Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Adora Pipera - in mijlocul campului

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Agora Pipera Residential - pe undeva, in mijlocul campului Voluntari se inalta falnic, chiar pe sub culoarul de zbor al aeroportului Baneasa, un bloc cu 6 etaje. E fix intre Radio Far si Cartierul Madrid.

L-am vazut in drum catre padure, cand am iesit cu bicicleta.
Din pacate am uitat ca guv Ponta se chinuieste sa termine ultimii 6 Km de autostrada, asa ca nu am mai ajuns la padure, dar am admirat acest mausoleu turnat 100% din beton!

Langa bloc era un banner imens pe care scrie TAGOR, asa am gasit info despre el pe site.


Am gasit pozele cu desfasurarea constructiei pe pg de facebook.

Attached File  11.jpg   121.81K   76 downloads Attached File  22.jpg   92.02K   70 downloads Attached File  33.jpg   162.27K   52 downloads Attached File  44.jpg   79.89K   72 downloads
Attached File  88.jpg   45.26K   70 downloads Attached File  22222.jpg   49.06K   67 downloads Attached File  99.jpg   51.34K   64 downloads Attached File  55.jpg   68.39K   61 downloads Attached File  77.jpg   78.67K   107 downloads

Am ramas uimit de faptul ca era sambata si se lucra voiniceste, dar frate... alt teren decat in mijlocul campului nu au gasit?
Hai la o casa mai merge un put, o fosa, o soba de teracota, dar la un bloc in pustiu ?

Attached File  map.jpg   397.23K   126 downloads

Si tot blocul ala e facut din beton, ca pe vremea lui Ceausescu! Nu exista urma de Porotherm, iar peretii interiori am vazut ca sunt de rigips si BCA. Nu sunt de specialitate, dar pe acolo bate un vant de iti ingheta sufletul iarna.

Attached Files


Edited by Adm, 04 March 2015 - 22:14.
adaugat poze la rugamintea initiatorului


#2
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
http://www.economica...iect_65047.html

#3
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Preturi?

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu nu am gasit preturi pe net.
Am vorbit cu un muncitor si zicea ca sunt apartamente pentru Prima Casa Posted Image
Sa speram ca e buget teapan pentru izolatie.

Uite cum ajunge Prima Casa in Pipera Posted Image

Here Comes the Neighborhood Posted Image

Quote

Location within Bucharest ring road: Pipera
Metropolitan population: 2,400,000 inhabitants
Property zoning and use at purchase: agriculture
Purchase date: 2006
Site area: 34,000 m2
- Rezoning the use of the land from agriculture to residential and commercial – approximately 650 residential units


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, maretul bloc aparut cu o viteza incredibila in mijlocul campului, spre marele meu deranj, in ciuda logicii si al bunului simt.

Era fix dupa Craciun 2013, cand o echipa de la ENEL a venit si ne-a gaurit “asfaltul” ca sa traga cablul de curent, fix pe drumul privat.
L-am trimis la plimbare urgent, dar a revenit si am zis OK, suntem cam singuri in camp, ar fi nevoie de cativa vecini.

Mai multe detalii nu prea aveam atunci, doar ca blocul va fi mic si de 4 etaje.

Dupa aceea au venit “armate” de muncitori si zau ca e impresionant efortul depus pt constuctia extrem de rapida a acestui bloc!
Ciudat de… rapid chiar!

Eu cand am vrut sa imi prelungesc casa cu 2-3m mi-au cerut sa masor cat de inalta va fi noua constructie (desi se vede clar din proiect ca e sub cea existenta), pt aviz de la Autoritatea Aeronautica!

Iata ca FIX sub coluarul de zbor, astia au primit aviz pt 6-7 etaje!
Au acum ditamai macaraua si chiar am vazut un avion care a trecut aproape de ea, ca in Hong Kong.
Si au inceput sa sape si sa toarne beton in pas gimnast! Oleaca i-a incetinit viscolul si ninsoarea.
Credeti-ma a fost impresionant efortul, muncitorii bine imbracati si cu casti de protectie, cum nu am mai vazut in Romania.
S-a turnat zi si noapte.

Betonierele au facut praf asfaltul turnat de catre noi, dar ce sa ii faci, au autorizatie si platesc tx la primarie.

Toate astea implica bani, foarte multi bani, DAR de aici firul logicii se rupe, pentru ca:
  • vorbim de apartamente pentru programul Prima Casa, in… PIPERA (camp).
  • eventualii clienti e musai aibe 2 masini, recomandat una sa fie SUV pt iernile cand zapada e de 2-3m.
  • nu exista transport in comun decat la Sos Pipera (preorasenesti si minibus)
  • pana la soseaua sunt 2 Km prin camp, ocolind cainii.
  • nu exista gradinita/scoala de stat, cea mai ieftina gradinita este 2500 RON/luna.
  • Sos Pipera e blocata 75% din zi, eu o iau catre Centura, nu catre Bucuresti, pt ca nu se misca nimic pana la ora 11 in acel sens.
  • nu exista apa curenta, dar tocmai sapa put de mare adancime.
  • din stiinta mea, coloana de gaze trasa pana in camp nu a fost dimensionata pt atatia consumatori.
  • Statia de pomparare din vale (pt canalizare), e facuta pt Scoala Americana, si cand ploua canalizarea se umple = probleme mari.
  • accesul in zona se face pe un drum de o banda, iar dimineata tot timpul te opresti la mijloc, unde e un refugiu, asta in conditiile in care deserveste 40 de case ACUM! Va fi horror...
Asadar: cost foarte mare al vietii, acces imposibil pt atatea masini si target oamenii cu venituri MICI!

Spoiler

Cateva poze cu drumul si stadiul lucrarilor azi.

Attached Files



#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Attached File  2014-09-10 09.08.07.jpg   150.16K   122 downloads Attached File  2014-09-10 09.08.14.jpg   113.84K   134 downloads

Racordarea la canalizare, cu pompe si tocator.

Attached Files



#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
S-a ridicat ctitoria, acum are si site

http://adorapipera.ro

Attached Files



#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Nu tipa si astia ca aia din Rahova sa le asigure statul transport in comun? :)) Parca-i si vad, e statul obligat sa-ti puna tie autobuz la dispozitie ca ti-ai luat casa la dracu'n praznic...

#9
anamariavladu

anamariavladu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2014
M-ați liniștit. Eram oareșcum curioasă despre aceste apartamente și zic să mă uit și pe forumuri, deși locația în sine m-a cam dezumflat din start. Însă....sub culoarele de zbor??? WTF???? Aia chiar e crasă rău!!

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
57.6 milioane eur  vor sa ingroape acolo!?

Astia fie au innebunit, fie matematica s-a schimbat dramatic de cand am terminat eu scoala.

http://adorapipera.ro/proiect/concept

M-a pufnit rasul Posted Image

1. Spatiu mare... daca faci abstractie de peretii apartamentului, da spatiul e impresionant; e camp cat vezi cu ochii.

2. Loc de joaca pt copii? Da, au pus un tobogan si un leagan, deci "fun all day long", dar trebuie sa fie paziti de hoardele de caini vagabonzi, care au sub stapanire tot campul.
Pe langa caini ar mai fi ~15 vaci, cateva sute de oi si 2-3 magari.

3. Fara stres si aglomeratie?
Pai am vazut poza... frate astia vor sa planteze bloc langa bloc, deci daca iese planul va fi ca in Berceni.
Sa vezi stres cand trebuie sa ajungi in civilizatie pe drumul de o banda! E horror iarna, ca soseaua e inalta si daca scapi cu roata impingi la masina.

4. Siguranta? Sa vad eu hotul care vine sa fure ceva pe care trebuie sa il care minim 1.5 Km in spate, prin camp!
Hotii sunt lenesi!

Verdeata? Unde e verdeata?
A... si au concurenta, mai sunt unii cu un bloc, dar pus pe orizontala = case insiruite.
Si ai duc mare lissa de spatiu. Sa vedem unde isi vor lasa masinile, ca aparent nu e luat in plan acest aspect.

Va fi funny cu un drum de o banda, blocat de masini parcate pe o rana.

Attached Files


Edited by Ahasverus, 31 January 2015 - 01:01.


#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Ce ciudat e blocul asta cu toti sau aproape toti peretii exteriori construiti din beton armat.

Acum cativa ani mi-am luat si eu un apartament intr-un bloc vechi comunist insa la inceput vroiam sa imi iau intr-un bloc nou si m-am interesat de tipurile de structuri de rezistenta. Concluzia la care am ajuns atunci a fost ca cele mai rezistente cladiri sunt cele cu pereti structurali (de rezistenta) si cele mai proaste sunt cele care au structura de rezistenta facuta exclusiv din stalipi si grinzi (pe cadre) fara nici-un perete de rezisitenta. Totusi la toate claidirle pe care le-am vazut peretii de rezistenta sunt in interior (la casa scarii, la lifturi, speratia dintre apartamente si/sau dintre camere) si doar cativa pereti structurali sunt la exterior. Uitati in clipul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5vD62cZN4LE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la final se observa ca, desi blocul e cu structura din pereti portanti, totusi deschiderile exterioare in marea lor parte nu sunt din beton armat ci din zidarie si sticla.

Doar la blocurile din prefabricate, cum e al meu, am vazut ca tot exteriorul sa fie facut din beton armat. La blocurile noi nu ma vazut asa ceva. Oare care o fi fost motivul de l-au construit asa?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Pret si rapiditate :)

#13
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Adica le-a fost lene sa mai puna caramizi sau BCA la exterior si au zis, da-i incolo de pereti exteriori ii facem si pe aia din beton. Posted Image Din cate reusesc eu sa vad pare ca si marea parte a peretilor interiori tot din beton sunt (asa pare dupa cum e dispusa armatura). Nu stiu de pret in final insa cred ca intr-adevar e mai rapid asa. La capitolul rezistenta insa cel mai probabil o sa stea foarte bine blocul asta avand in vedere cati pereti structurali are. Bine asta daca nu cumva au pus mai putin beton de cat trebuie sau de calitate inferioara decat in proiect, dar chiar si in acest caz la cat beton e slabe sanse sa cada un astfel de bloc.

Oricum cu toata rezistenta la cutremur eu nu mi-as luat apartament in acest bloc. Cand mi-am luat tot asa aveam de ales dintre blocuri in camp noi sau vechi in oras si am preferat orasul in dauna campului. Poate sa fie acest bloc si ok din punct de vedere al finisajelor interioare si al calitatii ca tot nu merita sa stai in camp. In plus in ceea ce priveste peretii exteriori din beton aduc ei rezistenta mai buna insa din cate stiu eu betonul este un prost izolator termic si daca nu i-au facut izolatie calumea peste beton atunci o sa ingheti in camp sau o sa platesti foarte mult la intretinere.

Edited by e2k, 31 January 2015 - 14:01.


#14
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Daca o sa iasa la 15-20 de K imi iau si eu unul, chit ca e pe camp, o sa fie idilic cu avioanele alea care tot se plimba peste bloc, numai noaptea sa nu zboare, si eventual sa le dirijeze mai incolo de bloc, daca e sa cada vreunul, macar sa o faca pe camp.

#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Poate ca avioanele au fost cauza pentru care au facut toti peretii exteriori din beton. Cumva betonul este un izolator fonic mai bun decat caramida si BCA-ul? Daca da atunci asta ar putea fi cauza. Posted Image

Edited by e2k, 31 January 2015 - 14:33.


#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Un prieten care sta in Pipera se vaita ca nu gaseste ceva ieftin in zona ca sa isi aduca parintii mai aproape.

I-am sugerat sa intrebe la Adora.

Asa am aflat inca niste chestii "beton".

1. Centrala Termica nu e de apartament, ci e comuna.
Deserveste tot blocul, ba aparent va deservi chiar mai multe blocuri.

De pe site

Quote

  • Infrastructură: sistem de fundaţii din beton armat cu grinzi de fundare şi radier parţial.
  • Suprastructură: sistem pereţi structurali din beton armat (diafragme), și planşee tip dală groasă.
  • Închideri exterioare: pereți structurali din beton armat (diafragme) și zidărie de blocuri BCA, la terasele etajelor 4 şi 5, finisaţi la interior cu sistem de tencuială uscată din plăci de gips carton şi vată minerală, grosime 5 cm.
  • Termosistem fațade: sistem CERESIT cu polistiren expandat de 10 cm, tencuială decorativă și placaj local de cărămidă aparentă de tip KLINKER.
  • Balcon sau logie cu sitem de balustradă din profile extrudate din aluminiu, vopsite în câmp electrostatic şi panouri din sticlă laminată mată pentru apartamentele de la etajele 1.
  • Pereți despărțitori între apartamente, din blocuri rigide de BCA de 20 cm grosime, placaţi cu tencuială uscată din placi de gips carton şi vată minerală, grosime totală 30 cm.
  • Pereți de compartimentare interioară în apartamente din placi de gipscarton, cu vată minerală la interior, cu grosime de 10 cm.
  • Structură de rezistenţă proiectată antiseismic, în conformitate cu prevederile legale.
  • Furnizare agent termic și apă caldă menajeră prin centrala termică în condensaţie de 261 Kw, model De Dietrich tip C 310 - 280 Eco, amplasată într-o camera special amenajată la nivelul tehnic.

Problemele sunt insa minim doua:
- s-a tot dovedit ca incalzirea la comun in Romania e un dezastru, pt ca se gasesc intotdeauna cativa care dintr-un motiv sau altul NU platesc => se opreste caldura!
- daca nu ai macar jumatate din bloc locuit, costurile cu incalzirea sunt catastrofale.
- unii sunt mai rezistenti la frig, asa ca de cum apar temperaturi pozitive cer rationalizarea, si ajungi sa bagi caloriferul in priza!

2. Cele doua puturi de... teoretic mare adancime nu sunt OK.
Au forat meseriasii aia jalnici timp de ~ 2 luni, iar un foraj s-a surpat, iar celalat nu are debit, asa ca constructorul inca nu a predat jucaria.

Quote

Alimentarea cu apă a obiectivului se face de la cele două puţuri de apă de mare adâncime, forate în incintă la o adâncime de circa 240 m prin intermediul unei staţii hidrofor cu o capacitate totală de 5 m3/h.

Edited by Ahasverus, 04 March 2015 - 22:32.


#17
Adora-Pipera

Adora-Pipera

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2015

View Poste2k, on 31 ianuarie 2015 - 13:59, said:

Adica le-a fost lene sa mai puna caramizi sau BCA la exterior si au zis, da-i incolo de pereti exteriori ii facem si pe aia din beton. Posted Image Din cate reusesc eu sa vad pare ca si marea parte a peretilor interiori tot din beton sunt (asa pare dupa cum e dispusa armatura). Nu stiu de pret in final insa cred ca intr-adevar e mai rapid asa. La capitolul rezistenta insa cel mai probabil o sa stea foarte bine blocul asta avand in vedere cati pereti structurali are. Bine asta daca nu cumva au pus mai putin beton de cat trebuie sau de calitate inferioara decat in proiect, dar chiar si in acest caz la cat beton e slabe sanse sa cada un astfel de bloc.

Oricum cu toata rezistenta la cutremur eu nu mi-as luat apartament in acest bloc. Cand mi-am luat tot asa aveam de ales dintre blocuri in camp noi sau vechi in oras si am preferat orasul in dauna campului. Poate sa fie acest bloc si ok din punct de vedere al finisajelor interioare si al calitatii ca tot nu merita sa stai in camp. In plus in ceea ce priveste peretii exteriori din beton aduc ei rezistenta mai buna insa din cate stiu eu betonul este un prost izolator termic si daca nu i-au facut izolatie calumea peste beton atunci o sa ingheti in camp sau o sa platesti foarte mult la intretinere.
Raspuns: Singurii pereti interiori din beton monolit sunt cei de al casa liftului si casa scarii. Pereti despartitori dintre apartamente sunt din caramida BCA. Izolatia exteriora a blocului este realizata cu placi de poslistiren extrudat de 10 cm grosime.

Blocul Adora Pipera este realizat din structura de rezistenta din beton, cu pereti interiori din caramida pentru apartamente si pereti din beton monolit pentru casa scarii si casa liftului. Izolatia exteriora a blocului este realizata cu placi de poslistiren extrudat de 10 cm grosime, deci nici vorba de inghetat. In ceea ce priveste optiunea personala legata de locatie, respectam dreptul de a o exprima si in acelasi timp, va invitam sa ne vizitati, cel putin pentru a putea face comparatii in deplina cunostinta de cauza.

View PostAhasverus, on 04 martie 2015 - 22:32, said:

Un prieten care sta in Pipera se vaita ca nu gaseste ceva ieftin in zona ca sa isi aduca parintii mai aproape.

I-am sugerat sa intrebe la Adora.

Asa am aflat inca niste chestii "beton".

1. Centrala Termica nu e de apartament, ci e comuna.
Deserveste tot blocul, ba aparent va deservi chiar mai multe blocuri.

De pe site
Raspuns: Blocul Adora Pipera dispune de o unitate de incalzire centrala, dotata cu un sistem de contorizate inteligent care permite difuzarea de agent termic si apa calda menajera (de asemenea, si apa rece menajera) la fiecare apartament pe baza de contorizare individuala. De asemenea, unitatile de incalzire din apartamente (caloriferele) sunt dotate cu robineti care permit ajustarea temperaturii agentului termic distribuit la nivelul preferat al fiecarui locatar, inclusiv diferit de la o camera la alta.

View PostAhasverus, on 04 martie 2015 - 22:32, said:

Problemele sunt insa minim doua:
- s-a tot dovedit ca incalzirea la comun in Romania e un dezastru, pt ca se gasesc intotdeauna cativa care dintr-un motiv sau altul NU platesc => se opreste caldura!
- daca nu ai macar jumatate din bloc locuit, costurile cu incalzirea sunt catastrofale.
- unii sunt mai rezistenti la frig, asa ca de cum apar temperaturi pozitive cer rationalizarea, si ajungi sa bagi caloriferul in priza!

Blocul Adora Pipera dispune de o unitate de incalzire centrala, dotata cu un sistem de contorizate inteligent care permite difuzarea de agent termic si apa calda menajera (de asemenea, si apa rece menajera) la fiecare apartament pe baza de contorizare individuala. De asemenea, unitatile de incalzire din apartamente (caloriferele) sunt dotate cu robineti care permit ajustarea temperaturii agentului termic distribuit la nivelul preferat al fiecarui locatar, inclusiv diferit de la o camera la alta. In cazul putin probabil in care cineva nu plateste, in ultima instanta putem intrerupe alimentarea apartamentului respectiv, fara a afecta in niciun fel pe ceilalti locatari. Va respectam dreptul de a va exprima o opinie si in acelasi timp, va invitam sa ne vizitati, cel putin pentru a putea face afirmatii in deplina cunostinta de cauza.

View PostAhasverus, on 04 martie 2015 - 22:32, said:

2. Cele doua puturi de... teoretic mare adancime nu sunt OK.
Au forat meseriasii aia jalnici timp de ~ 2 luni, iar un foraj s-a surpat, iar celalat nu are debit, asa ca constructorul inca nu a predat jucaria.

Pentru executia celor doua foraje s-a folosit o instalatie de foraj de tip FA20 cu circulatie directa, forajele fiind sapate cu role de diametrul 444,5 mm pana la adancimea finala de 243 metri. Pentru mentinerea gaurii de sonda, in timpul executiei forajului si corectarii acestuia s-a folosit noroi dulce tip dispersat pe baza de apa si bentonite. Ambele foraje de la Adora Pipera au fost dimensionate astfel incat sa alimenteze circa 600 de apartamente, iar lucrarea a fost finalizata si receptionata de toate autoritatile competente. Apa colectata prin aceste foraje de mare adancime este colectata in rezervoare speciale pentru a permite alimentarea constanta a apartamentelor indiferent de fluxul de extractie. Va respectam dreptul de a va exprima o opinie si in acelasi timp, va invitam sa ne vizitati, cel putin pentru a putea face afirmatii in deplina cunostinta de cauza.

Aici puteti vedea cateva poze recente ale blocului Adora Pipera. Va invitam sa ne vizitati, pentru a va putea face o idee.

Attached Files


Edited by Adora-Pipera, 09 September 2015 - 12:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate