Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

piston pneumatic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009

View Postmyshyk, on 21 mai 2014 - 17:09, said:

Nu stiu daca, in solutia propusa de tine, nu intervine si reflexia de culoare  a pastei, pe marginea interioara a cutiei.  Probleme cu "motul" pot interveni si in cazul in care, datorita vascozitatii, acesta sa fie mai inalt sau mai putin inalt de la o cutie la alta, sau la anumite cutii, sa se interpuna intre marginea cutiei si sesizor si sa dea erori de masurare. N-ar fi mai eficient un sistem cat mai precis de dozare a umplerii? Ce-ar presupune folosirea unui sistem de dozare mai precis?
Orice cutie care nu are coama ,mot,sau cum vreti sa-i spuneti trebuie eliminata de pe banda.Daca are mai mult,nu ma intereseaza.
Ma iertati,dar care ar fi acel sistem de dozare....in afara de a cumpara o masina noua?
Pistoanele la aspiratie prind si aer iar uneori nu vine pasta deloc.Ce sistem sa pun la vechitura care o avem noi?
Orice idee e bine venita.
Cu stima.

Edited by gi0, 21 May 2014 - 18:49.


#20
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pai, tratezi efectul, in loc sa elimini cauza ?! La serviciu am facut un cap de piston, din teflon , un fel de "armonica" ce sta presata, pe cilindru, de o perna de aer. E de ...vis !

Edited by spik1, 21 May 2014 - 22:05.


#21
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Eu incerc sa tratez ce pot.Maine voi presa electricienii sa faca partea electrica.Cum spuneam,am mesterit deja un piston,si cu putin noroc,fac si teste.
Cauza sa o trateze cei care trebuie sa o faca.Ma depaseste,eu doar propun...Vorbea cineva parca de buget....

#22
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009

View PostMarianG, on 19 mai 2014 - 17:12, said:

https://www.ia.omron...sors/index.html

cu toate, as dori poze / schita privind instaslatia, poate vin cu o sugestie mai buna

Cu un senzor normal nu functioneaza.Am testat azi.Imi trebuie un senzor care poate citi de sus si inca unul care sa citeasca pozitia cutiei,astfel incat pistonul sa nu actioneze intre cutii.
Cu stima.

Attached Files



#23
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View Postgi0, on 22 mai 2014 - 01:17, said:

Eu incerc sa tratez ce pot.Maine voi presa electricienii sa faca partea electrica.Cum spuneam,am mesterit deja un piston,si cu putin noroc,fac si teste.
Cauza sa o trateze cei care trebuie sa o faca.Ma depaseste,eu doar propun...Vorbea cineva parca de buget....

Da ? Si cu pasta din cutiile aruncate ce se intampla ? Se "mananca" , nu ?! Posted Image

#24
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009

View Postspik1, on 22 mai 2014 - 23:00, said:

Da ? Si cu pasta din cutiile aruncate ce se intampla ? Se "mananca" , nu ?! Posted Image
Cutiile se arunca.Ce sa se mai manance?Nu ai idee cat de buna este pasta produsa de noi !!!
Nu mai face acuzatii fara sa cunosti situatia.
Nici macar nu e treaba mea.Eu doar incerc sa-i ajut pe cei de la sectorul de inchidere.

Edited by gi0, 23 May 2014 - 10:19.


#25
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Gata, am rezolvat.Am montat un senzor reflexiv,(parca asa ii spune)paralel cu marginea cutiei.Cum mai spunea cineva pe forum,datorita viscozitatii,toate cutiile ies cu mot.Orice cutie care are motul sub nivelul marginei cutiei,este mai goala cu cel putin 15-20g,si este eliminata de pe banda cu acel senzor..Acestea nu au voie sa ajunga pe piata.Cutiile se recupereaza toate,se spala si intra iar la umplut.Pasta se pierde,dar catitatile sunt foarte mici in comparatie cu ce se pierde pe masina.Urmeaza sa trimit  cilindrii la rectificat si pistoanele se inlocuiesc.Dispozitivul va ramane montat,si voi mai face inca doua pentru celelalte linii.Cum mai spuneam,am tratat efectul,tratarea cauzei depinde de buget.
Va urez numai bine.Posted Image
Cu stima.

#26
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Sa nu-mi spui ca pasta de la voi este facuta numai din rosii, ca la tine acasa !! Ca nu se pun tot felul de dracovenii pt. "inviorare, sculare si imbrobodire" ! Asa ca scuteste-ne de prostii de-astea !
Am mai fost la o fabrica de mezeluri si se laudau , cei de acolo, ca respecta cu strictete cantitatea de apa introdusa cu ceea ce scrie pe eticheta !!! Aha, mi-am zis, uite dom-le oameni corecti.  Cand am vazut materia prima...mi s-a sculat parul in cap !!! Este ditai firma cu preturi de preturi. Industria alimentara, in Romania, se poate compara cu ...terorismul...un atac deliberat, cu acordul autoritatilor, la sanatatea cetatenilor, pentru imbogatirea unora !
Asa ca nu confundati gustul cu ingredientele....
Cele bune !

#27
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009

View Postspik1, on 24 mai 2014 - 07:04, said:

Sa nu-mi spui ca pasta de la voi este facuta numai din rosii, ca la tine acasa !! Ca nu se pun tot felul de dracovenii pt. "inviorare, sculare si imbrobodire" ! Asa ca scuteste-ne de prostii de-astea !
Am mai fost la o fabrica de mezeluri si se laudau , cei de acolo, ca respecta cu strictete cantitatea de apa introdusa cu ceea ce scrie pe eticheta !!! Aha, mi-am zis, uite dom-le oameni corecti.  Cand am vazut materia prima...mi s-a sculat parul in cap !!! Este ditai firma cu preturi de preturi. Industria alimentara, in Romania, se poate compara cu ...terorismul...un atac deliberat, cu acordul autoritatilor, la sanatatea cetatenilor, pentru imbogatirea unora !
Asa ca nu confundati gustul cu ingredientele....
Cele bune !
Nu toate fabricile din lumea asta sunt compromise.
Intradevar,nu este numai pasta de rosii,mai adaugam putina sare si inca un ingredient.Nu conservanti,nu aditivi,nu culoare nu prafuri pentru arome.
Esti un tip rau si faci acuzatii prostesti fara sa stii nimic.Ar trebui ca moderatorii sa-ti stearga postarea care este offtopic cu subiectul.

#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-l şterg, voi închide însă topicul fiindcă problema a fost rezolvată şi sunt semne că o va lua pe arătură.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate