonati la newsletter pe diferite site-uri folositi extensia MASKME online (gasiti  pe net  si vedeti cum functioneaza, gratuit si foarte util dupa parerea mea) pentru Firefox sau Chrome.

#18
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@stlk: Le-am spus ce am scris mai sus, nu stiu daca i-am speriat sau nu, ramane sa vad rezultatul. Pentru blocarea unui domeniu dintr-un cont de Yahoo Mail, in loc sa trec in "block list" adresa de mail, trec doar domeniul? Functioneaza? Eu n-am stiut.
Legat de "MASKME online", eu folosesc de curand "DoNotTrackMe" in Firefox. Ce zici, sunt echivalente cele doua?

Multumesc pentru postarea ta si pentru sugestiile pe care le-ai oferit! Mi se pare ca esti foarte bine documentat pe tema asta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate