Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

HDD dynamic

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Măi, uite până azi am avut W7 pe PC. Începuse să se miște nasol, și avea momente de lag masiv...în fine...eu nu stau prea mult pe la el...ci doar să mai joc câte ceva, stau părinții și sora mai mult..și probabil au descărcat vreo tâmpenie ceva...mă rog...

Am zis să pun 8.1 cu noul update, așa că am creat un stick boot-abil, și i-am dat să sune. Am zis că, pentru a nu rămâne cu drăcovenii...viruși ceva...să formatez tot.

În PC am 2 HDD-uri WD Caviar Green de 7200RPM 32MB Buffer SATA-II.
Am întâmpinat eroarea ”We couldn't create a new partition or we can't find an existing one”, deși eu pe un HDD avea o partiție OS și una pentru Muzică/download-uri etc..., iar pe celălalt îl lăsasem ca o singură partiție doar pentru jocuri.
Am observat că al doilea HDD, apărea ca două volume, de 465GB de tip ”Dynamic”, pe care nu le puteam formata.
Am căutat pe net...ce e cu eroarea , și două soluții apăreau ca fiind cele mai ok, una cu DiskPart, și cealaltă să scot orice device extern.
Am scos...am lăsat doar stick-ul...și la fel făcea.
Pe urmă ce m-am gândit, m-am dus în setup, în CMD, și am formatat al doilea HDD, cel dinamic, din diskpart...iar instalarea decurge acum fără probleme.


Întrebarea mea este: De ce al doilea HDD a devenit brusc ”Dynamic”?Îl vedea cumva ca dispozitiv extern? Asta să fi fost cauza pentru care nu mergea Win-ul?(mă rog e o întrebare destul de retorică, din moment ce formatarea lui, mi-a permis să lansez setup-ul Windows-ului.)
Am mai avut primul W8 instalat pe el, și s-a instalat din prima, fără probleme. Apoi am băgat 7-le întrucât 8 simplu avea ceva bug-uri supărătoare. Dar la niciuna din instalări nu aveam al doilea HDD ”Dynamic”.

Edited by Ally97, 24 April 2014 - 16:41.


#2
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu ca sa evit astfel de prb. la instalarea win-ului pe ''curat'' nu am conectat decat doar hdd-ul pe care instalez win-ul si il partitonez/formatez dupa cum doresc
Dupa instalarea win-ului conectez si al doilea hdd si im apare ca urmatoarea partie/hdd
Acum pe win 8.1 am un hdd de 500Gb partitonat in trei ( C , D , E ) si un hdd de 2Tb cu o singura partitie ( F )
Pe langa unitatile optice interne/externe , cititor de carduri , eventual floppy s.a device-uri
Acum depinde si de placa de baza cum recunoaste hdd-urile conectate , fiindca din cate imi aduc aminte la modelele mai vechi nu puteai conecta/boota win-ul de pe oricare port sata

Edited by lupull, 24 April 2014 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate