Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
555 replies to this topic

#145
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
La diverse probleme tehnice, sfaturi in legatura cu un defect, te pot ajuta dar nu cu documentatia :) in documentatie este scris si cum sa resetezi procesorul facand scurt intre anumiti pini, este si toata programarea ... O poti obtine de la diverse firme care au montat si vor sa faca o fapta buna

#146
dany23ro

dany23ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 16.08.2007
am si eu o problema.interfoanul semiduplex analogic ELECTRA  ce este instalat in apartamentul unde locuiesc are momente cand suna dar si momente cand fiind sunat nu suna.care ar putea sa fie problema.daca ma poate ajuta cineva.

Edited by dany23ro, 24 June 2014 - 13:30.


#147
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Verifica butoanele de la postul interior sa nu ramana blocate in pozitia apasat.De asemenea,vezi ca butonul de volum sa nu fie pe pozitia "mute"

#148
yesmarian

yesmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2009
Pot fi si contacte imperfecte ..
Cine poate imi da un manual service ptr modelul PES.A9KG cel cu afisaj pe doua randuri si cu rfid ,am un manual service dar ptr modelul cu afisaj pe patru randuri si nu prea se potriveste exact. Am intrat in service si am memorat postul dar cand incerc sa sun imi scrie Post blocat. Multumesc anticipat!

#149
catalinleuca988

catalinleuca988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2014
Am Și eu o problema cu un aparat electric IA02. Nu reușesc sa fac conexiunea firelor.  Am urm fire :alb, gri, albastru, verde, negru.  Cum ar trebui legate?  Mulțumesc frumos!

#150
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Depinde de cum sunt facute conexiunile in doza de derivatie audio de pe palier.Fiecare instalator isi alege culorile la fire dupa cum ii convine,nu e o regula general valabila.

#151
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

 yesmarian, on 05 iulie 2014 - 08:07, said:

Pot fi si contacte imperfecte ..
Cine poate imi da un manual service ptr modelul PES.A9KG cel cu afisaj pe doua randuri si cu rfid ,am un manual service dar ptr modelul cu afisaj pe patru randuri si nu prea se potriveste exact. Am intrat in service si am memorat postul dar cand incerc sa sun imi scrie Post blocat. Multumesc anticipat!
Cand scrie POST BLOCAT inseamna ca unul din butoanele postului e BLOCAT, cand scrie POST INEXISTENT sSAU NEPROGRAMAT inseamna ca nu-i recunoaste adresa. Nu cred ca aparatul exterior are ceva

 catalinleuca988, on 14 august 2014 - 16:28, said:

Am Și eu o problema cu un aparat electric IA02. Nu reușesc sa fac conexiunea firelor.  Am urm fire :alb, gri, albastru, verde, negru.  Cum ar trebui legate?  Mulțumesc frumos!

te uiti in distribuitorul de apel in partea de sus si vezi ce culori ai la AVP, COMP, MP, +D1 si la Px(care se afla pe laterala distribuitorului, toate P-urile de la p1 la p8 de obicei avand acceasi culoare)

#152
flaviu_n

flaviu_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.08.2007
Salut
Este vorba de sistemul de acces ELECTRA PAM255. Desi stiu parola de programare, nu reusesc nici sa intru in meniul panoului exterior nici sa ma conectez cu PC-ul la panou (nu exista conexiune cu panoul). Am mai patit o data chestia asta si cineva a scurt-circuitat ceva condensator, dar nu am fost de fata sa trag cu ochiu la operatiune. Stiti cumva care este procedura?
Multumesc

#153
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Mai mult ca sigur, nu e bun codul pe care il ai. Da un reset panoului si intra apoi iar in programare.
Se identifica pe placa electronica a panoului exterior, padurile (jumperi) cu denumirea RESET COD si RESET PROG,  se face scurt circuit intre cele doua perechi de paduri si se va elibera primul RESET PROG, codul default devine 000000.
Intrare in programare cu 999 apoi cod instal 000000. Apoi:
1= programare parametri; 2= schimbare cod instal; 3= memeorare coduri ptr. Taguri;. Cele 10 cifre de mai sus se introduc fara a face pauza mai mare de 3 sec. intre ele.

#154
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
@flaviu sigur n-ai nimerit parola
@mateus nu ar trebui sa dai asemenea indicatii deoarece n-ai de unde sti daca e autorizat sau e cineva care isi baga nasu unde nu trebuie

#155
al3csx

al3csx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.08.2009
Salut , de cateva zile butonul de acces/yala nu functioneaza . I-am dat jos capacul si am constatat ca firul este desprins/rupt . Exista vreun pericol de electrocutare daca umblu eu sa il prind la loc? Modelul este PAS.17A .

#156
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
In mod normal yalele de la orice control acces se alimenteaza cu tensiuni cuprinse intre 12 si max. 16 volti. Nu cred ca yala
de care vorbesti sa fie de alt tip, (PAS.17A ),   deci nu te poti curenta daca lipesti firul interrupt.
Spor la treaba!

Edited by mateus13, 22 October 2014 - 16:16.


#157
flaviu_n

flaviu_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.08.2007

 mateus13, on 20 octombrie 2014 - 15:33, said:

Mai mult ca sigur, nu e bun codul pe care il ai. Da un reset panoului si intra apoi iar in programare.
Se identifica pe placa electronica a panoului exterior, padurile (jumperi) cu denumirea RESET COD si RESET PROG,  se face scurt circuit intre cele doua perechi de paduri si se va elibera primul RESET PROG, codul default devine 000000.
Intrare in programare cu 999 apoi cod instal 000000. Apoi:
1= programare parametri; 2= schimbare cod instal; 3= memeorare coduri ptr. Taguri;. Cele 10 cifre de mai sus se introduc fara a face pauza mai mare de 3 sec. intre ele.

1.parola este buna - am mai folosit-o
2.procedura de resatare o stiu, dar nu am timp sa fac reprogramarea totala
3.data trecuta, nu puteam memora cartele, am chemat pe cineva si a scurt-circuitat condesatorul respectiv si totul a revenit la normal. m-a costat vreo 70 lei (pt o intervenie de 1 minut)
4.acelasi tip mi-a spus ca trebuie scurt-circuitat IAR condensatorul dar nu a vrut sa-mi spuna care?

@mateus ai vreo idee?
multumesc
numai bine

 0absolut, on 21 octombrie 2014 - 18:38, said:

@flaviu sigur n-ai nimerit parola
@mateus nu ar trebui sa dai asemenea indicatii deoarece n-ai de unde sti daca e autorizat sau e cineva care isi baga nasu unde nu trebuie

sunt doar Presedintele Asociatiei de Proprietari unde este montat interfonul.
atentionarea a fost bine intentionata, f bine!

#158
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu se reseteaza unitatea de control acces printr-un condensator, aceea persoana a resetat postul exterior si probabil a schimbat codul
de acces ca sa fiti nevoit sa-l chemati tot pe el contra cost. Dupa cum ati spus, n-ati fost de fata, deci stiti numai ce va spus el ca ar fi
facut, adica ca ar fi scurtcircuitat un condensator. Eventual daca ar fi fost defect condensatorul l-ar fi inlocuit.
Apropo, nu cred ca e cazul, dar memoria unitatii nu permite memorarea a mai mult de 1000 de taguri.

Edited by mateus13, 23 October 2014 - 20:39.


#159
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

 al3csx, on 22 octombrie 2014 - 15:48, said:

Salut , de cateva zile butonul de acces/yala nu functioneaza . I-am dat jos capacul si am constatat ca firul este desprins/rupt . Exista vreun pericol de electrocutare daca umblu eu sa il prind la loc? Modelul este PAS.17A .

Nu ... peste tot ai 14Vcc (maxim 20Vcc la undele yale mai vechi dar stai calm ca n-ai ce sa patesti) ... cat timp nu te bagi in sursa de alimentare

#160
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
La un interfon Electra digital daca resetez codul de instalator se reseteaza si toata programarea?Ma intereseaza sa nu trebuiasca sa memorez iarasi tag-urile

#161
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Nu se reseteaza decat ceea ce ii dai tu sa se reseteze, dar ca sa ii faci resetarea trebuie sa stii CUM... In cazul in care nu esti instalator autorizat (si nu cred ca esti din moment ce ai pus aceasta intrebare) ai face bine sa eviti diverse INCERCARI deoarece, da, ai putea sterge si memoria tag-urilor
Si Electra are digital de 6 ani, are cateva modele, deci ne-ai ajuta cu o poza sa iti spunem daca sa te risti sau nu

#162
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Sunt instalator autorizat,stiu foarte bine cum se face resetarea,dar n-am avut pana acum ocazia sa resetez panouri digitale,documentatia celor de la electra nu prea m-a lamurit si am zis sa intreb ca sa n-am surprize.Modelul nu-l cunosc pentru ca n-am mai ajuns la locatie sa vad despre ce e vorba

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate