Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

P+1, Bragadishu

- - - - -
  • Please log in to reply
693 replies to this topic

#1
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
Deci cum s-ar zice deschid si eu un jurnal pe aici, in ideea in care ne mai dam si noi cu parerea despre una despre alta despre zbor cu parapanta.
In vreo cateva saptamani incepem si noi ceva, regie proprie, daca o iesi autorizatia, zona Prelungirea Ghencea, la cativa m de Bucuresti, apartinand administrativ de Bragadishu.
Cu o trupa de constructori din Dambovitza, cantonati aici pana termina.
Deocamdata avem ceva hartii scoase, put si curent de la un vecin foarte amabil caruia ii voi fi in veci recunoscator.
In curand schita casei si ceva 3D fara pretentii.

Pana atunci, de prin zona daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi despre materiale bune si ieftine ( normal ), statie de beton pe aproape, utilaje, agregate samd.....
Adica zona prelungirea Ghencea, alexandriei, centura

Edited by danr, 10 May 2014 - 11:45.


#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
in ghencea stiam, in somalia nu...din pacate

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dreak te-a pus sa te duci in somalia
ca somalezii vei trai
uite aici ceva info, sigur ajuta (sunt si modele de case, nu iti trebuie alt proiect):
https://www.google.c...iw=1281&bih=671
Posted Image Posted Image Posted Image

#4
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
pai uitati aici imagini filmate zilele trecute in zona, mai precis pe str. Bulgarus, Sector 5
din fericire nu trebuie sa circul pe acolo, desi este aproape de mine si mi-ar fi fost utila scurtatura

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m-OfVz6LPzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

schema si ceva 3d fara pretentii

Attached Files


Edited by danr, 10 May 2014 - 12:22.


#5
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
sau asa...

Attached Files



#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
inteleg ca n-o sa aveti drum foarte des prin Bucuresti?

#7
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
a ba da, caci acum stau in dr taberei, si toata familia are treaba pe acolo.....

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pai tocmai pentru ca stai in Dr taberei, nu stii ce-i pe prelungirea ghencea, la orice ora din zi? Eu merg o singura data pe an (la cimitir) si tot ma ia cu durerea de cap la ce-i acolo. D-apai sa intri si sa iesi din Bucuresti la orele de varf. Te tin nervii de bara la bara, zi de zi?

#9
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
ar fi fost chiar culmea sa nu stiu.....
depinde la ce te gandesti cand spui prelungirea ghencea
eu ies in prelungire pe dantelei, intre novaci si raul doamnei daca cunosti zona
de obicei doar traversez prelungirea si ies pe alta straduta in bucla sau raul doamnei, practic aproape ca  nu folosesc prelungirea....
nu am treaba cu tot ce se afla dincolo de ultimul semafor, spre domnesti
intr-adevar, sa vrei sa sa stai spre domnesti, si sa vii dimineata dinspre domnesti pe prelungire..... e masochism....

Edited by danr, 10 May 2014 - 15:00.


#10
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
si revenind la materiale
ma gandeam eu sa gasesc un furnizor serios pentru cea mai mare parte din materialele pentru casa, faza la rosu.......
ma gandeam cu interes la depozit minus online din chiajna, parea ok,
ma duc, zic domle vreau sa iau tot odata de la cineva serios, vorbim, etc etc....
ei zic: facem pret bun, dar platiti avans ca sa pastram pretul, etc etc
cand sa ies de la discutia cu rep de vanzari, in hol acolo, doua persoane plangeau dupa marfa platita in avans de multa vreme
aoleu, ca am platit de nu sitiu cand, si nu-mi dati materialele de x zile, ca muncitorii joaca fotbal prin curte, etc.....
si nici banii nu vroiau sa-i dea inapoi......, ca n-au
asa ca m-am lamurit si am plecat prin alte parti

la dumiserv sub pod la bragadishu am intrat si am iesit rapid, pentru mine personal  nu e de lucrat cu ei

prospectez acum zona chitila, alprod, marola etc

Edited by danr, 10 May 2014 - 15:18.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
danr, eu n-am înţeles din schiţa parterului de ce accesul în cămară nu se face din bucătărie, de ce accesul în dressing se face din vestibul şi de ce intri de pe scări în dormitor. Posted Image

Edited by sfantu.dracu, 10 May 2014 - 22:26.


#12
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
salut :)
pai pe rand
in dormitorul de jos intri intr-adevar pe sub scara, dar nu cred ca deranjeaza, este loc, arhitectul ( care mi-este prieten ) m-a asigurat ca va fi absolut ok
ref. la "dressing", are de fapt rol de cuier mai "evoluat", mai spatios, si mai "ascuns" ( probabil se va inchide cu o usa glisanta ceva ), mi se pare normal sa ai acces in el din vestibul, sa-ti iei geaca, bocancii samd
ref la camara, ca sa ajungi la ea din bucatarie e un mare ocol de vreo 5m, prefer sa folosesc peretii aia de acolo pentru bucatarie decat sa fac usa direct in ea pe acolo

ca chestie, toti peretii interiori vor fi rigips, deci modificari mici prin locurile esentiale se pot face teoretic.... oricand....

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
Sa inteleg ca te-ai decretat singur la succesuri?

#14
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
a ok, m-am prins, am gresit sectiunea, scuze......
multumesc pentru atentionare si mutare...

Edited by danr, 11 May 2014 - 09:58.


#15
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
si ceva detalii despre constructie, in mare

terenul are aproape 2000 mp, gaze si curent la poarta, fara apa sau canalizare
s-a executat deja un put, 45m, diametru 140, capteaza intre 35 si 40 m adancime dintr-un fel de a patra panza, va fi sub o magazie

casa va fi va pe cadre de beton, cu bca 24cm la peretii de la exterior
tot peretii interiori vor fi rigips
planseul de peste etaj va fi structura de lemn, rigips
ca termoizolatie am optat pentru extrudat de 10 sub placa, polistiren de 15 la exterior si 30 cm de vata minim la etaj, ( 10 la sarpanta si 20 peste planseu )
la temoizolarea fundatiei nu stiu inca ce si cum, e de discutat.....
probabil ca va folosi tripan cu 4s si lowe, usi de pvc la intrari, si tabla lindab sau genul

#16
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
am mai amanat inceperea lucrarilor cu o saptamana, datorita ploilor......
pareri, cine se pricepe sau a avut experiente
am selectat un furnizor pentru materialele principale.... sa zicem:
fierul bulgaresc PC52, posibile probleme ?
BCA Verblock sau Soceram, sau altceva ?
extrudat Austrotherm, sau sa fie altceva ?
beton Lafarge

#17
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Buna ziua. Se poate la dvs?

 danr, on 11 mai 2014 - 10:24, said:

si ceva detalii despre constructie, in mare

terenul are aproape 2000 mp, gaze si curent la poarta, fara apa sau canalizare
s-a executat deja un put, 45m, diametru 140, capteaza intre 35 si 40 m adancime dintr-un fel de a patra panza, va fi sub o magazie
Ce debit ai reuisit sa extragi? Daca ai la mai bine de 3mc/h, vei putea sa-ti rezolvi si problema racirii pe timp de vara (daca se va dori binenteles)..

 danr, on 11 mai 2014 - 10:24, said:

casa va fi va pe cadre de beton, cu bca 24cm la peretii de la exterior
tot peretii interiori vor fi rigips
planseul de peste etaj va fi structura de lemn, rigips
ca termoizolatie am optat pentru extrudat de 10 sub placa
despre placa nu-ti mai spun ca e putin, dar ti-as sugera sa te gandesti sa folosesti EPS si nu XPS daca nu exista riscul sa se inunde zona.

 danr, on 11 mai 2014 - 10:24, said:

, polistiren de 15 la exterior
E in regula.

 danr, on 11 mai 2014 - 10:24, said:

si 30 cm de vata minim la etaj, ( 10 la sarpanta si 20 peste planseu )
Nu-i rau, dar eu nu as "rupe" in doua straturi, ci as lasa toti 30cm pe planseu.  La sarpanta as izola numai daca am treaba in pod vara in fiecare zi in toiul amiezii.

 danr, on 11 mai 2014 - 10:24, said:

la temoizolarea fundatiei nu stiu inca ce si cum, e de discutat.....
Pentru a optimiza consumul de termoizolant in cazul proiectului tau ti-as recomanda sa nu legi fundatia terasei exterioare de fundatia casei.

 danr, on 11 mai 2014 - 10:24, said:

probabil ca va folosi tripan cu 4s si lowe, usi de pvc la intrari, ..
Nu-i rau.. Ce suprafata vitrata vei avea (cati mp)? Sper ca coeficientul global (profil+sticle) de transfer termic pentru tamplarie sa fie sub 1,1 W/(mpK).

Vrei sa continuam discutia privind intrebarile legate de necesar termic si cat ii revine ventilatiei in cazul proiectului tau? D-ta ai adus in discutie acolo o cota de pana-n 25% aferenta ventilarii (fara sistem de recuperare a caldurii din aerul ventilat), iar eu zic la casa ta (in conditii fara recuperatoare) nu cred sa scada sub 40% din valoarea pierderilor totale de caldura. Ce zici?Posted Image

Edited by andreilesan, 24 May 2014 - 11:11.


#18
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
salut, se poate Posted Image
da veniti si cu calcule Posted Image

debitul la put: nu stiu
la limpezire au tras o noapte intreaga cu pompa aia a lor,de fapt compresor
acum putul e in conservare

la placa, de ce eps si nu xps ?

la planseu, de ce sa nu izolez sarpanta ?
sa se faca sera cand e soare de la tabla incinsa, 60 de grade deasupra planseului ? imi dau singur cu stangul in dreptul ?
nu cred ca e oportuna crearea unui efect de sera deasupra planseului ..., cum ziceti ca se face la normative ? sau afara de exmplu ?

referitor la terasa.... cred ca vom izola soclul dinspre terasa, de la 50 deasupra solului ( cota zero la mine )pana la -10 sub pamant,( cota -60 ) unde incepe betonul de egalizare, si apoi vom veni veni cu umplutura la terasa
o sa vorbesc cu dirgintele, structuristul etc, vedem, nu ma pricep si nu stiu exact cum......


coeficientul global la la geamuri/tamplarie sprer sa fie sub 1

referitor la cat se pierde prin aerisire.... asta depinde de fiecare utilizator de casa
eu voi aerisi.... des

referitor la apa din put, racirea, pompe de caldura etc, din ce am studiat eu mie nu mi se pare ca  merita investitia
daca are cineva un calcul cu pompa apa/apa pentru approx 200mp sunt si eu curios sa-l vad

Edited by danr, 24 May 2014 - 13:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate