Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Jaluzele interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Roletele de interior sunt niște jucării care dau frumos la aspect, dar nu fac treabă ca rulourile exterioare. Tocmai am pus săptămâna trecută rulouri exterioare unui client care avea rolete la balconul orientat spre sud.
Spunea că nu făcea față deloc aerul condiționat, să poată face respirabilă atmosfera. Avea balconul direct legat de living, fără ușa și geamul dinspre balcon,
Acum a câștigat 2 grade Celsius din operațiunea asta.

#20
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Exista de vanzare pe undeva jaluzele plisante de tipul asta: http://www.ikea.com/...ducts/20242282/
Ma interesau pentru ca se lipesc la interior in cadrul geamului si nu pe toc.Nu vreau sa prind nimic pe fereastra, toc deoarece ating peretii la deschidere.
Ala de la Ikea este ok dar as fi vrut ceva opac si/sau culoare inchisa pentru a face intuneric, lumina ambientala deranjeaza proiectorul.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Jaluzele orizontale făcute la comandă, exact pe cotele de lumină.

Attached File  JPEG Image (9537296).jpg   149.95K   73 downloads

Edited by Digix, 19 June 2014 - 14:10.


#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Sunt ok ca sistem de prindere si nu se lovesc de pereti dar nu mai vreau lamelare din aluminiu sau plastic.
Prefer tip pliseuri din plastic sau textile, arata mai bine, se intretin mai usor si pot obtura eficient.La ikea sunt extrem de ieftine  iar materialul plastic are o textura placuta tip textil sau hartie dar nu ma avantajeaza faptul ca difuzeaza lumina.
Daca ar fi rulouri textile care sa intre in cadrul ala al geamului le-as prefera celor lamelare orizontale dar imi este greu sa cred ca la usa de la balcon se poate rolui 1,8m de jaluzea in spatial ala.

#23
Papadie-

Papadie-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2014
Mie mi-au placut aceste jaluzele plisse cu arc si dubla deschidere (de fapt imi sunt folositoare ca am ferestre lungi, hp mic).
Attached File  2.png   176.76K   79 downloads

Au si cu deschidere normala si materiale inchise la culoare, care nu lasa sa patrunda lumina in camera (doar un pic pe lateral). Montajul este pe rama interioara a ferestrei.
Daca sunteti in zona Bucurestiului, mergeti si le vedeti. (ii gasiti cu google). Eu le-am vazut doar pe site si intr-o prezentare video.

Daca cineva a montat sau folosit acest tip de jaluzele, rog sa-mi spuna cum se comporta in timp - daca sunt de calitate.

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Nu poti mai precis, unde se pot vedea in Bucuresti, sunt exact ce vroiam dar nu reusesc sa gasesc fizic magazin.

#25
Papadie-

Papadie-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2014
Pe google ... 'jaluzele plisse cu arc si dubla deschidere'. (trimit si PM)
Daca mergeti si le vedeti/cumparati va rog sa reveniti cu impresii. Eu ajung rar in Bucuresti.

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Gata am fost, comandat si instalat.A fost cam complicata instalarea, neavand nici un manual.
Arata chiar bine, nu sunt opace, au 30% transparenta dar isi fac treaba, poza nu este grozava, este cu telefonul.

Attached Files



#27
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
O idee interesanta de jaluzele sunt cele automate, daca poti da un banut in plus, dar macar stii ca sunt practice si iti protejeaza casa. Am gasit un articol pe aceasta tema care explica modul de functionare al jaluzelelor interioare orizontale: http://casasomfy.ro/...ele-orizontale/
Sper sa te ajute!

#28
restereste

restereste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.11.2007
Buna,


Stie cineva unde pot sa gasesc jaluzele pentru interior de lemn, ca si in poza atasata ?

Multumesc.




http://www.globalmar...nds-884737.html

Attached Files



#29
MEGAKARAOKE

MEGAKARAOKE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.02.2015
am gasit multe modele de jaluzele orizontale pe pvc si aluminiu la:
http://jaluzele-shop....shopmania.biz/
cred preturile incepe cu 12 ron.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate