Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Criza (de crez) incepe sa afecteze si BOR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
http://www.capital.r...ampaign=FB-Post
"EXCLUSIV Excedentul Patriarhiei Române s-a prabuşit în doi ani: de la 28 de milioane de lei, la nici 500.000 de lei"

Se pare ca lumea nu mai doneaza asa calumea... o fi si efectul pozitiv al campaniilor impotriva finantarii cultelor sau diversele scandaluri sau chiar dezastrul economic in care ne introduce executivul actual isi spune cuvantul astfel ca si oamenii mai avuti evita sa mai faca donatii ori lipsa efectelor ? :)

#2
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Cam era si timpul,nu mai tine vrajeala cu,cumparatul mantuirii decat la babe obosite de prin ceva catun pierdut de  lume,etapa urmatoare a fost protestantismul,acum e la moda dezvoltarea personala,dar noi astia in coltul asta de lume sunt mai in urma asa.........

Edited by victor_tree, 24 April 2014 - 16:57.


#3
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postandreic, on 24 aprilie 2014 - 16:47, said:

Se pare ca lumea nu mai doneaza asa calumea... o fi si efectul pozitiv al campaniilor impotriva finantarii cultelor sau diversele scandaluri sau chiar dezastrul economic in care ne introduce executivul actual isi spune cuvantul astfel ca si oamenii mai avuti evita sa mai faca donatii ori lipsa efectelor ? Posted Image

Nu e nicio cauza din cele enumerate. E criza economica ce afecteaza intreaga planeta. Cheltuielile se taie din toate domeniile, inclusiv cel religios. Credinta n-are legatura cu economia sau banii. Religia si institutiile ei au legatura cu economia si banii.

Edited by ever_forever, 24 April 2014 - 16:59.


#4
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
eheee...
[ http://www.timesnewroman.ro/images/stories/patriahul_daniel_dolar.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dXf6B5GQly4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AEROAQUA, 24 April 2014 - 17:05.


#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
[ http://horianasra.eu/wp-content/uploads/2013/02/bor-mercedes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View Postandreic, on 24 aprilie 2014 - 16:47, said:

http://www.capital.r...ampaign=FB-Post
... oamenii mai avuti evita sa mai faca donatii ori lipsa efectelor ? Posted Image
Pai Gigi Becali ce efect a vazut?

#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
S-ar putea sa ma insel, dar BOR declara singura venitul, profitul sau excedentul (sau cum s-o mai numi).
Asa ca s-ar putea sa fie doar o declaratie cu scopul de a creste donatiile si de a prosti lumea in continuare.
Nu stiu de ce, dar nu prea am incredere nici in popi si nici in politicieni, deoarece ambele categorii sociale traiesc pe spinarea altora.

#8
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
O sa fiu fericit in momentul in care Institutia BOR o sa fie pe minus cu datorii, si hulita de toti cetatenii iar DNA-ul o sa faca curat prin toate actele si o sa bage-n penitenciare toti infractorii cu sutana.
Draci ordinari...

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Ma inteb daca's singurul care eram nedumerit ce legatra era intre criza de orez si veniturile biseicii...

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Ma bag si eu ca musca si stiu ca sunt pasibil de puncte pe persoana fizica (le accept cu placere) dar BOR vine de la

borî (borắsc, -ît), vb. – A vărsa, a vomita. Lat. *abhŏrrῑre, de la abhŏrrēscĕre, de conjug. ca în it. aborrire, prov., v. fr., cat. aborrir, sp. aburrir (cf. REW 23). Cu excepția sp., sensul romanic este cel etimologic, de „a urî”. Semantismul rom. se explică prin confuzia firească a reacției de a vomita cu ideea de a disprețui sau urî ceva; cf. gr. σϰύβαλον „rest de mîncare, excremente”, față de σϰυβαλίζω „a disprețui”; sau fr. vomir „a vomita” cu sensul de „a urî”; în expresia celui-là, je le vomis. Cuvîntul este general cunoscut (ALR, 145) și folosit de la Coresi; astfel încît nu se poate admite cum, a presupus Juilland, Cah. Pușcariu, I, 159, că este vorba de un împrumut din țig. Der. borală, s. f. (Trans. de Sud, spermă); borîcios, adj. (repugnant, care provoacă greață); borîtor, adj. (care vomită, vomitiv); borîtură (var. borătură), s. f. (vomitat).

?

edit: Au venit baietii cu miloaga azi (botezul, cica) ... am incuiat poarta... nu-mi dau chitanta - nu sunt obligati (de lege)

Edited by FreeThinker, 24 April 2014 - 17:23.


#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
BOR vine de la Biserica Ortodoxa Romana, desteptule. Daca esti prost stai in banca ta, nu te mai fa si de ras.

Edited by xkos, 24 April 2014 - 17:46.


#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
bor? religie?
[ http://img4.wikia.nocookie.net/__cb20131121013716/bleach-rp/images/c/c9/I-honestly-dont-give-a-fuck.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postxkos, on 24 aprilie 2014 - 17:45, said:

BOR vine de la Biserica Ortodoxa Romana, desteptule. Daca esti prost stai in banca ta, nu te mai fa si de ras.
Serios?nu stiam asta,multumesc pt iluminare,si eu care credeam ca vine de la Biserica Omnihoata Romana...

Dar de ce te aprinzi asa>esti si tu ceva crestin facut la apelul bocancilor?esti crestinat cu japca de cand aveai cateva zile?Posted Image

Nu de alta,dar orice crestin onest s-ar departa de institutia care e BOR astazi.

#14
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Mesajul era destinat lui freethinker ca a adus  o definitie de la alt cuvant. E o insitutie, ca sunt hoti in ea nu-i o noutate, de altfel hoti sunt peste tot, in orice structura. Insa de la numele unui institutii si pana la o definitie de prost gust, chit ca e gluma sau ce-o considera el, e de prost gust, din toate privintele.  Cat despre partea cu aprinsu e problema mea, nu cred ca-s dator la tine cu vreo explicatie, corect?

Edited by xkos, 24 April 2014 - 18:04.


#15
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postxkos, on 24 aprilie 2014 - 18:02, said:

Mesajul era destinat lui freethinker ca a adus  o definitie de la alt cuvant.
Definitia data e foarte aproape de realitate,daca privesti in ansamblu ce inseamna BOR astazi,e pur si simplu scandaloasa si dezgustatoare aceasta institutie.

Edited by victor_tree, 24 April 2014 - 18:08.


#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
e ca si cum ai zice ca a ta casa ( prin absurd o consideram institutie)  vomita, varsa, dispretuieste, uraste. Ce uraste casa ta, pe tine? te vomita pe tine?
Asa si cu Biserica, ce vomita? ai vreo urma de logica? atunci gandeste. De vina nu e Biserica ...aka ..casa ta, ci oamenii care o conduc, in cazul exemplului tu ai fi de vina.

Edited by xkos, 24 April 2014 - 18:14.


#17
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai eu nu stiu ce declara astia dar pe la biserici e plin de sarbatori.
Din moment ce nu sint impozitati nu stiu de ce nu ar declara tot " profitul".
Eu zic ca fura astia ca-n codru, noroc ca au fraieri.

Doamne ajuta!

#18
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postxkos, on 24 aprilie 2014 - 18:13, said:

. De vina nu e Biserica ...aka ..casa ta, ci oamenii care o conduc, in cazul exemplului tu ai fi de vina.
Bre,institutia asta e formata din oameni,nu din cladiri,deci daca oamenii din ea fura si isi bat joc de creduli=BOR fura si isi bate joc,capisci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate