Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ford Focus 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postwld-ro, on 27 octombrie 2014 - 00:40, said:

optiunea de incalzire in volan, care din cate stiu eu, este prezenta doar pe masinile premium precum BMW, Mercedes si or mai fi si altele.
Ca fapt divers, e disponibilă și pe modele Kia, inclusiv pe Rio (clasa mică) și Cee'd, care nu-s deloc premium. Și nici scumpe (sub 100E opțiunea respectivă). ;)

#56
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007

View Postalexcrist, on 27 octombrie 2014 - 08:22, said:

Ca fapt divers, e disponibilă și pe modele Kia, inclusiv pe Rio (clasa mică) și Cee'd, care nu-s deloc premium. Și nici scumpe (sub 100E opțiunea respectivă). Posted Image

si cei de la Opel ofera pe corsa de ceva timp optiunea aceasta.

#57
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postandreitdi, on 27 octombrie 2014 - 08:59, said:

si cei de la Opel ofera pe corsa de ceva timp optiunea aceasta.

Concluzia fiind că această tehnologie a devenit suficient de ieftină încât să fie disponibilă pe orice model non-premium, așa cum s-a întâmplat și cu încălzirea în scaune și altele. :) Mai rămâne disponibilitatea producătorilor de a o introduce efectiv.

#58
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sau au mai studiat ce sa faca sa atraga mai multi clienti/bani sa nu moara de foame.

#59
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Posttsunnami, on 27 octombrie 2014 - 04:36, said:

De miercuri am una noua, cumparata la 34 de mile.
Not bad.
Deocamdata nu ma plang

Ce motorizare de Ford Focus 3?Benzinar sau diesel?Sa ai noroc la ea.In viitor si eu cochetez cu ideea sa trec pe Focus 4.Sa vedem cum se prezinta.Ce volum va avea portbagajul.Recunosc ca ma atrage motorizarea pe benzina de 1,5.

View Postalexcrist, on 27 octombrie 2014 - 08:22, said:

Ca fapt divers, e disponibilă și pe modele Kia, inclusiv pe Rio (clasa mică) și Cee'd, care nu-s deloc premium. Și nici scumpe (sub 100E opțiunea respectivă). Posted Image

Parca si Toyota sau Honda au aceasta optiune care pe timp de iarna este mai mult decat binevenita.

Edited by fredy2007, 27 October 2014 - 17:48.


#60
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Post41ex, on 27 octombrie 2014 - 09:44, said:

sau au mai studiat ce sa faca sa atraga mai multi clienti/bani sa nu moara de foame.

Cât timp nu e dotare standard, ci opțională (deci nu ți-o bagă nimeni pe gât și nu ești obligat s-o plătești dacă n-o vrei), argumentul ăsta nu e valabil. Cât timp e opțională, cine o vrea e liber s-o aibă. Și asta nu poate decât să fie în avantajul clientului care primește exact ce plătește. :)

#61
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu n-am sesizat niciodata volanul rece, scaunul da in primele minute, desi socul trece in primele secunde. consider ca pt un barbat sunt chiar neimportante. personal ma gandesc mai degraba cat cantaresc(kg), cat complica si parca mai bine fara., adica as refuza si gratis.


optionalele sunt gandite pt bani si clienti mai multi, degeaba sunt multumiti daca nu dau bani suficienti.

Edited by 41ex, 27 October 2014 - 21:49.


#62
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cam toate modelele serioase din clasa Focus-ului au optiunea de volan incalzit ca optional (sau chiar standard pe anumite nivele de echipare).

#63
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Post41ex, on 27 octombrie 2014 - 21:47, said:

optionalele sunt gandite pt bani si clienti mai multi
Și mașina (cheală) și orice produs și serviciu pe care le găsești în comerț sunt gândite ”pentru bani și clienți mai mulți”. Eu vorbeam din punctul de vedere al cumpărătorului, nu al producătorului. Că producătorul iese în profit, e evident.

Să înțeleg că tu ai geamuri manuale, pentru că macaralele electrice și circuitele și butoanele pentru geamuri electrice sunt mai complicate și mai grele? Posted Image Nu de alta, dar mi se pare exagerat argumentul. În fine, părerea ta. Am înțeles, e inutil pentru tine. Posted Image Mie îmi pare rău că l-am tăiat de pe lista viitoarei mașini. Posted Image

Edited by alexcrist, 27 October 2014 - 22:13.


#64
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am spus de ce mi se pare inutil ca nu ma deranjeaza prea mult fara, sau m-ar deranja mai mult cu. Posted Image
sa dau la manivela la geam chiar ca m-ar deranja in timp ce conduc. dar cele de pe spate le cam regret ca nu-s manuale(au fost la pachet, nu le puteam scoate, sunt resemnat pozitiv). Posted Image)

Edited by 41ex, 27 October 2014 - 22:24.


#65
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
te intreb pentru ca m-ai facut curios: cu ce te deranjeaza ca sunt electrice si in spate ? te gandesti ca poti sa pici cu masina in dambovita si numai asa poti sa iesi ? nu de alta dar mie mi se par mult mai folositoare intrucat le poti actiona chiar de pe scaunul tau fara vreun prea mare efort, ba mai mult, le poti si bloca daca nu vrei sa ti le deschida copiii sau oricine altcineva. si daca tot vorbim de optionale consider benefica si oglinda antiorbire sau electrocrom sau cum o stie fiecare dupa denumire. mi se pare extraordinara noaptea cand cineva are faruri foarte puternice si bat direct in ochii tai.

#66
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Posttsunnami, on 27 octombrie 2014 - 04:36, said:

De miercuri am una noua, cumparata la 34 de mile.
Not bad.
Deocamdata nu ma plang

dar ce deja este disponibila pe piata?

#67
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cand se pune in vanzare masina asta? Am vazut azi prin Floreasca si pot sa jur ca astia la Ford Romania ori sunt autisti ori nu au habar ce este ala comertul. La Mazda sau Toyota sau Skoda sau VW, cum au lansat modelul nou, pac precomenzi si pret disponibil, la saracia aia de Ford o taraganeaza cu Mondeo asta nou de am senzatia ca vine Avensis MK4 si Passat B9 pana pun ei pret de vanzare si masini la drive-test, tipic Ford, ne facem ca facem si ne intrebam de ce nu sunt vanzari.

Hai lume sa vedeti masina, dar nu aveti voie s-o atingeti sau sa aflati pretul...

Attached File  2014-10-31 16.05.01.jpg   332.71K   62 downloads

Jenibil!

Edited by connectorxp, 31 October 2014 - 22:50.


#68
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
unii zic ca din decembrie, alti dealeri zic ca la jumatatea lui noiembrie il au in showroom... am primit azi o oferta de pret, 15700 euro, 1.0 100hp, varianta trend+pachet trend in 5 usi

#69
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
1.0 sa si-l tina pentru ei, mai bine 1.8 aspirat de la Mazda sau 1.6 136CP de la Avensis decat motorul ala, pe Fiesta si B-Max e decent, dar am dubii pe barca aia.

#70
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
au si 1.5 la 150 de cai sau 180 cai, dar din primavara va fi disponibil

Edited by Eagle Raider, 31 October 2014 - 23:12.


#71
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Tot raman la impresia ca cei ce se ocupa de Ford in Romania lucreaza sub acoperire la alte marci, de aici si "talentul" lor la vanzarea si promovarea unui produs, la fel a fost si cu B-Max.

#72
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostEagle Raider, on 30 octombrie 2014 - 23:51, said:

dar ce deja este disponibila pe piata?

eu vorbesc de focus 2014, si vorbesc de US
tu vorbesti de Mondeo, care in US este Fusion si este deja comercializata de un an.
n-am citit review-uri foarte placute, cauta si tu, Ford Fusion...
si mie imi place de mor, dar, din pacate am nevoie de o masina fiabila fara recalss-uri, iar focusul se fabrica de 125 ani, asa ca am riscuri mai mici, pret mai mic, masina mai mica si deci o conduce si mandra

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate