Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

convietuirea intre romani si maghiari prin perspectiva trecutului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ce sanse are reconcilierea si mai ales ce ar trebui sa se-ntimple, pentru a fi posibila convietuirea romano-maghiara in acelasi spatiu?
Asa arata trecutul:
[ https://player.vimeo.com/video/16275866 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stim, pentru ca vedem, cum arata prezentul, dar cum arata viitorul? Unde ramin scuzele oficiale pentru acest trecut?

#2
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011
Calm : http://ziarulrevolut...in-transilvania

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Convietuirea dintre maghiari si romani este si acum buna spre foarte buna. Toti dorim o viata cat mai buna si mai sigura ptr. familiile noastre.
Sigur, sunt extremisti de ambele parti care  tot baga bete-n roate. Ptr. oamenii obisnuiti, cu dorinte simple si normale cum ar fi un trai decent intr-o tara normala astia apar ca niste babuini caraghiosi. Ptr. ceilalti care pun botul la propaganda nationalist-extremista le dau un sfat: sa se uite in oglinda si daca vad acolo un babuin sa nu dea vina pe nimeni ptr. asta. Posted Image

#4
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Excelent.

In plus fiecare e dator sa faca curatenie in propria casa...iar nebunii asta sunt: murdarie.

#5
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Conveturirea trebuie sa aiba in vedere viitorul, si din trecut trebuie doar sa invete ca sa nu repete erorile.

Edited by Moftangiu, 24 April 2014 - 21:12.


#6
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Nu doar convietuire ci si imperecherea este cat se poate de posibila.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In Ardeal, maghiarii si romanii traiesc la un loc fara probleme. Padure fara uscaciuni nu exista, si de obicei cei care fac ceva, o fac pentru a iesi in evidenta:
Partidul Jobbik, din partea maghiarilor
Si romanii din afara Ardealului, care urasc ungurii in spirit de turma, n-au habar de ei, multi nici n-au stat de vorba cu unul, toti stiu povestea cu pita in Covasna dar nici n-au calcat acolo, mai grav, multi poate nici in Ardeal n-au fost...Si cum romanului ii place sa faca treaba, ca asa fac si altii, se generalizeaza o ura in afara arcului carpatic. In ardeal, parerea e alta.

Apoi, partidul Jobbik nu pot sa zic decat ca is niste cretini, si-au luat ban in romania din cate stiu, dar la cluj parca au sediu. Recruteaza tinerei si ii invata in spiritul "maghiar", la modul ca le baga in cap ca ungaria e... Nagy Magyarország si azi, sau cel putin asa ar trebui sa fie. Ete, nu-i chiar asa. De aia, jobbik e categorizat un partid extremist, pentru ca drept ii, usor usor ataca la securitatea altor tari ( RO, UA, SR, etc ).

Si ce ma amuza pe mine cel si cel mai tare, navigand pe softpedia de 5 ani de zile...sunt unguri care scriu mult, dar mult mai corect fata de foarte multi utilizatori romani!


Apropo, si de "necajita" fata din Covasna. Putea sa stea pe curu ei. Era ziua maghiarilor de pretutinden.. Exista ziua nemtilor, ziua altor zeci de natii. Stia ce o sa se intample. Dar nu, a vrut sa ajunga vedeta, a ajuns..peste tot, pe la antene, etc. Daca romanii din Spania si Italia fac gratare de 1 Dec. si inalta steagul romaniei pe garduri si copaci, ati vazut voi vreun spaniol sau italian, sa se duca in mijlocul lor cu alte steaguri? Una e sa fii civilizat si sa iti accepti semenii, si una e sa iti doresti sa nu fii civilizat si sa faci din rau, in mai rau.
Daca fata aia, era batjocorita ca facea treaba de 1 Dec....da, ii dadeam dreptate, atunci era in totalitate vina maghiarilor. Dar ca a vrut sa fie ea "viteaza" , impart vina 50-50. A ei pentru vitejie, si a imbecililor de profesori/ directori din scoala care nu au stiut sa inchida conflictul.


Inca un exemplu. Cunosc oameni care au urat ungurii...din inertie pentru ca asa ii urasc tot exteriorul arcului carpatic. Oameni din Iasi. Pana au ajuns in mijlocul ungurilor acum cativa ani, la Peninsula ( Felsziget ), in Mures...festival la care sunt peste 70%unguri. Oamenii respectivi si-au schimbat parerea, dupa vizita din Mures :P

Edited by lex404, 24 April 2014 - 22:03.


#8
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 14.09.2011
Cand mai eram inca bucurestean am nimerit vreo saptamana prin Salonta .Inevitabil mi-am facut prieteni si romani si unguri dar de unde naiba sa stiu care-I roman si care-I ungur ca stateau toti la aceeasi masa cand ne-am cunoscut.Prezentarile au facut sa le aflu nationalitatea.De vorbit vorbeau cu totii perfect si romaneste si ungureste ,bancurile se spuneau in limba de origine pentru a nu se pierde poanta.Din respect pentru mine au dat-o pe romaneste dar atat de tare mi-a placut atmosfera din grupuletul lor ca I-am rugat sa faca abstractie de prezenta mea si sa se manifeste bilingv.Personal consider ca este pacat sa nu avem peste tot unde traiesc impreuna cele doua comunitati aceeasi atmosfera si cunoastere perfecta a celor doua limbi cum am intalnit eu in Salonta.

#9
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Adevărul e că Gheorghe şi cu Ghiury s-au înţeles bine dintotdeauna..... până au apărut Vadim şi Tokes.

#10
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
cetateni romani, fie ca vrem fie ca nu, suntem cu totii, fie ca ne mandrim cu asta sau nu.
daca vom reusi ceva in viitor o vom face la unison si nu separat.
iar unisonul vine de jos si nu de la varfurile exaltate.
pana acum cel putin, viitorul "sounds good", talpa tarii nu a deraiat ...

#11
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View Postvally_p, on 25 aprilie 2014 - 16:12, said:

Adevărul e că Gheorghe şi cu Ghiury s-au înţeles bine dintotdeauna..... până au apărut Vadim şi Tokes.

Vadim uraste tot ce nu-i convine, indiferent de etnie, religie, culoare, sex. La inceput o pupa pe Zavo in gaoz toata ziua, apoi o facea albie de porci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate