Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Gigantul Orange - declin sau resuscitare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1090 replies to this topic

#1
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
In contextul noilor tendinte de pe piata de telefonie mobila, cand oferta agresiva a celor de la Rcs-Rds prinde tot mai mult contur si reuseste sa atraga un numar tot mai mare de abonati/clienti Orange, este de asteptat o reactie cat mai rapida de la un brand consacrat cu traditie si care se mentine de o buna perioada in topul preferintelor romanilor. Acest topic este creat cu scopul de a va exprima un punct de vedere cu privire la modalitatea in care Orange va contracara oferta care a luat un start promitator a celor de la Rcs-Rds, dar care nu se poate inscrie, cred eu, in categoria 'concurentei', cel putin nu inca.
Este insa clar ca strategia de marketing, ofertele de retentie si plaja de abonamente trebuie regandite din temelii, fiind deja zdruncinate binisor. Deci, care credeti ca va fi reactia? Se va mai milita pentru principiul 'cea mai buna acoperire din tara', iar valoarea abonamentelor si a beneficiilor oferite vor fi mentinute? Sau sa ne asteptam la dublarea sau chiar triplarea beneficiilor actuale, la aceleasi sume?

#2
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Eu zic ca Orange a intarziat sa ofere o contra oferta. Pe mine m-au pierdut azi.

Edited by danzi23, 25 April 2014 - 18:46.


#3
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 18:43, said:

In contextul noilor tendinte de pe piata de telefonie mobila, cand oferta agresiva a celor de la Rcs-Rds prinde tot mai mult contur si reuseste sa atraga un numar tot mai mare de abonati/clienti Orange, este de asteptat o reactie cat mai rapida de la un brand consacrat cu traditie si care se mentine de o buna perioada in topul preferintelor romanilor. Acest topic este creat cu scopul de a va exprima un punct de vedere cu privire la modalitatea in care Orange va contracara oferta care a luat un start promitator a celor de la Rcs-Rds, dar care nu se poate inscrie, cred eu, in categoria 'concurentei', cel putin nu inca.
Este insa clar ca strategia de marketing, ofertele de retentie si plaja de abonamente trebuie regandite din temelii, fiind deja zdruncinate binisor. Deci, care credeti ca va fi reactia? Se va mai milita pentru principiul 'cea mai buna acoperire din tara', iar valoarea abonamentelor si a beneficiilor oferite vor fi mentinute? Sau sa ne asteptam la dublarea sau chiar triplarea beneficiilor actuale, la aceleasi sume?
Vor scadea preturile , la abonamente si tarifele +extraoptiunile mai bune.
Era bun si un pool.
Ei intotdeauna se gandesc cam tarziu,cum e cu piata concurentei.

Edited by whitewizard, 25 April 2014 - 18:48.


#4
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Eu sunt inca in dubii, am facut deja abonament la digi, ma rog, nu l-am semnat inca, dar ma gandesc daca sa mai pastrez si abonamentul la Orange. Beneficiile sunt arhisuficiente, dar traficul de net este jenant de mic

#5
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Beneficiile sunt arhisuficiente

Nu stiu ce sa zic. Comparativ cu ce ofera digi:
- acoperire Vodafone (in Cluj, ei sunt singurii care au semanl in cluburi sau in baruri la subsol)
- Minute nelimitate in retele nationale si internationale la 5 euro/luna (10 pt cine nu are niciun serviciu de la ei)
- 5 GB trafic de net (pt abonamnetul Nelimitat, 3 GB pt cel mai ieftin abonament)

Voi care credeti ca ar fi totusi avantajele Orange ?

Edited by danzi23, 25 April 2014 - 18:53.


#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Trafic mic si scump!

Edited by danutz96, 25 April 2014 - 18:52.


#7
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Prefer sa sun din alta retea , decit sa mai am abonament/prepay la ei !!

#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Orange a fost, Digi este, cine v-a fi, o sa vedem.

#9
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Postdanzi23, on 25 aprilie 2014 - 18:51, said:


Nu stiu ce sa zic. Comparativ cu ce ofera digi:
- acoperire Vodafone (in Cluj, ei sunt singurii care au semanl in cluburi sau in baruri la subsol)
- Minute nelimitate in retele nationale si internationale la 5 euro/luna (10 pt cine nu are niciun serviciu de la ei)


Voi care credeti ca ar fi totusi avantajele Orange ?

Beneficiile pe care eu le am la cangur 10 sunt de ajuns, cu dublarea lor pentru toata perioada contractuala, asta am vrut sa zic, dar 200 mb? In 2014? E jalnic

#10
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Mie si ce ofera digi (5 GB trafic) mi se pare putin, sa nu mai vorbim de restul...

Edited by danzi23, 25 April 2014 - 18:58.


#11
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cum stau cei de la Rds cu semnalul la  nivel national ?

#12
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
@badsica, sta bine, chiar mai bine decat Vodafone.

#13
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@badsica
o sa poti vorbi la telefon din orice locatie de unde are Vodafone semanl (fara cost suplimentar)

Edited by danzi23, 25 April 2014 - 19:01.


#14
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 18:53, said:

Beneficiile pe care eu le am la cangur 10 sunt de ajuns, cu dublarea lor pentru toata perioada contractuala, asta am vrut sa zic, dar 200 mb? In 2014? E jalnic

Lacomia...Posted Image

#15
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
RDS  e de departe peste Orange!

#16
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
mi-as dori sa se miste cum zice initiatorul topicului,..in vara si toamna 2013 a avut oferte bunicele raportate la ce exista atunci(oferta regionala mai ales-100/100/100) in cazul meu.cum ziceau mai multi nevoile sunt diferite, cum este si buzunarul si disponibilitatea de a plati.normal,un individ care da peste 30 euro/abonament/numar pe luna este circumspect la inceput la oferta imbatabila a lui digi.oricum si mie imi face cu ochiul rds,din pacatre mai sunt legat de orange inca 15 luni.vom trai si vom vedea

Edited by leonktp, 25 April 2014 - 19:09.


#17
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View PostPekiasan, on 25 aprilie 2014 - 19:03, said:

RDS  e de departe peste Orange!

Daca te referi la ce ofera in prezent si pe ce bani, adica la cantitate, da, in ceea ce priveste calitatea, personal nu ma pot exprima in acest moment, inca nu am testat telefonia mobila, urmeaza:)

View Postleonktp, on 25 aprilie 2014 - 19:04, said:

mi-as dori sa se miste caum zice initiatorul topicului,..in vara si toamna 2013 su avut oferte bunicele raportate la ce exista atunci(oferta regionala mai ales-100/100/100) in cazul meu.cum ziceau mai multi nevoile sunt diferite la fel cum este si buzunarul si disponibilitatea de a plati.normal,un individ care da peste 30 euro/abonament/numar pe luna este circumspect la inceput la oferta imbatabila a lui digi,problema mea si a multora,in momentul de fata ar renunta si ar trece dincolo,dar ce te faci,..au fost luate telefoane si mai sunt multe luni ramase de plata aiurea in tramvai in cazul portarii

Clientul este diferit, necesitatile sunt diferite, de ce nu incearca Orange o oferta la abonament la care fiecare sa isi selecteze beneficiile dorite, ca la prepay, dar nu la un pret nesimtit, nu acopera in acest mod o paleta larga de oameni care nu se regasesc in ofertele actuale, cum sunt eu de exemplu?

Edited by bethlen, 25 April 2014 - 19:10.


#18
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 19:05, said:

Daca te referi la ce ofera in prezent si pe ce bani, adica la cantitate, da, in ceea ce priveste calitatea, personal nu ma pot exprima in acest moment, inca nu am testat telefonia mobila, urmeaza:)

E buna calitatea convorbirii , te intelegi cu cel cu care vorbesti , se si aude destul de tare, o sa vezi cand vei  testa telefonia mobila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate