Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ghid rapid de infiintare PFA: acte, pasi, taxe, ponturi

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Am vazut ca ne intrebam ca buimacii pe toate topicurile cum infiintam un PFA, asa ca am zis sa fac un topic complet, informatiile din el sunt valabile pt Bucuresti, posibil si pt orase, insa nu garantez.

Pt ca data trecuta am pierdut 2 zile la Registrul Comertului, acum am vrut sa vad daca merge depunerea actelor actele intr-o singura zi si a mers.
Fara  avocat, rezolvare in 2 ore si jumatate acolo cu toate actele, in prealabil inca maximum 1 ora downloadat acte de pe net, completat contract de comodat, luat aviz de la Administratia blocului si vecini.
Deci, una peste alta, cam atat iti ia sa faci un PFA, 1 zi acte, plus 2 zile de asteptare.

Pasii pt infiintarea rapida a PFA-ului sunt:

1. Download documente necesare infiintarii PFA si listarea lor http://www.onrc.ro/i...-autorizate-pfa

2. Completare cerere rezervare denumire firma: http://www.onrc.ro/t...itate_firma.pdf
- treceti 3 denumiri de nume PFA, in general nume familie/prenume/insotit de denumirea PFA dar si in forma ca dupa nume se poate trece initiala tatalui. Ex: Iorga Ionela PFA sau Iorga V. Ionela PFA
Nu se accepta prenumele inaintea numelui, gen Ionela Iorga PFA.

3. Cererea de inregistrare http://www.onrc.ro/t...e/11-10-180.pdf
- se poate completa de acasa, acolo completand cu denumirea PFA-ului primit (dupa ce primiti denumirea)
Cum se completeaza:
- punctele 1  si 2 sunt logice, nu le mai aprofundez
- punctul 4: numele, la CIF se trece CNP
- punctul 5: numele PFA primit dupa depunerea cererii la ghiseu, deci nu completati acasa ca nu il veti sti, asta il completati acolo)
- punctul 6: sediul profesional
- punctul 7: bifati 7.1
- punctul 9: bifati cum vreti sa va vina documentele finale
La V: bifati Inmatriculare, apoi activitatea principala cu cod CAEN, apoi la 2.1 codurile CAEN secundare
La VIII: puneti actele intr-un dosar cu sina de carton, actele perforate evident, fix in ordinea mentionata in acel OPIS.
Apoi, dupa ce sunteti sigur ca ati pus actele in ordinea corecta, numerotati de la coada la cap, astfel ca ultima pagina din dosar va deveni pagina 1.
Asta NU o faceti de acasa, punctul VIII il completati acolo!
Data si semnatura.

4. Inregistrarea fiscala: NU se completeaza nimic, doar datat si semnat
http://www.onrc.ro/t...are_fiscala.pdf

5. Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste că nu desfăşoară activitate la sediul profesional, sedii secundare sau în afara acestora  http://www.onrc.ro/t...e/11-10-141.pdf

SAU

Declaratie care să ateste  îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (p-asta am depus-o eu)
http://www.onrc.ro/t...e/11-10-167.pdf
Completati cu date personale la pct 1.
La pct 2: nume firma, la pct 3, sediul.
Pct 4, bifati 4.1, 4.2, 4.3.
La pct 4.3.1 scrieti FARA ACTIVITATE pe spatiile alea, in cazul in care nu defsasurati acasa activitatile, ci la terti.
Verso: bifati si completati 4.3.3
4.3.4 Aici completati toate codurile CAEN pe care le aveti.
Semnati, datati.

6. 2 copii CI, una va trebui la cererea rezervare denumire, una la dosarul cu actele de depus. Copiile insemnate cu Conf. cu originalul si semnate.

7. Completat contract de comodat (da, este necesar, este obligatoriu pt ca asa se face dovada sediului profesional)
Contractul de comodat in conformitate cu Noul Cod Civil, vi-l atasez aici.
Completati-l cu datele personale, eu vi l-am lasat cu puncte de suspensie.
Nu confundati comodatarul cu comodantul.
Voi, sunteti comodatari, cel care va ofera `cazare` se numeste comodant.
Pe langa contractul de comodat trebuie:
- copie contract vanzare-cumparare in copie
- daca locuinta este intabulata trebuie copie certificat intabulare, daca nu, trebuie de la ANAF certificat fiscal - aici mai pierdeti timp, trebuie timbre de 2 lei si depus la ANAF, se ridica in 2-5 zile, depinde de sector

8. Obtinut Aviz de la Administratia blocului si de la vecinii cu care aveti pereti comuni, de obicei sus-jos, stanga-dreapta. http://www.onrc.ro/t...e/11-10-160.pdf

9. Pregatiti in copie toate documentele care atesta pregatirea si experienta profesionala: diploma de licenta in copie, alte diplome, cursuri, etc.
Toate copiile se inscriu cu ` Conform cu originalul ` si se semneaza.

10. Dupa ce ati pregatit toate astea, va duceti la Registrul Comertului de la Metrou Piata Muncii, urcati la et.1   si:
-  Va duceti la Casierie cu copie CI si formular Rezervare Nume Firma, achitati 72 lei, apoi mergeti la Biroul de Rezervare Nume Firma unde inmanati actele si stati cca 10 min pana va da denumirea firmei.
-  Cu numele firmei acum, completati Contractul de comodat si toate declaratiile pe unde se cere numele PFA-ului.
- Apoi mergeti la ghiseul pt depus acte PFA, II, IF, de obicei e coada, eu am stat cca 1 h pana mi-a venit randul.
Intre timp, cat asteptati:
- va puneti actele in dosar, scrieti pe coperta 1 NUME, PRENUME, PFA
- va asezati actele cum v-am spus si le numerotati paginile de la coada la cap, altfel ultima pagina este nr 1, prima pagina este numarul cel mai mare
- completati opisul conform indicatiilor, inclusiv cu nr de pagini pe care il contine
- cand ajungeti la ghiseu, inmanati actele, de restul se ocupa doamna de acolo.

In fata directorului RC, dati specimen de semnatura, acest formular vi-l da doamna de la ghiseul cu PFA, cand ajungeti in fata ei cu dosarul.
Specimenul de semnatura costa 70 lei in fata notarului, insa trebuie sa facem economii, asa ca il dam gratis la RC. Posted Image

Mai departe, daca toate actele sunt in regula, va trimite la casierie sa platiti 172 lei, va intoarceti cu chitanta, apoi doamna de la ghiseu inmaneaza actele la Registratura Intrari si gataaaaaa. Posted Image

Eu am depus azi, peste 2 zile vor fi gata actele.

Cam asta a fost, sper ca v-am fost de ajutor cu acest ghid de infiintare al unui PFA cat mai rapid.

Mentiuni:
- toate copiile se semneaza in original si se insemneaza cu Conform cu originalul
- va trebuie pix albastru
- total cheltuieli 72 lei rezervare denumire + 174 lei (20 lei cazier fiscal, 154 find bulletin, fond lichidare, inmatriculare) = 246 lei
- daca nu v-am pomenit alte rubrici prin formularele alea, este pt ca nu se completeaza chiar tot.

Daca mai sunt intrebari, va astept, sper sa am si raspunsurile. Posted Image

Attached Files



#2
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Am cateva mentiuni de facut :

- certificatul fiscal care tine loc de intabulare se ia de la Directa Generala de Taxe si Impozite Locale (se elibereaza pe loc parca)
- alte cheltuieli de infiintare: facturier , chitantier, registru de incasari si plati , stampila -> aproximativ 100 lei toate

P.S. am trecut si eu prin astea in ianuarie...

#3
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View Post-same-, on 07 iulie 2014 - 16:48, said:

Stau în București în chirie, iar domiciliul îl am în Neamț.

Pot să-mi fac în București PFA?
Am un contract de închiriere cu proprietarul, dar a expirat. (era unul standard făcut de agenția imobiliară)

View Postneagu_laurentiu, on 07 iulie 2014 - 18:09, said:

Ai nevoie de el valabil.

View Post-same-, on 07 iulie 2014 - 19:11, said:

Nu știu în ce măsură o să fie de acord proprietarul cu semnarea unui nou contract, că e cam ciufut, așa că-mi rămâne varianta să-mi fac PFA-ul în județul în care domiciliez.
Dilema este următoarea: pe proprietatea din cartea de identitate proprietari sunt părinții mei, iar ei nu sunt în țară. Trebuie vreo semnătură de la ei?


#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Alex86,

stampila, facturier etc, le iei dupa ce ridici actele.
Azi am vazut un flyer cu promo stampila simpla la 49 lei, eu am dat in ianuarie pe ea 130, deci...cautati cu atentie, nu va aruncati ca mine unde e mai scump, ca doar nu trebuie stampila de fitze. Posted Image

Pt PFA nu e nevoie decat de Registru Incasari si Plati si Registru Inventar, 10 lei fiecare.
Chitantier, facturier se pot realiza/tine online, eu asa am procedat la primul PFA.

-Same-,

cauta un om care sa te primeasca la el in comodat si da, iti poti face PFA aici.

#5
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Super în cazul ăsta.

Și codul caen pentru activități de supervizare a unor echipe care prestează în comerț care e?

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu, eu sunt cu altele, nu ma bag la ce nu stiu nici macar sa raspund.
Cauta in lista codurilor CAEN. http://www.coduricae...definitie-.html

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ala zici ca e ghid de infiintare de centrala nucleara.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
E interesul tau sa cauti ce vrei.

Alt pont: vorbiti cat se poate de calm si de civilizat pe la ghisee, este in avantajul vostru.

Deci..calmi, rabdare, zambet, acte ok.

#9
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Mulțu.

Săptămâna viitoare fac și eu pasul.

Nici nu mai știu cum e să mă plimb pe la ghișee. Posted Image

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
:lol: Deci dupa ce ca isi bat joc de mine in ultimul hal si ma pun sa le aduc si certificatul de fata mare al bunicii din mormant mai trebuie sa le mai si zambesc.
Si acum sa imi spuna cineva ca n-am dreptate cand zic ca pfa/firma in Romania isi fac numai sadomasochistii.
Scuzati de offtopic dar nu m-am putut abtine.

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Dar daca dai la un contail sa iti fac el firma???
Cat o costa?

#12
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
http://www.fabrica-de-firme.ro/
http://drconsultants...infiintare-pfa/

430 sau 490 lei

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu cat e la contabil, de obicei pe la RC misuna avocatii, ei se ocupa cu acte infiintare firme de toate felurile.
Ghidul asta al meu este postat tocmai pt ca sa iti faci singur si sa mai economisesti niste bani.
Daca ai bani si nu iti permiti 3 h de pierdut, coopteaza un avocat, nu stiu care-s tarifele, mie imi place sa evit intermediarii in general.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Laudabila initiativa  Posted Image

Dar cum ai gasit toti vecinii acasa, probabil dimineata ? Posted Image

Edited by crisstonne, 07 July 2014 - 23:49.


#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Post-Diana-, on 07 iulie 2014 - 18:57, said:

Pt ca data trecuta am pierdut 2 zile la Registrul Comertului, acum am vrut sa vad daca merge depunerea actelor actele intr-o singura zi si a mers.
Se pot face doua PFA-uri pe acelasi nume?!

#16
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Felicitari -Diana-

De mare ajutor ghid-ul asta. Era bine daca gaseam si eu un ghid complet .. inainte sa fac 5 drumuri la registrul comertului pentru pfa :)
Serios, bravo pentru rabdarea si disponibilitatea de a ajuta atata lume.

#17
RaduSchmitzer

RaduSchmitzer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2014
Salutare si felicitari pentru ghid - cu adevarat foarte util.
Va rog sa ma lamuriti si cu pasii ce urmeaza dupa obtinerea urmatoarelor: Rezolutie, Certificat de Inregistrare, Certifcat Constator.
Obtinerea stampilei cat si codul bancar sunt clare, din cate am inteles insa, mai trebuie obtinut un Certificat din partea ANAF?
Multumesc,
Radu

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRaduSchmitzer, on 11 septembrie 2014 - 15:41, said:

Va rog sa ma lamuriti si cu pasii ce urmeaza dupa obtinerea urmatoarelor: Rezolutie, Certificat de Inregistrare, Certifcat Constator.
Se merge cu actele in cauza (si copie) la ANAF pentru luarea in evidenta din punct de vedere fiscal, se completeaza acolo formulare, optezi daca-i cazul pentru norma de venit sau direct sistem real (estimezi veniturile pentru a plati ulterior taxele pana la regularizarea cu realul de la finalul exercitiului).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate