Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Redirectionare Digi Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
00hftd00

00hftd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.04.2012
Redirectionare Digi Mobil - Digi Mobil

1. Pot redirectiona permanent (de ex.) un DIGI Mobil Asociat catre un abonament Digi mobil Optim?
Pentru a primi apeluri pe un singur telefon de pe cele doua numere. (fara dual sim, ar fi excelent).
   Practic se poate, merge redirectionarea, dar nu am gasit nicio informatie pe siteul rcs-rds in legatura  ce aceasta tema, tarife, daca se taxeaza, conditii.


2. Exista ceva limitari? Aici ma refer sa nu fie dezactivat dupa o perioada de timp numarul care este redirectionat,  sau  daca dupa un numar de minute se taxeaza, etc. .


Multumesc.

#2
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006

 00hftd00, on 24 aprilie 2014 - 11:36, said:

Redirectionare Digi Mobil - Digi Mobil

1. Pot redirectiona permanent (de ex.) un DIGI Mobil Asociat catre un abonament Digi mobil Optim?
Pentru a primi apeluri pe un singur telefon de pe cele doua numere. (fara dual sim, ar fi excelent).
   Practic se poate, merge redirectionarea, dar nu am gasit nicio informatie pe siteul rcs-rds in legatura  ce aceasta tema, tarife, daca se taxeaza, conditii.


2. Exista ceva limitari? Aici ma refer sa nu fie dezactivat dupa o perioada de timp numarul care este redirectionat,  sau  daca dupa un numar de minute se taxeaza, etc. .


Multumesc.


Salut
redirectionarile le faci din meniul telefonului. Din cate stiu sms nu primesti la redirectionare.

#3
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
se poate, se considera apel in reteaua Digi, se taxeaza comform tarifelor abonamentului respectiv, 0 lei
nu se dezactiveaza, nu exista limitari, nu ai un numar de minute

#4
00hftd00

00hftd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.04.2012

 Modemuri3G, on 24 aprilie 2014 - 11:49, said:

se poate, se considera apel in reteaua Digi, se taxeaza comform tarifelor abonamentului respectiv, 0 lei
nu se dezactiveaza, nu exista limitari, nu ai un numar de minute

Foarte tare, daca este asa cum spui.

Cand mi-am portat zilele trecute un numar de la orange nici nu stiam ca voi avea un ab. Digimobil Optim cu (practic) doua numere de telefon, la care pot fi apelat pe un singur telefon, fara taxe suplimentare. (Digi Mobil asociat e 0 lei, si are min. nelimitate in retea)

Daca intradevar se confirma ca este asa, probabil o sa (tele)portez la Digimobil toata familia cu toate numerele de tel. Posted Image

Edited by 00hftd00, 24 April 2014 - 12:36.


#5
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
te asigur ca e asa, am folosit o perioada o configuratie asemanatoare, acum am ambele numere de abonament pe optim 2 si sunt redirectionate conditionat reciproc, daca nu raspund pe unul primesc apelul pe celalalt !

#6
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Foloseste
*21*07XXYYYZZZ# unde 07XXYYYZZZ reprezintanumarul destinatie
Foloseste
#21# pentru anularea tuturor redirectionarilor.

Ambele comenzi funcioneaza si pentru fix.

Edited by filip.serban, 24 April 2014 - 17:35.


#7
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
astazi m-am izbit de urmatoarea problema:
- am vrut sa redirectionez apelurile in caz de retea inexistenta catre un alt numar de telefon din alta retea ... eu stiam ca ar trebui sa mearga cu codul **62*numar# , insa am primit eroare de la retea .
Cautand pe site-ul digi ( in speranta ca poate la ei sunt altele ) am constatat ca aceasta optiune nu exista trecuta. Oare in centrala lor sa nu fie disponibila optiunea ?

Edited by vad, 28 April 2014 - 22:25.


#8
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
revin : pana la urma a mers redirectionarea cu codul de mai sus . Probabil a fost problema pana s-au initializat toate serviciile !

#9
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012
Am folosit seviciul redirectionare Digi catre Cosmote vreo 3 luni, in perioada cand Digi nu avea acoperire.
A functionat ireprosabil.

#10
darkkiss

darkkiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2004

 Modemuri3G, on 24 aprilie 2014 - 11:49, said:

se poate, se considera apel in reteaua Digi, se taxeaza comform tarifelor abonamentului respectiv, 0 lei
nu se dezactiveaza, nu exista limitari, nu ai un numar de minute

 00hftd00, on 24 aprilie 2014 - 12:35, said:

Foarte tare, daca este asa cum spui.

Cand mi-am portat zilele trecute un numar de la orange nici nu stiam ca voi avea un ab. Digimobil Optim cu (practic) doua numere de telefon, la care pot fi apelat pe un singur telefon, fara taxe suplimentare. (Digi Mobil asociat e 0 lei, si are min. nelimitate in retea)

Daca intradevar se confirma ca este asa, probabil o sa (tele)portez la Digimobil toata familia cu toate numerele de tel. Posted Image


Exact.Asa este;la modul general, daca ai 2 numere B si C cu B redirectionat la C si :
A suna pe B, atunci:
- A plateste convorbirea A->B, tariful normal din ab. catre reteaua lui B
- tu platesti redirectarea(convorbirea) B->C , tariful normal din ab. lui B catre reteaua lui C

#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Intampin urmatoarea problema: nu pot redirectiona apelurile catre un numar international, in schimb merge catre orice nr. national.
A reusit cineva sa faca o redirectionare catre un nr international sau trebuie vorbit la relatii clienti?

#12
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006

 IP-XCENTRIC, on 05 septembrie 2014 - 08:14, said:

Intampin urmatoarea problema: nu pot redirectiona apelurile catre un numar international, in schimb merge catre orice nr. national.
A reusit cineva sa faca o redirectionare catre un nr international sau trebuie vorbit la relatii clienti?
incearca sa suni la ei. ar putea sa te indrume mai repede.

#13
darkkiss

darkkiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2004

 IP-XCENTRIC, on 05 septembrie 2014 - 08:14, said:

Intampin urmatoarea problema: nu pot redirectiona apelurile catre un numar international, in schimb merge catre orice nr. national.
A reusit cineva sa faca o redirectionare catre un nr international sau trebuie vorbit la relatii clienti?


Sigur se poate face call forward catre international, insa s-ar putea sa fie ceva restrictii in acest sens in functie de tariful catre acea destinatie pentru a preveni eventualele fraude.
La relatii cu clientii sigur te lamuresc ce si cum se poate.

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 IP-XCENTRIC, on 05 septembrie 2014 - 08:14, said:

Intampin urmatoarea problema: nu pot redirectiona apelurile catre un numar international, in schimb merge catre orice nr. national.
A reusit cineva sa faca o redirectionare catre un nr international sau trebuie vorbit la relatii clienti?

ai reusit sa rezolvi cumva acest aspect?  daca da,  cum?

#15
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Deocamdata sunt in faza de tatonari, dupa un apel la RC soldat cu-n refuz + o sesizare-n digicare si o revenire cu trimitere la prima dupa o saptamana... :D
.... inca astept o solutionare pozitiva.

#16
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Raspuns primit astazi, la solicitarea mea, pe mail:

Stimate Abonat,

    In urma sesizarii dumneavoastra cu numarul 2428623925, va informam ca in prezent se pot face redirectionari doar catre numerele nationale.
    Pentru informatii suplimentare puteti contacta in permanenta Departamentul Relatii Clienti disponibil la numarul 0314007777.

Va multumim si va dorim o zi placuta!

#17
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Raspuns primit astazi, la solicitarea mea, pe mail:

Stimate Abonat,

    In urma sesizarii dumneavoastra cu numarul 2428623925, va informam ca in prezent se pot face redirectionari doar catre numerele nationale.
    Pentru informatii suplimentare puteti contacta in permanenta Departamentul Relatii Clienti disponibil la numarul 0314007777.

Va multumim si va dorim o zi placuta!

#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 IP-XCENTRIC, on 24 septembrie 2014 - 20:19, said:

Raspuns primit astazi, la solicitarea mea, pe mail:

Stimate Abonat,

In urma sesizarii dumneavoastra cu numarul 2428623925, va informam ca in prezent se pot face redirectionari doar catre numerele nationale.
Pentru informatii suplimentare puteti contacta in permanenta Departamentul Relatii Clienti disponibil la numarul 0314007777.

Va multumim si va dorim o zi placuta!
Is nebuni la cap....
No comment.
Attached File  2014-09-24 22.07.39.png   49.37K   326 downloads
Inainte sa intrebe cineva, da functioneaza!!! Am putut sa-mi sun numarul si suna SIP-ul :P

Edited by easy90rider, 24 September 2014 - 21:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate