Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Problema instalare Windows 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007
Salutare

Am si eu o mica nelamurire.
Momentan am Windows 7 x64 Ultimate, Lenovo G580, si vreau sa fac instalare fresh la W. 8.1 , dar, imi apare eroarea din imagine :
Intrebarea ea : Ce trebuie sa fac ca sa instalez windowsul cum trebuie?Nu vreau sa formatez partitia D, pentru ca nu pot si nu am timp sa fac backup de pe ea, iar daca formatez C: , sa nu il formatez degeaba si apoi sa imi apara aceeasi eroare.

Va rog sa ma ajutati cu niste solutii!

Multumesc

Attached Files



#2
sofioana

sofioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2014

 DrD3ViL, on 12 iunie 2014 - 01:00, said:

Salutare

Am si eu o mica nelamurire.
Momentan am Windows 7 x64 Ultimate, Lenovo G580, si vreau sa fac instalare fresh la W. 8.1 , dar, imi apare eroarea din imagine :
Intrebarea ea : Ce trebuie sa fac ca sa instalez windowsul cum trebuie?Nu vreau sa formatez partitia D, pentru ca nu pot si nu am timp sa fac backup de pe ea, iar daca formatez C: , sa nu il formatez degeaba si apoi sa imi apara aceeasi eroare.

Va rog sa ma ajutati cu niste solutii!

Multumesc


Daca instalezi de pe DVD, incearca sa intri in bios si vezi la DVD drive daca poti schimba optiunea UEFI in SATA, apoi posibil sa iti dea voie sa-l instalezi.

#3
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 sofioana, on 12 iunie 2014 - 01:35, said:



Daca instalezi de pe DVD, incearca sa intri in bios si vezi la DVD drive daca poti schimba optiunea UEFI in SATA, apoi posibil sa iti dea voie sa-l instalezi.

Ce voia el sa spuna, este sa muti din UEFI in LEGACY la boot options.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 DrD3ViL, on 12 iunie 2014 - 01:00, said:

Salutare

Am si eu o mica nelamurire.
Momentan am Windows 7 x64 Ultimate, Lenovo G580, si vreau sa fac instalare fresh la W. 8.1 , dar, imi apare eroarea din imagine :
Intrebarea ea : Ce trebuie sa fac ca sa instalez windowsul cum trebuie?Nu vreau sa formatez partitia D, pentru ca nu pot si nu am timp sa fac backup de pe ea, iar daca formatez C: , sa nu il formatez degeaba si apoi sa imi apara aceeasi eroare.

Va rog sa ma ajutati cu niste solutii!

Multumesc
Suna la 0 801 033 333 - au cel mai bun suport tehnic si fara suprataxa.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Uneori e nevoie sa dezactivezi UEFI in BIOS - zic uneori, ptr ca am instalat fara probleme si cu UEFI activat.
In plus nu doar C-ul trebuei sters - ci si partitia e 100 Mb - windows 8 va face alta de 350 Mb. Daca o pastrezi pe cea de 100 vei continua sa primesti erori.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din pacate, anumite BIOS-uri nu mai ofera suportul Legacy (dezactivarea UEFI-ului). De obicei, la tablete se intampla aceasta. Alte BIOS-uri suporta modul mixt UEFI + Legacy, ultimul mod fiind, deseori, aplicabil exclusiv pentru dispozitive conectate pe USB.
Cei care gasesc la un notebook achiziitonat recent posibilitatea de a dezactiva complet UEFI-ul se pot considera norocosi...

#7
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010

 _-_, on 12 iunie 2014 - 08:53, said:

Din pacate, anumite BIOS-uri nu mai ofera suportul Legacy (dezactivarea UEFI-ului). De obicei, la tablete se intampla aceasta. Alte BIOS-uri suporta modul mixt UEFI + Legacy, ultimul mod fiind, deseori, aplicabil exclusiv pentru dispozitive conectate pe USB.
Cei care gasesc la un notebook achiziitonat recent posibilitatea de a dezactiva complet UEFI-ul se pot considera norocosi...

Am Lenovo G580 (achizitionat acum vreun an) si am dezactivat UEFI cand am bagat XP. cred ca si initiatorul topicului poate dezactiva UEFI

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate