Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

sfat reparatie gresie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Buna ziua, asi dori sa va cer sfatul intr-o problema. Intr-un imobil construit prin anii 90, pe o suprafata destul de mare este pusa gresie mica patrata(un sfert dintr-o faianta actuala), intr-un anumit loc mi s-a crapat cateva bucati(s-au umflat).Fiind o suprafata mare(scump sa schimb totul), acel model de gresie nu se mai gaseste. Exista posibilitatea de a executa la comanda 1-2 m patrati cu respectivul model? Este scump? Sau ma gandeam sa fac poza la o gresie si sa caut sa-mi produca o folie cu respectivul model, dintr-un material rezistent la frecat si sa o aplic pe gresia de culoarea alba cu care voi repara. Ideea este ca vreau sa fac in asa fel incat sa ma apropii cat mai mult de modelul actual. Multumesc.

#2
wewe254

wewe254

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2012
Buna, este o solutie de moment ceea ce spui tu, cu siguranta nu vei gasi gresia respectiva.Sfatul meu este sa cauti o alternativa in a schimba gresia fiindca in timp se vor desprinde si alte bucati.

#3
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Tocmai asta caut, o soloutie de moment.... Sa ma tine un an sau doi...

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gasesti sigur ceva asemenator ca si nuanta , care poate fi taiat si finisat la dimensiunile gresiei initiale . Scoti doar bucatile crapate si le inlocuiesti . Va exista diferenta , dar nu sa sara in ochi . De obicei gresia veche era mai groasa , asa ca nu vei avea probleme de nivel. o sa compensezi din adeziv .

#5
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Problema este ca vechia gresie avea si niste picatele...nu gasesc eu modelul asta....

#6
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Un an doi... oricum ce faci tot improvizatie este.
Poti sa lasi asa, poti incarca cu adeziv locul unde a cazut gresia si apoi sa dai var/vopsea peste, poti sa dai tapet peste toata faianta si peste locul unde faianta este cazuta/crapata, poti sa pui altfel de faianta acolo unde a cazut si sa faci un model ceva... Oricum e improvizatie.

In timp o sa cada si cealalta fainata. Aia veche era pusa cu ciment , nu cu adeziv si oricum cred ca si-a cam trait traiul.

Decat sa te chinui mai bine economisesti bani si pui faianta noua peste tot dupa un an doi.
Numai bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate