Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Întrebări de ortografie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@Crugasic: Îţi respect opinia, numai că tu contrazici un profesor universitar, care mi-a zis faptul că, atunci când scrii un text pe calculator, fie scrii întreg textul cu diacritice, fie îl scrii fără diacritice, dar niciodată parţial cu diacritice şi parţial fără. Aşadar, conform unui profesor universitar cu titlul de "doctor" de la cea mai veche şi mai prestigioasă universitate din România, modul meu de scriere pe care l-am aplicat în postarea mea anterioară nu reprezintă o greşeală deloc. Ţine cont şi de context: este vorba de o postare pe un forum. Fii sigur că atunci când mă adresez unei instituţii sau cuiva din mediul academic, utilizez diacriticile.

De asemenea, afirmi că eu scriu cu foarte multe greşeli şi le marchezi în postarea mea. Numai că, apoi, numai 2 (două) greşeli mi le semnalezi (în opinia ta acestea fiind greşeli): nefolosirea diacriticelor şi scrierea sintagmei "off-topic" fără a o încadra între ghilimele. Aşadar, te afli într-o eroare: poţi afirma că am comis 2 (două) greşeli repetate de un anumit număr de ori (cu o anumită frecvenţă) în textul citat de tine.
Aşa este, nu am încadrat sintagma "off-topic" între ghilimele, dar trebuie să-ţi repet faptul că acesta este un forum şi că, într-un cadru oficial, nici nu aş folosi-o deloc.

Când am afirmat faptul că majoritatea dintre noi comitem greşeli de ortografie, aici m-am inclus şi pe mine, să nu crezi altceva, însă nu cred că este cazul aici.

Dacă reprezintă ceva ofensator pentru tine şi te intrigă modul meu de scriere pe forum, eu mi-am însuşit observaţiile tale, deşi eu nu le consider greşeli fiindcă ele au fost "comise" în mod conştient. Iată că ţi-am demonstrat prin această postare faptul că pot folosi şi diacriticele. Îţi promit că voi redacta textul numai în acest mod atunci când mă voi adresa ţie. Eşti prima persoană de pe forum care are ceva împotriva modului meu de scriere. Refuz să cred că tu eşti singura persoană de pe forum ce cunoaşte regulile de ortografie. Mie personal mi-au plăcut mult lecţiile de gramatică şi ortografie din şcoală deoarece acestea au o rigoare matematică.

Nu mai prelungesc această postare mai mult decât e cazul deoarece am devenit off-topic. În încheiere, îţi doresc toate cele bune!

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Pentru cine n-a observat încă, topicul este destinat întrebărilor de ortografie (și răspunsurilor, evident). Constat că cele mai multe comentarii sînt pe lîngă subiect, unele chiar cu totul plecate pe arătură.

Ai întrebări legate de ortografie? Pune-le.
Ai răspunsuri? Dă-le.
Ai altceva de spus? Abține-te. Demonstrează că știi să citești (de exemplu titlul) și că înțelegi ce citești.

#21
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View PostSuPY, on 29 iunie 2014 - 11:33, said:

@Crugasic: Îţi respect opinia, numai că tu contrazici un profesor universitar, care mi-a zis faptul că, atunci când scrii un text pe calculator, fie scrii întreg textul cu diacritice, fie îl scrii fără diacritice, dar niciodată parţial cu diacritice şi parţial fără. Aşadar, conform unui profesor universitar cu titlul de "doctor" de la cea mai veche şi mai prestigioasă universitate din România, modul meu de scriere pe care l-am aplicat în postarea mea anterioară nu reprezintă o greşeală deloc.

Săraca ortografia noastră, a ajuns nu numai la cheremul academicienilor care n-au habar de limba Rumînă şi de istoria ei, dar şi la al oricărui profesor universitar care se trezeşte să stabilească de capul lui reguli de scriere pe care studenţii le acceptă ca şi cum ar veni de la cine ştie ce mare somitate în domeniul lingvisticii. Sau mai ştii, profesorul ăla universitar o fi chiar un mare lingvist şi sub influenţa prostitoare a academicienilor a ajuns să le spună şi el prostii studenţilor. Oricum ar sta lucrurile, profesorul respectiv este în momentul de faţă anonim, deci poate fi pur şi simplu o invenţie care să sprijine o argumentaţie şchioapă.

Nu există două ortografii ale limbii Rumîne, una valabilă pentru hîrtie şi alta valabilă pentru calculator. Aşa cum este incorect ortografic să scrii cu pixul fără diacritice, la fel de incorect este să scrii cu tastatura fără diacritice. Nu unealta de scriere contează în stabilirea corectitudinii ortografice, ci dicţionarul ortografic, cel care prezintă varianta corectă de scriere a cuvintelor. Acest dicţionar este mai presus şi de părerea unui profesor universitar care crede că poate stabili criterii de scriere corectă după cum îl duce pe el capul.

View PostSuPY, on 29 iunie 2014 - 11:33, said:

Ţine cont şi de context: este vorba de o postare pe un forum. Fii sigur că atunci când mă adresez unei instituţii sau cuiva din mediul academic, utilizez diacriticile.

Ortografia este una singură, ea nu este variabilă în funcţie de context. Trebuie să scrii corect în orice situaţie, nu doar atunci cînd ţi se pare că aşa trebuie. Cum se face că celelalte popoare europene au înţeles asta, numai Rumînii nu? Răspunsul e simplu. Celelalte popoare au profesori universitari serioşi, care scriu la fel şi cu mîna şi cu tastatura, pentru că ei ştiu că ortografia unei limbi este fixă şi trebuie respectată oriunde ai scrie (forum de internet, publicaţie ştiinţifică, scrisori, etc.) dacă ţii la imaginea ta de om educat şi mai ales civilizat.

Scrierea fără diacritice este o consecinţă logică a situaţiei incredibile în care se află limba Rumînă de 150 de ani încoace, anume la cheremul unor academicieni nepricepuţi care o mutilează după bunul plac. Dacă academicienii pot schimba ortografia în funcţie de nevoile lor personale, de exemplu pentru a-şi face uitată colaborarea strînsă cu regimul comunist, nu mai miră pe nimeni că şi profesorii universitari au ajuns să stabilească reguli ortografice după cum le convine. Pentru că nu-i aşa, academicienii sînt la bază tot profesori universitari, deci colegii lor de profesorat nu văd nimic rău în a imita comportamentul academicienilor în ce priveşte stabilirea de reguli ortografice care să servească nu limba Rumînă, ci interesele celor stabilesc regulile.

View PostSuPY, on 29 iunie 2014 - 11:33, said:

De asemenea, afirmi că eu scriu cu foarte multe greşeli şi le marchezi în postarea mea. Numai că, apoi, numai 2 (două) greşeli mi le semnalezi (în opinia ta acestea fiind greşeli): nefolosirea diacriticelor şi scrierea sintagmei "off-topic" fără a o încadra între ghilimele. Aşadar, te afli într-o eroare: poţi afirma că am comis 2 (două) greşeli repetate de un anumit număr de ori (cu o anumită frecvenţă) în textul citat de tine.

Poate că ai uitat că în şcoala generală învăţătoarea marca greşelile de ortografie una cîte una, şi apoi îţi scădea nota în funcţie de numărul total al lor. La fel se va întîmpla acum dacă cineva va lua un text de-al tău şi-l va băga într-un soft de corectare ortografică. Softul va arăta numărul total de greşeli şi va umple textul respectiv de cuvinte subliniate cu roşu. Diferenţa e că acum nu-ţi va mai scădea nota la limba Rumînă, însă de scăzut tot îţi va scădea ceva în mod proporţional cu numărul de cuvinte scrise greşit. Este vorba de imaginea ta de om educat, care susţine că scrie corect. Nu vei mai putea spune aşa ceva în faţa unui text plin de marcaje care semnalizează greşelile de ortografie. Nu poţi pune pe acelaşi plan folosirea unui englezism cu nefolosirea diacriticelor. Aceasta din urmă nu este o singură greşeală izolată, ci un lanţ nesfîrşit de greşeli care strică tot textul.

View PostSuPY, on 29 iunie 2014 - 11:33, said:

Aşa este, nu am încadrat sintagma "off-topic" între ghilimele, dar trebuie să-ţi repet faptul că acesta este un forum şi că, într-un cadru oficial, nici nu aş folosi-o deloc.

Reflexele de scriere se formează în situaţiile cu care te întîlneşti frecvent, nu în cele cu care te întîlneşti rar. De aceea este bine să scrii corect cu precădere în situaţiile obişnuite (forum, poştă electronică, etc.), pentru că în acest fel vei dobîndi automatismele corecte şi vei fi sigur că nu vei face greşeli niciodată, indiferent de contextul comunicării (neoficial sau oficial). Dacă vei scrie cu diacritice tot timpul, nu o să mai ai în textele tale cuvinte scrise fără diacritice, aşa cum se întîmplă frecvent la cei care le bagă manual după scrierea textului şi în graba lor mai uită unele din ele.

View PostSuPY, on 29 iunie 2014 - 11:33, said:

Dacă reprezintă ceva ofensator pentru tine şi te intrigă modul meu de scriere pe forum, eu mi-am însuşit observaţiile tale, deşi eu nu le consider greşeli fiindcă ele au fost "comise" în mod conştient. Iată că ţi-am demonstrat prin această postare faptul că pot folosi şi diacriticele. Îţi promit că voi redacta textul numai în acest mod atunci când mă voi adresa ţie. Eşti prima persoană de pe forum care are ceva împotriva modului meu de scriere. Refuz să cred că tu eşti singura persoană de pe forum ce cunoaşte regulile de ortografie. Mie personal mi-au plăcut mult lecţiile de gramatică şi ortografie din şcoală deoarece acestea au o rigoare matematică.

Pe mine personal nu mă interesează deloc cum scrii tu sau oricine altcineva. Poţi să scrii cum vrei, pentru că eu nu reprezint poliţia ortografică pe acest forum şi nu sînt nici moderator ca să aplic sancţiuni. Eu am intervenit pentru că am văzut că pe un fir de discuţie dedicat ortografiei se scrie în mod voit incorect ortografic. Nu poţi discuta despre ortografie scriind fără diacritice, este pur şi simplu o greşeală de neiertat.

Dacă vei scrie cu diacritice nu-mi vei face mie un hatîr, ci-ţi vei face ţie un bine, arătîndu-le tuturor că poţi să scrii corect şi mai ales că vrei să scrii corect, chiar dacă vezi că în jurul tău majoritatea se încăpăţînează să scrie incorect, adică fără diacritice. Este ca şi cum ai vrea cu tot dinadinsul să arunci o hîrtie la gunoi, chiar dacă vezi cum ceilalţi le aruncă cu nepăsare pe jos.

A scrie cu diacritice este o dovadă de educaţie, dar şi una de civilizaţie, de luptă pentru promovarea unui comportament raţional în mijlocul inconştienţei generale.

Edited by Crugasic, 30 June 2014 - 00:31.


#22
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@Crugasic: Având în vedere cele afirmate de colegul nostru de forum şi iniţiator al acestui topic având pseudonimul AdiJapan, voi continua această dezbatere prin intermediul mesageriei private. Mulţumesc pentru înţelegere!

#23
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Pentru cine e curios, iată o cărțulie a lui Ion Heliade-Rădulescu, publicată în 1870, în care autorul descrie varianta lui preferată de ortografie românească: Principie de ortographia romana

Nu are decît vreo 20 de pagini. Se citește relativ ușor, după o scurtă perioadă de obișnuire. Este un amestec jumi-juma de grafie etimologică și fonetică, deși autorul se laudă cît de fonetică este și cît de ușor se poate învăța (atît de ușor că textul e plin de inconsecvențe...). Cartea conține și argumente pe ici pe colo, ba chiar și polemici.

O observație fără legătură cu ortografia: citind cartea am remarcat că la 1870 încă nu începuse moda de a evita cacofoniile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate