Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Camin Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
monicagcos

monicagcos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2014
Buna tuturor,

Nu am foarte multe informatii in legatura cu caminele (conceptul e cam nou pentru mine, nu am locuit niciodata intr-un camin). Dau la UT iar colega mea la UBB. Am niste intrebari pentru cei care sunt mai experimentati in domeniu: Este posibil sa stam in aceeasi camera de camin doar noi doua? Parintii prietenei mele sunt cadre didactice deci, teoretic, pentru ea ar trebui sa fie gratuit sau oricum mult mai ieftin. Pretul nu e o problema dar ma refer strict la caminele de stat.

Ce camine recomandati? (in general nu sunt pretentii mari: fara gandaci, dusuri decente, sa nu ne incalzim in frigider iarna)
Cum se platesc utilitatile in camine? Spun inca o data ca nu am prea multe tangente cu acest subiect. Sper ca pot obtine mai multe informatii de la voi.

Multumesc frumos Posted Image

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
e foarte complicat cu caminele astea

#3
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Avand in vedere ca tu dai la UT si prietena ta la UBB, nu stiu cum o sa faceti ca sa stati in acelasi camin de stat.
Cauta unul privat, sau convinge-o sa vina si ea la UT cu tine. Sau mai bine tu la UBB.

Stii ce se spune "Fetele de la UT sunt baieti de treaba" :lol:

Edited by danzi23, 22 June 2014 - 22:27.


#4
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
caminele sunt renovate

2 in camera stiu ca se poate sta in Hasdeu in caminul 14 si in alea cu 2 etaje, A-uri parca le zice. Majoritatea caminelor arata ok , au paturi de lemn, saltele ok, de incalzire nu se pune problema

trebuie sa discutati cu cineva din conducere ca sa va rezolvati sa stati impreuna, daca parintii ei sunt cadre didactice aveti un avantaj din start, un pct de plecare in discutie

a si n-ar fi rau sa vina si parintii  sa vorbeasca pt voi (desi asta probabil ca ati stabilit deja)

Edited by Jericho77, 22 June 2014 - 22:27.


#5
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Daca veti fi la universitati diferite, teoretic nu aveti cum sa stati in acelasi camin (fiecare universitate cu caminele ei). Dar am intalnit situatii in care diferiti indivizi, cu bani si cu pile, au stat la caminele altei universitati.
La UT nu stiu, la UBB un camin cu camere de 2 persoane ar fi 14-le, din Hasdeu, dar camerele sunt cam micute, si baia la comun.
Eu v-as recomanda caminul Economica 2, camerele sunt de 3 persoane, dar conditiile mult mai bune.
Nu se platesc utilitati la camin, doar taxa lunara, care depinde de la camin la camin. Daca nu ma insel (nu mai sunt la curent), la caminul 14 e 120 de lei pe luna, si la eco 2 este de 180 de lei pe luna.

#6
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
XVII - are bai la fiecare camera din cate im aduc aminte. XIV e cu 2 paturi in camera... in Hasdeu.

Edited by iulian_k, 22 June 2014 - 22:32.


#7
monicagcos

monicagcos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2014

 edy_3dz, on 22 iunie 2014 - 22:29, said:

Dar am intalnit situatii in care diferiti indivizi, cu bani si cu pile, au stat la caminele altei universitati.

Da, am auzit si eu de treaba cu pilele dar sper sa nu fie cazul :)

 danzi23, on 22 iunie 2014 - 22:26, said:

Stii ce se spune "Fetele de la UT sunt baieti de treaba" Posted Image

Pe asta o stiam, hai ca nu sunt chiar asa de nepregatita pentru viata de student :))

 iulian_k, on 22 iunie 2014 - 22:29, said:

XVII - are bai la fiecare camera din cate im aduc aminte. XIV e cu 2 paturi in camera... in Hasdeu.

Baie in camera... un lux pe care nu l-am cerut dar e foarte binevenit. Multumesc :))

#8
eduardalex1

eduardalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.10.2013
Daca puteti va recomand caminele Economica 1 sau 2 , dar practic n-ar fi posibil sa stati impreuna deoarece nu pot fi cazati studenti de la UT ci doar UBB, in schimb in caminele de la UT am auzit cazuri in care stau studenti de la UBB.

Cazarea e 170 lei si in Economica 1 si in 2 , se face pana in data de 10 a fiecarei luni si se plateste la parter la administrator. Pentru fiecare zi intarziere se percep penalizari de 10 bani / zi ( stupid ) dar real. Caminele din Hasdeu sunt si ele ok daca n-aveti pretentii prea mari, zona e mult mai frumoasa dar nu ai luxul conditiilor si stati 5 in camera, paturi supraetajate , camera mica, si baia pe hol, nu proprie.

In concluzie doar cu pile ar fi posibil succes !

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Da-mi un mesaj pe privat. Si eu merg la camin la Cluj, in cadrul UBB.

Iti explic tot ce ai nevoie.

Edited by Daian95, 22 June 2014 - 23:13.


#10
narcis2007

narcis2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.11.2011
are idee cineva cu ce medie se intra in camin la ubb?

Edited by narcis2007, 22 June 2014 - 23:34.


#11
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
Daca tu esti la UBB si ea la UTCN sigur nu aveti cum sa stati impreuna in acelasi camin. Cum ti-au mai spus si altii, universitati diferite, camine diferite ... din ce stiu eu doar UBB-ul are camine cu 2 in camera  dar daca sunteti anul 1 slabe sanse sa primiti loc intr-un astfel de camin ....
Mediile de intrare in camin depins foarte mult de facultatea la care vei fi ... poti intreba la secretariat despre situatiile din anii trecuti

Edited by newgirl, 22 June 2014 - 23:50.


#12
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Luati o chirie impreuna..  E ceva mai scump, dar sunt conditii mai bune.

#13
agricultoru

agricultoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2005
Salut. M-ar interesa daca n-as putea lua in chirie niste locuri de parcare in parcarea de la Economica 2. Evident platesc pentru asta. Probabil cel mai simplu ar fi sa discut cu un student care poate lua locul pentru el, dar sa il platesc eu, plus un bonus pentru respectivul. Evident ca am incercat si pe cale oficiala, dar cei de la UBB sunt complet dezinteresati. Iar in parcarea respectiva sunt o multime de locuri goale tot timpul, nu doar acum cat e vacanta...

#14
agricultoru

agricultoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2005
nimeni nimic?

#15
tata_puiu_2006

tata_puiu_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2006
Apropo de caminele UBB Cluj, cum se face mai exact inscreierea/repartizarea? Inteleg ca repartizarea se face dupa note, dar nu am inteles cum functioneaza mai exact inscrerea. Voi avea posibilitatea de a alege ce camine as prefera in momentul inscrerii? Sau trebuie sa umblu dupa inscriere pe la camine ori pe la alte birouri?

Si apropo de repartizare, cum se face mai exact pe camin, per camere? Adica daca suntem 100 de insi de la informatica in Caminul X vom fi pusi in camere toti impreuna sau vor fi amestecate facultatile? Ma gandesc ca ar fi misto sa fiu in camera cu studenti de la materia mea. E mai nasol daca eu fac info si restul colegilor arte sau ceva de genul.

#16
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
In momentul inscrierii specifici daca vrei sau nu camin. Partea naspa e ca doar cu foarte putine zile inainte de inceperea facultatii afli daca ai prins loc sau nu.
Dispunerea in camere este oarecum aleatoare, dar daca cunosti pe cineva care e in acelasi camin cu tine cand te cazezi poti spune administratorului de camin sa va puna impreuna.

#17
agricultoru

agricultoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2005
Cineva interesat de propunerea mea cu locurile de parcare?

#18
mari12

mari12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2014

 Daian95, on 22 iunie 2014 - 23:10, said:

Da-mi un mesaj pe privat. Si eu merg la camin la Cluj, in cadrul UBB.

Iti explic tot ce ai nevoie.

Edited by mari12, 30 August 2014 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate