Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Windows 8 in loc de linux - Fost "linuuux ::|"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View PostAntonL, on 27 mai 2014 - 16:36, said:

glumesti
Nu

Edited by clipman, 27 May 2014 - 16:48.


#38
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postclipman, on 27 mai 2014 - 16:48, said:

Nu
glumesti sigur ! Cum poti sa-i ceri unuia sa instaleze winusb canf omul nu stie ce este biosul ?

#39
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
Daca nu poate sa scrie winusb  in Synaptic sau ce are el pe acolo,sa asculte de  alexbjorg.(post#21)

Edited by clipman, 27 May 2014 - 17:10.


#40
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postclipman, on 27 mai 2014 - 17:08, said:

Daca nu poate sa scrie winusb  in Synaptic sau ce are el pe acolo,sa asculte de  alexbjorg.(post#21)
winusb este si in varianta pentru windows,,,,, dar degeaba, n-ai cu cine domnule, n-ai cu cine !

#41
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View PostAntonL, on 27 mai 2014 - 17:22, said:

winusb este si in varianta pentru windows,,,,, dar degeaba, n-ai cu cine domnule, n-ai cu cine !
Stiu si de varianta de windows dar el are linux instalat, ar putea sa-l foloseasca.

Edited by clipman, 27 May 2014 - 17:37.


#42
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postclipman, on 27 mai 2014 - 17:36, said:

Stiu si de varianta de windows dar el are linux instalat, ar putea sa-l foloseasca.
pot sa bag mana in foc ca nu stie ce distributie are instalata numai daca citeste pe factura sau actul de vanzare cumparare,

#43
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
In cazul asta, abonament la "service da calcule"

#44
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
nu ai dvd-rom la laptop ?? daca ai fati un dvd cu windowsu

sau incearca varianta asta cu Plop si virtual box daca te descurci http://videotutorial...tutorial-video/

Edited by ialex2000, 27 May 2014 - 17:55.


#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-am adus aminte ca nici mie nu imi vede Desktop-ul un stick HP de 8GB (de pe care bootez de pe notebook sau de pe tableta fara probleme), in schimb, imi vede si booteaza de pe un stick Kingston de 16GB.

Eu am pus imaginea de la DVD-ul cu Windows 8.1 pe stick cu aplicatia Yumi, alaturi de cateva distributii Linux. Booteaza Windows-ul fara probleme.

Pe netbook as instala Windows 8.1 si apoi Linux in dualboot. Presupun ca notebook-ul tau (@cristy4hiphop) a venit cu o versiune mai veche de Linux (probabil Ubuntu).

#46
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postialex2000, on 27 mai 2014 - 17:54, said:

nu ai dvd-rom la laptop ?? daca ai fati un dvd cu windowsu

sau incearca varianta asta cu Plop si virtual box daca te descurci http://videotutorial...tutorial-video/
zice in tutorialul tau ca VirtualBox nu stie sa buteze de pe USB, Cam vechi tutorialul si masina virtuala. Saptamana trecuta chiar m-am jucat cu Virtual Box 4.3.10 si un usb cu xp. Booteaza perfect.de pe usb;  netul functioneaza perfect si totusi nu e ultima varianta virtualbox.

#47
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013

View PostAntonL, on 27 mai 2014 - 18:05, said:

zice in tutorialul tau ca VirtualBox nu stie sa buteze de pe USB, Cam vechi tutorialul si masina virtuala. Saptamana trecuta chiar m-am jucat cu Virtual Box 4.3.10 si un usb cu xp. Booteaza perfect.de pe usb;  netul functioneaza perfect si totusi nu e ultima varianta virtualbox.

aculta mai cu atentie ce trebuie sa faci

Edited by ialex2000, 27 May 2014 - 18:18.


#48
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postialex2000, on 27 mai 2014 - 18:13, said:

aculta mai cu atentie
am ascultat, asa a zis. Io ce sa zic? ca nu a zis daca asa a zis ?

#49
ialex2000

ialex2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 20.07.2013
faci cd bootabil cu plop il bagi in pc dupaia urmezi instructiunile din tutorial cu VirtualBox

in fine...

ajutal tu nu are rost sa ne contrazicem degeaba ca nu rezolvam nimic si nici pe el nu il ajutam

#50
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postialex2000, on 27 mai 2014 - 18:21, said:

faci cd bootabil cu plop il bagi in pc dupaia urmezi instructiunile din tutorial cu virtualbox

in fine...

ajutal tu nu are rost sa ne contrazicem degeaba ca nu rezolvam nimic si nici pe el nu il ajutam
dar nici nu ma intereseaza sa ajut pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Doar discutam pareri despre una despre alta. Daca vrea sa fie ajutat, sa se duca la un service calculatoare ca acolo ii da si garantie si nu cred ca rezolva nimic pe net. Daca te deranjeaza , n-am sa te mai bag in seama.

#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@cristy4hiphop
Daca nu ai alt stick dar, ai un card de memorie suficient de mare, atunci poti incerca sa pui cardul intr-un card reader si sa instalezi de pe el (poate ti-l va vedea BIOS-ul).
Trebuie sa dezactivezi Secure Boot si orice optiune care impiedica modificarea partitiei EFI sau in sectorul de Boot, altfel nu poti instala un boot loader.
Ar fi, de asemenea, mai bine sa dezactivezi (U)EFI. Unele laptopuri noi produse de Lenovo nu permit instalarea altui sistem de operare daca nu alegi Legacy BIOS in loc de EFI.
Din installerul de Windows este, de asemenea, posibil sa nu poti sterge partitiile lui Linux. In acest caz este necesar sa bootezi in mod Live de pe un CD sau stick cu Linux si sa stergi partitiile cu Gparted.

#52
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postcristy4hiphop, on 27 mai 2014 - 14:35, said:

tot incerc de dimineata sa ii bag windows 8 de pe un stick da nu reusesc sa ii dau boot

http://forum.softped.../#entry14936920

#53
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014

View Post_-_, on 27 mai 2014 - 18:29, said:

@cristy4hiphop
Daca nu ai alt stick dar, ai un card de memorie suficient de mare, atunci poti incerca sa pui cardul intr-un card reader si sa instalezi de pe el (poate ti-l va vedea BIOS-ul).
Trebuie sa dezactivezi Secure Boot si orice optiune care impiedica modificarea partitiei EFI sau in sectorul de Boot, altfel nu poti instala un boot loader.
Ar fi, de asemenea, mai bine sa dezactivezi (U)EFI. Unele laptopuri noi produse de Lenovo nu permit instalarea altui sistem de operare daca nu alegi Legacy BIOS in loc de EFI.
Din installerul de Windows este, de asemenea, posibil sa nu poti sterge partitiile lui Linux. In acest caz este necesar sa bootezi in mod Live de pe un CD sau stick cu Linux si sa stergi partitiile cu Gparted.
mda acum mi-am amintit de topicul deschis .... l-am dus innapoi la magazinul de unde l-am luat ca nu a vrut nici dupa stick nici dupa card de memorie ba chiar am imprumutat de la un prieten un cd cu windows 8.1 original si tot nu a vrut . optiunea Uefi nu putea fi dezactivata din bios .. dadeam pe ea enter si nu imi aparea nimic . sa revin .. nici macar baietii de acolo de la magazin nu reusisera si dupa 2 zile de asteptare ( laptopu era la ei la mag pt windows ) am fost sunat de mananger sa ma duc si acolo sa ma trezesc ca imi zice ,, Ne pare rau pentru neplacerea provocata dar acest model de laptop nu este compatibil cu sistemul de operare windows ci doar cu linux, deci acum aveti de ales intre a ne returna produsul si noi sa va dam banii innapoi sau sa va alegeti alt model de laptop "
si ca sa stie si cel ce zicea mai sus ca eram torpila in chestii de genu... expert nu sunt recunosc dar nici el nu e in cea mai buna masura sa critice pe altii atunci cand nu stiu ceva mai ales cand se vine cu o problema si el face glume nesarate . Pentru cultura ta generala : era un linpus ( adica versiunea de linux care o rula acel laptop )
si acum ma bucur de un HP care merge perfect .
Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit .
se poate inchide de catre un moderator acest topic ?

#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcristy4hiphop, on 05 iunie 2014 - 19:05, said:

mda acum mi-am amintit de topicul deschis .... l-am dus innapoi la magazinul de unde l-am luat ca nu a vrut nici dupa stick nici dupa card de memorie ba chiar am imprumutat de la un prieten un cd cu windows 8.1 original si tot nu a vrut . optiunea Uefi nu putea fi dezactivata din bios .. dadeam pe ea enter si nu imi aparea nimic . sa revin .. nici macar baietii de acolo de la magazin nu reusisera si dupa 2 zile de asteptare ( laptopu era la ei la mag pt windows ) am fost sunat de mananger sa ma duc si acolo sa ma trezesc ca imi zice ,, Ne pare rau pentru neplacerea provocata dar acest model de laptop nu este compatibil cu sistemul de operare windows ci doar cu linux, deci acum aveti de ales intre a ne returna produsul si noi sa va dam banii innapoi sau sa va alegeti alt model de laptop "

Este neplacut ca ai experimentat o asemenea situatie.

View Postcristy4hiphop, on 05 iunie 2014 - 19:05, said:

si ca sa stie si cel ce zicea mai sus ca eram torpila in chestii de genu... expert nu sunt recunosc dar nici el nu e in cea mai buna masura sa critice pe altii atunci cand nu stiu ceva mai ales cand se vine cu o problema si el face glume nesarate . Pentru cultura ta generala : era un linpus ( adica versiunea de linux care o rula acel laptop )

Nu stiu cine ti-a zis ca esti 'torpila' (probabil ca un moderator a sters postarile). Chiar m-am uitat in paginile anterioare si nu am gasit nimic jignitor. Pentru astfel de situatii ai butonul 'Raporteaza' si daca, privind din afara, se poate considera ca este o jignire, atunci se pot lua masuri.

View Postcristy4hiphop, on 05 iunie 2014 - 19:05, said:

si acum ma bucur de un HP care merge perfect .

Sa il folosesti cu placere!

View Postcristy4hiphop, on 05 iunie 2014 - 19:05, said:

se poate inchide de catre un moderator acest topic ?

Da. Se poate inchide la cererea ta...

Subiect inchis la cererea initiatorului topicului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate