Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare smartphone [buget 500€]

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Vreau în principiu să renunț la Samsung, motivul fiind optimizarea slabă a romurilor, astfel consider că raportul preț/calitate poate fi mai bun la alții. Astfel, am decis să "scanez" piața pentru oferte pănă în 500€ pentru terminale care trebuie să îndeplinească anumite condiții cum ar fi:
Performanță mai mare ca Note 2 pe care îl am acuma
Stabilitate superioară a softului
Ecran minim 5"
Posibilitatea de a folsi pen
Sensibilitate bună pe wifi
Slot Card
LTE
Bateria să țină sau măcar să fie disponibilă o husă cu baterie

Ca și ecosistem îl voi utiliza cu predilecție în mașină, voi folosi voip, bluetooth și alte aplicații de comunicare. În background va rula cam tot timpul autoguard și un stream de radio, și, eventual o hartă. Actualmente, cu toate astea, al meu Note 2 cu cel mai bun soft prezintă un lag de câteva secunde chiar la apelare. Nu doar atât dar este afectată și stabilitatea părții de rețea, în sensul că deja am "găuri" în apel.

Oppo F7 încă nu este suficient de bine recenzat, fiind o chestie nouă, iar LG-ul și HTC-ul sunt serii "scurte" deși, ca si caracteristici îmi fac cu ochiul.

#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Note 3 e mult peste variantele puse de tine si e singurul care indeplineste toate cerintele tale...Chiar si cu rom-ul slab optimizat tot ramane in frunte, dar se poate resofta in 20 de minute fara nici o problema (garantia ramane valabila).

#3
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
si cum ramane valabila daca belesti knox-ul???

Note 3 face fata si fara modificari.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Bun, dar rezolvă Note 3 și bugurile de ROM? Sau voi susțineți că toate sunt legate de performanță? Mie cu romul original îmi mergea prost voipul pe note 2 chiar și fără aplicații rulând în background. Deci tind să cred că nu performanța este o problemă. Pur și simplu latențele de rețea joacă ciardaș.

Edited by benis, 23 April 2014 - 23:42.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Eu unul cred că mă voi orienta spre HTC. Ce mă impresionează cel mai mult, pe lângă baterie, este faptul că romul primește deja update la 4.4.2. Ori Samsung se pare că își bagă, ca de obicei, piciorul în el soft. Samsung e o bestie de smartphone cu un soft vechi și buguit care să-l facă de rușine, în umila mea opinie. Singurul lucru negativ la HTC e ecranul care nu se vede bine în soare și faptul că e un pic cam mare. Dar asta e, măcar va fi bun pentru lucru cu el și îi voi lua separat un pen.

#6
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Eu recomand note 3 . Da , s-au mai rezolvat din bug-uri , iar pen-ul funcționează super tare . M-am jucam cam o oră cu unul și nu am reușit să-l blochez . Lag-ul touchwiz s-a mai redus , tot nu îmi plac aplicațiile de dialer și contacts , pentru că sunt încete . +uri sunt și la aspect și feeling , pare ceva mai de calitate . Zici că ai avut tot note , crede-mă , nu vei fi dezamagit

#7
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu as renunta la Note 2. E un telefon bun, pacat ca ai probleme cu el. Asta e chiar nasol.
Touchwiz-ul era lenes rau inainte. Pe modelele noi, cu versiune noua de Touchwiz, vad ca se misca bine.
Legat de HTC, interfata Sense merge mai mult pe simplitate si lipsa bloatware-ului dar e mai urata, in opinia mea.
Eu iti recomand sa te joci cu un HTC inainte si sa vezi daca te coafeaza. Vezi prin magazine (gen Orange store, Emag) unde ai posibilitatea sa incverci telefoanele, ca sa stii ce cumperi, sau pe la prieteni daca are cineva modelul respectiv.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Rămâne de văzut dacă iau Note sau HTC. Poate am să testez Note 3 la un prieten. Ultima dată când l-am testat în iarnă, avea bugul acela nesimțit de wifi - nu făcea roaming între AP-uri.
HTC-ul nu l-am găsit de testat.. Iar magazinele mici nu te lasă să le butonezi, cel puțin nu destul de mult.

Edited by benis, 05 May 2014 - 07:39.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Am redus în ultima vreme variantele pentru smartphone-ul ce vreau să îl iau ca upgrade la Note 2. Sunt dezamăgit de bugurile sale la partea de bluetooth în speță (se deconectează aleatoriu) și consider în principiu că Samsung face telefoane cu soft bullshit. Mai apar și alte probleme aleatoriu, cum ar fi faptul că nu sunt auzit de interlocutor, aia am pățit-o și pe voip și pe apel clasic. Acuma, din punct de vedere al specificațiilor, Note 3 face cu ochiul însă HTC zice-se că ar fi mai stabil. Sunt doar curios cum ar merge penul pe HTC pentru că la Note 3 am ceva dubii, am un prieten care a avut și la un moment dat a început să-i facă figuri bluetooth-ul, în sensul că se deconecta când primea apel în așteptare. După factory reset și-a revenit, dar totuși..,

Edited by benis, 12 May 2014 - 14:59.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
N-as lua HTC One Max. Mi se pare prea mare si prea slab pentru ce vrea sa fie si pentru anul 2014.
http://mobile.softpe...1=5006&id2=5020
Note-ul e mai performant, are stylusul cu destule functii, care e util sau nu, depinde de tine, deci mi se pare clar o varianta mai ok.

Daca dupa factory reset si-a revenit, nu-i problema telefonului sau a Android-ului efectiv. Problemele/bug-urile apar in anumite conditii, cu anumite setari, cu anumite device-uri folosite sau din cauza altor aplicatii.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Bun, ce mă interesează pe mine e stabilitatea în general, mai ales pe partea de networking. Uite, la Note 2 cu softul original avea jitter 100ms pe wifi, ceea ce e incacceptabil. Voipul mergea ca un c_r. Cu DN3 merge rezonabil însă. Cu romuri AOSP mergea ok dar nu mergea bluetooth-ul în aplicații. Deci dacă nu era DN3, puteam să arunc telefonul la gunoi cu romul original. Ori eu asta vreau, m-am săturat să tot testez softuri, vreau un telefon care să meargă out of the box. Deci nu performanța era neapărat problemă la Note 2 (deși, e drept, la cum îl folosesc ajunge și la un lag de secunde) cât stabilitatea softului. De pen am nevoie, clar.
Așa este, HTC-ul e mare, Note-ul mi se pare de preferat din acest punct de vedere.

Edited by benis, 12 May 2014 - 21:50.


#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Note 3.

#13
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Va trebui să mai aștepți o alternativă pe diagonala asta. Poate de la LG. Max nu convinge.

#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

 benis, on 12 mai 2014 - 14:55, said:

și consider în principiu că Samsung face telefoane cu soft bullshit.
1.Aveai deja un topic deschis, nu cred ca era nesar sa deschizi 5 topicuri pentru un telefon.
2.Daca Samsung face telefoane "pline de bullshit" atunci la ce mai le bagi in ecuatie?
3.Note 3 e cel mai compact si reusit dintre toate phablet-urile iar un plus mare il mai are si faptul ca nu are butoanele pe ecran.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011

 Ouroboros, on 13 mai 2014 - 02:08, said:

Va trebui să mai aștepți o alternativă pe diagonala asta. Poate de la LG. Max nu convinge.
LG era în opțiunile mele dar a picat pentru că văd că multă lume reclamă probleme la semnal.

 Papillon_, on 13 mai 2014 - 12:29, said:

1.Aveai deja un topic deschis, nu cred ca era nesar sa deschizi 5 topicuri pentru un telefon.
2.Daca Samsung face telefoane "pline de bullshit" atunci la ce mai le bagi in ecuatie?
3.Note 3 e cel mai compact si reusit dintre toate phablet-urile iar un plus mare il mai are si faptul ca nu are butoanele pe ecran.
1. Așa este, dar nu îl mai găsesc. Din păcate forumul nu are funcția de căutare subiecte după utilizator, vezi doar ultimele 5.
2. Pentru că mă gândesc că s-a mai schimbat ceva între timp. Note 1 și Note 2 au fost performante, dar cu soft praf. Mă rog, Note 1 avea probleme și ca hardware, se auzea încet de exemplu, dar așa au fost primele telefoane "cap de serie" la Samsung, și S1 avea semnal GPS slab.
3. Cred că voi testa totuși Note 3. Dacă totuși, nu sunt mulțumit, îl pot da la schimb pentru un HTC, asta e, pierd 30€ pentru că nu-l mai dau nou.

Intenția mea nu e să devin agasant, sunt doar foarte confuz

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca apesi pe butonul "Find Content" din profilul tau http://forum.softped...r/662090-benis/ , si apoi selectezi Only Topics, o sa le vezi pe toate. Si nu sunt decat 9 pagini de subiecte...

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Așa este, mulțumesc! A fost editat subiectul (pe bună dreptate :peacefingers: ) și de aia nu mi-a mai sărit în ochi. Se poate face chiar o unire, să fie doar unul.

#18
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Poti incerca sa cauti pe xda-developers Android pur pentru telefonul tau. Si sa-l instalezi. Cosmetizarea asta a producatorilor de multe ori n-aduce decat animatie si ingreunare, la pachet.
Daca excluzi Samsung cum doresti tu, nu-ti raman decat cateva telefoane: HTC One M8 (il gasesti cu ~2500 lei respectiv 550 euro), LG G2(chiar o sa faci economie, sau eventual astepti inca 2 saptamani sa apara G3) si Sony Xperia Z2(asta iti depaseste destul de mult bugetul).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate