Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Montaj antena prime-focus 2M

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Salutare, am de instalat o antena de satelit prime-focus in diametru de 2metri, as vrea sa stiu cam ce grosime sa aiba pilonul de sustinere, cat de adanc sa fie infipt in beton (cat de mare sa fie groapa eu ma gandeam la Lungime=1,5M Latime=1M, Inaltime=0,6M) de asemenea posesorul antenei nu are LNB-ul.
Eu am mai instalat doar antene de mici dimensiuni (0,9M) Offset cu LNB universal pentru care nu aveam nevoie de Polarotor, Ghid de unda, aici la prime-focus nu stiu cum sa prind  LNB-ul universal.
Banuiesc ca va trebui sa renunte la receptorul de satelit analogic deoarece nu mai sunt canale analogice.
Locatia mea este Ploiesti jud Prahova, deci voi folosi fostul Arabsat 26E actualul Badar.
Deasemenea vad ca antena are montura polara -- actuator -- pozitioner cu telecomanda
Multumesc!

#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Faci 3 gropi mai mici, de cca 20-30 cm diametru (sau latura, depinde cu ce sapi), cauti tevi de 4-5 cm, le unesti la varf cu o teava de 10 cm, inlta cati iti permite dish-ul, pui beton in gropi si e ancorata bine-merci. Distanta dintre gropi sa fie de 1,5-2 m. In felul asta nu pui un metru cub de beton. Adancimea gropilor nu e nevoie sa fie mai mare de 70-80 cm.

#3
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
uite aici o idee

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/sup2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu e rau.

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Garantata din 2007 solutia de mai sus... si mai putin beton folosit in cazul de fata, fata de alte variante.
Aprox. 1M are gaura respectiva iar instalatia a rezistat la sute de ploi (nu s-a lasat pamantul deloc) si cateva zeci de vijelii (unele foarte puternice)

P.S. S-a pus pe pilon o antena de 2.2M cu actuator de 36'' ambele fiind extrem de grele... verticalitatea pilonului a ramas si azi perfecta!

Attached Files



#6
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

View Postsarateanu2004a, on 24 aprilie 2014 - 14:50, said:

Salutare, am de instalat o antena de satelit prime-focus in diametru de 2metri, as vrea sa stiu cam ce grosime sa aiba pilonul de sustinere, cat de adanc sa fie infipt in beton (cat de mare sa fie groapa eu ma gandeam la Lungime=1,5M Latime=1M, Inaltime=0,6M) de asemenea posesorul antenei nu are LNB-ul.
Eu am mai instalat doar antene de mici dimensiuni (0,9M) Offset cu LNB universal pentru care nu aveam nevoie de Polarotor, Ghid de unda, aici la prime-focus nu stiu cum sa prind  LNB-ul universal.
Banuiesc ca va trebui sa renunte la receptorul de satelit analogic deoarece nu mai sunt canale analogice.
Locatia mea este Ploiesti jud Prahova, deci voi folosi fostul Arabsat 26E actualul Badar.
Deasemenea vad ca antena are montura polara -- actuator -- pozitioner cu telecomanda
Multumesc!
--1.pilonul antenei sa fie  un pic mai mic decat  diametru   suportul  al antenei
deasemenea pilonul antenei sa fie groasa  in perete
ATENTIE :
teava sa nu fie trasa  ,adica sa nu fie  sudata  pe lungime  deoarece  crapa  sudura
este  bine ca  diametru pilonului antenei sa fie de diametru mare deoarece rezista  mai bine la forta de torsiune  la care este supusa suprafata antenei atunci cand sufla vantul (un aspect foarte important)

--2. dimensiunile gropii propuse de tine  sant bune  dar depinde  si la ce inaltime va fi pozitionata antena
cu cat este mai inalta  cu atat groapa sa fie mai adanca
de exemplu antena este pozitionata la inaltime de 2m  este necesar  sa mai pui 3 contrafise  pentru balans (iti vei da seama/vedea   atunci   cand  va fi  vant puternic  ce balans face )

--3. lnb  se poate folosi orice model  indiferent ca este  pentru antena offset sau parabolica
daca doresti  performanta  in receptia DX  (liga campionilor) atunci  iti recomand  aceste doua piese de baza , si anume :
http://www.digitalsa...lack-ultra.html
http://www.aliexpres..._584425891.html

--4. receptorul de satelit analogic   ia trecut vremea  ca la rosi/tomate acum  sant  receptoare satelit digitale  
ai nevoie de un receptor  satelit    hd  sant multe modele/preturi pentru toate  buzunarele

--5. tijele  de sustinere a lnb in focar  se pot folosi  tije filetate  de 8mm sant mai robuste  
se pot folosi si de 10mm  ramane la latitudine ta

--6. suportul  de sustinere al lnb  vezi la peruvision  au  un model  acesta:
http://imageshack.us...dsc00091gf.jpg/

succes

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate