Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Recomandare smartphone Android [buget 1600-1700 lei]

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. De ceva vreme buna nu mai sunt la curent cu noutatile in materie de telefoane, si de aceea apelez la voi si la sfaturile voastre.

Inainte de toate, mentionez ca telefonul il cumpar nou si  bugetul este cat de cat flexibil.

Cele mai importante aspecte ale telefonului ar fi ecranul si camera. Bine, asta nu inseamna ca neglijez partea hardware, materialul, versiunea de android etc.

Momentan ma gandesc la Nexus 5 si LG G2.

La Nexus 5 imi place constructia, ecranul, calitatea materialelor, cum se misca, dar minusurile cantaresc greu: camera slaba fata de concurenta, speaker oribil si lipsa portului microsd.

Despre LG G2 nu pot spune multe ca nu am avut ocazia sa il butonez. Marea mea intrebare este privitor la calitatea telefoanelor produse de LG. Cat despre butoanele de volum mutate pe capac si lipsa butonului de deblocare, nu stiu cat de practice sunt aceste schimbari.

Alte telefoanele la care ma gandeam ar fi fost S4 si iPhone 5. S4 nu prea imi face cu ochiul, prea multi senzori si prea multe setari care nu ma intereseaza, pe cand i5 nici asta nu-mi atrage atentia cu ceva anume.

Telefonul vreau sa fie unul cat mai simplu, fara 100 aplicatii preinstalate si cu o marime potrivita. Deja mi se pare enorm LG G2, sa nu mai zic de seria Note.

Planuiesc sa il achizitionez cam peste 4 saptamani, o luna maxim.

Ce telefon imi recomandati?

Edited by oauzor, 23 April 2014 - 23:31.


#2
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Butonul de deblocare nu lipseste de la G2, doar ca e un pic inutil pentru scopul asta.

#3
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Nu ai zis ce vrei sa faci cu el. Doar vorbit? Jocuri? Filme? Net?

Daca vrei un phablet iti recomand Galaxy Mega 6.3, dar cel mai probabil ti se va parea enorm.

Galaxy Grand sau Grand 2 ca si performanta vs pret poate sa fie o achizitie interesanta, plus ca ambele au si varianta dual sim.

Galaxy S Duos. E mai mic, dualsim, 4 inch, dar este ieftin si stie multe. E un fel de S4 mini doar ca mai slab.

Edited by Silkworm, 23 April 2014 - 23:51.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Doar pentru vorbit niciunul din Samsungurile tale.

#5
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Samsung-fan alert! :D

#6
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View Postxeleron, on 23 aprilie 2014 - 23:53, said:

Doar pentru vorbit niciunul din Samsungurile tale.

Clar asta. Motiv pentru care am si intrebat ce doreste sa faca cu el. Avand in vedere ca vrea sa dea 1600 ron pe un telefon, banuiesc ca vrea sa stie ceva mai multe utilajul :)

Un sfat pentru om ai? Sau doar corectura?

#7
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
N5.Camera nu e slaba cum se spune ;)
Intra pe topic.

Edited by mikealex9, 24 April 2014 - 00:10.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,dar sunt deranjat profund de faptul ca toate telefoanele pe care le poti oferi ca sfat sunt Samsung.Da frate sunt ok(eu am 2 Samsunguri),insa ma indoiesc profund ca pentru orice necesitate Android Samsung se ridica in fata.Sa spui ca S Duos e mai slab decat S4 mini este corect,insa trebuie spus ca este muuult mai slab decat s4 mini,este semnificativ mai slab decat s3 mini,defapt este un S2 mini overclockat(au acelasi CPU/GPU in interior) cu android 4 pus pe el,l-am vazut/tinut/bibilit si se misca oribil,s2-ul meu mini se misca mult mai bine cu tot gingerbreadul lui.

#9
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View Postxeleron, on 24 aprilie 2014 - 00:12, said:

Nu,dar sunt deranjat profund de faptul ca toate telefoanele pe care le poti oferi ca sfat sunt Samsung.Da frate sunt ok(eu am 2 Samsunguri),insa ma indoiesc profund ca pentru orice necesitate Android Samsung se ridica in fata.Sa spui ca S Duos e mai slab decat S4 mini este corect,insa trebuie spus ca este muuult mai slab decat s4 mini,este semnificativ mai slab decat s3 mini,defapt este un S2 mini overclockat(au acelasi CPU/GPU in interior) cu android 4 pus pe el,l-am vazut/tinut/bibilit si se misca oribil,s2-ul meu mini se misca mult mai bine cu tot gingerbreadul lui.


Dar pe Galaxy Mega 6.3 l-ai bibilit? Si ala se misca oribil?

Am dat 3 exemple. Unul de top, unul de mijloc, bunicel, dar cu rezolutie mai slaba si altul low cost.

Asta nu trebuia sa fie un topic in care omul primeste sfaturi? Ce relevanta are ca eu am recomandat Samsung? Macar apreciaza ca nu am recomandat Samsungurile comune Posted Image  

Si nu sunt fan Samsung! Nu am fan-tezii dastea Posted Image

Edit: Sony Xperia Z Ultra. Peste cele enumerate de mine mai sus, dar posibil sa ti se para si el prea mare, insa ca sa beneficiezi (pe bune!) cum trebuie de tehnologie, eu sincer recomand un telefon de macar 5 inch.

Edited by Silkworm, 24 April 2014 - 00:29.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Din cel low end ai recomandat ce nu era de recomandat.Decat sa iei acel samsung si sa iti faca nervi,mai bine iei o chinezarie no-name sau un "brand" romanesc,oricum in categoria asta Samsung e la un loc cu ceilalti.

#11
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Pentru inițiator ,  eu recomand nexus 5. Ai zis să nu vină cu o grămadă de lucruri preinstalate,  atunci e perfect,  nici măcar launcher - ul nu e alterat si acoperit cu lag - launcher ca la Samsung. Update-uri de soft la zi pentru mult timp de acum.  Camera nu e asa rea,  mai ales cu noua aplicație Google camera,  face poze super.  Speakerul e ok,  dezavantajul e ca e în partea de jos a telefonului,  ușor de acoperit în landscape.  Ca memorie,  eu zic sa alegi varianta de 32,  cea se 16 e prea mica.

#12
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si eu zic tot nexus 5, daca nu ai nevoie de ecran mai mare, port IR, baterie mai mare si camera mai buna.

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Va multumesc pentru pareri.

Pe telefon nu o sa fac cine stie ce, vorbit, sms, muzica, mail, youtube si poze. Cam asta am de gand sa fac pe el. Nu cred ca o sa petrec mult timp jucandu-ma, mai ales ca acasa am nexus 7 si m-am cam plictisit de gaming pe touchscreen. Pe android-ul actual singurele jocuri instalate sunt Candy Crush, Voxel Rush si EA Football Club.

Poate o sa ma intrebati de ce sunt dispus sa iau un telefon scump si sa nu il folosesc la nici 20% din cat poate. Raspunsul e simplu: pana acum am avut doar telefoane low-end si middle-end unde lagul si bugurile sunt la ele acasa. Daca as mai avea un telefon cu android care are lag, buguri si erori as renunta la acest OS definitiv.

View PostLiptonel, on 24 aprilie 2014 - 06:26, said:

Pentru inițiator ,  eu recomand nexus 5. Ai zis să nu vină cu o grămadă de lucruri preinstalate,  atunci e perfect,  nici măcar launcher - ul nu e alterat si acoperit cu lag - launcher ca la Samsung. Update-uri de soft la zi pentru mult timp de acum.  Camera nu e asa rea,  mai ales cu noua aplicație Google camera,  face poze super.  Speakerul e ok,  dezavantajul e ca e în partea de jos a telefonului,  ușor de acoperit în landscape.  Ca memorie,  eu zic sa alegi varianta de 32,  cea se 16 e prea mica.

Multumesc mult de review. Auzisem mai demult ca Google o sa actualizeze softul la camera, dar nu stiam ca au facut-o deja. Stiu pozele de pe respectivul topic, si cu softul vechi mi se pareau destul de reusite pozele.
Cu speaker-ul nu ar fi problema, ca in landscape eu tin telefonul cu degetele pe capacul spate.

In continuare Nexus 5 ramane prima varianta. Dar totusi, ma tenteaza si G2, mai ales ca pot debloca ecranul fara sa apas pe buton, si imi place la el interfata de multi-tasking, care pe N5 din cate stiu, lipseste.

Alt telefon care imi place e LG G Flex. Chiar daca imi place teribil design-ul am inteles ca face poze destul de slabe si ecranul ar avea ceva probleme, plus ca tehnologia folosita pe el e destul de noua, si mi-e frica sa nu dea kicks.

Edited by oauzor, 24 April 2014 - 10:02.


#14
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Flexu are lag.Sa confirmat si asta.
In legatura cu knock on: Se poate pune si pe N5.Vezi forumuri xda.

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
S4 black edition sau nexus 5.
La nexus 5 sa te gandesti bine ca ai cam 12 gb disponibili si cu aia ramai. La S4 Black Editon te mai salveaza cat de cat cardul extern.

#16
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
De aia i-am și zis de varianta de 32,  16 chiar sunt prea putini. La ritmul in care scade prețul la telefoane,  mâine poimâine îl vezi la 1700 de lei.

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Deocamdata este cam 19 mil varianta de 32 gb. Destul de mult zic eu mai ales ca varianta de 16 este cam 15 mil, asta este lacomie si nesimtire pentru ca suntem in Romania si isi permit sa puna preturile astea.

Edited by alin62, 24 April 2014 - 15:02.


#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cat timp Lg G2 cu 32Gb se gaseste la 1600 lei, nu merita achizitionarea lui nexus 5 si nici a lui S4.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate