Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#73
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007

 bit 61, on 13th July 2011, 18:57, said:

Schema (intentionat sau nu ) este un pic gresita.
Nu prea are cum sa fie (aici) "plus-ul " la Vss.
Dioda  al carei  catod este cuplata la Pinii 3 si 11 (Buffer Out Q8 si Serial In ) este un zener  9V1.
Principiul "de functionare" trebuie sa il descoperi singur.
Asta deoarece constituie un brevet inregistrat la OSIM (aprilie 1999) si producatorul nu cred ca este dispus sa il faca public.

Si daca firma a dat faliment si nimeni nu mai produce cartele ptr acest interfon defunct eu ce ar trebui sa fac?

#74
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Firma nu a dat faliment.
Se ocupa cu altceva.
Exista o persoana (independenta) care se ocupa  de service .
Problema este ca nu doreste sa confectioneze alte chei de acces.
A ales calea inlocuirii acestora cu RFID.Alti bani alta distractie.
Ramine varianta DYI.
Daca nu ai o cheie sa "ridici" schema da-mi un PM .

#75
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am o cheie si am "ridicat" dupa cum mi-a dat si mie pe multimetru.
Insa vreau sa fiu sigur inainte sa ma apuc sa fac ceva.
Asa ca un pm ar fi binevenit.

#76
CRISTI1989

CRISTI1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.09.2009

 danb, on 29th July 2011, 08:56, said:

buna
as dori sa stiu dac cineva a adaptat un interfon Electra cu robot telefonic - adica sa raspunda cu un mesaj de intampinare  si sa inregistreze mesaj daca nu esti acasa
ma intereseaza si sa raspunda numai cu un mesaj inregistrat eventual (ex. Buna ziua)

astept pareri si variante


nu cred ca a facut cineva un astfel de sistem. ar fi posibil dar si complicat. daca vrei sa raspunda cu mesaj inregistrat folosesti un casetofon pui 2 casete pe una este mesajul iar pe cealalta se va inregistra ce vorbeste cel de jos. un sistem care detecteaza cand suna pt a raspunde si reda caseta cu mesajul iar dupa durata mesajului sa comute automat butonul de la interfon si casetofonul pe inregistrare. cam asta ar fi asa in mare o solutie

#77
pisti_19

pisti_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2010
salutare. ma ajutati si pe mine cu o problema la interfonul de scara. panoul de la intrare in scara functioneaza OK, numai ca dupa o folosire a cartelei cu cod tip bare, sunetul specific de la deschidere nu se mai opreste. astfel ca am fost nevoiti sa blocam butonul de actionare al inchizatorului pe pozitia deschis ca sa nu mai sune. Numai ca usile au ramas deschise si e un intreg bulevard prin casa scarii... Mentionez e interfonul e tip electra model mai vechi, iar firma care l-a instalat acum multi ani nu mai vine sa repare fara a achita o taxa anuala de service. iar cum vecinii sunt darnici in ziua de azi ....
un sfat de remediere, idei ...
multumesc.

#78
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
nu bloca pe apasat butonul de la yala ca tii bobina sub tensiune continuu si ai ocazia sa o arzi (cam dupa 3 zile se duce) ... problema ar putea fi de la releul care trage yala. Cauta pe site la electra un nr de tel si intreaba-i pe ei dar daca le trimiti interfonul trebuie sa platesti tu curierul la trimis + taxa lor (reparatia+taxa de colet la intoarcere) si cred ca te-ar ajunge undeva la 150 lei maxim
PS: daca nu ma insel aparatele mai vechi foloseau pentru yala un tiristor dar nu sunt sigur ... e posibil totusi ca tensiunea sa fie pe un baza-colector ca la dios-eta dar dupa cum spuneam nu mai tin minte exact ce si cum

#79
methodkid09

methodkid09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2010
salut sunt nou in meseria asta poate sa ma ajute si pe mine cineva cati amperi trebuie sa aiba releele ms anticipat  :kisstogether:  :)
dar daca faci punte intre butoane si difuzor merge a incercat cineva?

Edited by methodkid09, 03 August 2011 - 12:13.


#80
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
nu incerca asa ceva (faza cu difuzorul)... parere personala (care vrea sa faca vreun comentariu il rog sa taca si sa-l tina pentru el)
releele trebuie la acelasi amperaj ca cele care erau puse din fabricatie
TOTUSI daca vrei sa faci un artificiu pe acolo sa deschizi usa doar apasand 2 butoane in acelasi timp vezi ca ai posibilitatea deoarece din cate stiu eu ei folosesc doar 2 din 4 picioruse la butoanele de la aparatele mai vechi iar cele cu 6 pini am impresia ca sunt gandite tot cu 2 pini folositi deci nu ar fi extrem de complicat sa faci ceva pe acolo ;)
aparatele electra care se montau acum vreo 2 ani cu 2 sageti inb partea de jos care erau pentru anulare aveau o mica "scapare" prin care apasarea a celor 2 butoane in acelasi timp iti deschidea yala cu conditia ca lipitura firului de pe butonul yalei sa faca masa cu carcasa acelei yale :) sper ca ai inteles la ce ma refer

#81
methodkid09

methodkid09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2010
sune-ti si mie unde leg releele ca nu gasesc comanda de deschis

Attached Files



#82
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
editat

Edited by Silviudeep, 04 August 2011 - 18:30.


#83
methodkid09

methodkid09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2010
:coolspeak:

 Silviudeep, on 4th August 2011, 19:29, said:

editat


ms anticipat :kisstogether:  :coolspeak:

Attached Files


Edited by methodkid09, 05 August 2011 - 01:47.


#84
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005
Salutari!

Daca am in casa post de tip receptor de telefon, si in casa imi intra 2 fire (unul albastru si unul alb. Si inca unul transparent, dar la post-ul vechi, se foloseau doar cele doua) pot sa pun post electra IA01 sau 02?

Cum trebuie legate firele?

Am gasit o poza pe net de la cineva, dar respectivul are 4 fire: http://micro-flight....on-electra.html


Am incercat, ca in poza, cu alb la MP si albastru la COMP, dar nu merge.

Nu stiu ce fel de centrala este la intrare. Voi pune o poza si o voi posta aici.

Multumesc.

#85
GelullaBarr

GelullaBarr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.06.2008
salut, am o problema cu un interfon electra, nu pot raspunde la interfon, desi se aude cand suna interfonul nu raspunde la comenzi si suna incontinuu. Problema este la etajul 3 si 4, iar la restul apartamentelor merge fara probleme, ce pot face singur, fara sa apelez la firme specializate?

#86
w8gsm

w8gsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2009
schema pentru deschidere automata interfon , in locul ledurilor sunt butoanele interfonului

Attached Files


Edited by w8gsm, 15 March 2012 - 12:56.


#87
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Buna

Ca mai toti de pe aici avem probleme cu interfoanele Electra.
La noi in scara au fost ceva lucrari si s-au sudat ceva tevi din metal, numai ca acei muncitori au topit si firul de la interfon in 3 locuri.
Am inlocuit bucatile carbonizate- topite, s-a folosit cablu UTP.
La inceput cind se forma numarul la intrarea in scara doar dadea sa sune si se oprea, acum suna interfonul exterior numai ca in casa la noi nu mai suna, e o problema comuna, de deschis cu cartela merge.
Cablurile topite au fost pe la etajul 1 pe iesirea din unul din distribuitorii de semnal.
La cea mai apropiata locatie de distribuitor am lasat firele in aer dar tot nu mergea.
Credeti ca s-o fi ars ceva in acel controler de la intrarea in scara?
Distribuitoarele de semnal sunt DEM 08, unitatile interioare sunt Electra IA 02.
Am observat ca din sursa de alimentare de 12V cablul intra mai intai in acel controler apoi urca in sus la distribuitorii de semnal, poate e o observatie gresita.
Sursa de alimentare nu s-a ars, am masurat 12V.
Eu n-am nici un plan al acestor interfoane, nu stiu ce am de masurat, ce probe sa fac sa stiu ce lipseste...
Multumesc anticipat

#88
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Nu mai e nimeni pe aici sa ma ajute si pe mine cu acest sistem?
La IA 02 am uratoarele borne:
MP, PX, COMP, AVP
+D1- nelegat

La Distribuitorul de semnal DEM 08:
OUT D, MD, +D, RCL, IND,
P1...P6
P7, P8 nelegate
AVD, COMD- nu era legat nimic la ele

Ce pot verifica la aceste borne, nu stiu ce e legat pe ele?
Multumesc

#89
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Buna
La unitatea interioara IA 02 posibil sa fie acestea legaturile:
MP- masa
PX - 12V
COMP- intercom
AVP- releu
Ce inseamna intercom?
Intre distribuitoarele de semnal sunt urmatoarele legaturi care nu stiu ce inseamna:
OUT D-
MD -
+D-
RCL-
IND-
Stie careva ce si cum sunt aceste legaturi?
Multumesc

#90
kenzo103

kenzo103

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2008
Salut,

E posibil sa mai ai probleme pe circuit ( fire puse in scurt) incearca sa separi instalatia dezlegi firele care pleaca de la primul distribuitor in sus si faci o proba sa vezi daca functioneaza la primele apartamente, daca merge insemna ca problema este mai sus si verifici la urmatorul distribuitor, daca nu merge cu un singur distribuitor conectat verifica cablajele de la panou pana la distribuitor si de la distribuitor la apartamente, este foarte posibil sa ai un cablu in scurt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate