Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Operațiunea CUBO: n-ai asigurare? Ți se confiscă mașina

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Nu e un scenariu de groază, ci e crunta realitate pentru britanicii fără asigurare. Dar mai mult decât atât: vorbim de o lege care ar putea fi aplicată în UE (deci şi în România) mai repede decât credem. Iată despre ce e vorba.

Pe scurt, o dată pe lună, în cadrul aşa-numite operaţiuni CUBO, poliţiştii fac razii în anumite zone din Londra (zone ţinute secrete până în ultimul moment), unde ”trec prin sită” sute de şoferi pentru a-i depista pe cei care nu au asigurare. Care o păţesc scump - pur şi simplu le este confiscată maşina.
Iar dacă vă închipuiţi că e genul de acţiune doar de ochii lumii, vă înşelaţi amarnic: de la demararea operaţiunii CUBO, în octombrie 2011, au fost confiscate până acum 14.000 de maşini. Doar în Londra!

Ce se întâmplă cu maşinile confiscate? Ei bine, în cazul în care proprietarii nu se prezintă într-un anumit termen să le ridice (după ce, evident, aceştia fac dovada plăţii amenzii usturătoare şi că au asigurarea la zi), maşinile sunt pur şi simplu casate sau dezmembrate, pentru vânzarea pe bucăţi. Există şi cazuri în care unele maşini sunt vândute la licitaţie - cele mai scumpe de până acum au fost un Rolls Royce şi un Lamborghini.
Banii astfel obţinuţi intră în vistieria poliţiei, iar sumele sunt realmente mari: în doar doi ani de zile de la implementarea operaţiunii CUBO, au fost strânşi circa 5,5 milioane de lire sterline (adică peste 6,6 milioane de euro), banIi fiind utilizaţi în diversele programe ale Poliţiei Metropolitane.

Nu e de mirare că, dat fiind succesul operaţiunii CUBO, foarte multe alte oraşe din Anglia vor să implementeze programe similare. Asta în timp ce unii oficiali UE încearcă să aducă pe ordinea de zi a Parlamentului European cât mai repede acest subiect.
Franţa, de exemplu, este foarte interesată de adoptarea unei legislaţii după modelul operaţiunii CUBO, deoarece în ultimul timp autorităţile franceze se confruntă cu o creştere alarmantă a numărului de şoferi fără asigurare. Asta în condiţiile în care legislaţia franceză prevede amenzi modice: maximum jumătate din valoarea asigurării...

sursa

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
De ce n-ai avea asigurare?

#3
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Foarte bine. Sa se aplice, ca astfel scapam de cazanele inscrise prin Tanzania fara asigurare si ITP valabil.

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Interesant ca totul este prezentat asa de negativ cand este de fapt foarte bine ce fac aia acolo.
Nu ai asigurare iti este confiscata masina (si la noi parca it ia numerele). Platesti si recuperezi masina, deci foarte OK!

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Exact, nu-ti ia masina sa ti-o caseze direct, asteapta sa-ti platesti asigurarea si sa o ridici. Daca n-ai bani nici sa-ti platesti asigurarea... vad ca la englezi multi nici n-au mers dupa masini.

#6
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Sustin initiativa.

Poate așa o să rămâna toate scursurile societății fără  dricurile înscrise în Bulgaria.

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Unde votez pentru?

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
E o initiativa foarte buna. Subscriu. Daca n-ai asigurare nu ai ce cauta cu troaca pe drum public! Sper sa se implementeze si la noi cat mai curand.

#9
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Si ce faci cand asigurarea nu vrea sa te despagubeasca? Sunt mii de cazuri parca......
La noi este la fel dar nu va dati seama, daca n-ai RCA ramai fara numere implicit nu ai voie sa conduci acea masina pana nu vii cu RCAul la politie ca sa primesti numerele inapoi.

Edited by Tiby84, 24 April 2014 - 17:11.


#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Foarte multe tari au probleme cu RCA-ul .Acum 2 saptamani m-au oprit Carabinieri si primul lucru pe care mi l-au cerut a fost asigurarea. A durat aprox 20 minute pana au verificat-o. Mi-au spus ca sunt destui de multi cu asigurari false.

Initiativa in sine este buna....dar in Romania va fi aplicata prost si va permite abuzuri. A se vedea problemele cauzate de cei care ridica autoturismele parcate ilegal(si nu numai) si faptul ca obligativatea de a mentine vehiculul asigurat este continua (nu exista numere sezoniere)

Edited by polizei, 24 April 2014 - 17:17.


#11
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
De s-ar respecta legea la noi, am fi departe...

#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Pentru ca in Italia e destul de scumpa asigurarea, uneori egala cu valoarea masinii, dar si sumele despagubite sunt mari.
De acord cu masura de la englezi.

Edited by nino852, 24 April 2014 - 18:00.


#13
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
In Italia sunt din ce in ce mai des intalnite cazurile de auto fara asigurare sau cu asigurare falsa,(se estimeaza ca 10 masini din 100 nu sunt asigurate) datorita preturilor foarte mari din unele orase si a crizei economice (Napoli, in sud in special ... preturi mari datorate frecventelor cazuri de frauda cu politele auto ... dar asta e o alta discutie) In lipsa asigurarii amenda merge de la 841 la 3287 euro + sechestrul auto + cheltuieli de transport si custodie. Timp de 30 de zile trebuie sa faci dovada platii asigurarii si a contraventiei si iti poti recupera masina, in caz contrar masina este confiscata , iar in cazul asigurarilor false se confisca masina pe loc + suspendarea permisului de conducere pe un an de zile.

Mi se par normale astfel de masuri ... ar trebui procedat la fel si in cazul conducerii auto in stare de ebrietate.

Edited by florinppv, 24 April 2014 - 18:23.


#14
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Si ce dracu e de groaza? N-ai asigurare, n-ai masina. Mi se pare normal.

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O sa ma injure unii, dar eu is de acord cu asa ceva si la noi. Dar si societatile de asigurari sa despagubeasca in mod corect pe pagubiti.

Ca fapt divers, am fost luni pana in Bacau, am constatat ca NU aveam rovinieta (expirase de cateva zile si nu mai scosesem masina pe DN-uri). Intrat pe net, achitat rovinieta si plecat la drum. Cu RCA-ul la fel, nu am, nu circul. De ce sa se intample vreo minune FIX (bre, dar FIX in momentul ala) si sa ma ia omul in unghii ca eu nu am actul care il despagubeste?

Vorbesc strict din punctul meu de vedere.

Edited by Lucian_M, 24 April 2014 - 18:28.


#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
in Marea Britanie daca n-ai asigurare, nu pleci cu masina de acolo.
In State si Canada e ofensa federala (min 2 luni in federal prison)

absolut de acord

 Lucian_M, on 24 aprilie 2014 - 18:28, said:

O sa ma injure unii, dar eu is de acord cu asa ceva si la noi. Dar si societatile de asigurari sa despagubeasca in mod corect pe pagubiti.

Ca fapt divers, am fost luni pana in Bacau, am constatat ca NU aveam rovinieta (expirase de cateva zile si nu mai scosesem masina pe DN-uri). Intrat pe net, achitat rovinieta si plecat la drum. Cu RCA-ul la fel, nu am, nu circul. De ce sa se intample vreo minune FIX (bre, dar FIX in momentul ala) si sa ma ia omul in unghii ca eu nu am actul care il despagubeste?

Vorbesc strict din punctul meu de vedere.

nu, sistemul de asigurari sa se faca pentru cel care plateste nu pentru cel care e lovit.
adica daca esti lovit, mergi la asigurarea ta si ei se ocupa mai departe.
atunci sa vad ce se intampla cu marlanii care ingroasa buzunarele carpaticii

#17
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Nu sunt de acord cu o astfel de initiativa. Desi am platit anul asta 2200 de lei pe asigurare NU SUNT DE ACORD cu legile si initiativele absurde ale Parlamentului European. Cei mai mari hoti in Parlamentul European sunt.. Cand o sa avem si noi salariu minim 1500 de lire ca englezu..sau diurna 40-50 de euro pe zi ca italianu.. atunci probabil m-as mai gandi dar pana atunci NU SUNT DE ACORD.. Oricum societatile de asigurari la noi fac japca pe fata. Pe mine m-a costat 2200 de lei asigurarea pe 12 luni ca cica sunt tanar teribilist.. pe vecinimio pensionar.. 300 de lei.. JAPCA PE FATA. Nu am avut in 7 ani de zile niciun incident... Hotii din Parlamentul European sunt mana in mana cu Hotii din societatile de asigurari, de energie, de servicii, etc..

Edited by K-X-T, 26 April 2014 - 17:50.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la englezi se confisca masinile la greu, nu numai pentru asigurare... si se confisca demult
n-ai platita taxa de drum (Rotax), asigurarea, masina nu mai are ITP (MOT), e parcata aiurea, e abandonata pe autostrada, PA! o gasesti la licitatii
doar ca acolo, cu 2 salarii medii iti cam iei masina

Edited by Nero-d, 26 April 2014 - 18:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate