Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Ce este constiinta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3225 replies to this topic

#1
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Eu tot nu am inteles ce e aceea constiinta. In DEX spune ca e asa, cineva spune altceva, altul spune alta. Constiinta inseamna mai multe lucruri?
Ce inseamna cand unul are constiinta mica, iar altul o are mare? Sau cand iti zice cineva: "O sa ma ai pe constiinta!".
Oare constiinta e insasi gandirea noastra sau doar gandirea din anumite puncte de vedere?
Daca cineva nu se trezeste la relaitate (decat uneori) insemna ca are constiinta mica?

Imi cer scuze ca am pus atatea intrebari, dar vreau sa ma lamuresc.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi aici.

#3
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Si eu ce am facut Posted Image? M-am uitat pe google. Trebuia sa mai mentionez ca m-am uitat si pe google?

Edited by DavidNr7, 11 June 2014 - 22:01.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Constiinta este perceputa, in acceptiunea generala ca memoria condusa de ratiune (disceranamant).
Din alte puncte de vedere, ratiunea este ceea ce face diferenta dintre om si robot.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Constiinta este perceputa, in acceptiunea generala ca memoria condusa de ratiune (disceranamant).
Din alte puncte de vedere, ratiunea este ceea ce face diferenta dintre om si robot.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
constiinţa
constienţa
cunostinţa
sunt 3 lucruri diferite
DEX is your friend

#7
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
nu exista constiinta mica sau mare. ori esti constient, ori nu esti, nu poti spune ca un om este mai constient decat altul, deci nu exista grad de comparatie, poti spune daca este sau nu este. constiinta o ai si in absenta gândirii(temporar, nu de tot), deci pt a fi constient nu este necesara gândirea sau capacitatea de a raţiona. la fel (presupun) poti fi constient si in absenta memoriei (ma gandesc la cei care au avut accidente soldate cu pierderea memoriei-tot au ramas constienti)

constiinta este unul din aspectele care fac diferenta intre oameni si masini. ratiunea nu este o caracteristica specifica doar oamenilor deoarece si masinile sunt capabile de raţionamente şi/sau inferenţe(de ex sa demonstreze teoreme sau sa determine optimul unei probleme, de multe ori mai bine decat oamenii)

eu va recomand sa nu va luaţi dupa ce scrie in dex. mai bine cautati pe internet ce spun cercetatorii din domeniile neurostiintelor, filosofiei, inteligentei artificiale. eu nu vad diferente intre conştiinţă si conştienţa, iar expresia si-a pierdut cunostinta nu este corecta deoarece prin cunostinta eu inteleg tot ceea ce cunosti(ca informatie)

Edited by Dumitru_Pavel, 11 June 2014 - 22:32.


#8
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Va multumesc!
Fiecare om o percepe diferit. Nu stiu ce sa cred.
Zici ca e un cuvant "creat" de o fiinta superioara.
Pentru mine acest cuvant e mai greu de inteles decat toate subaintelesurile din cea mai complexa vorba inteleapta spusa de Einstein (sau cine vreti voi).
Voi ati explicat frumos, dar poate ca nu sunt suficient de matur ca sa inteleg.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bine ca te-ai lamurit tu din studiile cercetatorilor si le faci salata!!!
constiinta vs lipsa de constiinta (asta e aia care te mustra cand faci prostii)
constient vs inconstient (asta e cand actionezi fara sa gandesti)
cunostinta vs pierderea cunostintei (asta e cand nu mai stii de tine)
got it???
nu trebuie sa fii academician

Edited by Nero-d, 11 June 2014 - 22:39.


#10
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Pentru mine , constiinta este vocea pe care o aud atunci cand gandesc, care uneori imi spune ca ceea ce fac nu e bine, sau ca merit mai mult, sau ca trebuie sa ma straduiesc mai tare. Multi nu observa pana nu li se zice, dar te-ai gandit ce se intampla in mintea ta atunci cand gandesti, ce iti pune ordine in ganduri? Este o voce pe care deja nici nu o mai bagam in seama pentru ca ne-am obijnuit cu ea, dar daca suntem atenti, fiecare gand de genul " ce voi face maine" ,apare ca creatie a unei voci a mintii. Cel putin pentru cei care nu sunt surzi sau care au auzit o perioada buna de timp inainte sa surzeasca.

#11
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011

View PostNero-d, on 11 iunie 2014 - 22:37, said:

bine ca te-ai lamurit tu din studiile cercetatorilor si le faci salata!!!
constiinta vs lipsa de constiinta (asta e aia care te mustra cand faci prostii)
constient vs inconstient (asta e cand actionezi fara sa gandesti)
cunostinta vs pierderea cunostintei (asta e cand nu mai stii de tine)
got it???
nu trebuie sa fii academician

A! Cred ca incepe sa aiba logica! Deci ( ... fara deci Posted Image ), din cauza altora nu am putut pricepe acest cuvant, pentru ca si altii au confundat cele trei cuvinte mentionate de tine, Nero-d, mai sus (constiinta, constienta, cunostinta). Multi cred ca constiinta = constienta, cunostinta. Multi care au dat explicatiile pentru constiinta (nu voi cei de aici) au dat explicatiile pentru celelalte doua cuvinte cum ar veni.

View Postbobyct, on 11 iunie 2014 - 22:48, said:

Pentru mine , constiinta este vocea pe care o aud atunci cand gandesc, care uneori imi spune ca ceea ce fac nu e bine, sau ca merit mai mult, sau ca trebuie sa ma straduiesc mai tare. Multi nu observa pana nu li se zice, dar te-ai gandit ce se intampla in mintea ta atunci cand gandesti, ce iti pune ordine in ganduri? Este o voce pe care deja nici nu o mai bagam in seama pentru ca ne-am obijnuit cu ea, dar daca suntem atenti, fiecare gand de genul " ce voi face maine" ,apare ca creatie a unei voci a mintii. Cel putin pentru cei care nu sunt surzi sau care au auzit o perioada buna de timp inainte sa surzeasca.

Am prins ideea!
Va multumesc tuturor!

De asta nu intelegeam eu, pentru ca altii (de pe alte site-uri) veneau cu explicatii gresite. Cum am mai spus, confundau si ei cele trei cuvinte mentionate de Nero-d.

Edited by DavidNr7, 11 June 2014 - 22:57.


#12
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006
Oriunde ne interesăm despre acest atribut al fiinţei omului, care e conştiinţa, vedem că nu există o explicaţie coerentă asupra existenţei şi definirii ei. Se afirmă că aceasta îşi are lăcaşul fie în interiorul creierului, fie în exterior, undeva în "Lumea Formelor" lui Platon, sau că aparţine unei conştiinţe cosmice.

Oricum ar fi, conştiinţa e cea care ne face să existăm ca individ, pe fiecare dintre noi. Şi nu doar că ne face să existăm, dar să şi ştim acest lucru.

Citeam undeva că omul are aproximativ 60 000 de gânduri pe zi. Prin urmare, ştim câte gânduri avem, cu aproximaţie, însă nu ştim, tot cu aproximaţie, ce o fi conştiinţa.


Mă uitam în urmă cu ceva timp, la un meci de fotbal din Liga Campionilor, între FC Barcelona şi Manchester City. Adică, juca o entitate (FC Barcelona), cu o altă entitate (Manchester City). Însă aceste entităţi sunt nume generice date unui grup de oameni care interacţionează între ei, făcând schimb de informaţii prin intermediul unei mingi. În realitate, în meciul de fotbal au jucat 11 oameni, împotriva altor 11 oameni (14 cu moficările de rigoare). Deci, celor 11 oameni dintr-o parte, care interacţionează între ei, le spunem generic FC Barcelona, sau Manchester City.


În timp ce urmăream meciul, am făcut această conexiune, între cele circa 60 000 de gânduri pe care le are omul zilnic, şi conştiinţă.

E posibil ca ceea ce numim conştiinţă, să fie de fapt numele generic dat ansamblului acestor gânduri, sentimente, senzaţii, pe care le avem la un moment dat, şi în urma cărora, prin metode statistice, creierul ne spune ce e bine şi ce nu.

Unele dintre gânduri sunt în conştient, iar altele, rulează în fundal, adică în subconştient, şi toate acestea ne dau conştiinţa.

#13
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Pentru mine constiinta este partea divina a omului, este partea spirituala a omului care ar trebui sa-l conduca in viata.
Consider ca evolutia omului poate fi cuantificata dupa nivelul de constiinta pe care il are si aici nu ma refer la constiinta sociala, ci la cea spirituala.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- daca vrei o definitie simpla, citeste in DEX
- daca esti religios, citeste-i pe sf. Augustin si pe Toma dÁquino
- daca vrei sa afli cu adevarat ce e constiinta, citeste Fenomenologia Spiritului a lui Hegel, asa afli ce sunt ideea/constiinta de sine, pentru sine, in sine - (constiinta e realitatea inteleasa)

Hegel e misto, dar greu. Poti trece inainte prin Descartes (cuget, deci exist), Spinoza (cunoasterea iti da libertatea, deci fericirea) si Kant (constiinta e tribunalul pe care omul il simte in el), asa faci trecerea de la substanta la concept.

#15
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Va multumesc frumos :)!

#16
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

View PostQuantum, on 12 iunie 2014 - 06:18, said:

Kant (constiinta e tribunalul pe care omul il simte in el)
de multe ori se identifica constiinta cu morala ceea ce e fals, cu morala faci cunosţinţă la un moment dat in viaţă(chiar daca unii nu folosesc acest termen, ci vad lucrurile in 2 nuante bine si rau) dar constient esti dinainte de a considera ca unele evenimente au prioritate in faţa altora sau ca unele fapte nu ar trebui facute.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de-aia e bine sa ramanem strict la definitiile din dictionar sa sa nu cadem in capcana filozofiilor... oricare ar fi ele

#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDumitru_Pavel, on 13 iunie 2014 - 13:02, said:

de multe ori se identifica constiinta cu morala ceea ce e fals

Asta e conştiinţa: capacitatea de a discerne între bine şi rău.

E o maximă despre conştiinţă, care mie îmi place: "conştiinţa e vocea interioară, care ne avertizează că cineva se uită la noi".

Am scris într-o postare anterioară cum văd eu conştiinţa: ca un nume generic dat relaţiilor dintre cele circa 60 000 de gânduri zilnice ale omului, şi stabilirea pe baze statistice, care lucruri produc avataje, şi care dezavantaje. Când spun "avantaje" şi "dezavantaje", spun de fapt bine şi rău, dar privite din punct de vedere statistic. Acesta e motivul pentru care conştiinţa e în strânsă legătură cu moralitatea.


Însă se face o confuzie între conştiinţă şi conştienţă. Prima (conştiinţa) are legătură cu moralitatea, iar a doua (conştienţa), are legătură cu percepţia noastră ca fiinţă. De exemplu, un om sănătos mental, va fi conştient că e om, şi nu...broască. Asta e conştienţa (awareness, în engleză).

Conştienţa stă la baza fiinţei umane, şi cuprinde conştiinţa. Conştiinţa fără conştienţă ar fi inexistentă, deoarece moralitatea fără conştienţa că suntem oameni, nu ar exista.

Edited by lupini, 13 June 2014 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate