Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde inchei asigurare obligatorie de locuinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
In sfarsit sunt proprietarul unui apartament.

Vreau sa inchei asigurarea obligatorie precum zice legea.

Pe site-ul acesta: http://www.asigurarealocuintelor.ro/ scrie ca urmatoarele companii pot incheia asigurarea obligatorie:

Companiile membre PAID sunt:
    ABC Asigurari
    ASTRA Asigurari  
    CARPATICA Asigurari
    CERTASIG  
    CITY Insurance
    GOTHAER Asigurari
    CREDIT Europe Asigurari
    EUROINS
    GENERALI
    GRAWE  
    GROUPAMA  
    UNIQA

Eu sa inteleg ca pot merge la absolut oricare dintre ei si imi ofera acea polita care demonstreaza ca am platit asigurarea obligatorie?

Conteaza care e mai "de incredere" sau pot alege aleator dintre ele?

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Da, poti merge la oricare, insa de preferinta nu incuraja companiile rau-platnice.

As merge pe City Insurance.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Mergi la un broker de asigurari si sfatuieste-te cu el. Diferenta intre un agent de asigurari (la o anumita firma) si un broker de asigurari (care lucreaza pentru mai multe firme) e ca brokerul nu are interesul sa iti vanda asigurarea unei anumite firme, ci sa te consilieze.
Bine, exista si la brokeri diferente de comision diferit de la firma la firma, dar brokerul are interesul sa te ajute, astfel incat sa mai treci pe la el si alta data (RCA, asigurari de sanatate, de calatorie, etc), eventual multi ani de acum inainte.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View Post-Diana-, on 03 iulie 2014 - 17:56, said:

Da, poti merge la oricare, insa de preferinta nu incuraja companiile rau-platnice.

As merge pe City Insurance.
Nu stiu cum plateste City daunele la locuinte dar la masini e dezastru.

#5
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Eu zic sa-ti vezi de treaba ta, si sa nu dai deloc bani mafiotilor, daca te amendeaza mergi cu ei in instanta. Dar nu te amendeaza, eu n-am asigurat nimic pana acum!

Cine se amageste ca vor plati astia ceva, se inseala!
________________
Ce ar trebui cu adevarat asigurat obligatoriu, este raspunderea civila a constructiei fata de trecatori, ma refer la accidentele petrecute in spatii comune (scari, holuri, lift) cat si in exterior, tencuiala, AC cazut, acoperis luat de vant, locatari cretini ce arunca de la etajul 10 in capul trecatorilor cu ghiveciul...

Recent pt un caz similar (neglijenta criminala) din partea CNADNR s-a dat 1 milion euro despagubire, pai o cauza similara la o scara de bloc ar da toti locatarii afara, s-ar expropria toata scara de bloc pt recuperarea prejudiciului!

Edited by Hedonist, 03 July 2014 - 19:20.


#6
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Eu de anul asta am incetat sa platesc asigurarea obligatorie(impozit mascat!Posted Image ) si am o intrebare: daca vreau sa reiau plata sa zicem peste doi-trei ani, trebuie sa platesc din urma?!

Edited by sirius208, 04 July 2014 - 12:52.


#7
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Stie cineva despre vreun caz in care primaria a aplicat o astfel de amenda?

#8
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
In primul rand taxa e o forma de impozit, asa cum e taxa pt sanatate sau pensie, cata vreme prostii platesc si doar unii beneficiaza se cheama impozit.
Singura diferenta este la asigurarea civila, desi si aceea tinde sa devina un impozit cata vreme nu preia in intregime si exclusivitate raspunderea civila in fata legii. Ar trebui ca posesorul unui RCA valid nici sa nu poata, sa nu existe calea juridica de a fi chemat civilmente in instanta pentru despagubire, cata vreme e RCAul, dar realitatea e diferita!

Defapt daca iei intreg sistemul de asigurari la nivel de economie, vei vedea ca e un regim piramidal, ce falimenteaza la daunalitate mare, al carui scop e de a angaja o armata de frecatori de hartii de altfel inutili societatii, pentru ca nu adauga nici o valoare in economie!

View Postuser033, on 05 iulie 2014 - 22:35, said:

Stie cineva despre vreun caz in care primaria a aplicat o astfel de amenda?
Pai ar trebui amendati 90% din locatari, si in ce baza? Legea asta e ca aia ca n-ai voie sa-ti schimbi furnizorul de caldura, indiferent daca ai bani, daca n-ai, daca vrei daca nu vrei, stai la bloc si platesti cat decide Termoficarea!

#9
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Legea asta este un abuz atata timp cat pe unii nu-i asigura de nimic. Daca acoperea  incendiul macar poate o acceptam. Intr-un oras de zeci de mii de locuitori in care mai mult de 90% nu platesc nu cred sa aiba cojones primarul sa faca asa ceva ca nu mai pupa al doilea mandat! Eu am platit ca prostul pana acum.

#10
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Am inteles multumesc tuturor de informatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate