Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cati GB sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014
Ok, am decis sa imi instalez windows 8 insa nu stiu cati GB sa pun in C(unde voi instalta windows-ul).
Am 8 GB RAM. Daca imi puteti spune in MG sau in ce imi cere acolo ar fii perfect :D.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
100-150

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Huh? Daca te referi la partitie pe toti.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce treaba are RAM-ul, ce-i MG-ul si... Ce vrei de fapt? Posted Image

Daca te referi la dimensiunea partitiei cu OS-ul, depinde de tine.
Doar pentru OS in sine plus programe, 40-50GB este absolut suficient pentru majoritatea utilizatorilor.
Daca vrei sa instalezi si Steam/Origin sau efectiv jocuri, trebuie clar mai mare - dar aici iarasi tu stii mai bine.

Cel mai bine faci partitiile la instalarea Windowsului, nu ulterior, si calculezi destul de precis marimea partitiei in modul urmator:
Spre exemplu vrei sa fie de 50GB partitia, asadar inmultesti 50 cu 1024, iar rezultatul, adica 51200, este marimea partitiei in MB.

#5
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
nu conteaza ce ram ai. spune cate harduri ai si ce capacitate au. poate nici nu e cazul sa faci partitie, presupun ca la asta te referi. uite eu de exemplu am doua harduri. unul pe care este windowsul instalat si care are 250gb si altul pe care imi tin datele persoanale si care are 500gb. intelegi acum ? ofera mai multe detalii. ...saaaau de ce nu lasi situatia cum este si in cazul de fata, doar ca vei avea alt windows ?

#6
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
...eu de exemplu ...C-ul (partitia cu Windows 8.1 ) meu e un SSD de 60GB...Windows -ul.imi ocupa din el putin mai mult decat jumatate...

#7
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014
Exact, partitiile, eu de obicei fac doua, una cu windows si cealalta cu jocuri/programe/filme..etc. Intrebarea este de cat sa o fac pe cea cu windows-ul?

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
In mod normal, 100-150 Gb ar trebui pentru partitia C: ! restul va fi partitia D: Posted Image

Cat despre

 iON29x, on 13 mai 2014 - 13:11, said:

Am 8 GB RAM.
eu te sfatuiesc sa instalezi windows pe 64biti !

#9
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
...tu ne-ai scris aici cati GB de memorie ai ,nu capacitatea de stocare  a hard  discului....

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Conteaza si RAM-ul daca foloseste functia de hibernare si page-file-ul, in mod pur teoretic.
Va avea ~16GB in plus de fisiere temporare pe partitie, daca nu le muta, asadar trebuie luat in calcul. Posted Image

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 iON29x, on 13 mai 2014 - 13:30, said:

Intrebarea este de cat sa o fac pe cea cu windows-ul?

Pai cred ca ti s-a raspun deja - minim 50-60 Gb, maxim cat vrea muschii tai, nu ai limite.

Noi nu stim ce programe instalezi, Windows 8 singur papa cam 16 Gb. In timp in functei de cat lasi System Restore va mai creste.
Si la fiecare progarm instalat iar va mai creste.

#12
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Nu fă prostia să te limitezi cu numărul de GB pe partiția de programe. Cred că ar fi bine să pui măcar vreo 120 GB. Eu, de exemplu, am Win7 și pe partiția de programe (de 80 GB) mai am vreo 4 GB liber (și asta în ideea că evit să mai îmi instalez alte programe). Jocuri nu am deloc decât cele cu care a venit Windows-ul. Acum depinde pentru ce folosește PC-ul. Dacă e doar pentru stat pe net și redactat un document cred că îți va ajunge vreo 40-50 GB. Dacă vrei să faci treabă serioasă cu el (ori jocuri, ori programe pentru ingineri/programatori) atunci partiția de win fă-o cât de mare poți.

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
dan-s - Nu e o prostie sa "limiteze" numarul de GB pe partitia OS-ului. Totul depinde de fiecare utilizator in parte.
Pe un desktop am avut un SSD de 40GB (37GB efectiv) si ani la rand a ajuns fara probleme pentru OS (Windows 7 64bit) plus toate programele necesare, din care unele erau maricele.
Fara page-file si hibernare, ca nu aveam nevoie. Deci marimea partitiei o poate decide singur dupa ce o sa stie ce instaleaza pe ea, dar cert e ca este necesar minim 40-50GB pentru OS/programe uzuale.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Fiecare cu preferintele lui. Unii isi instaleaza softuri care sa "adune" mai multe discuri in unul ca nu vor sa aibe grija pe unde pun datele si unde li se termina spatiul, altii se chinuie sa le faca bucatele.
Unii se chinuie sa isi faca hard discurile sa "adoarma" altii sint enervati ca ale lor adorm si instaleaza programe sa le acceseze periodic ca nu cumva sa astepte vreun pic cind vor sa le acceseze.
Unii sint deranjati ca atunci cind vor sa transfere ceva prin cablu USB cu telefonul acesta se si incarca si ca workaround taie firul de alimentare iar altii sint deranjati invers, ca atunci cind pun undeva telefonul la incarcat cineva le poate fura datele (si exista un fel de "cabluri prezervativ" de pus intre telefon si incarcator care blocheaza datele).

Edited by f300, 13 May 2014 - 14:35.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Eu prefer partitii de 300-400GB pentru OS.

#16
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
si la o asa dimensiune care e procentul ocupat?

#17
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
fara joace, doar programele. Cu jocuri urca la 200 gb daca mi-as pune mintea.

Attached Files



#18
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014

 dan-s, on 13 mai 2014 - 13:58, said:

Nu fă prostia să te limitezi cu numărul de GB pe partiția de programe. Cred că ar fi bine să pui măcar vreo 120 GB. Eu, de exemplu, am Win7 și pe partiția de programe (de 80 GB) mai am vreo 4 GB liber (și asta în ideea că evit să mai îmi instalez alte programe). Jocuri nu am deloc decât cele cu care a venit Windows-ul. Acum depinde pentru ce folosește PC-ul. Dacă e doar pentru stat pe net și redactat un document cred că îți va ajunge vreo 40-50 GB. Dacă vrei să faci treabă serioasă cu el (ori jocuri, ori programe pentru ingineri/programatori) atunci partiția de win fă-o cât de mare poți.
Din cauza asta am si intrebat. Momentan am windows 7 si am abgat in C 50 GB si acuma mai am liber decat 7 GB.. Am vrut sa ma asigur. De data asta il fac de 120. Multumesc tuturor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate