Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Durere de cap

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Alexutza697595

Alexutza697595

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.08.2010
Salutare tuturor. Am 18 ani si ma confrunt de 2 ani jumate de dureri de cap aproape in fiecare zi . Cred ca dureaza chiar si 3-4 zile incontinuu , apoi o zi pauza , si tot asa. Sunt dureri moderate insa o data -de doua ori pe saptamana am un fel de criza(durere foarte intensa incat plang) ori ajung la urgente , ori nu stiu cum sa imi calmez durerea. Am devenit imuna la paracetamol,ibuprofen,nurofen,antinevralgic,fasconal , nici nu stiu ce sa mai enumar . Imi trece cu niste pliculete din Italia , dar astazi am luat o doza intreaga si tot nu trece. Tin sa mentionez ca nu fac abuz de medicamente , deja cand ma doare aproape ca nici nu mai iau , si inainte faceam la fel .
Am fost la doctora de familie acum doi ani ,dupa analize  mi-a spus ca am o usoara anemie feripriva( lipsa de fier in organism) . Am tratat-o dar durerile au continuat , am ajuns la neurolog , am facut RMN , a iesit totul bine. Acum am schimbat doctorul , nu stiu ce sa imi fac . Repet encefalograme , nu mi se da clar un diagnostic , m-am cam saturat . Voi ce ma sfatuiti ? Sau din experienta voastra personala ce imi puteti spune ? Ce credeti ca pot avea?

#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Alexutza697595, on 23 aprilie 2014 - 20:50, said:

Salutare tuturor. Am 18 ani si ma confrunt de 2 ani jumate de dureri de cap aproape in fiecare zi . Cred ca dureaza chiar si 3-4 zile incontinuu , apoi o zi pauza , si tot asa. Sunt dureri moderate insa o data -de doua ori pe saptamana am un fel de criza(durere foarte intensa incat plang) ori ajung la urgente , ori nu stiu cum sa imi calmez durerea. Am devenit imuna la paracetamol,ibuprofen,nurofen,antinevralgic,fasconal , nici nu stiu ce sa mai enumar . Imi trece cu niste pliculete din Italia , dar astazi am luat o doza intreaga si tot nu trece. Tin sa mentionez ca nu fac abuz de medicamente , deja cand ma doare aproape ca nici nu mai iau , si inainte faceam la fel .
Am fost la doctora de familie acum doi ani ,dupa analize  mi-a spus ca am o usoara anemie feripriva( lipsa de fier in organism) . Am tratat-o dar durerile au continuat , am ajuns la neurolog , am facut RMN , a iesit totul bine. Acum am schimbat doctorul , nu stiu ce sa imi fac . Repet encefalograme , nu mi se da clar un diagnostic , m-am cam saturat . Voi ce ma sfatuiti ? Sau din experienta voastra personala ce imi puteti spune ? Ce credeti ca pot avea?

La psiholog sau psihiatru ai fost?

#3
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Cu biluţa cum stai ?
Am un coleg care are niște dureri groaznice de cap când mânâncă neadecvat .

Edited by genius, 23 April 2014 - 21:10.


#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Poate nu dormi de-ajuns?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hipofiza ?
http://www.sfatulmed...-hipofizar_9650
sau
http://www.sfatulmed...-trigemen_10463
am cunoscut un caz.....
Greu de spus daca nici doctorii nu ii dau de cap...

Edited by bumpocbum, 23 April 2014 - 21:35.


#6
Alexutza697595

Alexutza697595

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.08.2010
Sunt in clasa a 12-a acum , recunosc ca sunt supusa la un stres avand in vedere invatatul pt bac , meditatiile , timpul scurt . Dar avand in vedere ca am durerile astea de 2 ani, nu iau in calcul o depresie sau nu stiu , vreun motiv pentru a merge la psiholog sau psihiatru . Plus ca nu ma simt eu dereglata :)) .
Cu somnul stau bine .
Sunt slabuta dar mananc la ore stabilite , si am mese destul de comestibile.

Am facut control si oftalmologic si e totul ok , ramane sa merg la ORL , sa ma interesez despre deviatia de sept , mama zice ca i se pare ca am nasul putin stramb ..insa doar ea observa :)

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Prieten ai ?

#8
Alexutza697595

Alexutza697595

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.08.2010
Da , de 2 ani si 4 luni

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
deci nu e aia cauza Posted Image

#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Durerile de cap pot avea cauze multiple.Eu de exemplu am dureri de cap o data sau de doua ori pe saptamana cauzate de spondiloza cervicala.Cea mai freventa cauza a durerilor de cap sint migrenele.In cazurile astea un medicament folosit de mai mult de 3-4 ori nu mai da rezultate deci trebuiesc schimbate mereu.Eu de exemplu trebuie sa iau o pastila la prime simptome pentru a-si face efectul.Dupa ce sa instalat durerea de cap nu-mi mai trece cu nimic.
Si stresul poate produce aceste dureri de cap.Mai sint persoane care se aleg cu dureri de cap la schimbarea vremii.
Daca nici doctorul nu a putut stabili cauza incearca sa faci o legatura intre un aliment pe care l-ai consumat  sau un anumit gen de activitate fizica si aparitia durerilo de cap

#11
Alexutza697595

Alexutza697595

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.08.2010

 gymy, on 24 aprilie 2014 - 00:06, said:

Durerile de cap pot avea cauze multiple.Eu de exemplu am dureri de cap o data sau de doua ori pe saptamana cauzate de spondiloza cervicala.Cea mai freventa cauza a durerilor de cap sint migrenele.In cazurile astea un medicament folosit de mai mult de 3-4 ori nu mai da rezultate deci trebuiesc schimbate mereu.Eu de exemplu trebuie sa iau o pastila la prime simptome pentru a-si face efectul.Dupa ce sa instalat durerea de cap nu-mi mai trece cu nimic.
Si stresul poate produce aceste dureri de cap.Mai sint persoane care se aleg cu dureri de cap la schimbarea vremii.
Daca nici doctorul nu a putut stabili cauza incearca sa faci o legatura intre un aliment pe care l-ai consumat  sau un anumit gen de activitate fizica si aparitia durerilo de cap


Ok,Multumesc frumos !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate