Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

utilizator nou in windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
salut . acum cateva zile am achizitionat dintr-un magazin flanco un laptop hp. i-am instalat windows 8.1 . toate bune si frumoase ca performante etc. dar dat fiind faptu ca e prima data cand folosesc mai mult timp windows 8.1 (pana acum am rulat numai xp ) am niste probleme minore sper ...
1. (si ce-a care ma enerveaza cel mai tare ) atunci cand las laptopu deschis si nu umblu la el 5/10 minute (in functie daca e pe baterie sau in priza ) se stinge ecranu ( acum stiu toti o sa ziceti ca se pune pe modu sleep sau hybernate etc .. ) bun se pune se pune dar nu reusesc sa il aprind decat cu multe apasari (vreo 3 minutei ntruna ) ale butonului de wireless si pe deasupra imi inchide si toate procesele care ruleaza( si e cel mai enervant atunci cand vreau sa las sa descarce sau sa faca upload pe fl ... )
2. cum mama lui de windows ii scot parola aia ca ma tampeste ca nu gasesc sa o scot si ma oftic :))
Deci va rog mult ajutati-ma cu faza aia cu stinsu ala si cu aprinsu ce vrea sa fie ... va rooooog

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Instaleaza Windows 7.

#3
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014

View PostSeb, on 01 iunie 2014 - 13:10, said:

Instaleaza Windows 7.
nu multumesc. as aprecia daca nu v-ati mai tine de glumitele astea si a-ti raspunde cu ceva util :D .
Multumesc

#4
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
intri in power option dai la put the computer to sleep si dai  never

Edited by ialex2000, 01 June 2014 - 13:18.


#5
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014

View Postialex2000, on 01 iunie 2014 - 13:17, said:

intri in power option dai la put the computer to sleep si dai  never
ok ii scot sleep mode-ul dar eu sunt interesat daca si asta ca si xp-ul are gen cum era screen saver-u ala care aparea dupa un anumit timp si dupa alt timp se stingea ecranu si cand apasai un buton sau miscai mouse-ul aparea imediat desktopu.. ca nici nu vreau sa nu se stinga ecracu dar vreau sa il pot aprinde si sa imi ramana procesele active neaparat ..

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
tot pe acolo pe la power options gasesti si intervalul de inactivitate dupa care sa se stinga monitorul....

#7
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
tu vrei defapt sa scapi de interfata Metro Ui? daca da cauta pe google ca sunt o gramada de tutoriale cum sa dezactivezi interfata metro ui  si cand se stinge ecranu daca misti mouse iti apare direct desktopu nu mai iti apare Metro Ui

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
http://forum.softped...u-in-windows-8/

#9
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
nu, nu vreau sa scap de interfata metro ui .vreau sa scap de stinsu ala a-l ecranului.. hibernarea sau sleep mode nu stiu sigur ce e ... ca atunci dupa intervalul respectiv de timp in care sta nefolosit se stinge ecranu. si nu pot sa il aprind decat cu multe apasari ale butonului de wireless ... plus ca imi si inchide procesele active ... si nu vreau sa iii scot stingerea aia a monitorului, vreau sa se stinga dar ceva in genu cum are windows xp screen saver ala ... in care raman procesele active ... si ma refer aici atunci cand e clapa ridicata .

#10
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcristy4hiphop, on 01 iunie 2014 - 13:21, said:

ok ii scot sleep mode-ul dar eu sunt interesat daca si asta ca si xp-ul are gen cum era screen saver-u ala care aparea dupa un anumit timp si dupa alt timp se stingea ecranu si cand apasai un buton sau miscai mouse-ul aparea imediat desktopu.. ca nici nu vreau sa nu se stinga ecracu dar vreau sa il pot aprinde si sa imi ramana procesele active neaparat ..


pai iti setezi screen saver-ul, click dreapta -> personalizare -> Economizor ecran si iti alegi tu dupa cat timp.
Ca sa modifici acea hibernare sau ce o fi ea, te duci la setari(bara din dreapta cand dai cu mouse-ul) apoi la "Modificare setari pentru PC" -> PC si dispozitive -> Alimentare si stare de repaus. Acolo pui un timp putin mai mare, cred ca ti-ai dat seama.
Sper ca ti-a fost de ajutor

Edited by opsy091, 01 June 2014 - 13:47.


#11
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
aia cu timpu am gasito de ceva timp si e setata la un interval mai mare dar screensaver-u ala nu il gasesc... e vorba de windows 8.1 .

#12
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postcristy4hiphop, on 01 iunie 2014 - 13:03, said:

salut . acum cateva zile am achizitionat dintr-un magazin flanco un laptop hp. i-am instalat windows 8.1 . toate bune si frumoase ca performante etc. dar dat fiind faptu ca e prima data cand folosesc mai mult timp windows 8.1 (pana acum am rulat numai xp ) am niste probleme minore sper ...
1. (si ce-a care ma enerveaza cel mai tare ) atunci cand las laptopu deschis si nu umblu la el 5/10 minute (in functie daca e pe baterie sau in priza ) se stinge ecranu ( acum stiu toti o sa ziceti ca se pune pe modu sleep sau hybernate etc .. ) bun se pune se pune dar nu reusesc sa il aprind decat cu multe apasari (vreo 3 minutei ntruna ) ale butonului de wireless si pe deasupra imi inchide si toate procesele care ruleaza( si e cel mai enervant atunci cand vreau sa las sa descarce sau sa faca upload pe fl ... )
2. cum mama lui de windows ii scot parola aia ca ma tampeste ca nu gasesc sa o scot si ma oftic Posted Image)
Deci va rog mult ajutati-ma cu faza aia cu stinsu ala si cu aprinsu ce vrea sa fie ... va rooooog

Cum faci Windows 8 sa intre automat in contul tau fara sa mai ceara parola.
1.Intri in Start si scrii acolo netplwiz si dai Enter
2.Debifezi Users must enter an username and password
3.Dai Click pe contul tau si dai OK
4.Scrii in cele 2 casute parola ta.
5.Dai ok

#13
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014

View Postmihalexmihalex, on 01 iunie 2014 - 13:57, said:

Cum faci Windows 8 sa intre automat in contul tau fara sa mai ceara parola.
1.Intri in Start si scrii acolo netplwiz si dai Enter
2.Debifezi Users must enter an username and password
3.Dai Click pe contul tau si dai OK
4.Scrii in cele 2 casute parola ta.
5.Dai ok
ms mult !!!

#14
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Daca mai ai si alte nelamuriri - posteaza-le!

#15
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
doar numaru 1 de la subiect e marea nelamurire ...

#16
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcristy4hiphop, on 01 iunie 2014 - 13:55, said:

aia cu timpu am gasito de ceva timp si e setata la un interval mai mare dar screensaver-u ala nu il gasesc... e vorba de windows 8.1 .

Cum adica nu gasesti screensaver-ul? Il vrei pe ala care era la xp sau ce ca nu inteleg? Sa faci starile la screen saver, click dreapta pe desktop, personalizare -> Econimizor ecran in dreapta jos :) apoi iti alegi acolo care sa fie si dupa ce interval de timp sa apara

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intri si in PC Settings > Accounts si pui la Password Policy solicitarea parolei pe off.

De asemenea,
Intri la 'Advanced Power Plan Settings', apesi pe 'Change settings that are currently unavailable' si pui pe 'No' la 'Require a password on wakeup setting(s)'.

#18
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
ok . am gasit asta cu screensaver-ul, dar faza care e de la baterie in care se stingea ecranu dupa anumit interval de timp mai ramane in picioare acum ca am activat screen saveru ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate