Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
555 replies to this topic

#271
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Nu pune acumulator mai mare de 4Ah ca n-are rost si nu-i ok pentru sursa.
De obicei, ELECTRA a pus o siguranta fuzibila pe borna de "+" a acumulatorului
Sursa aia din 20V face 12V printr-un stabilizator nu cred ca mai mare de 3A, iar cand acumulatorul se duce s-ar putea ca sarcina sa-l distruga. Oricum maxim cred ca e 7,2Ah
Borna de jos parca era "-"

#272
gRm

gRm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2016
Stiti cumva daca in afara de panoul interior ELECTRA PAS. 17A exista vreun alt panou compatibil cu unitatea exterioara P4S.A91I ?

#273
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
PAS.17A nu e postul de interior audio,ultima varianta cu butoane mecanice, adica nu touch-screen? intreaba la ELECTRA care e ultimul panou compatibil sau la un distribuitor autorizat

#274
gim197819

gim197819

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2016
Am o întrebare  referitor la un interfon electra la intrare la bloc e cu display cu 3 digiti iar in apartament  pare un model mai vechi , difuzorul de 0,25 W la 16 ohm, 9798 probabil e modelul mai vechi, și are 4 conectori COM, MP, X, MP, cum pot face legăturile la cablul cu 4 fire? Firele care intra în apartament au culoarea alba,  galben, verde, albastru. M-ar interesa sa știu ce reprezinta fiecare din cei 4 conectori.

#275
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Buna ziua,
...am vazut ca mai sunt sanse sa fiu ajutat cu ajutorul celor ce posteaza aici...
Pe scurt: am un post interior de Electra IA02...care, dupa ce am introdus cablul ce venea din exterior in canal de cablu din plastic...si s-a aplicat glet peste canal...nu mai functioneaza, cand apas de jos numarul pentru acces...Exemplu: 01...apare mesajul ERR (la interfonul de acces...la intrarea in bloc). Daca ajung sus si ii dau ON/OFF (de la buton) sau daca deconectez/reconectez cele 4 fire de la interfonul meu de sus...e ok...isi revine pentru o perioada de timp foarte scurta...apoi...ajunge in aceeasi stare: cand apelez de jos apare mesajul "ERR"...
Ce as putea face astfel incat sa nu mai "dezgrop" firul din canalul de cablu ?...cel mai probabil aceasta este cauza...posibil ca, introducandu-l in canal de cablu si gletuindu-l...sa fie paralel cu vreun fier beton...si sa-l dea "peste cap"...
Multumesc, o zi buna,

#276
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View PostgRm, on 04 decembrie 2016 - 09:21, said:

Stiti cumva daca in afara de panoul interior ELECTRA PAS. 17A exista vreun alt panou compatibil cu unitatea exterioara P4S.A91I ?

Nu exista nici un alt post compatibil in afara de cel pas 17 cu p4s A91I

View Postdiverse200901, on 29 ianuarie 2017 - 13:11, said:

Buna ziua,
...am vazut ca mai sunt sanse sa fiu ajutat cu ajutorul celor ce posteaza aici...
Pe scurt: am un post interior de Electra IA02...care, dupa ce am introdus cablul ce venea din exterior in canal de cablu din plastic...si s-a aplicat glet peste canal...nu mai functioneaza, cand apas de jos numarul pentru acces...Exemplu: 01...apare mesajul ERR (la interfonul de acces...la intrarea in bloc). Daca ajung sus si ii dau ON/OFF (de la buton) sau daca deconectez/reconectez cele 4 fire de la interfonul meu de sus...e ok...isi revine pentru o perioada de timp foarte scurta...apoi...ajunge in aceeasi stare: cand apelez de jos apare mesajul "ERR"...
Ce as putea face astfel incat sa nu mai "dezgrop" firul din canalul de cablu ?...cel mai probabil aceasta este cauza...posibil ca, introducandu-l in canal de cablu si gletuindu-l...sa fie paralel cu vreun fier beton...si sa-l dea "peste cap"...
Multumesc, o zi buna,

Verifica sa nu ai butonul blocat de la postul de apartament.

#277
mianda55

mianda55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2017
Cine are interfon electra ia02 cu 4 cabluri in casa, il va cabla astfel:

MP = Negru
PX = Galben
COMP = Rosu
AVP = Verde

#278
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 12.05.2005
Exista vreo solutie la indemana pentru a reduce volumul difuzorului de la IA 01 ?

#279
gim197819

gim197819

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2016
Am tot citit si rascitit despre tipuri de interfoane mai vechi sau mai noi, mai simple sau mai inteligente.  Nu am gasit raspunsul cautat inca. Culorile firelor nu le iau in calcul dar nu inteleg de ce am la postul de interior COM, MP,    PX,  MP. Pe casa scarii la etaj am DEM 08. Cred ca e o combinatie intre un interfon nou si unul mai vechi, dar vreau sa stiu daca pot incerca o legare intre ele. De ce interiorul are 2-Mp? PX este conexiunea postului interior? MP este masa?

#280
dyavlo

dyavlo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.10.2007
Buna ziua,
Pe scara avem montat un PAM 255 cred cu posturi IA01 si distribuitoare de tip DEM08, pe numerele apartamentelor nu suna posturile interioare,cele neprogramate suna, este posibila vorbirea dar nu se aude in casa cand suna, pe bornele IA01 nu am reusit sa vad nici o tensiune desi sursa functioaneza precum si accesul cu cartela, este posibil sa fie vre-un scurtcitcuit pe distribuitoare ?

Edited by dyavlo, 08 May 2017 - 18:17.


#281
dyavlo

dyavlo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.10.2007
Am rezolvat, Post de interior in scurt

#282
tabletgenius

tabletgenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2006

View Postjohnnythewolf, on 08 iunie 2016 - 09:30, said:

Va salut cu deosebit respect,

vreau sa schimb un interfon vechi (cu furca) model PAT01 cu unul nou, model IA02. Stiti careva cum se poate face?

Ms

Buna, stiu ca postarea are o vechime de un an, dar totusi fac o incercare: nu ai cumva vechiul PAT01 de vanzare?  Caut fix acest model cu furca.
Mersi anticipat
pt. raspuns.

#283
szabi

szabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2006
Buna ziua.
As avea nevoie de fisierul .hex pentru unitatea exterioara Electra P4S. (PIC16F887) Daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc.

#284
szabi

szabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2006
Nimeni nu are?

#285
al3csx

al3csx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.08.2009
Am achizitionat recent un post interior Electra PAS.17A pentru a inlocui un PAS.12A defect (butoanele se actionau greu/ sau chiar se blocau inauntru). Firele le-am legat la fel, insa cand sun de afara imi afiseaza post inexistent. Trebuie 'adaugat' software noul dispozitiv in retea? De afara daca formez 00 suna la mine. E posibil sa fi omis eu ceva la legaturi, in sensul ca firele albe nu sunt/(erau?) folosite, doar firul verde e imbinat cu cel alb.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   47.41K   323 downloads
  • Attached File  2.jpg   71.77K   298 downloads


#286
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View Postmianda55, on 06 februarie 2017 - 08:45, said:

Cine are interfon electra ia02 cu 4 cabluri in casa, il va cabla astfel:

MP = Negru
PX = Galben
COMP = Rosu
AVP = Verde

:)))) Nu neaparat, depinde de regula de culori folosita in instalatia de pe casa scarii. Nu recomand, ca risti sa strici si postul si toata instalatia blocului ;)

View Postal3csx, on 19 august 2017 - 09:46, said:

Am achizitionat recent un post interior Electra PAS.17A pentru a inlocui un PAS.12A defect (butoanele se actionau greu/ sau chiar se blocau inauntru). Firele le-am legat la fel, insa cand sun de afara imi afiseaza post inexistent. Trebuie 'adaugat' software noul dispozitiv in retea? De afara daca formez 00 suna la mine. E posibil sa fi omis eu ceva la legaturi, in sensul ca firele albe nu sunt/(erau?) folosite, doar firul verde e imbinat cu cel alb.

Trebuie si programat postul, dupa ce il legi in instalatie :)

#287
victorstoica114

victorstoica114

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2017
salutare!
am nevoie de niste explicatii, daca se poate.
vreau sa inteleg cum functioneaza un post interior Electra digital.
lucrez intr-un bloc, si de fiecare data cand imi soseste un client trebuie sa las tot ce am de facut si sa raspund la interfon, iar cateodata nu pot raspunde ca sunt cu mainile murdare...
ideea e ca vreau sa fac o schema care sa rezolve problema asta, dar fara sa ma leg la butoane. adica sa fac ceva cu niste temorizatoare care sa simuleze apasarea butoanelor. vreau sa stiu daca poate cineva sa ma lamureasca cu privire la semnalele care sunt trimise pe fire. sau daca ma poate ajuta cineva sa decompilez softul din microcontroler ca sa-l modific ar fi si mai bine.
am gasit softul aici:

http://simpalean.trei.ro/interfon/


20171025_174701.jpg

^389E1A6004EF752683838A7A20681D862645873485B9F88C69^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

20171025_174610.jpg


multumesc!

Edited by victorstoica114, 25 October 2017 - 17:22.


#288
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Buna seara. Am primit de la cineva un set de interfon Electra Evolution TL. Fara manuale, cutii sau scheme de montaj. In momentul de fata am:
- 1 unitate externa
- 1 unitate interna
- 1 sursa in comutatie 12v 2A cu acumulator
- 1 electroyala metalica PNI
Ma poateti ajuta va rog cu o schema de montaj, manual, sau orice alte indicatii despre cum ar trebui puse in functiune? As vrea sa le montez la o casa, dar imi este frica sa le conectez. Atasez poze cu cele 2 unitati electra. Yala are 2 fire de culoare rosie, deci ma gandesc ca e CC.
Orice informatii sunt de ajutor.
Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate