Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Nu pot sa instalez nici un fel de Windows.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014
Salut! Am si eu o problema cu un Laptop HP Compaq CQ58 pe x64 cu BIOS UEFI. Incerc sa bag windows 7 sau 8 si nu merge. Ii dau sa boot-eze si dupa ce ii dau pe ce partitie sa copieze imi afiseaza mesajul de eroare: 0x80070057. Daca am vazut ca nu merge boot-at de pe un LiveCd cu Linux,mi-am salvat fisiere si am formatat tot HDD-ul. Am incercat sa bag iar Windows-ul si tot nu merge. Am incercat sa bag Linux si mi-a mers. L-am dus la un service si mi-a zis ca HDD-ul are prea multe bed-uri si trebuie schimbat. Mi-am dat comanda de HDD nou si la fel, aceias problema o am imi da acea eroare: 0x80070057. Acum sunt pe Linux imi merge...dar am mare nevoie de Windows. Cum as putea sa rezolv problema?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Daca zici ca ai facut backup, formateaza HDD-ul folosindu-te de utilitarul Gparted de pe LivedCD-ul cu linux. Ca format, alege NTFS. Dupa aceea, incearca din nou sa instalezi windowsul.

Edited by Ann0nyym0us, 13 June 2014 - 12:44.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Asa ai incercat?
http://support.micro....com/kb/2476568

#4
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014
Am incercat ambele variante si nimic. Placa de baza nu are nimic pentru ca l-am avut in service...chiar la 2. Si ambele mi-au zis ca este Hard-ul de vina. Cel mai ciudat e ca merge sa boot-ez de pe Linux...acum scriu de pe acel laptop.

Edited by narcism, 13 June 2014 - 12:50.


#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
LE. Linuxul este instalat sau live?

Ai folosit stick sau cd? Daca ai folosit stick, cu ce soft l-ai facut bootabil?

#6
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014
Nu am nici o problmema la Memoria RAM,am facut testul. Daca era de la RAMi imi mai mergea Linux-ul?

 xxvirusxx, on 13 iunie 2014 - 12:56, said:

LE. Linuxul este instalat sau live?

Ai folosit stick sau cd? Daca ai folosit stick, cu ce soft l-ai facut bootabil?

Linux-ul este instalat. L-am instalat prima data de pe CD si dupa alte incercari de a baga Windows-ul am bagat iar Linux de pe USB(facut cu Universal USB Installer). Am incercat si cu Windows de pe USB si tot asa..

Edited by narcism, 13 June 2014 - 13:08.


#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Si cu ce softuri ai facut stick-ul bootabil cu Windows 8???

#8
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014

 xxvirusxx, on 13 iunie 2014 - 13:09, said:

Si cu ce softuri ai facut stick-ul bootabil cu Windows 8???

WinToFlash

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Asta zice ca e cablul sata http://www.tomshardw...x80070057-error

#10
narcism

narcism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.06.2014

 Handicarpati, on 13 iunie 2014 - 13:20, said:

Asta zice ca e cablul sata http://www.tomshardw...x80070057-error
Daca pun HDD pe cablul SATA de la DVD-ROM pot sa instalez windows-ul?

Edited by narcism, 13 June 2014 - 13:32.


#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
da, incearca asa

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fa stick-ul cu alt soft precum: Rufus, WinSetupFromUSB.
WintoFlash nu mai este actualizat din dec 2013....

#13
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pentru UEFI nu-i trebuie niciun soft. Doar copiaza continutul imaginii ISO pe stick si UEFI stie sa boot-eze de acolo.

Edited by 654321, 13 June 2014 - 14:17.


#14
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
Ia vezi ajuta ? http://support.micro....com/kb/2476568 .Discul e gpt sau mbr ? Pentru stick e instalare faci cum zice colegul de mai sus. Ca idee uefi si win 32 bit nu prea se pupa.

#15
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Pt. initiator: Am avut vreo 3-4 "junghiuri" ca al tau prin service, 2 chiar cu HDD-urile defecte (unul crapat total, altul avea erori mari in citire, timpi de acces, etc. aproape ca cedase complet) dar nu tin minte sa-mi fi facut probleme dupa inlocuire nici unul dintre ele. Tare-mi este ca ti-ai schimbat HDD-ul degeaba si problema este de configurare. In plus, nu-mi aduc aminte ca acest Compaq CQ58 sa aibe UEFI (dar poate ma insel eu)... Ce versiune de windows incerci sa instalezi (7, 8, 8.1) ?  Stiu din experienta ca 7 nu prea se intelege cu GPT-ul la HDD, deci daca ai avut 8+ si cumva ti-ai convertit MBR-ul de la HDD in GPT, ar fi cazul sa folosesti un live disk cu Gparted sa-ti recreezi tabela de partitii ca MBR si sa incerci o instalare pe curat. Verifica si in BIOS cum este pus hdd-ul pe portul SATA ca si AHCI / IDE / Compatible incearca pe IDE sau Compatible in cazul in care este setat ca AHCI.

Edited by 13YTe, 13 June 2014 - 15:20.


#16
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
In caz ca formatul discului nu e compatibil cu ce bios ai tu uite aici un ghid : http://technet.micro...y/dn336946.aspx ca sa nu mai bootezi cu linux de tip Gparted. Eu recomand sa lasi discul pe ahci in caz ca instalezi 7 sau 8/8.1.

#17
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
@argoteck Se instaleaza windows-ul in mod IDE/Compatibe iar apoi se instaleaza si drivere AHCI si se trece inapoi pe AHCI in BIOS (cred ca era usor de inteles).
Eu inteleg ca unii dintre noi nu iubesc solutiile linux, dar calculatoarele sunt functionale si fara windows...
In plus mare parte din solutiile M$ sunt mari consumatoare de resurse nejustificat dpdv al activitatilor acoperite si calitatii soft.

Edited by 13YTe, 13 June 2014 - 15:52.


#18
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Atentie, erorile de ram nu se vad mereu in teste rudimentare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate