Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gigantul Orange - declin sau resuscitare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1090 replies to this topic

#883
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Acoperirea lu' orange, nu justifica nici pe departe preturile la abonamente.

Am o curiozitate...de ce platiti roaming international, in propria retea? Orange e international...daca eu merg in Franta, pe reteaua Orange, de ce platesc in roaming? Inteleg costurile intre operatori, diferiti, dar nu, intre Orange Romania si Orange Franta...
Adaug si costul daca sun de pe Orange RO pe Orange FR....cam multi bani se invart doar dintr-o tara in alta...

Edited by pustiux, 17 July 2014 - 18:31.


#884
ClauRo

ClauRo

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.07.2014

View Postdanzi23, on 17 iulie 2014 - 18:17, said:

Am vorbit mai sus de ea. Si mi se pare o prostie.
Sa platesc 120 euro pe an pentru 300 min nationale si 1,5 GB pe luna ? Posted Image
Da ma, ai dreptate, 24 euro pe an pe 200 min nationale si 3 GB pe luna nu se merita....

Ti-am zis. Nu platesc 100 euro in plus pentru 5% din zilele pe care le petrec in mediul rural.
Atâta timp cât nu țineți cont de incă doi factori importanți cum ar fi "acoperirea Orange vs acoperirea RCS" și "viteza netului mobil Orange vs viteza netului mobil RCS" calculul dumneavoastră este nesemnificativ.

#885
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Tocmai ca am tinut seama si de acoperire, citeste atent "Nu platesc 100 euro in plus pentru 5% din zilele pe care le petrec in mediul rural."

Si legat de viteza: prind 7 Mbps pe Digi Mobil. Cu 3 - 3,5 Mbps poti face lejer video streaming la calitate FullHD pe YouTube.
Deci degeaba am 15-30 Mbps daca primesc mai putin trafic de net si platesc mult mai mult.

Edited by danzi23, 17 July 2014 - 18:54.


#886
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Domnilor, l-ati resuscitat sau ii cintati prohodul?

caci atitea calcule de genul " mi-am luat Rolls Royce si nu consuma decit 5 la suta( inca si GPL!!!!!!!!!!)" am vazut pe aici de m-am saturat.

Oricum ar fi, decit sa trec la cosmaote sau rds, mai bine ii sun periodic pe cei de la celelalte 2 retele la care am abonament ( la unii din 97, la ailalti de prin 2004), le mai zic vreo 2 si mai obtin cite o maslina, o atentie, o reducere.
Si n-am probleme cu semnalul in 99.9999% din tara (si chiar calatoresc mult, chiar si prin coclauri), nici cu bugetul..

Nici nu trebuie sa ma enervez precum cu operatorii de la telefonia fixa/televiziune/ internet de la rds, nici nu ma fura pe fata cu ordinea consumarii minutelor precum Romtelecom ( adica cosmote), si nici nu-mi taie semnalul daca , din neatentia mea, nu platesc fix la ora si minutul cerute de ei.

Concluzionind, daca as face un clasament mai mult sau mai putin subiectiv ( dar toti suntem subiectivi pe aici i!!!!!!!!!!) al celor 4 operatori mobili, vdf pe locurile 1,2,3, orange pe 4, comote si rds undeva pe 7, 8 ( din coada).

In rest, fiind francoFOB, orangeul n-ar merita nici acea pozitie, dar ce sa fac, sint mari !

#887
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Vodafone pe locurile 1, 2 si 3? Nu, nu, nu esti subiectiv :lol:

#888
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@fastcojo
esti din Ardeal, asa-i ? ca altfel nu vad de ce ai pune Vodafone pe locurile 1, 2, 3 la acoperie :lol:

#889
ClauRo

ClauRo

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.07.2014

View Postfastcojo, on 17 iulie 2014 - 19:32, said:

.................................................
Concluzionind, daca as face un clasament mai mult sau mai putin subiectiv ( dar toti suntem subiectivi pe aici i!!!!!!!!!!) al celor 4 operatori mobili, vdf pe locurile 1,2,3, orange pe 4, comote si rds undeva pe 7, 8 ( din coada).

In rest, fiind francoFOB, orangeul n-ar merita nici acea pozitie, dar ce sa fac, sint mari !

Vodafone locul 1
Vodafone locul 2
Vodafone locul 3
Hai că sunteți simpatic cu acest clasament.

Dar totuși la ce capitol?

La acoperirea 3G/4G?
La calitatea semnalului?
La viteza de net?
La calitatea serviciilor?
La prețurile mici?

Cel putin Digi sigur-sigur e campion la una din categorii.Prețuri mici.Vodafone pe unde anume e așa mare campion?

Edited by ClauRo, 17 July 2014 - 20:02.


#890
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010

View PostClauRo, on 17 iulie 2014 - 19:58, said:

Vodafone locul 1
Vodafone locul 2
Vodafone locul 3
Hai că sunteți simpatic cu acest clasament.

Dar totuși la ce capitol?

La acoperirea 3G/4G?
La calitatea semnalului?
La viteza de net?
La calitatea serviciilor?
La prețurile mici?

Cel putin Digi sigur-sigur e campion la una din categorii.Prețuri mici.Vodafone pe unde anume e așa mare campion?

La ce capitol? La luat notițe cu ce trebuie să mai facă. Bineînțeles, de la Orange!

#891
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postpustiux, on 17 iulie 2014 - 18:27, said:

Acoperirea lu' orange, nu justifica nici pe departe preturile la abonamente.

Am o curiozitate...de ce platiti roaming international, in propria retea? Orange e international...daca eu merg in Franta, pe reteaua Orange, de ce platesc in roaming? Inteleg costurile intre operatori, diferiti, dar nu, intre Orange Romania si Orange Franta...
Adaug si costul daca sun de pe Orange RO pe Orange FR....cam multi bani se invart doar dintr-o tara in alta...

Este foarte simplu - Orange Franta si Orange Romania sunt doua entitati diferite a caror retea este folosita de clientii celuilalt
este normal sa se taxeze pentru ca fiecare la randul ei a investit in retea si un client intr-o retea inseamna un cost
oricat de ciudat ar fi ca sunt in acelasi grup este ceva perfect normal....parerea mea

#892
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Platind roaming Orange - Orange la preturile uriase la care se (inca) plateste dar de fapt cu costuri de comunicatii intra group, se obtine un mare profit per minut in roaming, profit care ramane la Orange Franta (sau ii revine ca actionar majoritar la Orange Romania). Nu stiu daca e ilegal, probabil ca nu, e insa sigur imoral si deci profund necinstit.

#893
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007

View Postdanzi23, on 17 iulie 2014 - 18:52, said:

Tocmai ca am tinut seama si de acoperire, citeste atent "Nu platesc 100 euro in plus pentru 5% din zilele pe care le petrec in mediul rural."

Si legat de viteza: prind 7 Mbps pe Digi Mobil. Cu 3 - 3,5 Mbps poti face lejer video streaming la calitate FullHD pe YouTube.
Deci degeaba am 15-30 Mbps daca primesc mai putin trafic de net si platesc mult mai mult.

si 100MB roamin national!
Bataie de joc dela digi :))
So digi fans cry :))))

#894
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Da, pentru alea 5% de zilele unui an sunt ok si 100 MB; si daca era 0 MB tot era mai bine dacat sa platesc cu cu 100 de euro mai mult pe an si sa primesc mult mai putin luna de luna.

Ca sa nu reluam discutile, citeste cateva posturi de aici http://forum.softped...6#entry15530578

Edited by danzi23, 17 July 2014 - 21:30.


#895
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Apreciez ambele raspunsuri! Mersi! In postul anterior am zis "platiti", corectura "platim", ca sunt si eu un client al lor.

#896
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postbiogood, on 17 iulie 2014 - 21:05, said:

Platind roaming Orange - Orange la preturile uriase la care se (inca) plateste dar de fapt cu costuri de comunicatii intra group, se obtine un mare profit per minut in roaming, profit care ramane la Orange Franta (sau ii revine ca actionar majoritar la Orange Romania). Nu stiu daca e ilegal, probabil ca nu, e insa sigur imoral si deci profund necinstit.
nu stiu cat de imoral e - ce sunt aproape sigur este ca ambele companii vor sa faca bani si sa iasa cifrele ok la sfarsit de an - asta inseamna sa se taxeze intre ele ;)

#897
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011

View PostClauRo, on 17 iulie 2014 - 19:58, said:

Vodafone locul 1
Vodafone locul 2
Vodafone locul 3
Hai că sunteți simpatic cu acest clasament.

Dar totuși la ce capitol?

La acoperirea 3G/4G?
La calitatea semnalului?
La viteza de net?
La calitatea serviciilor?
La prețurile mici?


La reclame inteligente.  Posted Image

#898
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

View Postpustiux, on 17 iulie 2014 - 18:27, said:

Acoperirea lu' orange, nu justifica nici pe departe preturile la abonamente.

Am o curiozitate...de ce platiti roaming international, in propria retea? Orange e international...daca eu merg in Franta, pe reteaua Orange, de ce platesc in roaming? Inteleg costurile intre operatori, diferiti, dar nu, intre Orange Romania si Orange Franta...
Adaug si costul daca sun de pe Orange RO pe Orange FR....cam multi bani se invart doar dintr-o tara in alta...
Urmand logica asta apelurile din orange ro catre orange fr trebuie sa consume din minutele in retea incluse Posted Image .

"Roaming helps ensure that a traveling wireless device (typically a cell phone) is kept connected to a network without breaking the connection. In wireless telecommunications, Traditional Roaming is a general term referring to the ability for a cellular customer to automatically make and receive voice calls, send and receive data, or access other services, including home data services, when travelling outside the geographical coverage area of the home network, by means of using a visited network. For example; should you travel beyond your cell phone company's transmitter range, your cell phone would automatically hop onto another phone company's service, if available.
Using another phone company's service can be done by using the subscriber identity in the visited network. Roaming is technically supported by mobility management, authentication, authorization and accounting billing procedures (known as AAA or 'triple A')."

"The legal roaming business aspects negotiated between the roaming partners for billing of the services obtained are usually stipulated in so called roaming agreements. The GSM Association broadly outlines the content of such roaming agreements in standardized form for its members. For the legal aspects of authentication, authorization and billing of the visiting subscriber, the roaming agreements typically can comprise minimal safety standards, as e.g. location update procedures or financial security or warranty procedures."

#899
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Junker şi noua CE vin cu un program clar de interconectare la nivel de comunicaţii a tuturor statelor comunitare; ceea ce va însemna că minutele "naţionale" vor fi valabile în orice reţea de pe teritoriul UE.
Deci nu suntem prea departe de dorinţele pe care le exprimă unii pe aici :).

#900
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View Postdanzi23, on 17 iulie 2014 - 21:20, said:

Da, pentru alea 5% de zilele unui an sunt ok si 100 MB; si daca era 0 MB tot era mai bine dacat sa platesc cu cu 100 de euro mai mult pe an si sa primesc mult mai putin luna de luna.

Ce zile bai baiatule?

Asta e trafic de 5 minute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate