Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Perspectivele generatiilor in Romania!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Generatia bunicilor vede viitorul foarte clar, ca pe o continutitate a activitatii lor prin intermediul copiilor.
Ei munceau sa agoniseasca sa le ofere copiilor o avere, care sa le aduca bunastare. De acea bunastare beneficiau si ei cand erau fara putere.
Nu exista notiunea de pensionar sau asistat social.
Familia intretinea si pe cei cu disabilitati. Partea de avere ce-i revenea respectivului era administrata de unul din frati.
In general batranii imparteau averea in mod echitabil. Lasau casa si curtea unui copil, iar ceilati primeau o dota/zestre si ii despagubea/recompensa cu o parcela de teren pentru partea din curte.

Generatia celor ramasi fara pamant in anii '50-'60 a trait in CAP si au mizat pe o pensie de la CAP.
Copii lor au migrat la oras si mizau pe pensie de la stat. Desi saracia era generalizata viata era stabila si sigura, ceea ce le conferea o liniste sufleteasca.

Pensia pensionarilor CAP este insuficienta si actualii pensionari se sprijina pe salarile si pensiile celor de 50-60 de ani de la oras.

Generatia celor de 50-60 de ani, care au plecat la oras sa invete, nu prea mai are sperante la pensie.
Unii mai au pe langa ei un copil, dar multi au copii plecati in strainatate sau chiar ei sunt plecati in occident.
Sistemul de pensii inca nu este stabil nici in vest.
Tarile occientale incearca sa se eschiveze de la plata ajutoarelor sociale catre emigranti.

Generatia "decreteilor" din Romania, cei sub 50 de ani, nu prea mai are speranta la o generatie care sa le plateasca pensiile.
Pensiile private administrate de o clasa politica iresponsabila, sunt o himera. Statul nu-i asigura de o eventuala cadere/faliment a societatiilor care administreaza fondurile de pensii private. Mai mult sistemul bancar este in pericol sa intre in colaps, ceea ce ar duce la faliment in lant a fondurilor de pensii.
Copii lor nu mai sunt sau nu vor mai fi in tara, pentru ca tara nu are ce sa le ofere.

Ce vor face "decreteii" la pensie, fara copii, fara venituri, fara proprietati in terenuri.
Shevron, Eon Gaz, OMV sau alte companii multinationale nu au obligatii sa asigure veniturile pensionarilor sau a altor asistati sociali.
Marile companii isi vor lua catrafusele si vor pleca.

De ce nu au fost trecute proprietatile in mana cetatenilor in '89?
Cele confiscate sa fi fost retrocedate, si cele construite in anii comunismului sa fi fost alocate proportional cu timpul lucrat!
Se putea relua ciclul de acumulare-investitii pentru generatiile urmatoare.

De ce nu s-a discutat strategia de reforma?
Pentru ca unii au fost interesati sa acumuleze cat mai mult, desi nu erau capabili sa adminstreze nici un butic.
Au tratat privatizarea ca pe ceva de vanzare pentru un comision personal.
S-a instraintat tot ce aducea profit: petrolul, comunicatiile, cimentul, ingrasamintele, industria de textile si de incaltaminte etc.. in loc sa vanda ceea ce era ineficient.

Cine credeti ca va mai investi in Romania cand totul va fi parjolit si depopulat de forta de munca apta, si Romania o sa ramana cu ape poluate, cu terenuri aride improprii agriculturii, fara paduri si fara zacaminte?

De ce esueaza Romania?
Pentru ca politicienii privesc Romania ca pe o exploatare temporara din care trebuie sa "stoarca" tot ce se poate stoarce, in loc sa o priveasca asa cum a spus M S Regele Mihai in discursul din Parlament: "Nu văd România de astăzi ca pe o moştenire de la părinţii noştri, ci ca pe o ţară pe care am luat-o cu împrumut de la copiii noştri.”

Asta-i diferenta de filozofie de viata intre natiunile prospere si natiuni de tip latino-american.

Romanii sunt indemnati sa priveasca doar la persoana proprie si in viitorul imediat.
Orice subiect care vizeaza perspectiva sau comunitatea este evitat, discreditat, sau ironizat pentru a nu se discuta.

Subiectul este ocolit, bagam capul in nisip ca strutul, dar decontul nu poate fi evitat.
Mai devreme sau mai tarziu multi iresponsabili vor plati, in special cei care afirma cu superioaritate ca "nu ma intereseaza poolitica".

Edited by Moftangiu, 24 April 2014 - 18:44.


#2
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Perspectivele diferitelor generatii din Romania depind in acest moment excusiv de pozitionarea regionala a Romaniei;
Astfel in momentul in care Romania va deveni o parte a marelui stat Europa, o Europa unde si colturile vor avea acelasi tratament ca si centrul orice generatie din Romania va trai la fel de bine ca cele din alte parti;
Asta inseamna:
Invatamant de calitate pentru copii;
Un job decent pentru parintii copiilor;
O sansa pentru decretei - sa nu uitam depopularea masiva a satelor din Romania ofera sansa oricui are acces la un minim de resurse de a-si asigura un trai decent;
Bunicii, aici cel mai important, bunicii vor putea in continuare sa transmita traditiile culturale Romanesti mai departe;

Cam asa vad eu viitorul; Dincolo de EON si alte companii ...

PS: tot scenariul asta e valabil doar daca lucrurile se misca rapid; Altfel.. dispare identitatea culturala a Romaniei si gata; Vom fi o suma de oameni si nu vom mai fi niciodata un popor;

#3
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postclaudiujipa, on 24 aprilie 2014 - 18:45, said:

Perspectivele diferitelor generatii din Romania depind in acest moment excusiv de pozitionarea regionala a Romaniei;
Astfel in momentul in care Romania va deveni o parte a marelui stat Europa, o Europa unde si colturile vor avea acelasi tratament ca si centrul orice generatie din Romania va trai la fel de bine ca cele din alte parti;
Asta inseamna:
Invatamant de calitate pentru copii;
Un job decent pentru parintii copiilor;
O sansa pentru decretei - sa nu uitam depopularea masiva a satelor din Romania ofera sansa oricui are acces la un minim de resurse de a-si asigura un trai decent;
Bunicii, aici cel mai important, bunicii vor putea in continuare sa transmita traditiile culturale Romanesti mai departe;

Cam asa vad eu viitorul; Dincolo de EON si alte companii ...

PS: tot scenariul asta e valabil doar daca lucrurile se misca rapid; Altfel.. dispare identitatea culturala a Romaniei si gata; Vom fi o suma de oameni si nu vom mai fi niciodata un popor;
Nu cred ca pozitionarea regionala este atat de imporanta cat cultura socio-politica.
Germania de Vest si Germania de Est, sau Corea de Nord si Corea de Sud, au avut pozitionari regionale similare si au evoluat diferit.
UE nu poate avea aceeasi situatie cu a unui stat federal pentru ca este o federatie de natiuni, pe cand tarile federale sunt federatii de state identice ca si cultura.

Natiunile mai puternice isi impun interesele si atrag venituri spre ele, resurse umane si materiale de calitate, la fel cum resedintele de regiune atrag venituri din regiunea pe care o administreaza.
In UE vor fi economii emergente asa cum au fost si economiile coloniale.
De ce nu s-au dezvoltat coloniile?
De ce nu s-a investit in scoli si spitale in colonii?

Edited by Moftangiu, 24 April 2014 - 18:59.


#4
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostMoftangiu, on 24 aprilie 2014 - 18:55, said:

Nu cred ca pozitionarea regionala este atat de imporanta cat cultura socio-politica.
Germania de vest si Germania de Est sau Corea de Nord si Corea de sud au avut pozitionari regionale similare si au evoluat diferit.
UE nu poate avea aceeasi situatie cu a unui stat federal pentru ca este o federatie de natiuni, pe cand tarile federale sunt federatii de state identice ca si cultura.

Natiunile mai puternice isi impun interesele si atrag venituri spre ele, resurse umane si materiale de calitate, la fel cum resedintele de regiune atrag venituri din regiunea pe care o adminstreaza.
In UE vor fi economii emergente asa cum au fost si economiile coloniale.
De ce nu s-au dezvoltat coloniile?
In principiu nu s-au dezvoltat pentru ca:
1. Cultura (si religia) este diferita; Nu poti impune cu forta unor oameni sa iti fie supusi tie, un imperiu aflat la mii de km departare;
2. Intotdeauna, va exista o tendinta de autoritarism asupra unor teritorii cucerite; Asta nu poate sa contribuie la dezvoltare; Pur si simplu niste cetateni supusi altora vor refuza orice;

Europa, sper ca isi propune altceva; Pur si simplu un mare stat cu diferite aspecte culturale, functie de regiune, dar cu acelasi interes economic;

Asa este normal; Nu ne va impune nimeni nimic; Pur si simplu vom fi parte a acestui mare stat; Va depinde apoi de conducerile regionale sa isi pastreze si sa isi promoveze traditiile culturale;
(asa cum acum sunt India, America, Rusia etc);

#5
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postclaudiujipa, on 24 aprilie 2014 - 19:05, said:

In principiu nu s-au dezvoltat pentru ca:
1. Cultura (si religia) este diferita; Nu poti impune cu forta unor oameni sa iti fie supusi tie, un imperiu aflat la mii de km departare;
2. Intotdeauna, va exista o tendinta de autoritarism asupra unor teritorii cucerite; Asta nu poate sa contribuie la dezvoltare; Pur si simplu niste cetateni supusi altora vor refuza orice;

Europa, sper ca isi propune altceva; Pur si simplu un mare stat cu diferite aspecte culturale, functie de regiune, dar cu acelasi interes economic;

Asa este normal; Nu ne va impune nimeni nimic; Pur si simplu vom fi parte a acestui mare stat; Va depinde apoi de conducerile regionale sa isi pastreze si sa isi promoveze traditiile culturale;
(asa cum acum sunt India, America, Rusia etc);
Si in Europa existe discrepante intre nord si sud si intre vest si est, generate de culturi diferite.
Nu cred ca Romania vor renunta la ordodoxism sa treaca la religie protestanta, sau la catolicism.

Marile companii isi vor promova interesele prin intermediul Bruxellesului.
Daca Bruxellesul se va implica in redistribuirea de resurse financiare sau in reglementari de standarde economice care favorizeaza marile companii, atunci periferia va fi dezavantajata.
Nu vedeti ca nu se discuta despre limitele atributiilor Brxelllesului si nici despre revigorarea democratiei?
Nui exista o stategie impotriva coruptiei!

Functionarii de la Bruxelles lasati fara control vor deveni functionarii marelui capital si polarizarea se va accentua.
Pentru marile comapanii coruptia din tarile emergente este o oportunitate.

Parghile Bruxellesului sunt taierea fondurilor. Cine beneficiaza de acele amputari?

UE a desfintat niste parghii protectioniste de la nivelul natunilor, dar se vor gasi alte mijloace de protectie a economiilor nationale.

Edited by Moftangiu, 24 April 2014 - 19:34.


#6
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt curios care e perspectiva generaţiei sub 25 de ani care e cam degeneraţia următoare. La 31 de ani şi 4 luni fără 3 zile am ajuns deja să zic "pe vremea mea".

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postdjl, on 24 aprilie 2014 - 19:57, said:

Eu sunt curios care e perspectiva generaţiei sub 25 de ani care e cam degeneraţia următoare. La 31 de ani şi 4 luni fără 3 zile am ajuns deja să zic "pe vremea mea".

Prafu' se va alege de noi... Va trebui sa sustinem generatia decreteilor care va da peste cap sistemul actual de pensii/sanatate si ce mai avem sub forma de "sistem" prin tara asta. Economic: va trebui sa suportam toate experimentele din ultimul sfert de secol si sa dregem busuiocu'. Daca nu vor avea loc reforme in viitorul apropiat nu ma vad bine in tara peste 25 de ani.

Ce pot sa zic: va multumim dragi inaintasi!

P.S. Merci ca m-ai facut degenerat :P

#8
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostAlecsandru010, on 24 aprilie 2014 - 20:03, said:


Prafu' se va alege de noi... Va trebui sa sustinem generatia decreteilor care va da peste cap sistemul actual de pensii/sanatate si ce mai avem sub forma de "sistem" prin tara asta. Economic: va trebui sa suportam toate experimentele din ultimul sfert de secol si sa dregem busuiocu'. Daca nu vor avea loc reforme in viitorul apropiat nu ma vad bine in tara peste 25 de ani.

Ce pot sa zic: va multumim dragi inaintasi!

P.S. Merci ca m-ai facut degenerat Posted Image

Nu va mai exista tara, in sensul actual peste 25 de ani; :)

#9
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
@Gerbil: îmi cer scuze că am generalizat. Mai sunt şi oameni o.k., dar cam puţini. Bine, nici cu generaţiile mai mari nu mi-e ruşine.

#10
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postclaudiujipa, on 24 aprilie 2014 - 20:06, said:

Nu va mai exista tara, in sensul actual peste 25 de ani; Posted Image
Chair daca va avea sensul de land tot vor fi diferente semnificative.

#11
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostMoftangiu, on 24 aprilie 2014 - 20:21, said:

Chair daca va avea sensul de land tot vor fi diferente semnificative.

Bineinteles ca da; Asa este si normal;
Vom avea limba noastra, cultura noastra .. dar interesele economice vor fi dicate de noi doar ca parte a unei mari entitati;
Nimeni nu ne va lua vreodata dreptul de a juca ursii, capra in Moldova; Nimeni nu ne va interzice vreodata sarbatori campenesti;
Pur si simplu noua entitate va asigura drepturi egale de dezvoltare economica intregului; Va asigura, si va impune o legislatie coerenta in privinta justitiei;

Ca sa zic pe scurt: Europa ne va crea cadrul normal de a ne dezvolta ca popor intr-un climat stabil economic;

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ca perspective, generatiile viitoare vor construi un viitor luminos generatiilor urmatoare, stand pe net, feisbuci, bleguri,hipsteri.....  Asta ca sa aibe timp sa mai distruga ce a mai ramas de distrus/demolat/ furat, pana nu e prea tarziu. Dupa care vor emigra.

#13
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postclaudiujipa, on 24 aprilie 2014 - 20:30, said:

Bineinteles ca da; Asa este si normal;
Vom avea limba noastra, cultura noastra .. dar interesele economice vor fi dicate de noi doar ca parte a unei mari entitati;
Nimeni nu ne va lua vreodata dreptul de a juca ursii, capra in Moldova; Nimeni nu ne va interzice vreodata sarbatori campenesti;
Pur si simplu noua entitate va asigura drepturi egale de dezvoltare economica intregului; Va asigura, si va impune o legislatie coerenta in privinta justitiei;

Ca sa zic pe scurt: Europa ne va crea cadrul normal de a ne dezvolta ca popor intr-un climat stabil economic;
Ar fi bine sa fie asa, dar dupa cum vad eu tendintele sunt in alta directie.
Daca ar fi cum ai scris s-ar incerca uniformizarea administrativa si descentralizarea economiilor centralizate.

Tendinta actuala este de a transforma UE intr-o suprabirocratie de stat, care sa se implice masiv in administrare centralizata si in  finatare, sub presiune bancilor si a marilor concerne, ceea ce duce la amplificarea crizei economice.

Edited by Moftangiu, 24 April 2014 - 21:37.


#14
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postclaudiujipa, on 24 aprilie 2014 - 18:45, said:

Astfel in momentul in care Romania va deveni o parte a marelui stat Europa, o Europa unde si colturile vor avea acelasi tratament ca si centrul orice generatie din Romania va trai la fel de bine ca cele din alte parti;


V-am mai spus sa nu visati la pita cu slanina pe gratis.Nu va fi niciodata.Nu sant eu de acord, nu e neamtul,francezul,englezul.De ce sa platesc eu din sudoarea mea bani pentro o tara in care politicienii corupti au furat tot si poporul in loc sa se revolte face laba in fata televizorului si asteapta sa-i rezolve problemele europa.

Altul zice ca tarile vestice nu platesc ajutoare sociale pentru emigranti.Nene te inseli,ei platesc dar daca ai satisfacut conditiile.Minim un an lucrat legal si vei avea 9 luni bani de somer.Dar nu ca vii,lucrezi 3 luni si intinzi mana ca esti cetatean mUE.
Viziunile mioritice tin numai in romanica.

Edited by Airbag, 24 April 2014 - 21:26.


#15
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostAirbag, on 24 aprilie 2014 - 21:25, said:

V-am mai spus sa nu visati la pita cu slanina pe gratis.Nu va fi niciodata.Nu sant eu de acord, nu e neamtul,francezul,englezul.De ce sa platesc eu din sudoarea mea bani pentro o tara in care politicienii corupti au furat tot si poporul in loc sa se revolte face laba in fata televizorului si asteapta sa-i rezolve problemele europa.

Altul zice ca tarile vestice nu platesc ajutoare sociale pentru emigranti.Nene te inseli,ei platesc dar daca ai satisfacut conditiile.Minim un an lucrat legal si vei avea 9 luni bani de somer.Dar nu ca vii,lucrezi 3 luni si intinzi mana ca esti cetatean mUE.
Viziunile mioritice tin numai in romanica.

Ceea ce zic eu este exact opusul celor pe care le expui tu:
Eu zic asa: O Europa mare, unde nu conteaza in care parte a Europei lucrezi; Nu ma intereseaza ca ai muncit la nemti, francezi, romani sau altii; Esti cetatean European si ai aceleasi drepturi; conform acelorasi metode de calcul;

Si nu, nu discutam de imigranti; Vorbim de acelasi statut al oricarui cetatean al Europei;

PS: probabil peste vreo 5 ani o sa intelegi; O sa fii si tu cetatean european si nu doar un imigrant;

#16
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Perspectiva mea: vom deveni subordonati asiaticilor, la fel cum asiaticii erau intr-o perioada exploatati de albi pe bani putini. Fenomenul nu va mai putea fi evitat.

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eēti condus de proēti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
haules baules
vom avea rege şi premier cu alai de prinţi baroni şi prinţese ale regiunilor mînchav'aş!
Pînă-n 25 de ani roumainii vor fi minoritari iar şcolile şi spitalele inexistente.
urma scapă turma! Hai paapap popor fraierit... de nişte jeguri ce şi azi conduc.

Asta-i perspectiva luminoasă
Să v'o spun şi p'aia întunecată?

Edited by sarac.lipit, 24 April 2014 - 21:58.


#18
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ia spune-o, ca să vedem cât de rău putem ajunge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate