Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

arsenal militar

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Buna seara deschid acest topic dintr-o curiozitate referitoare la marile puteri si arsenalul lor militar. Ar fi interesanta o baza cu informatiile plublice referitoare la arsenalul militar la care ma refer. Se stie ca toate marile puteri detin arma nucleara, dar care este cea mai sofisticata, etc. Astept parerile dumneavoastra.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:05, said:

Se stie ca toate marile puteri detin arma nucleara, dar care este cea mai sofisticata, etc. Astept parerile dumneavoastra.
conducta de gaz

#3
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
noi de unde crezi k stim?! ca doar nu le-am testat noi posibilitatile fiecarei tari. crezi k fiecare tara isi dezvaluie ce are in dotare si de ce este in stare? :)) ar fi culmea sa faca asta.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View PostDjMx, on 24 aprilie 2014 - 21:11, said:

Eu sunt bomba nucleara, distrug tot ce ma-nconjoara...
Numai Florin Salam nu discuta problema asta

View Postinginerule, on 24 aprilie 2014 - 21:12, said:

noi de unde crezi k stim?! ca doar nu le-am testat noi posibilitatile fiecarei tari. crezi k fiecare tara isi dezvaluie ce are in dotare si de ce este in stare? Posted Image) ar fi culmea sa faca asta.
Nu stii, stai in banca ta. Eu am specificat, informatii publice

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Coca Cola, Playboy si alte alea.

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cateva mii de unitati in cazul tarilor dezvoltate, probabil 5-6000 (aici intra tot ce misca pe sol, apa si aer). Cam asta am inteles de prin emisiunile de pe discovery.

Edited by Blue_Ivy, 24 April 2014 - 21:22.


#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:05, said:

dar care este cea mai sofisticata, etc. Astept parerile dumneavoastra.

Banul si comertul sunt cele mai "sofisticate" arme Posted Image

Edited by Andreysc7, 24 April 2014 - 21:23.


#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Am mai gasit cate ceva: The largest nuclear weapon ever: Tsar Bomba 50 Megatons

Dar ce se intelege prin arma de distrugere in "masa", includ doar armele nucleare?

#9
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Nu se mai pune accent pe cat de tare e bomba ci pe precizie. Multe bombe nucleare puternice au fost distruse dupa 1980 cand s-au dovedit inutile

#10
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:05, said:

Buna seara deschid acest topic dintr-o curiozitate referitoare la marile puteri si arsenalul lor militar. Ar fi interesanta o baza cu informatiile plublice referitoare la arsenalul militar la care ma refer. Se stie ca toate marile puteri detin arma nucleara, dar care este cea mai sofisticata, etc. Astept parerile dumneavoastra.

gasesti aici tot ce te intereseaza legat de tari si putere militara.

#11
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
@Swerige: daca vrei informatii corecte, nu o sa le obtii niciodata, sunt secrete militate. Daca vrei informatii publice, citeste ziarele de can can, alea carora le place sa faca din tantar armasar. asta doar asa ca sa iti satisfaci curiozitatea ta ciudata insa informatiile din presa nu au mare legatura cu realitatea din "teren" ca sa spun asa. Bomba Tzar  a fost acu 50 de ani..e deja istorie. Te intereseaza istoria sau dotarile actuale ?

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Din pacate statul roman n-are asa ceva. Banii sunt ai FMI/i] si [i]UEA, iar pentru comert trebuie sa produci. Si aici iar am dat-o in gard neavand industrie, bine ca investitorii pot cumpara teren (mocca) da la noi.  Problema se pune in felul urmator, daca intra armata pe teritoriul reapectiv cine si cui declara razboi?

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View Postadrian8080, on 24 aprilie 2014 - 21:32, said:

gasesti aici tot ce te intereseaza legat de tari si putere militara.

Multumesc, sunt utile informatiile de pe acel site

View PostBlueSoon, on 24 aprilie 2014 - 21:36, said:

Te intereseaza istoria sau dotarile actuale ?

Da e clar ca au mai evoluat cu tehnologia, e de preferat informatii cat mai noi dar care cred ca sunt greu de gasit (cele publice)

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:27, said:

  

Dar ce se intelege prin arma de distrugere in "masa", includ doar armele nucleare?

Bineanteles ca nu.

#15
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View PostMarianG, on 24 aprilie 2014 - 21:37, said:

Din pacate statul roman n-are asa ceva.

Ar fi interesant de stiu ce detine statul Roman. De la rascoala lui Horea. Closca si Crisan nu am evoluat prea mult :).

#16
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:27, said:

Dar ce se intelege prin arma de distrugere in "masa", includ doar armele nucleare?

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1d/WMD_world_map.svg/220px-WMD_world_map.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://en.wikipedia....logical_warfare

http://en.wikipedia....Chemical_weapon

http://en.wikipedia..../Nuclear_weapon

http://en.wikipedia....ological_weapon


View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:27, said:

Am mai gasit cate ceva: The largest nuclear weapon ever: Tsar Bomba 50 Megatons

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5gD_TL1BqFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mobilewave, 24 April 2014 - 22:01.


#17
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSwerige, on 24 aprilie 2014 - 21:05, said:

Buna seara deschid acest topic dintr-o curiozitate referitoare la marile puteri si arsenalul lor militar. Ar fi interesanta o baza cu informatiile plublice referitoare la arsenalul militar la care ma refer. Se stie ca toate marile puteri detin arma nucleara, dar care este cea mai sofisticata, etc. Astept parerile dumneavoastra.
Incerc sa imi dau seama si nu reusesc (daca vrei sa ma luminezi tu): de ce vrei sa stii asta ?
Ca sa fiu on : orice informatie de pe net este ori speculatie / ori doar o parte din realitate. Daca tratezi istoria ai sa vezi ca multe state 'pregatite' pentru razboi au iesit naspa rau si multe state considerate 'inferioare' dpvd militar au surprins si au folisit informatiile eronate in favoarea lor. Pot sa spun ca si Romania in momentul asta este, la nivel de perceptie, mult sub valoarea ei. Si cand spun asta ma refer la calitate, ma refer la oameni, ma refer la "know how"-ul,pregatirea cadrelor,  si nu neaparat la cantitate si forta bruta.

Edited by the_updater986, 24 April 2014 - 22:08.


#18
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Conform acestui tabel si noi avem arme biologice: http://www.fas.org/i...t/wmd_state.htm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate