Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Nelamurire Page file

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Salutare, rulez Windows 8.1 Update 1 x64 si am o nelamurire legata de page file. Banuiesc, ca acel page are legatura cu memoria virtuala. Nu inteleg de ce este utilizata asa mult memoria virtuala, avand in vedere ca am 4gb ram si are de unde lua. Pe windows 7 nu imi urca de 10% page file, in schimb pe 8 imi urca peste 70% uneori. Cum pot face sa nu mai foloseasca asa mult acel page file? Imi streseaza hardul fara rost. Ca exemplu acum nu rulez decat Steam Winamp si Firefox, si am atasat un print cu resursele utilizate. M-am gandit si la varianta, ca aplicatiile din metro imi utilizeaza memoria virtuala.
Attached File  page.JPG   16.74K   15 downloads

Edited by MaVeRicK89, 13 May 2014 - 14:45.


#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Il dezactivezi. Unii ar spune ca nu e bine, ca unele aplicatii au nevoie de asa ceva.
Eu nu le-am intalnit, totul merge bine si fara page-file. In plus, daca ai probleme ulterior, il poti activa deasemenea.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Click dreapta pe Computer > Properties > Advanced System Settings > Advanced > Performance - Settings > Advanced -> Virtual memory - Change -> si alegi none apoi ok.
Insa unele aplicatii au nevoie de asa ceva, de ex. daca vrei sa instalezi oracle database installeru' o sa ti se planga ca nu are suficient 'swap space'.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In Windows 8 daca ai 4 Gb RAM poti dezactiva linistit page file-ul - e singura modalitate de a scapa de amandoua page file-uri - ca la 8 mai exista si swap file - special ptr aplicatiile Metro.

Nu am intalnit nicio problema, de la lansarea sa pana in prezent cu el dezactivat, pe nicio aplicatie pe care o folosesc.
Pe 7 insa mai facea figuri - doar la 8 Gb era ok.

#5
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Sau il pui mic, 300-500 MB, sa fie acolo in caz de ceva.

In caz ca nu mai e loc in memorie, iti apare un mesaj care te atentioneaza sa mai inchizi din aplicatii ca e full memoria, mi se intampla din cand in cand pe 4GB RAM, depinde ce si cate rulezi in acelasi timp.

#6
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Bine, o sa il dezactivez, daca nu ma afecteaza cu nimic, multumesc de raspunsuri

Edited by MaVeRicK89, 13 May 2014 - 22:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate