Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Allview A5 Smiley

- - - - -
  • Please log in to reply
1531 replies to this topic

#1171
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
500 mAh dar nu din cauza incarcatorului se incarca greu ci este limitat hardware. Eu si cu incarcator de 1 mAh respectiv 2 mAh am intampinat incarcare grea a bateriei sau descarare a bateriei in timp ce funciona ca gps.

#1172
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Ma intereseaza sa fac un Root la un A5 Smiley... Am citit paginile din urma, multe variante... Ce imi recomandati? :) (primul root pe care-l fac)

#1173
mihai05009

mihai05009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 28.08.2014
Ce android ai?

#1174
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
4.4.2

#1175
mihai05009

mihai05009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 28.08.2014
Eu am făcut cu vroot (mai nou iroot) de pe calculator.
Nu sunt sigur daca merge dar poČ›i încerca si cu kingoroot.

Edited by mihai05009, 13 May 2015 - 08:59.


#1176
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
Contează și ce versiune de kitkat ii.  (sv)  sau dacă ai mai avut tentative de root nereușite

#1177
cataversi

cataversi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.01.2015

 Iuliskaya, on 14 mai 2015 - 06:15, said:

Contează și ce versiune de kitkat ii.  (sv)  sau dacă ai mai avut tentative de root nereușite
versiunea de kk nu prea, tentativele da :)) dar dupa cum spune e primul lui root deci..

#1178
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
Pai atunci poate sa o facă cu iroot

Eu am avut vreo 12 tentative pana sa reușesc :))

#1179
Cyber15

Cyber15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.01.2015
1.pentru problema cu magazin play pe miui foloseste asta mie mi-a mers perfet

http://en.miui.com/t...d-3998-1-1.html

2. m-am hotarat sa fac un forum (daca se ofera mai multi sa mi-se alature) in care sa dezvoltam acest delefon mai obscur, adica ,impreuna, sa creenm tutoriale, sa portam sau sa testam romuri si apoi sa le impartim cu toati utilizatoriintrun cuvantsa ajutam. In cazul in care doriti sa va implicatilasati un pm cu ma inplic, Mai ales pe tine bogdane :D.

#1180
corlatemanuel

corlatemanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.02.2015
se poate pune cumva cwm pe 4.4.2 fara sa intru in boot loop sau altceva?vreau sa maresc partitia interna!

 GlontzZz, on 13 mai 2015 - 08:55, said:

4.4.2
incearca cu kingo root,dar trebuie mai intai sa pui drivere

#1181
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

 Cyber15, on 15 mai 2015 - 18:56, said:

1.pentru problema cu magazin play pe miui foloseste asta mie mi-a mers perfet

http://en.miui.com/t...d-3998-1-1.html

2. m-am hotarat sa fac un forum (daca se ofera mai multi sa mi-se alature) in care sa dezvoltam acest delefon mai obscur, adica ,impreuna, sa creenm tutoriale, sa portam sau sa testam romuri si apoi sa le impartim cu toati utilizatoriintrun cuvantsa ajutam. In cazul in care doriti sa va implicatilasati un pm cu ma inplic, Mai ales pe tine bogdane Posted Image.

[ON] Idee rea nu ii , dar pot zice ca ROM-ul stock dupa ce il configurezi si customizezi se misca chiar foarte bine. Gravity box + Xposed Installer si scapi de buguri gen scrierea pe SD si poti instala functii care sunt chiar must-have .Mai maresti memoria interna a telefonului si atunci chiar nu o sa mai ai ce-i reprosa .  Am incercat mai multe rom-uri pentru telefon dar nu am fost intr-u totul multumit .
[OFF] In final , mi-am comandat din China de pe Aliexpress ELEPHONE P6000 , pentru 558 de lei ( cu tot cu transport DHL ) eu zic ca merita investitia , nu ai nimic de pierdut :)

#1182
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Sa stapanesti sanatos Elephonu si eventual sa revii si cun mic review pe forum Posted Image Am vazut ca se lauda cu GPU Mali 760 MP16 care are vreo 330 Gigaflopi.. numar imens pe partea grafica :|

Edited by K-X-T, 17 May 2015 - 16:55.


#1183
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
Sigur, acuma a plecat cu DHL-u și ajunge în max 1 saptamana.  Și m-a întrebat cineva ca de ce am luat alt telefon,  ca nu sunt mulțumit de allview?  
Ba sunt,  smiley-u nu m-a lăsat niciodată la greu,  dar tot imi ziceam ca imi voi comanda din China un telefon ca doar na, de banii aia pe aici nu prea iti iei nimic asemănător,  suntem studenți ce dracu,  bani lucrați ii bem și mancam :)) .  In final dupa cum am zis,  la 250 de lei sau cat ii smiley,  cu tutorialele și info d aici,  îl faci un telefon decent :) ,  chiar și a5 quad care-l are maicamea (vreo 300 de lei acuma)

#1184
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
Dupa cum am promis , revin cu un mic review  sau mai bine zis , prezentare a telefonului  ,  Elephone P6000 .  Povestea a inceput saptamana trecuta cand am plasat comanda pe Aliexpress , suma fiind de 121,97 euro  si terminandu-se saptamana aceasta , miercuri cam pe la ora 17:00 cand mi-a ajuns coletul .Pot spune ca desi mi-am dat singur teapa , nestiind cum se mananca treaba cu , coletele din afara uniunii europene , pe langa taxa vamala ( TVA-ul adica ) am mai platiti si un comision celor de la DHL pentru ca au facut tranzactia in locul meu . Totusi trebuie sa le multumesc pentru promtitudine .
In pozele atasate se prezinta cutia in care vine telefonul , un carton gros care nu are cum sa se indoaie si accesoriile aferente. De mentionat este ca am comandat pe langa cele incluse in pachet , o solutie Blue Light Tempered Glass pe care am sa o aplic in decursul zilelor urmatoare . Toate bune si frumoase

Specificatii : va las un link cu specificatiile complete ale acestui telefon  : http://www.devicespe.../model/c77b30f9

Primul meu soc a fost ca a venit cu Lollipop preinstalat . Lucru bun si lucru rau . Bun ar fii ca , pe forumul lor , cei de la Elephone pun la dispozitie mai multe ROM-uri ( Color OS , Flyme OS , versiuni beta ale Lollipop si cel mai interesant , CynaogenMod 12.1 bazat pe Lollipop 5.1.1 ) care pot fi instalate cu tutorialele de acolo , si daca nu doresti acest lucru , ei in continuare vor face update-uri cu suport OTA .Sistemul este nou si dupa cum veti vedea in filmuletul postat , este un SO pe 64 de biti care poate beneficia de pe urmele procesorului MediaTek care la fel este pe aceeasi arhitectura.
Lucrul rau : Sistemul nu este bine optimizat , da , ruleaza foarte bine , nimic de reprosat , doar ca as fii preferat sa vina cu OS mai vechi , kitkat 4.4.4 si sa ai optiunea de a face update la 5.0 lollipop. Eh , asta ii opinia mea . Nu este chiar un lucru negativ , doar ca am eu fixurile mele :) .

Bugurile prezente si depistate : Primul mare bug , desincronizarea ecranului . Sunt momente cand , daca faci tranzitia intre aplicatii foarte rapid sau iesi din meniuri si acestea consta in efecte gen fade, blur etc , ca imaginea sa se desincronizeze si sa apara efectul de Flickering , pur si simplu incepe sa palapie niste dungi albe pe ecran , constant cam la 1-2 secunde . Pentru asta tot ce trebuie sa faci e sa opresti ecranul si sa-l aprinzi din nou :) . Acuma , nu apare tot timpul si ca sa fim realisti , nimeni nu o sa "sara' de la o aplicatie la alta ca un habauc pe cocaina , astfel incat sa apara acest efect. Nu e deranjant , dar este prezent .
Camera : Nu este un bug , dar trebuie de luat in seama ca nu este o camera "full" 13 mpx , este o camera de 8 , inteporlata in 13 . Adica , se foloseste pe partea de soft randarea  unei imagini de 13  , chiar daca a fost luata cu un senzor de 8 . Nu este un "bug" caci nu poate fi rezolvat, dar din nou , pentru un utilizator ca mine , care mai face 2-3 poze pe saptamana la cursurile de la faculta sau la cum a parcat un fraier pe 2 locuri , este perfecta . In conditii de iluminare buna , se descurca super . Blitul camerei este unul normal , destul de bun pentru a se folosi ca flash , dar nu recomand pe lumina slaba/intuneric caci nu va face fata .
Cam atat , in rest numai de bine . Ansamblul hardware face fata cu brio , nu se incalzeste , telefonul se simte solid in mana desi ii din plastic . Ecranul recomand sa fie cu folie de protectie , ca nu mi se pare sa fie CorningGorilla sau ceva de genu , deci grija mare la chei sau ce mai aveti ascutit prin buzunare :))
Dual-simul functioneaza perfect , in apeluri se aude clar si tare , la fel si pentru receptor ( microfonul isi face bine treaba ) , iar ecranul arata absolut superb .
Bateria , depinde de utilizare,dar pe mine ,care utilizez luminozitatea pe la 50 -100 % , + date mobile DIGI , ma tine 1 zi si un pic (de obicei scot intre 3 si 4 ore de ecran activ ), un picu ala ar fii ca , a doua zi dimineata bateria ii pe la 15 % , deci in final se reduce la 1 zi de utilizare .

In final am sa va las un demo al telefonului si tot ce pot sa zic e ca , eu personal multumit de telefon si recomand . cu tot cu vama am iesit la suma fixa de 750 de lei ( cata precizie , haha ) .

Video : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xvgl9q6B6CA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#1185
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Sa-l stapanesti fara incidente :). Thx pentru review.

#1186
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
Merci :) . A da , telefonul vine gata rootat din fabrica

#1187
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Eu stiam ca pana la 150 euro nu se plateste taxa vamala. Ti-au explicat de ce ai de platit?
Sa-l folosesti fara probleme.

#1188
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

 speleus, on 23 mai 2015 - 11:27, said:

Eu stiam ca pana la 150 euro nu se plateste taxa vamala. Ti-au explicat de ce ai de platit?
Sa-l folosesti fara probleme.

pana in 10 euro nu se plateste nimic la vama
ce este intre 10 si pana in 150 de euro se plateste TVA  ( 24% )
ce depaseste 150 de euro ( ex: 150,1  euro ) se plateste si taxa vamala care ti-o baga vamesu si depinde de coletarie . Variaza intre 3,3% si  10% , dar in codul vamal pentru electronice/electrocasnice ii 3,3%  :)
[ Multumesc ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate