Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ajutor, va rog.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Buna seara, am un sistem audio 5.1 insa acum 10 minute am intampinat o problema ...acolo unde bag firele de la boxe in spatele subwooferului la canalul FR nu mai face contact cred. Este posibil sa se arda chestiile alea acolo?? Ce pot face ?sau ma rog se mai poate face ceva? Atasez si o poza cu acele cleme unde se pun firele...va rog mult sa ma ajutati daca stiti...

Attached Files



#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Taie 1cm din cablul care trebuie sa il bagi in FR, decojeste izolatia si incearca iar. E posibil sa se fi oxidat cablul. Eu am patit-o o data :D

#3
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Am taiat cablul tot nu merge. Cablul de la boxa de fr l-am bagat in alta clema de exemplku la fl si merge, adica se aude. Faza este ca orice fir as baga la sectiunea fr nu se aude.
Apropo acele cleme cum se numesc au o denumire specifica??se pot schimba?cumpara? Ce se poate intampladaca se ard??

#4
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Cred ca deja ti s-a si ars un canal pe Front Right.Este un circuit integrat stereo.Poate ai noroc si este vorba de ceva mai simplu... vreo intrerupere la cleme - o dezlipire de fir in interior.Ambele situatii,duc la lipsa auditiei in canalul respectiv.Apeleaza la un electronist.
Mai poate fi o "lipitura rece" pe cablaj.Ramane valabil sfatul cu electronistul.
Daca ai putina indemanare,dasfa sistemul si uita-te la firele ce vin la cele 2 cleme de prindere a firelor pentru FR. Poti face si o proba,astfel:
Cu sistemul desfacut,cu atentie sa nu faci vreun scurt,leaga firele de la boxa FR  firect la firele ce vin la cleme.Daca se aude semnal,este o problema de contacte la cleme.
Verifica si revino cu amanunte!
Pote fi ars un canal,poate nu!

#5
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Nu am curaj sa il desfac , nu vreau sa te mint. As vrea sa stiu daca se poate cumpara un canal din asta , sau daca nu sa le cumpar pe toate . se gaseste asa ceva de cumparat ? As cam avea nevoie si la canalul FL s-a rupt clapeta rosie.deci se gaseste undeva sa le cumpar pe toate?
La faza cu electronistul habar nu am umde pot sa gasesc asa ceva...te referi la omul care repara tvuri??

Semnal in boxa nu se aude deloc, acel fasait ca sa spun asa , adica nu se aude

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mufa are acelasi aspect ca si celelalte? Ma intereseaza centrul. Se vede ceva acolo? Poate ai indesat clema cu totul.

Uita-te bine, cu o lanternă ceva.

#7
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Da nu stiu despre ce mufa vorbesti...eu acolo in cleme bag un fir ce se desprinde in doua culori , o culoare rosie si una neagra. Acolo in clema nu e nimic este curat.

#8
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Se numesc conectori pentru difuzoare, mai exact (terminal; pentru difuzoare; mono/stereo pt.montare pe panou) si au un pret foarte mic,
daca vrei iti trimit un link pe PM de unde poti comanda.
Ar fi bine sa fie numai atat de mica problema.

Edited by mateus13, 08 July 2014 - 20:33.


#9
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Da te rog frumos spune-mi de unde fac rost  ,

#10
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ti-am trimis PM.

#11
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Esti cumva din Bucuresti?
Daca da,pe Maica Domnului,sect 2,gasesti multe magazine cu profil electronic si de unde poti cumpara conector cu clema cu tot rosu + negru si rogi tot pe cineva priceput sa-ti adapteze ceea ce ai cumparat.Nu este greu pentru un electronist (da,cel ce repata TV-uri) sa-ti adapteze conectorul.
Daca este vreun final ars,tot acea persoana ti-l poate dezlipi de pe cablaj si il poate inlocui cu un echivalent sau chiar piesa originala.Pe la magazinele cu piese de schimb (vezi pt Bucuresti ce-am zis mai devreme),se cam gasesc integrate pentru sistemul tau.
Daca se poate arde mai rau (sa zicem celalat canal Front Left),nu se arde daca nu faci scurt rosu+negru (firele).
Mai multe... te-as ajuta daca ai fi din Ploiesti,eu din acest oras sunt si daca esti tot din acest oras,ma ofer sa ti-l repar eu,pretul numai piesa (daca este cazul) sau un suc daca este un fir dezlipit! Integratul n-ar fi scump... cred ca 10 - 20 lei/piesa!

#12
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Multumesc mult dar sunt din pitesti. Insa apreciez efortul tau pt ca desi nu stiai unde stau ai incercat sa imi explici.
Mu am inteles un lucru eu pot ss cumpar doar canalul fr sau treb sa cumpar toate canalele?

#13
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Daca te referi la conectorul rupt la canalul Front Right,poti cumpara numai un conector din asta cu cleme,numai pentru acel canal,nu este nevoie sa cumperi toate cele 5 conectoare.
Daca te referi la piesa electronica,in interiorul sistemului,sunt 4 amlificatoare cu 4 integrate finale.Primele 2 pentru Front Left - Front Right, Surround L si Surround R,au fiecare cate un integrat stereo.Cel pentru Center - are de regula un integrat mono (la center ai suma L + R) iar subwooferul are alt integrat mono si un "filtru" de frecvente joase.
Daca este ars integratul FR - FL,se schimba numai acesta,el fiind stereo.
Cu toata placerea! Cam asta pot sa-ti spun acum.Eu zic sa cauti prin Pitesti un electronist (gasesti eventual intr-un ziar local serios de mica publicitate) si sigur te va ajuta la un pret rezonabil! Sau un prieten mai priceput in ale electronicii.

#14
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Pai ma duc maine sa caut pe la televizoare dar cred ca ma pune sa cumpar eu canalul si amplificatorul spre sa gasesc si canal si amplificator. Asa cer amplifocator nu ?

#15
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 djhappy89, on 08 iulie 2014 - 21:21, said:

Multumesc mult dar sunt din pitesti. Insa apreciez efortul tau pt ca desi nu stiai unde stau ai incercat sa imi explici.
Mu am inteles un lucru eu pot ss cumpar doar canalul fr sau treb sa cumpar toate canalele?
Vezi ca pe Sf Vineri e un magazin unde gasesti sa cumperi ce ai tu nevoie, iar de reparat gasesti  intre Mall Trivale si gradina de vara in parterul blocului cum intri din strada. Mai poti repara la chinezi sau langa ei la Sony.

#16
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Salut baieti! Am rezolvat cu sistemul. Am fost la un magazin de reparatii tv, radio, frigidere etc si mi-a schimbat ceva acolo tranzistori parca le zicea el...unu la rf ca nu mai mergea deloc si unu la central pt ca era pe duca se auzea ft ft prost . m-a costat 50 de lei ..
IngN multumesc frumos. Nu stiu unde zici anume intre gradina de vara si mall trivale...e pe acolo pe langa reparatii ceasuri? Stiu ca era un magazin de se repara ceasuri. Eu pe al meu l-am reparat de la flavours pizza tot mai in fata si pe dreapta este un magazin de reparat tvuri. Face parte din fortuna .
Acolo pe Sf Vineri ma rupea de bani imi cere 70 de lei pt a-mi repara amplificatorul Rf si daca mai vroiam sa mi-l schimbe si la central alti 70 de lei...

Multumesc tuturor care si-au dat interesul pentru a ma ajuta.

Mai am o intrebare pt voi ..este un pic mai diferita poate ca nu trebuie postata aici....acest sistem audio il pot conecta la un lcd smart samsung??doresc sa se auda pe 5 canale...

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Il poti conecta, dar o sa ai doar stereo pe cele 5 canale nu 5.1.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 djhappy89, on 10 iulie 2014 - 00:44, said:

Mai am o intrebare pt voi ..este un pic mai diferita poate ca nu trebuie postata aici....acest sistem audio il pot conecta la un lcd smart samsung??doresc sa se auda pe 5 canale...
Foarte probabil televizorul nu are o ieşire audio analog 5.1. Poţi conecta pe stereo, prima pereche de mufe RCA de sus. Se va auzi în toate boxele dacă sistemul face un fals surround din semnalul stereo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate