Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Oferta Orange - nelimitat voce si sms+2 Gb la 10 euro/luna

- - - - -
  • Please log in to reply
1910 replies to this topic

#685
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

View Postcrislacor, on 28 iulie 2014 - 18:01, said:

Sunt în aceeași situație ca tine, mi s-a refuzat N10 pe 12 luni. Evident, chestia m-a cam scos din pepeni, chiar amintind de acea prevedere legală...doar că, citind acea ordonanță din nou (și pentru a nu știu câta oară), apare o limitare lingvistică... De ce spun asta:
- aliniatul (1) spune în felul următor: „Contractele încheiate de consumatori pentru a beneficia de servicii de acces şi conectare la reţele publice de comunicaţii electronice ori de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului pot fi încheiate pentru o perioadă contractuală iniţială de cel mult 24 de luni.
- la aliniatul (2) se specifică: „Consumatorilor li se va oferi şi posibilitatea de a încheia contracte pentru a beneficia de serviciile prevăzute la alin. (1) cu o durată de cel mult 12 luni.
Ei bine, aici apare acea limitare, în aliniatul (2) nu se specifică clar și neechivoc că ar fi vorba despre aceleași contracte valabile la aliniatul (1)...! Normal, mă refer la termenul „contracte” sub forma unor oferte acceptate și încheiate printr-un contract.
De fapt, inclusiv precizări venite din partea ANCOM nu aduc o lumină clară asupra acestor prevederi legale: „Conform noului cadru legal din domeniul telecom, durata maxima initiala a contractelor incheiate cu utilizatorii finali persoane fizice nu mai poate depasi 24 de luni. Furnizorii au obligatia de a le oferi consumatorilor si posibilitatea de a beneficia de servicii pentru o durata contractuala de cel mult 12 luni, astfel incat acestia sa poata alege oferta care se potriveste cel mai bine nevoilor lor" (http://www.avocatnet...e-modifica.html). După cum se poate vedea, furnizorii nu au nici o obligație în a prezenta aceeași ofertă în mai multe variante de durată a contractului...
Na, că iar m-am enervat...Posted Image

Ei se prevaleaza de faptul ca N10 nu este o oferta publica, este personalizata dupa eligibilitatea fiecaruia.

#686
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Atâta timp cât finalitatea este un contract normal, standard (mă rog, un act adițional care are aceeași valoare juridică cu a unui contract), legea nu face nici o diferență între o ofertă publică și una personalizată.

Edited by crislacor, 28 July 2014 - 22:11.


#687
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Bunica avea un Delfin 1 de la retenție de vreo 3-4 ani, de azi am trecut-o la abonamentul nelimitat de 10 euro/lună. Ne poate suna pe Digi fără grijă. :)

#688
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postcrislacor, on 28 iulie 2014 - 22:09, said:

Atâta timp cât finalitatea este un contract normal, standard (mă rog, un act adițional care are aceeași valoare juridică cu a unui contract), legea nu face nici o diferență între o ofertă publică și una personalizată.

Ba face, ca legea este data impotriva "puterii operatorilor", si anume datorita faptului ca aceste contracte nu sunt negociabile.
Ei bine, tu exact asta faci, negociezi termenii contractului.

#689
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
In ce consta Delfin 1 ? E de 1 euro / luna ?

#690
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Delete

Edited by bethlen, 29 July 2014 - 07:53.


#691
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostHedonist, on 28 iulie 2014 - 22:32, said:

(...)
Ei bine, tu exact asta faci, negociezi termenii contractului.
Hmmm, cam pretențios acest termen, „negociere”...Posted Image  ”Alegere” cred că ar fi mai potrivit, dar aici trebuie neapărat și o continuare: „inspirată” sau „neinspirată”...Posted Image

#692
ORLANDOM1977

ORLANDOM1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 02.04.2014
Dupa cum am spus, revin : ieri s a facut portarea pe la ora 13.Ieri am sunat la 411 , ora 18, am spus ca vreau nelimitat 10.Azi ora  1630, m au sunat de la retentie : le am spus ca am portat de curand din Cosmote la Orange si ca vreau nelimitat 10.Am precizat ca am oferta de la Digi , nelimitat 10, dar ca nu mai am chef de portare.Mi a oferit pe loc nelimitat 10 pe 24 luni.Asta am vrut asta am obtinut.Supermultumit, rapid si eficient s au miscat."Relatia" a inceput bine.

#693
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Păi, dacă obțineai Nelimitat 10 pe 12 luni era ceva deosebit. Așa, pe 24 luni ai răspuns dorinței lor.

#694
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Senator, la postarea 661 nu raspunzi? Ori te faci ca ploua?

#695
ORLANDOM1977

ORLANDOM1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 02.04.2014

View Postsenator, on 01 august 2014 - 01:05, said:

Păi, dacă obțineai Nelimitat 10 pe 12 luni era ceva deosebit. Așa, pe 24 luni ai răspuns dorinței lor.
Am obtinut ce am dorit eu, adica nelimitat 10.Durata este irelevanta 12/24 pentru mine

#696
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbethlen, on 01 august 2014 - 05:20, said:

Senator, la postarea 661 nu raspunzi? Ori te faci ca ploua?
Scumpule, ai citit regulamentul Softpedia? Ai învățat ceva din el? Ai învățat din ce cauză nu ți se văd bine mesajele mele pe telefonul tău? Ai învățat și tu să inserezi o legătură validă într-un text?
Hai să-ți satisfac curiozitatea.
În primul rând, folosesc internetul de la DIGI în cea mai mare parte a timpului. Cel de la Orange e un fel de soluție de rezervă, dar nici asta nu merge oriunde (lângă Mizil nici măcar EDGE). Cartelele de la Vodafone, respectiv Cosmote sunt într-un telefon clasic, nu mă interesează internetul de la ei și nici nu dau bani pe vreo opțiune de acest gen. Voce și atât.
Uite cam cum stă situația la Orange, respectiv Digi.
Testul este proaspăt (după cum se vede) și a fost făcută într-o clădire aflată la etajul 8. Bănuiesc că îți dai seama cine este cu portocaliu și cine cu albastru în dreapta-sus a capturii de ecran. Trage concluzia.

Uite, încă o serie. Acum, primul este de la DIGI, iar ultimul de la Orange. În aceleași condiții. Aaaa, telefonul pe birou în aceeași poziție în toate cazurile.

Attached Files



#697
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008
Bun test. De curiozitate, cu ce telefon? Si tot de curiozitate: slotul 2, cel portocaliu, "stie" si el 3g?
Multumesc!
Si la mine albastrul merge mai bine decat rosul si, cand aveam credit pe cartela, portocaliul!
Verde n-am!


#698
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Postsenator, on 01 august 2014 - 09:39, said:

Scumpule, ai citit regulamentul Softpedia? Ai învăČ›at ceva din el? Ai învăČ›at din ce cauză nu Č›i se văd bine mesajele mele pe telefonul tău? Ai învăČ›at Č™i tu să inserezi o legătură validă într-un text?

Este offtopic, dar ca sa nu ai impresia ca vorbesti singur, cum mai faci in unele cazuri, iti spun ca am deschis un topic si am adus la cunostinta Admin problemele cu aplicatia tapatalk.

Cu privire la testele de viteza facute, ambele sunt jalnice. Insa intrebarea mea e pentru cel de la Digi, ce retea foloseste. Esti in RN sau in Digi?

Edited by bethlen, 01 August 2014 - 09:58.


#699
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Postcricri51, on 01 august 2014 - 09:45, said:

Bun test. De curiozitate, cu ce telefon? Si tot de curiozitate: slotul 2, cel portocaliu, "stie" si el 3g?
Multumesc!
Si la mine albastrul merge mai bine decat rosul si, cand aveam credit pe cartela, portocaliul!
Verde n-am!
stimabile, ma indoiesc ca telefonul tau are 3g pe ambele cartele
iata cum acest utilizator ne spune ca digi e cel mai tare cel mai mare si cel mai frumos si comparand viteza de 3g de la digi cu edge-ul de la orange
frumos nene iancule, frumos

#700
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Lenovo P770. Am făcut un test pentru Orange după schimbarea simurilor. Deci, acum Orange este în slotul cu 3G. Evident, nu am mai testat Digi pentru că pe slotul 2 nu este 3G, iar Digi este pe roaming intern.
Situație mai bună pentru Orange, dar oricum, departe de ceea ce pretinde. Îmi place ping-ul lor. Posted Image

Attached Files



#701
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Posttotal_commander, on 01 august 2014 - 09:56, said:

stimabile, ma indoiesc ca telefonul tau are 3g pe ambele cartele
iata cum acest utilizator ne spune ca digi e cel mai tare cel mai mare si cel mai frumos si comparand viteza de 3g de la digi cu edge-ul de la orange
frumos nene iancule, frumos
Nici nu mai vorbesc de asta, cum se fac comparatiile

#702
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttotal_commander, on 01 august 2014 - 09:56, said:

stimabile, ma indoiesc ca telefonul tau are 3g pe ambele cartele
iata cum acest utilizator ne spune ca digi e cel mai tare cel mai mare si cel mai frumos si comparand viteza de 3g de la digi cu edge-ul de la orange
După cum se poate vedea, nu am făcut decât să răspund unei solicitări mai vechi a maestrului bethlen. Am făcut test și cu cartela Orange în primul slot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate