Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plangere (penala) impotriva ASPA

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Ganduri bune,

poveste este simpla si sta asa:

In data de 1.07.2014 in jurul orei 21.30 - 21.45, mi-a fost ridicata o catea castrata, cu crotal in ureche, din curte!!! Cateaua a fost ridicata din zona Dacia - Eminescu (Bucuresti). Poarta era deschisa pentru ca vecinul meu isi baga masina in curte, cateua era IN CURTE, PE PROPRIETATE PRIVATA! si ei au bagat crosa si au tras-o din curte. Vecinul meu a vazut, le-a spus sa  elibereze cateaua si ei au refuzat spunand ca sa mergem sa o ridicam de la Bragadiru.

Am fost la Bragadiru (de 2 ori), la Mihailesti si la Pallady. Cateaua nu este nicaieri. Nu exista inregistrata intrarea niciunui catel (fie femela, fie mascul) din aceasta zona (sau zona apropiata) in perioada 1.07 - 3.07 la niciun adapost. Am fost cu poze, cu nr crotalului, am umblat prin toate tarcurile (in care mi-au permis aia accesul pe baza datei de ridicare... eu cred ca erau mult mai multe tarcuri) si nu am gasit nimic.

Intrucat stiu cazuri in care cateii au decedat atat la ridicare (prin sugrumare) cat si prin manipulare defectuasa si pentru ca prezenta ei (atat fizica - lesne identificabila prin nr crotal cat si scriptica in "registrele de intrare catei") nu exista in niciun adapost al ASPA - Bragadiru, Mihailesti si Pallady, intentionez sa actionez in instanta ASPA!

Am inteles ca la ore atat de inaintate - era ora 21.30 - 21.45 - aceste echipaje nu lucreaza decat pe baza unor sesizari (petitii) iar acestea sunt monitorizate conform siteului ASPA ( "petitiile se repartizeaza pe cele doua sectii de prindere a cainilor fara stapan; / petitiile se repartizeaza pe echipaje de interventie de catre sefii de baza; / petitiile impreuna cu solutionarea se trec in evidenta in registrul special")

Banuiesc ca aceste masini de hingheri au traseul monitoarizat - prin GPS sau macar "pe hartie" pentru a justifica benzina si orele de program.

Doresc sa stiu - daca si alti posesori de catei au patit treburi similare - care este calea de urmat.

NU LASAM LUCRURILE ASA, vrem ca ASPA sa plateasca sau sa ne redea cateaua!

Multumesc.

PS. rog libidinosii neiubitori de animale SA SE ABTINA DE LA COMENTARII!!!

Attached Files



#2
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Măcar o structură a statului să-și justifice salariile dacă restul nu o fac...

#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009
In mod normal cretinii aia merita sa ramana fara rotule! In urma cu vreo doi ani am patit aproape la fel insa norocul meu a fost ca eram aproape si bata de baseball nu lipseste din masina.I-am prins in fapta si tiganusii respectivi si-au dat seama ca viata in scaunul cu rotile nu e chiar happy.Nu te lasa ,du-te peste ei,ca nu au fost de capul lor acolo,cineva i-a trimis,sigur se stie cine a fost acolo,cu ora si masina.Oricum,pedeapsa corporala e cea mai eficienta in Romania,in rest nimic nu functioneaza...

 -same-, on 04 iulie 2014 - 17:36, said:

Măcar o structură a statului să-și justifice salariile dacă restul nu o fac...

Daca si aia e o structura a statului,sa facem ceva pe el de stat si de tara,ca oricum e o mare vrajeala si mult nu o sa mai tina sandramaua...

#4
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Ma bucur ca ai sarit la ei!!! Asta si merita, nu au pic de mila. Luni sunt peste ei la ASPA cu scandal. Sa-mi spuna exact unde este catelul meu, vreau sa o iau acasa conform legii.

Nu stiu ce face DNA, ca astia spala la bani in cel mai transparent mod din lume!

Se face asa:
1. se ia catelul "Bibiloi" din curte/ parc/ strada
2. se plateste o suma de bani catre prinzatori (suma A)
3. se inregistreaza catelul total aiurea (descriere neconforma / strada sau zona gresita / data eronata - toate astea pentru a-i "pierde" urma)
4. cainele nu este gasit de stapan intrucat nu este depozitat acolo unde indruma angajatii ASPA
5. cainele nu este recuperat
6. trece timpul legal si cainele devine euthanasiabil Posted Image
7. se incepe FRAUDA
- se trece cainele in acte ca fiind castrat (chisr daca este deja) = suma B,
- se trece cainele in acte ca fiind vaccinat (desi nu a fost atins) = suma C,
- se trece cainele in acte ca fiind trata de anumite boli (desi nu este bolnav si nu a fost tratat) el fiind un pericol pentru restul cateilor din adapost = suma D
- se UCIDE cainele si se trece in acte ca a fost euthanasiat conform normelor EU = suma E
- se VINDE cadavrul cainelui ucis catre Protan sau se ofera unei alte firme conform unui contract pagubos pentru stat = suma F

Bani pierduti de STAT (din banii tai, ai mei, ai nostri) = A + B + C + D + E + F ... PLM, CAT SA MAI SUPORTAM FRATE, MOR COPIII IN SPITALE DE CANCER CA NU ARE STATUL BANI SA LE SUPORTE TRATAMENTUL SI ASTIA FURA si FURA si FURA...

cam asta e parcursul...

http://www.hotnews.r...-unui-caine.htm

sau

http://www.b365.ro/a...her_194547.html

PS, am uitat de banii pentru microcipare (chiar daca catelul are deja unul)

PS2: mai pe scurt
'De la mobilă, stomatologie şi management, la hingherii care trebuie să prindă câini pe străzile Bucureştiului
Firmele care au semnat acordul cadru cu ASPA pentru prinderea maidanezilor de pe străzile Capitalei sunt:
- S.C. ELEN BASIC BUSINESS SRL - înfiinţată în 2012 şi, potrivit informaţiilor publicate pe site-ul Ministerului de Finanţe, are ca principal obiect de activitate "activităţi consultanţă pentru afaceri şi management".
- S.C. BEST MARKETING SRL - înfiinţată în 2004 şi, potrivit Ministerului de Finanţe, are clasificarea CAEN "activităţi de asistenţă stomatologică". La finele lui 2012 firma avea cinci salariaţi şi pierderi de 53.400 lei.
- S.C. TERRA MARIQUE SRL - înregistrată în 2005 şi, potrivit Ministerului de Finanţe, are domeniul principal de activitate, conform clasificării CAEN, "intermedieri în comerţul cu mobilă, articole de menaj şi de fierărie".
Mai mult, taxa plătită de ASPA depășește prevederile din anexa Hotărârii de Consiliu General care reglementează această problemă: ASPA da 219 lei pentru capturarea unui maidanezi in conditii ilegale, deoarece potrivit anexei 2 a hotararii Consiliului General a Municipiului Bucuresti, valoarea acestei taxe nu trebuia sa depaseasca 70 de lei.'

Edited by nanashu, 04 July 2014 - 18:38.


#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 nanashu, on 04 iulie 2014 - 18:19, said:

Ma bucur ca ai sarit la ei!!! Asta si merita, nu au pic de mila. Luni sunt peste ei la ASPA cu scandal. Sa-mi spuna exact unde este catelul meu, vreau sa o iau acasa conform legii.

Nu stiu ce face DNA, ca astia spala la bani in cel mai transparent mod din lume!

Se face asa:
1. se ia catelul "Bibiloi" din curte/ parc/ strada
2. se plateste o suma de bani catre prinzatori (suma A)
3. se inregistreaza catelul total aiurea (descriere neconforma / strada sau zona gresita / data eronata - toate astea pentru a-i "pierde" urma)
4. cainele nu este gasit de stapan intrucat nu este depozitat acolo unde indruma angajatii ASPA
5. cainele nu este recuperat
6. trece timpul legal si cainele devine euthanasiabil
7. se incepe FRAUDA
- se trece cainele in acte ca fiind castrat (chisr daca este deja) = suma B, se trece cainele in acte ca fiind vaccinat (desi nu a fost atins) = suma C, se trece cainele in acte ca fiind trata de anumite boli el fii

Pai sigur ca am sarit la ei,daca trebuia le sfarmam capul si gata,nu eram nici primul nici ultimul cautat pentru omor.Pai sa vina ei sa-mi ia cainele de pe proprietate privata,caine vaccinat,cipat si cu pasaport? Pai asta e deja tiganie si daca tot e tiganie ne facem singuri legea! Cand l-am luat pe unul de gat sa-mi arate si mie scannerul au dat din colt in colt ca nu au! Pai cum frate,ce faceti voi,nu aveti scanner,deci de unde stiti care e treaba cu cainele? Oriunde pe lumea asta au scanner si acces la baza de date cu proprietarii.

#6
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
"baza de date cu proprietarii"??? Ce vis frumos... din 3 adaposturi, numai intr-un singur loc aveau PC si bagate intrarile acolo... restul, Registre ca in anii 80 :(

M-am luat in gura cu unu' la Pallady ca imi arata Registrul si imi spunea ca ei sunt foarte exact,i ca "nu exista sa se existe confuzii":
"Uite, e trecut aici clar... pe 1, doua intrari, din strada X nr 44 si din strada Y nr 23"
si il intreb. logic si cu nervii intinsi la maxim - DAR DE UNDE SE STIE DE LA CE NUMAR ESTE CATELUL???
iar el putin revoltat: "Pai ce, adica eu nu stiu de unde am luat cainele si cand?"
"ADICA INTRATI SI LUATI DIN CURTE OMULUI!" spun eu gata sa explodez...
si el a inceput sa balmajeasca ca nu asa, ca se uita pe strada sa vada in fata carei curti e catelul... HAI SA MOARA EL SI TOT NEAMUL LUI DE COCALAR JEGOS (ca erau niste tigani frate...)

Avocata mi-a spus acum ca putem actiona in judecata nu doar ASPA ci si cele 3 firme care se ocupa cu ridicarea cateilor (numitele: Elen Basic Business, Terra Marique si Best MARKETING)

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 nanashu, on 04 iulie 2014 - 18:58, said:

"baza de date cu proprietarii"??? Ce vis frumos... din 3 adaposturi, numai intr-un singur loc aveau PC si bagate intrarile acolo... restul, Registre ca in anii 80 Posted Image

M-am luat in gura cu unu' la Pallady ca imi arata Registrul si imi spunea ca ei sunt foarte exact,i ca "nu exista sa se existe confuzii":
"Uite, e trecut aici clar... pe 1, doua intrari, din strada X nr 44 si din strada Y nr 23"
si il intreb. logic si cu nervii intinsi la maxim - DAR DE UNDE SE STIE DE LA CE NUMAR ESTE CATELUL???
iar el putin revoltat: "Pai ce, adica eu nu stiu de unde am luat cainele si cand?"
"ADICA INTRATI SI LUATI DIN CURTE OMULUI!" spun eu gata sa explodez...
si el a inceput sa balmajeasca ca nu asa, ca se uita pe strada sa vada in fata carei curti e catelul... HAI SA MOARA EL SI TOT NEAMUL LUI DE COCALAR JEGOS (ca erau niste tigani frate...)

Avocata mi-a spus acum ca putem actiona in judecata nu doar ASPA ci si cele 3 firme care se ocupa cu ridicarea cateilor (numitele: Elen Basic Business, Terra Marique si Best MARKETING)

Sa stii ca in lumea normala au baza de date cu proprietarii,asa ar trebui sa aiba si in Ro,ca doar de aia trebuie sa puna stampila pe pasaportul cainelui cei de la ANSV.De ce nu o fac? Pentru ca toata tara aia e o tiganie! Eu mi-am pierdut cainele in Irlanda si a doua zi dimineata imi batea in usa un politist care mi-a spus de unde sa ma duc sa-mi recuperez cainele.Cei care l-au gasit ,l-au scanat l-au dus la adapost si au anuntat politia ,pentru ca nu aveau numarul meu de tel in baza lor de date.Cand m-am dus sa recuperez cainele,au facut update la baza de date si gata.Asta intr-o societate normala,in tiganie nu,acolo pumnul si parul....

#8
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Te cred si am toata stima pentru oamenii care au curajul sa plece din Ro, chiar si avand situatii financiare de invidiat (cunosc 2 cazuri - familii cu 2 copii, unii stabiliti in Australia si altii in Singapore), pentru a o lua de la capat intr-o lume civilizata in care copiii lor au un viitor si sunt respecati (si nu doar oamenii unt respectati)
Atentie, este vorba de familii foarte instarite, apartamente, casa de vacanta, masini de zeci de mii de euro... si cu toate asta nu au mai suportat mizeria (la toate nivelele) din Romania si au plecat in "necunoscut", de dragul copiilor si la adapostul unor sume impresionante in conturi (asa e drept).

#9
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Pentru a da in judecata , daca nu ai probe este nevoie de minim doi martori .
Avocatii nu sunt de partea ta , indiferent ca tu vei pierde procesul , pentru ei numai bani sunt importanti !
Mai exact este bine sa te documentezi tu inainte de a face o actiune, ca avocatii nu iti vor spune ca nu intrunesti conditiile de a cistiga.

#10
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 focuscsv, on 04 iulie 2014 - 20:53, said:

Pentru a da in judecata , daca nu ai probe este nevoie de minim doi martori .
Avocatii nu sunt de partea ta , indiferent ca tu vei pierde procesul , pentru ei numai bani sunt importanti !
Mai exact este bine sa te documentezi tu inainte de a face o actiune, ca avocatii nu iti vor spune ca nu intrunesti conditiile de a cistiga.

Stiu si eu cum sunt avocatii astia (doar am avut doua mandre avocat, una mai "rea" ca alta) :)

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 nanashu, on 04 iulie 2014 - 19:53, said:

Te cred si am toata stima pentru oamenii care au curajul sa plece din Ro, chiar si avand situatii financiare de invidiat (cunosc 2 cazuri - familii cu 2 copii, unii stabiliti in Australia si altii in Singapore), pentru a o lua de la capat intr-o lume civilizata in care copiii lor au un viitor si sunt respecati (si nu doar oamenii unt respectati)
Atentie, este vorba de familii foarte instarite, apartamente, casa de vacanta, masini de zeci de mii de euro... si cu toate asta nu au mai suportat mizeria (la toate nivelele) din Romania si au plecat in "necunoscut", de dragul copiilor si la adapostul unor sume impresionante in conturi (asa e drept).

Din pacate Romania merge tot in directia gresita.Vin in tara cu cainele in masina,ma opreste militianul la intrare in tara si printre altele ma intreaba de actele cainelui.Il intreb daca are scanner si se uita la mine ca un bou.Ii explic frumos ca fara scanner intreaba degeaba de actele cainelui ,pentru ca nu are cum sa-si dea seama daca e cainele din acte sau nu.Imi explica el ca au ceva protocol de colaborare cu ANVS.....la care replica mea: mai omule, e vineri noaptea,pana luni dupa ora noua nu munceste si nu raspunde nimeni la telefon la ANVS,ce dracu aberati ma in halul asta,pai voi sunteti mai slab dotati decat somalezii,desfiintati dracului sandramaua asta numita stat roman daca tot nu sunteti in stare de nimic si doar va faceti de rahat in toate domeniile.... astea in conditiile in care un scanner e €100.

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Inainte de a ii actiona in instanta, ai incercat sa apelezi la politie? Du-te la adapostul unde ti-au zis ei ca duc cainile si suna la politie sa trimita o patrula acolo. Te duci frumos in adapost cu politia de mana si roaga-te sa se rezolve.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
A lua un animal din curtea omului, fie ca e oaie, caine, gaina, e furt in toata regula. Cred ca ar trebui sa reclami furtul la politie.

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Freddy12, on 05 iulie 2014 - 11:44, said:

A lua un animal din curtea omului, fie ca e oaie, caine, gaina, e furt in toata regula. Cred ca ar trebui sa reclami furtul la politie.
Numai ca trebuie sa dovedesti ca: 1. erai proprietarul acelui animal (cipat, carnet sanatate) 2. furtul din curte chiar a avut loc (minim 2 martori, filmare, etc)

Tu ai mai vazut proprietar de caini cu "crotal"? Eu nu. Doar aia vagabonzi au crotal.

Eu sunt sigur ca e o minciuna gogonata, cum obisnuiesc toti iubitorii de javre vagaboande sa procedeze cand li se iau javrele. Ca in rest le lasa pe strazi sa latre, muste si sa se cace.

#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Si mie imi pare cam neverosimila povestea: hingherii abia catadicsesc sa adune maidanezii, necum sa  se lege la cap si sa-si faca singuri plictiseli luand caini din curtile oamenilor.
Daca insa e adevarat (ca faze cu "a vazut vecinul" nu prea se mai cumpara) si au luat animalul din curte nu trebuie lasati sa scape cu asa ceva.

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 ady_77, on 05 iulie 2014 - 12:22, said:

Sa inteleg ca tu esti unul dintre tiganusii participanti la furt? Astia ca tine ar trebui defgurati in bataie,nici la medicina legala sa nu-i recunoasca....sa vezi ce dovada ti-as da eu,doar supa cu paiul ai manca vreo sase luni! Ba,voi ati auzit de proprietate privata,sau la voi in satra e un moft?
Vezi sa nu sa ti se intample tie. Ca voi o cautati cu lumanarea si noi astia satui de javre ne-am saturat total de comportamentul vostru.

 Bob493, on 05 iulie 2014 - 12:34, said:

Stii tu sigur ca nu era a lui, sau te-ai gasit sa postezi cretinisme doar asa, ca te plictiseai sambata dimineata?
Eu ti-as paria bani reali ca nu e a OP-ului. Asa procedeaza toti "iubitorii": cand li se iau javrele, pac sunt ale lor... cand javrele ataca, musca, nu mai sunt ale lor... sunt super-satul de mizeriile astea! unde mai pui ca absolut nici o persoana ce adopta un caine pe bune nu il lasa cu mizeria aia de crotal care nu are decat rolul de a-l face recunoscut de catre cei care se ocupa de castratrea cainilor vagabonzi.... deci e extrem de clar despre ce vorbim!

Edited by MrReason, 05 July 2014 - 12:58.


#17
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Dar unde este autorul topicului? Vine cu dovada?

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mr Reason, habar nu  ai ce greu se scoate crotalul ala din urechea cainelui. Eu am adoptat un caine de la ecarisaj,  crotaliat. A facut infectie  fiindca era crotalul pus prea strans si ne-am chinuit doi oameni sa-l scoatem.  Daca nu facea infectie, il lasam cu crotal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate