Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Padurea Hoia-Baciu, granita dintre vis si realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Buna ziua!
As dori sa propun un subiect foarte amplu si interesant, din punctul meu de vedere: padurea Hoia Baciu.
Aceasta padure este situata chiar langa municipiul Cluj Napoca si este renumita pentru fenomenele greu de explicat care se petrec aici. Este suficient sa cautati pe google "padurea hoia baciu" si vi se vor deschide o multime de linkuri catre site-uri care vorbesc despre acest loc. Padurea Baciu este o arie pe care orice iubitor de paranormal sau pur si simplu orice curios ar fi tentat sa o descopere, iar asta datorita frecventei ridicate cu care anumite experiente se manifesta. Prin urmare, nu vorbim deci despre cazuri izolate, unul pe an, ci de o anumita repetitivitate. Mai mult decat atat, este interesant faptul ca aceste "manifestari" nu sunt de o singura natura, ci cunosc o mare diversitate: fenomene OZN, materializari/dematerializari, fenomene magnetice, radioactive, modificari bruste ale starii fizice sau psihice ale individului, anomalii diverse care apar in poze si nu numai. Am incercat sa enumer principalele forme de manifestare ale necunoscutului in aceasta padure insa lista cred ca ar mai putea continua. Tocmai asta mi se pare interesant, ideea unui necunoscut divers si complex, nu a unuia simplu, unic, bazat pe un singur gen de fenomene, sa zicem doar pe OZN-uri. Din acest motiv, s-au nascut si circula in zona mai multe mituri urbane, iar locul este cunoscut chiar si pe plan international, atragand cercetatori si turisti.
Nu vreau sa povestesc prea mult pentru ca internetul e deja plin de tot ce se poate spune despre padurea Baciu. Ceea ce vreau este sa ascult cu interes cat mai multe opinii despre acest subiect. Din partea locuitorilor orasului Cluj, dar nu numai. Oricine a ajuns acolo vreodata si are ceva de spus...imi face placere sa-l ascult. Imi doresc o discutie serioasa la care sunt invitati atat cei care au ajuns la concluzia ca aici nu se intampla de fapt nimic cat si cei care au fost martori la ceva mai greu de explicat logic si rational.

PS: Vara aceasta doresc neaparat sa-mi rezerv cateva zile pentru a descoperi padurea Baciu, cu tot ceea ce are ea de oferit...

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Blair-Witch?

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ai noroc ca nu am trecut eu intr-o seara beat prin padure ca fugeau si mama spiritelor :lol: .

#4
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Alta poveste imaginara aparuta la tv pentru rating si pentru a impresiona prostimea.E ca si cum ti-ar fi frica de intuneric,dar unii vad ca o iau bine de tot in serios...

#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Nvidia2010, on 27 aprilie 2014 - 20:28, said:


PS: Vara aceasta doresc neaparat sa-mi rezerv cateva zile pentru a descoperi padurea Baciu, cu tot ceea ce are ea de oferit...
Speram sa te mai intorci

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
De ce mama lor, nu se intampla chestiile astea inexplicabile in vreun centru de oras?! Fantomele aste au nevoie de intimitate, sau cum? Hai lol...
Iar extraterestrii astia, probabil ca cercetand tot Pamantul si toate padurile sale, s-au gandit sa "se manifeste" taman in ditamai codrul paranormal, ca altul ca el nu mai gaseau.

#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 YOUR_GOD, on 27 aprilie 2014 - 20:50, said:

De ce mama lor, nu se intampla chestiile astea inexplicabile in vreun centru de oras?! Fantomele aste au nevoie de intimitate, sau cum? Hai lol...
Iar extraterestrii astia, probabil ca cercetand tot Pamantul si toate padurile sale, s-au gandit sa "se manifeste" taman in ditamai codrul paranormal, ca altul ca el nu mai gaseau.

Tu nu stii ca fantomele se intimideaza repede ? Or fi ceva spirite de la niste bagaboante pudice :lol: .

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

 Nvidia2010, on 27 aprilie 2014 - 20:28, said:

PS: Vara aceasta doresc neaparat sa-mi rezerv cateva zile pentru a descoperi padurea Baciu, cu tot ceea ce are ea de oferit...
Poate o sa gasesti ceva ciuperci. Dar ai grija ca ala ce "par anormale", chiar sunt.

 emyboy, on 27 aprilie 2014 - 20:51, said:


Tu nu stii ca fantomele se intimideaza repede ? Or fi ceva spirite de la niste bagaboante pudice Posted Image .
A, un fel de fantoma roz cu botox...acum inteleg.

#9
Becoming

Becoming

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 21.09.2009
Povesti.... Am fost cu cortul acolo timp de 3 zile si nu am avut niciun fel de experiente paranormale, sau nu ne-au atacat niciun fel de fantome :)))

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
pai, la cort nici alea de la marginea soselei nu trag, dar mai paranormalele.

#11
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Becoming, on 27 aprilie 2014 - 20:54, said:

Povesti.... Am fost cu cortul acolo timp de 3 zile si nu am avut niciun fel de experiente paranormale, sau nu ne-au atacat niciun fel de fantome Posted Image))
Pai tocmai faptul ca nu ai vazut / patit nimic ii ceva anormal.
Prin padurea respectiva, zicea unul pe alt forum ca tot cu, cortul a fost, seara a baut cam mult, iar cand a ajuns acasa era convins ca nu a patit nimic anormal. 2 saptamani sa tratat pentru fisuri anale !

#12
Onatah998

Onatah998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.03.2014
Probabil l-au violat fantomele in timp ce a luat somn de la atata alcool :D. Acuma sa fiu ontopic, am urmarit pe youtube anumite videouri plus o emisiune facuta de americani, iar eu episod era sacrificat pentru Padurea Baciu, episodul a fost de tot rasul sincer, tipic americanesc cu dramatizari exagerate. In schimb am vazut pe youtube un video in care vorbea un padurar,care e de multi ani pe acolo spunand ca el nu a auzit/vazut nimic iesit din comun in toata perioada petrecuta pe acolo.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In loc de Hoia Baciu am citit Horia Brenciu...

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Singurul lucru anormal din pădurea aia e cantitatea de lemne furată.

#15
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Nvidia2010, on 27 aprilie 2014 - 20:28, said:

Din partea locuitorilor orasului Cluj, dar nu numai.

asteapta si tu festivalul de la Hoia sa vezi atunci ce de lucruri "paranormale" se intampla

[ http://www.fiveoclockphoto.ro/wp-content/uploads/2009/04/prezervative.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in rest, despre padure, legende, o stână de oi si atat Posted Image

Edited by Bucifon, 27 April 2014 - 23:15.


#16
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010

 teapavoua, on 27 aprilie 2014 - 20:39, said:

Alta poveste imaginara aparuta la tv pentru rating si pentru a impresiona prostimea.E ca si cum ti-ar fi frica de intuneric,dar unii vad ca o iau bine de tot in serios...

Am zis eu ceva de televizor si rating? Parca facusem trimitere la site-uri de pe internet cand am zis unde este dezvoltat subiectul...

Anyway, da, stiu, sta in ADN-ul romanilor sa o dea pe mistouri...Nu ma supar, e dreptul la opinie al fiecaruia! Totusi m-a amuzat putin raspunsul lui emyboy:

 emyboy, on 27 aprilie 2014 - 20:38, said:

Ai noroc ca nu am trecut eu intr-o seara beat prin padure ca fugeau si mama spiritelor Posted Image .

My friend, e usor sa o faci pe viteazul cand stai in fata calculatorului, conectat la internet in siguranta apartamentului tau private property...Dar ma gandesc cum ar fi daca te-as urca in masina, te-as duce in padurea aia in miezul noptii si te-as lasa o jumatate de ora singur undeva in mijlocul padurii, avand in dotare o lanterna si un telefon mobil. Beat sau nu, iti zic eu ca diferenta dintre momentul in care ai folosi lanterna si cel in care ai folosi telefonul sa ma suni sa vin urgent sa te recuperez n-ar fi prea mare :))))))))))))))))))))))

 Becoming, on 27 aprilie 2014 - 20:54, said:

Povesti.... Am fost cu cortul acolo timp de 3 zile si nu am avut niciun fel de experiente paranormale, sau nu ne-au atacat niciun fel de fantome Posted Image))

Au fost multe postari, dar ar trebui sa-i multumesc in mod special lui Becoming, pentru ca avem o marturie negru pe alb: a fost acolo, chiar pe timp de noapte si pentru cateva nopti, nu doar una, si ne spune ca nu a vazut nimic iesit din comun...Sunt binevenite si parerile celor care nu au fost acolo, dar cele mai elocvente sunt impresiile celor care au "incercat" locul. Hai sa mai auzim pareri...

Hai ma, incercati si voi sa fiti putin mai seriosi.......

#17
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Nvidia2010, on 28 aprilie 2014 - 23:03, said:


Anyway, da, stiu, sta in ADN-ul romanilor sa o dea pe mistouri...Nu ma supar, e dreptul la opinie al fiecaruia! Totusi m-a amuzat putin raspunsul lui emyboy:


My friend, e usor sa o faci pe viteazul cand stai in fata calculatorului, conectat la internet in siguranta apartamentului tau private property...Dar ma gandesc cum ar fi daca te-as urca in masina, te-as duce in padurea aia in miezul noptii si te-as lasa o jumatate de ora singur undeva in mijlocul padurii, avand in dotare o lanterna si un telefon mobil. Beat sau nu, iti zic eu ca diferenta dintre momentul in care ai folosi lanterna si cel in care ai folosi telefonul sa ma suni sa vin urgent sa te recuperez n-ar fi prea mare Posted Image)))))))))))))))))))))


Acu juma de an am testat teoria ta in padure , noaptea . Eram cu masina prin padure . Am oprit si am stins farurile . Intunericul ala deplin m-a fascinat . Mi se parea oarecum ciudat , dar in acelasi timp minunat . Am coborat din masina si am luato usurel la pas . SIngura lumina era cea a stelelor . Al dracului ca mai mult ma incurca . Deci singurul lucru de care imi era frica era sa nu imi rup gat printr-un sant sau ceva de genu . Nu mi-e frica de intuneri si nici de paduri . Singurul lucru de care ma ingrijoreaza in padure e ca as putea da peste vreo fiara si as fi neinarmat . In rest no problem .
Aaa da . Ce naspa o fost drumu inapoi la masina . Credeam ca n-o mai gasesc :)) .

PS: Cand eram copil ma jucam ascunselea in cimitir . NOAPTEA !
Frica e declansata de psihic . Daca esti slab incepi sa iti inchipui tot felul de lucruri . Asa se declanseaza frica , paranoia , incepi sa auzi chestii . Defapt doar ti se pare ca auzi . Totul e in capul tau .

#18
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Bucifon, on 27 aprilie 2014 - 23:12, said:

asteapta si tu festivalul de la Hoia sa vezi atunci ce de lucruri "paranormale" se intampla

[ http://www.fiveoclockphoto.ro/wp-content/uploads/2009/04/prezervative.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in rest, despre padure, legende, o stână de oi si atat Posted Image
:))))))))))))))))))))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate