Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

senzor detectie picaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
Caut un senzor care sa poata detecta picaturile de apa/solutii care cad (o aplicatie de laborator), in vederea numararii lor...

Credeti ca se pot detecta cu asa ceva?

http://www.adelaida....anta-omron.html

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Teoreticcred ca se poate.
Dar sincer, distanta dintre piese mi se pare cam prea mare. Pt mine picatura e ceva mai mic. Acolo iti trece un guguloi, deci va numara cam imprecis..
Practic, Dzeule mare, un led si un fototranzistor, intr-o chestie de platic, la suma asta..
Asta se poate construi si singur..
Aoleu, oare de ce oare ma gandeam la ce este intr-un mouse? Cat costa un mouse care a fost aruncat pt ca are cablul storcit, calcat, sau rupt?
Mult, dincolo era mai ieftin..

Edited by Prien, 24 April 2014 - 12:21.


#3
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu cred ca merge senzorul ala . E facut pentru obiecte opace si relativ mari  comparativ cu picaturile .  Un condensator din doua armaturi plane si paralele  , dielectric aer,  n-ar mege ?  Nu va numara exact dar poate fi facut repetitiv .

#4
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Am gasit un "drop counter" comercial care functioneaza pe acelasi principiu (IR-beam). Secretul s-ar putea sa fie folosirea mai multor senzori pentru gaura prin care va trece picatura. S-ar putea sa te avantajeze mai mult daca vei folosi perechi independente led IR- fotodioda/ fototranzistor IR . Acelasi principiu este folosit la device-urile cu care se masoara viteza bilelor "armelor" de airsoft. Pt ca tubul prin care se trage are diametrul mult mai mare decat biluta de plastic sunt folosite mai multe perechi de senzori IR pt a se asigura ca bila intrerupe cel putin o raza indiferent de traiectoria ei prin tub.
Daca picaturile vor avea mereu aproximativ aceeasi dimensiune s-ar putea sa mearga si cu o singura pereche, dar ori alegi un senzor deasta potcoava cu dimensiunea fantei cat mai apropiata de cea a picaturii ori iti construiesti tu unul.

#5
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

Am gasit si senzori de acelasi tip cu deschiderea mai mica de 16 mm, asta nu-i o problema, locul de unde cad picaturile este acelasi (fix), eu nu sunt sigur daca tipul asta de senzori se descurca cu picaturi (aproape) transparente...

Referitor la precizie, e esential sa mi le numere corect si precis, pe asta se bazeaza rezultatul final, picaturile pot varia usor in marime, iar intervalul intre picaturi este intre 0.5-2 secunde.

Prefer sa cumpar ceva de-a gata daca e ieftin, nu sa manufacturez eu ceva ce-o sa faca sigur impresia de improvizatie daca-l arat clientului...

#6
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Chiar daca picaturile sunt transparente, aproape sigur vei avea o variatie de semnal la receptor atunci cand trece picatura pe acolo. Precizia tine de modul in care prelucrezi tu mai departe semnalul.
Ar mai fi o problema, senzorii IR sunt sensibili la lumina solara, becuri fluorescente etc, va trebui sa tii cont si de asta. Pt o imunitate buna emitatorul nu se comanda in curent continuu ci in impulsuri cu o anumita frecventa( la telecomenzi IR de ex se folosesc frecvente de ordinul 30-40kHz) , la partea de receptie putandu-se filtra semnalele parazite  cu o alta frecventa.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPrien, on 24 aprilie 2014 - 12:19, said:

Practic, Dzeule mare, un led si un fototranzistor, intr-o chestie de platic, la suma asta..
Te miri de parca n-ai trai in Romania Posted Image
La "polacii" de la TME e o idee mai ieftin - 9.15 Pret fara TVA [RON] la care daca mai adaugi TVA si transport 21 RON iesi mai ieftin cu vreo 3.5 "lei grei" decit daca il cumperi "la botu' calului" din Oltenia [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/mad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/mad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/mad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Ad elaida mi se pare cel mai nesimtit site de componente electronice din ro, vand cam acelasi lucru ca si alte magazine de profil din ro insa la preturi mult mai mari. Ma intreb cat timp or sa mai reziste pe piata.

Edited by BlueSoon, 25 April 2014 - 04:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate