Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

HTML + PHP + orice

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Ma preocupa de ceva timp o problema pe care o impart in mai multe puncte:
1. Forumulare si cum se fac ele se gasesc informatii cat cuprinde dar... pe baza sa spunem a numelui de utilizator introdus de o persoana se poate crea un folder intr-o locatie anume si eventual toate fisierele incarcate de acea persoana sa ajunga in folderul specificat?

2. Obtinerea unei liste a fisierelor existente intr-un anumit folder eventual o sublista in cazul fisierelor dintr-un folder din acel folder se poate face si cum?

3. (asta e putin separat) Preluarea dintr-un fisier text(abc.txt) a continutului si afisarea lui in cadrul unei pagini HTML.

PS. Dau cate o bere pentru fiecare problema rezolvata. Sunt din Galati ca sa stiti de unde vine berea. DAca problema e mai complexa dau un ... vin (nu din ala din pastile ...bleah).

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Branza de capra ai?

#3
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostTeach, on 28 iunie 2014 - 15:48, said:

1. Da, se poate.
2. Da, se poate.
3. Da, se poate.

Practic tu vrei să faci o bază de date bazată pe fişiere ? Dacă da, mie nu mi se pare deloc o idee bună. Cel puţin nu în cazul tău, pentru că văd că vorbeşti de utilizatori şi de accesul lor, într-un fel sau altul, la fişierele alea  E vorba de timp şi de securitate.

Dar poţi folosi cu încredere o bază de date mysql, unde mysql + php = o legătură foarte strânsă.

Şi încă un lucru important. Dacă ştii că nu eşti în stare să faci aşa ceva, atunci nu te aventura. Caută băieţi dornici de muncă, care bine înteles lucrează contra cost şi nu contra bere... Berea nu prea ţine de foame.

Edited by w3room, 28 June 2014 - 16:20.


#4
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
tocmai ca nu vreau sa folosesc neaparat o baza de date mysql. Vreau sa am ceva simplu pentru ca nu e vorba nici de securizarea informatiilor. Daca as vrea sa am zeci de utilizatori si sa acceseze individual conturile da m-as duce la "baietii dornici de muncă"si cu banul jos ar fi gata totul. Eu vreau doar sa gestionez cateva proiecte ale elevilor pe care le incarc personal si sa fac in felul urmator. Primesc mailul cu ce a lucrat intru pe pagina mea impropriu spus de intranet si ii scriu numele elevului. Daca acesta exista imi va duce la upload fisierul in folderul cu numele specificat daca nu il creaza si de asemenea il duce acolo. In plus vreau sa poata visualiza de la un alt calculator aflat in retea fiecare ce au lucrat ei si/sau ce au lucrat ceilalti. Ma gandesc ca daca le pun pe un wiki cum eram tentat la inceput multi se vor rusina de "munca lor".

Punctul 3 ma interesa din simplu fapt ca acum 5-6 ani la un template html am vazut asa ceva si nu le mai gasesc. Daca legaseam nu mai deranjam lumea aflata in vacanta.

Sunt convins ca uneori cele mai simple lucruri in ochii unora au cele mai complexe probleme cand incerci sa le programezi.

PS. "Branza de capra ai?" - NU

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt. punctul 3 poti face asta cu un amarat de iframe. Ar fi recomandat totusi sa folosi PHP, uite aici un exemplu banal: http://www.codingfor...-text-file.html

#6
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Galatean aici, da-mi un pm cu ceva id skype/yahoo sa vorbim mai multe :)

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cat amatorism.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate