Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Nu pot sa instalez nici un fel de Windows.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Incepand cu Vista, driverele pentru AHCI sunt integrate in Windows asa ca nu mai trebuie schimbat in IDE.

#20
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

 654321, on 13 iunie 2014 - 16:05, said:

Incepand cu Vista, driverele pentru AHCI sunt integrate in Windows asa ca nu mai trebuie schimbat in IDE.
NOT ALWAYS
Sunt o multime de controllere care nu au drivere incluse in diverse versiuni post-vista in functie de momentul aparitiei pe piata.

Edited by 13YTe, 13 June 2014 - 16:10.


#21
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Windows-ul are un driver generic.

#22
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Intelege ca am vazut suficiente controllere care nu pot fi administrate de catre drivere incluse in discul cu windows-ul original (retail), versiunile OEM / OEI posibil sa aibe incluse driverele AHCI (cand spun discuri OEM si OEI nu ma refer la cele care pot fi cumparate cu un sistem nou de la magazin, ci cele livrate de catre producator cu echipamentul HP, DELL, Lenovo, etc.).
Inchei aici, nu vreau sa polemizez pe tema asta doar incercam sa lamuresc unele amanunte de care nu se tine cont.

Edited by 13YTe, 13 June 2014 - 16:23.


#23
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

Quote

Operating system support
AHCI is supported out of the box on Windows Vista and later, Linux-based operating systems (from kernel 2.6.19 onwards), OpenBSD (version 4.1 onwards), NetBSD, FreeBSD, OS X, eComStation (version 2.1 onwards), and Solaris 10 (8/07 and onwards).[2] DragonFlyBSD based its AHCI implementation on OpenBSD's and added extended features such as port multiplier support. Older versions of operating systems require hardware-specific drivers in order to support AHCI. Windows XP and older do not provide support out of the box.
http://en.wikipedia....oller_Interface

#24
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014

 13YTe, on 13 iunie 2014 - 15:18, said:

Pt. initiator: Am avut vreo 3-4 "junghiuri" ca al tau prin service, 2 chiar cu HDD-urile defecte (unul crapat total, altul avea erori mari in citire, timpi de acces, etc. aproape ca cedase complet) dar nu tin minte sa-mi fi facut probleme dupa inlocuire nici unul dintre ele. Tare-mi este ca ti-ai schimbat HDD-ul degeaba si problema este de configurare. In plus, nu-mi aduc aminte ca acest Compaq CQ58 sa aibe UEFI (dar poate ma insel eu)... Ce versiune de windows incerci sa instalezi (7, 8, 8.1) ?  Stiu din experienta ca 7 nu prea se intelege cu GPT-ul la HDD, deci daca ai avut 8+ si cumva ti-ai convertit MBR-ul de la HDD in GPT, ar fi cazul sa folosesti un live disk cu Gparted sa-ti recreezi tabela de partitii ca MBR si sa incerci o instalare pe curat. Verifica si in BIOS cum este pus hdd-ul pe portul SATA ca si AHCI / IDE / Compatible incearca pe IDE sau Compatible in cazul in care este setat ca AHCI.

Am incercat sa instalez Windows 7,8, si 8.1 la fel imi face la fiecare. In trecut le-am avut pe fiecare instalate. E posibil sa fie vreo problema daca am avut Windows 7 si Windows 8 in dual-boot?

 13YTe, on 13 iunie 2014 - 15:50, said:

@argoteck Se instaleaza windows-ul in mod IDE/Compatibe iar apoi se instaleaza si drivere AHCI si se trece inapoi pe AHCI in BIOS (cred ca era usor de inteles).
Eu inteleg ca unii dintre noi nu iubesc solutiile linux, dar calculatoarele sunt functionale si fara windows...
In plus mare parte din solutiile M$ sunt mari consumatoare de resurse nejustificat dpdv al activitatilor acoperite si calitatii soft.

Nu imi permite BIOS-ul sa fac aceasta modificare de care zici tu.
Nu-i vorba ca nu iubesc linux dar sunt o gramada de programe care nu-mi merg pe linux.

 MBS, on 13 iunie 2014 - 16:05, said:

Atentie, erorile de ram nu se vad mereu in teste rudimentare

Bun. Dar de ce imi merge Linux-ul. Daca era de la memoria RAM ma gandesc ca nu il lua nici pe asta.

#25
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

 narcism, on 13 iunie 2014 - 16:42, said:

Am incercat sa instalez Windows 7,8, si 8.1 la fel imi face la fiecare. In trecut le-am avut pe fiecare instalate. E posibil sa fie vreo problema daca am avut Windows 7 si Windows 8 in dual-boot?
Nu imi permite BIOS-ul sa fac aceasta modificare de care zici tu.
Nu-i vorba ca nu iubesc linux dar sunt o gramada de programe care nu-mi merg pe linux.
Scuze daca s-a inteles ca as fi spus ceva referitor la persoana ta ca n-ai iubi linux-ul. Nu era vorba de tine ci de un alt coleg de forum care ofera solutii M$ si care are cuvinte de "bine" la adresa altor sisteme de operare si unelte.
Asa cum am spus mai sus, incearca sa faci tabela de partitii pentru HDD-ul tau ca MBR in cazul in care este GPT folosind Gparted live cd.
Dupa ce refaci tabela de partitii, nu fa partitii de nici un fel, boot-eaza cu discul/stick-ul de windows si vezi daca-ti vede sau nu HDD-ul. Daca il vede iti creezi partitiile din installer-ul windows si-l instalezi.

Edited by 13YTe, 13 June 2014 - 17:00.


#26
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014

 13YTe, on 13 iunie 2014 - 16:57, said:

Scuze daca s-a inteles ca as fi spus ceva referitor la persoana ta ca n-ai iubi linux-ul. Nu era vorba de tine ci de un alt coleg de forum care ofera solutii M$ si care are cuvinte de "bine" la adresa altor sisteme de operare si unelte.
Asa cum am spus mai sus, incearca sa faci tabela de partitii pentru HDD-ul tau ca MBR in cazul in care este GPT folosind Gparted live cd.
Dupa ce refaci tabela de partitii, nu fa partitii de nici un fel, boot-eaza cu discul/stick-ul de windows si vezi daca-ti vede sau nu HDD-ul. Daca il vede iti creezi partitiile din installer-ul windows si-l instalezi.

In installer dupa cum am spus imi vede HDD-ul,ma lasa sa sterg si sa creez partitiile dar nu ma lasa sa instalez Windows-ul in ele sau sa le formatez.

#27
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004

 13YTe, on 13 iunie 2014 - 15:50, said:

@argoteck Se instaleaza windows-ul in mod IDE/Compatibe iar apoi se instaleaza si drivere AHCI si se trece inapoi pe AHCI in BIOS (cred ca era usor de inteles).
Eu inteleg ca unii dintre noi nu iubesc solutiile linux, dar calculatoarele sunt functionale si fara windows...
In plus mare parte din solutiile M$ sunt mari consumatoare de resurse nejustificat dpdv al activitatilor acoperite si calitatii soft.
Eu am inteles ce zici tu dar vrei sa il bagi in regedit ca sa treaca inapoi pe ahci ? Nici eu nu vreau polemica dar de la vista exista driver generic pentru ahci in windows. Vorbim aici de statii obisnuite nu controlere raid sau treburi mai avansate.

Am pus deja tutorial cum sa treaca pe gpt din instalerul de windows .Uefi merge doar daca convertesti discul la gpt.

Edited by argoteck, 13 June 2014 - 17:13.


#28
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014
Am incercat toate variantele spuse de voi si tot nu am rezolvat...oricum va multumesc pentru ajutor. Nu am decat sa raman pe Linux.

#29
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Ai incercat sa bootezi in legacy mode in loc de EFI?

#30
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014

 MaVeRicK89, on 22 iunie 2014 - 17:49, said:

Ai incercat sa bootezi in legacy mode in loc de EFI?

Am incercat. Degeaba.

#31
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
1.Incearca Rufus pentru stick bootabil este mult mai rapida instalarea si nu ai fisiere corupte am testat win7, win8 si winxp( winxp se instaleaza foarte repede(20min- cpu 3ghz,ram 1gb) cu rufus fata de WinToFlash care sta 3h sa copie fisierele windowsului, am incercat cu un stick usb 2.0 toshiba cel mai ieftin de pe piata)

2. deschide cmd la pasul din instalarea windowsului unde sunt partiile dupa custom advanced,  cu shift+f10 si scrie:
diskpart
list disk
select disk 1 ( uitate sa vezi care e hdd-ul )
clean
active

( iti sterge tot ce ai pe hard si trebuie sa faci din nou partitiile la punctul 2 )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate