Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Plan de slabire masiva

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Salutari, ma numesc Razvan, am 20 de ani, student, si aproximativ 115 KG la inaltimea de 1.88cm.

De curand am hotarat ca trebuie sa fac schimbari in viata mea pe partea de alimentatie, obisnuit sa fac exces de alimente "nesanatoase" si dulciuri acum se vad efectele.

Ce vreau sa fac ? Ma intereseaza sa dau burta jos, sa slabesc in principal.Ma bate gandu sa ma duc la sala + regim serios, dar daca n-am mai fost pana acum habar n-am ce si cum, sa i-au suplimente pentru slabit ? Astept orice sfat din partea voastra ! Muitumesc

#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Salut, ambitie ai? 115 kg este enorm.
Te bate gandul sa mergi la sala ... dar la bani nu te bate gandul? Poti slabi si fara sa mergi la sala.

Edited by 10nut, 24 April 2014 - 22:54.


#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Pai reteta teoretica e simpla:sport+o alimentatie echilibrata,pt inceput ai ghicit si tu cam ce e de facut,renunta la bombele calorice,adica mai taie din ele da-le dreq :P

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sunt atatea topicuri cu diete, slabit etc si tu mai faci inca unul, in loc sa citesti?

#5
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Da, ambitie am, ma gandeam pentru inceput sa incep cu alergare, ultima masa la ora 19, astept sfaturi la subiect va rog.

#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
un sfat din partea mea, daca vrei sa-l primesti, fara sa cunosc domeniul acesta foarte bine, consider ca nu ar trebui sa te infometezi. slabesti mai repede dar dai in alte probleme. cat despre mancatul dupa ora 19, cred ca este suficient sa nu mai mananci cu macar 2 ore inainte sa te bagi in pat, ca sa aibe timp stomacul sa digere. si cred ca daca ai manca ceva usor seara, o salata sau peste (exclus prajit), nu cred ca ar afecta. de asemenea trebuie sa iti organizezi un program cat mai activ posibil. acolo unde se poate merge pe jos, nu te sili s-o faci. iti ajuta si metabolismul activitatea zilnica si iti imbunatateste si starea de spirit (daca e cazul). cat despre sala, poti sa faci, dar burta jos nu o vei da decat prin multa alergare. iar daca ajungi sa mergi la sala doar pentru alergare, mai bine fa-o in parcuri la aer curat, eventual inconjurand un lac daca este posibil. daca imi mai vine ceva in minte, iti scriu. mult succes

#7
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 razvan_milan08, on 24 aprilie 2014 - 23:19, said:

Da, ambitie am, ma gandeam pentru inceput sa incep cu alergare, ultima masa la ora 19, astept sfaturi la subiect va rog.
Este buna si alergarea, dar nu te sfatuiesc. La greutatea ta, daca alergi, iti vei distruge picioarele. Trebuie sa mergi cat mai mult, seara. 4 -5 km, dupa care ajungi acasa si mananci o mancare usoara. Ex: mar, iaurt, salata etc.
O centura de slabit ti-ar prinde bine. Purtand-o, transpiri si-n felul asta scazi din grasimi. Este foarte eficienta, chiar eu am reusit sa nu mai am grasime pe burta.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Cu incaltaminte adecvata merge si alergarea usoara.
Eu iti recomand inotul + dieta. Dupa ce dai cateva kilograme jos poti sa te apuci de sala + alergat.

Partea nasoala e ca mancatul sanatos e ceva mai costisitor si ocupa mai mult timp.

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Sef-chenko, on 25 aprilie 2014 - 00:11, said:

Partea nasoala e ca mancatul sanatos e ceva mai costisitor si ocupa mai mult timp.

Din moment ce omul a mentionat ca face excese de dulciuri / alte prostii, e destul de costisitor si stilul lui de acum.

 10nut, on 24 aprilie 2014 - 22:48, said:

Te bate gandul sa mergi la sala ... dar la bani nu te bate gandul? Poti slabi si fara sa mergi la sala.
Omul n-a zis ca ar fi vreo problema banii... asa prima interventie din orice topic ar putea fi " e mai ieftin daca ... "
Daca pe langa slabit ii dai si corpului o oarecare forma (din gras in atletic), ajuta enorm la increderea in sine.

Edited by vimann, 25 April 2014 - 00:30.


#10
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Te bate gandul ? Treci acum si baga abd+flotari+gfl pana cazi lat de obosit.

#11
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 vimann, on 25 aprilie 2014 - 00:26, said:

Omul n-a zis ca ar fi vreo problema banii... asa prima interventie din orice topic ar putea fi " e mai ieftin daca ... "
Daca pe langa slabit ii dai si corpului o oarecare forma (din gras in atletic), ajuta enorm la increderea in sine.
Presupun ca nu ar fi o problema banii dar, e mai bine in aer liber decat intr-o sala de sport. Mers, muncit undeva unde se necesita efort fizic. Agricultura spre exemplu.

#12
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 razvan_milan08, on 24 aprilie 2014 - 22:38, said:

Salutari, ma numesc Razvan, am 20 de ani, student, si aproximativ 115 KG la inaltimea de 1.88cm.

De curand am hotarat ca trebuie sa fac schimbari in viata mea pe partea de alimentatie, obisnuit sa fac exces de alimente "nesanatoase" si dulciuri acum se vad efectele.

Ce vreau sa fac ? Ma intereseaza sa dau burta jos, sa slabesc in principal.Ma bate gandu sa ma duc la sala + regim serios, dar daca n-am mai fost pana acum habar n-am ce si cum, sa i-au suplimente pentru slabit ? Astept orice sfat din partea voastra ! Muitumesc

am 192 cm și în ianuarie aveam 117 kile. Acum am 106. Pur și simplu mi-am stabilit care este necesarul meu zilnic de calorii pe zi din care am scăzut în medie 500 Kcal. Între timp încerc să fac cât mai mult sport posibil fără să crape splina-n mine. AM un serviciu în care stau destul de mult în picioare dar îl consider mai degrabă sedentar.

Prin toamnă voi avea cam 95 Kg în ritmul ăsta. Încerc să revin la 85 Kg la care ajunsesem acum câțiva ani tot așa, fiind doar mai atent la ce mănânc și sport ocazional.

M-am reîngrășat în 2 ani având un stil foarte dezordonat, îngrălarea a fost lentă și nu de tip Yo-Yo tocmai pt că și slăbirea inițială la 85 fusese lentă (în 1,5-2 ani de la 103 kg).

Nu se pune în discuție înfometarea (nu-s de acord cu ideea de a nu mânca după 19 sau să te culci înfometat) însă trebuie să eviți mâncatul impulsiv și lipsa de somn suficient. Trebuie să ai răbdare o vreme cu stomacul să se obișnuiască cu cantitățile mai reduse de alimente. O masă ar trebui să aibă un aport de 400-700 Kcal (3 mese principale pe zi și chestii mici între mese).

Va trebui să renunți la alimentele foarte concentrate caloric: făinoase, dulciuri sau să le mănânci în porții care mai degrabă înseamnă că le guști.

Pe mine m-a ajutat site-ul MyFitnessPal (MFP) unde mi-am stabilit un cont și un profil ppentru monitorizarea ace mănânc cu aproximație și a exercițiilor. Dacă ai smartphone e ușor. Poți să cuplezi direct MFP și cu aplicații care monitorizează activitatea fizică (Runtastic, Endomondo).

Edited by Ouroboros, 25 April 2014 - 01:22.


#13
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Da' ce ba nu va mai plac printesele? Daca vreti cu adevarat sa slabiti, singurul meu sfat e sa puneti osu' la munca. De dobitoci (dobitoace multe in general) care se infometeaza am mai auzit de multe ori.

#14
maru07

maru07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

 razvan_milan08, on 24 aprilie 2014 - 22:38, said:

Salutari, ma numesc Razvan, am 20 de ani, student, si aproximativ 115 KG la inaltimea de 1.88cm.

De curand am hotarat ca trebuie sa fac schimbari in viata mea pe partea de alimentatie, obisnuit sa fac exces de alimente "nesanatoase" si dulciuri acum se vad efectele.

Ce vreau sa fac ? Ma intereseaza sa dau burta jos, sa slabesc in principal.Ma bate gandu sa ma duc la sala + regim serios, dar daca n-am mai fost pana acum habar n-am ce si cum, sa i-au suplimente pentru slabit ? Astept orice sfat din partea voastra ! Muitumesc
Un plan de slabire masiva e destul de complex.Ca sa ai rezultate concludente,trebuie sa iti stabilesti un plan de deficit caloric.De ex.daca vrei sa slabesti 1 kg pe saptamana ai nevoie de un deficit de 1000kkal/zi,adica daca mananci 2200 calorii,trebuie sa arzi 3200 calorii.Nu e greu,dar ai nevoie de rabdare,ambitie,un plan al meselor,sa stii cate calorii au alimentele pe care le mananci.Pe mine ma ajuta o bratara de mana Fitbit Flex care monitorizeaza tot ce faci si are si un plan de deficit caloric.Nu te speria de alergat,pentru ca la slabire alergarea trebuie sa fie foarte usoara,8-9km/h(viteza de alergare),ar fi indicate suplimente,gen omega 3 pentru a nu avea probleme cu articulatiile.Ar fi  bine pentru inceput sa cauti zone de alergare cu cat mai putin beton sau asfalt.

Edited by maru07, 25 April 2014 - 05:57.


#15
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZLK28BHJDd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Descarca de pe torrente.
In doua zile, de la 70 kg am ajuns la 68 :) numai cu fitness test.

#16
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
In 2 zile pot slabi și eu 2 kile doar stând in canapea. Variațiile de greutate zilnice normale subt de obicei de +/- 2 kile pe zi. Vino peste 1 lună să ne zici cum ai evoluat.

 florin011, on 25 aprilie 2014 - 03:00, said:

Da' ce ba nu va mai plac printesele? Daca vreti cu adevarat sa slabiti, singurul meu sfat e sa puneti osu' la munca. De dobitoci (dobitoace multe in general) care se infometeaza am mai auzit de multe ori.
Sala nu ajută la slăbit la fel ca exercițiile cardio. Dar și astea trebuie făcute cu cap. Nu te pui să alergi cu 115 kg așa de nebun că faci fasciită plantară și dracul te-a luat că nici să mergi cum trebuie n-o să mai poți.
In cazul meu, mă reapuc de cardio serios după ce scad sub 100. Acum câțiva ani alergam fără probleme 1 h plat. Sunt sigur că și acum dar trebuie să am grijă cu articulațiile. Nu demult mi s-a vindecat fasciita naibii la piciorul drept. Și durează că e fascie nu mușchi.

Primul pas e punerea la punct a alimentației. Apoi mărirea activităților fizice începând cu simplul mers pe jos până la sală și cardio.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i nevoie de nici un fel de dieta.Doar esti sanatos,ai doar 20 de ani.Mananca tot ce vrei si cand vrei.In schimb redu cantitatea.Pentru inceput incearca sa mananci cu vreo 25% mai putin decat mananci de obicei.Eventual mananca de mai multe ori pe zi.Si miscare bineinteles daca ai timp,chef,etc.
Nu-ti recomand sa slabesti brusc,daca dai jos 1-1,5 kg la 7-10 zile este foarte bine.

#18
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

 Ouroboros, on 25 aprilie 2014 - 10:48, said:

In 2 zile pot slabi și eu 2 kile doar stând in canapea. Variațiile de greutate zilnice normale subt de obicei de +/- 2 kile pe zi. Vino peste 1 lună să ne zici cum ai evoluat.


Bravo, eu nu slabesc asa usor doar stand si rumegand ciocolata :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate