Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dilema bec economic 50w !

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Care este curentul normal consumat de la reteaua de 220v a unui bec tip neon,din ala economic?
Pentru ca pe becul economic scrie 50w ... ar trebui sa "rumege" un curent de ...deci I=P/U    I=50w/220v    I=0,227 deci in jur de 200 mA...
Dar am masurat si nu e decat un curent de 40mA , deci mai putin de 10w!!! Becul lumineaza normal,adica asa cum l-am cumparat,face o lumina vie ,placuta!
Aveam si o lampa economica de 9w ,care se vedea ca da mult mai putina lumina ca asta de 50w! Deci lampa economica ,nu LED!

Eu presupuneam ca nu masoara bine aparatul... dar am masurat un bec de 40w incadescent si "mananca" cam 180 mA deci aproape 40W... deci ok!
Care sa fi fost scopul de a scrie pe lampa mai mult decat are?
Nu inteleg...

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
de obicei se scrie cat consuma becul economic si cat consuma un bec obisnuit care da aceeasi intensitate a luminii.
vezi aici: http://www.emag.ro/b...3/pd/D3SCXBBBM/
Consuma 18W dar intensitatea este ca pentru un bec obisnuit de 86W

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Ala nu cumva este echivalentul a 50W si becul e de 11W?

#4
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 Sef-chenko, on 23 aprilie 2014 - 19:54, said:

Ala nu cumva este echivalentul a 50W si becul e de 11W?
S-ar putea ... nu mai am ambalajul sa ma uit!
Pai si atunci de unde stii daca e de 50 sau de 11w? Nu este o regula? sau nu o stiu eu?
Nu trebuie inscriptionat consumul in locul asazisei conversii de luminozitate?
Toate becurile sunt asa?

Edited by bobyca2003, 23 April 2014 - 19:59.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pe alea de la case mai mari scrie puterea consumata si echivalenta ei in intensitate luminoasa fata de becul cu incandescenta. oricum, toata treaba asta incepe sa se asemene cu "musical power".

#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Consumul este cel pe care l-ai masurat deci puterea becului este de vreo 10w. Este posibil ca din motive de marketing sa treaca 50W care sa insemne de fapt ca becul economic ar produce aceeasi lumina ca un bec cu incandescenta avand puterea absorbita de 50w.

#7
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 20:05, said:

Consumul este cel pe care l-ai masurat deci puterea becului este de vreo 10w. Este posibil ca din motive de marketing sa treaca 50W care sa insemne de fapt ca becul economic ar produce aceeasi lumina ca un bec cu incandescenta avand puterea absorbita de 50w.
Pai de asta zic... nu e un standard care se aplica? fiecare scrie ce vrea? Bine... ca becul e din china!!! :)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ar scrie simplu 6,7 sau 8W atunci nu l-ar cumpara nici dracu'.

#9
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 Fane, on 23 aprilie 2014 - 20:05, said:

... toata treaba asta incepe sa se asemene cu "musical power".
adica ? mai pe intelesul meu? :)

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 bobyca2003, on 23 aprilie 2014 - 20:07, said:

Pai de asta zic... nu e un standard care se aplica? fiecare scrie ce vrea? Bine... ca becul e din china!!! Posted Image

Da' pe care scrie PHILIPS crezi ca-s facute in Manciuria?Atelierul universal al Europei si al SUA se numeste SC P.R.C,nu stiai?

#11
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
adevarul ca marketingul a functinat la mine! pentru ca erau becuri de 9w,de 18w ...etc ... si ala era cel mai mare... am zis...ooooo!!!!... 50w !!!! i-l cumpar! :)

 adisz, on 23 aprilie 2014 - 20:11, said:


Da' pe care scrie PHILIPS crezi ca-s facute in Manciuria?Atelierul universal al Europei si al SUA se numeste SC P.R.C,nu stiai?
Da... asta cu P.R.C ... a trecut ceva timp ca sa-mi cada fisa ca e china... eu gandeam la ceva de genul "uniunea europeana" :)
In mediul in care-mi desfasor activitatea la lopata... nu prea ai de unde culege astfel de informatii !!

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cam toti producatorii au adoptat sistemul asta: http://www.casesigra...-20W-CDL-65-E27
trec pe cutie atat puterea becului cat si cea echivalenta (ce putere ar consuma un bec cu incandescenta care ar da aceeasi lumina)

#13
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 bobyca2003, on 23 aprilie 2014 - 20:07, said:

Pai de asta zic... nu e un standard care se aplica? fiecare scrie ce vrea? Bine... ca becul e din china!!! Posted Image

....Si pe toate cutiile ( alea de le arunca omul la gunoi ) scrie  " puterea luminoasa " ( adica fluxul luminos) in lumeni ( lm) .sa poata sa-si faca fiecare conversia  cum vrea si in ce vrea - vezi si remarca de mai sus cu " musical power".

Edited by ggelu, 23 April 2014 - 20:35.


#14
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Si tu crezi ca omul obisnuit stie ce-i ala lumen?

#15
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014

 bobyca2003, on 23 aprilie 2014 - 19:45, said:

Care este curentul normal consumat de la reteaua de 220v a unui bec tip neon,din ala economic?
Pentru ca pe becul economic scrie 50w ... ar trebui sa "rumege" un curent de ...deci I=P/U I=50w/220v I=0,227 deci in jur de 200 mA...
Dar am masurat si nu e decat un curent de 40mA , deci mai putin de 10w!!! Becul lumineaza normal,adica asa cum l-am cumparat,face o lumina vie ,placuta!
Aveam si o lampa economica de 9w ,care se vedea ca da mult mai putina lumina ca asta de 50w! Deci lampa economica ,nu LED!

Eu presupuneam ca nu masoara bine aparatul... dar am masurat un bec de 40w incadescent si "mananca" cam 180 mA deci aproape 40W... deci ok!
Care sa fi fost scopul de a scrie pe lampa mai mult decat are?
Nu inteleg...
sincer nu as recomanda unul economic nici in ruprul capului :

ai aici 2 linkuri cu un test ,upa capul meu destul de complet , merita citit:  http://ledia.ro/blog...ipuri-de-becuri
si tot de acolo: http://ledia.ro/bec-...6led-5730-ledia

si nu mai ai ganduri despre consum...Posted Image

Edited by electroaudioro, 23 April 2014 - 20:58.


#16
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

 electroaudioro, on 23 aprilie 2014 - 20:56, said:

sincer nu as recomanda unul economic nici in ruprul capului :

ai aici 2 linkuri cu un test ,upa capul meu destul de complet , merita citit:  http://ledia.ro/blog...ipuri-de-becuri
si tot de acolo: http://ledia.ro/bec-...6led-5730-ledia

si nu mai ai ganduri despre consum...Posted Image
1. Pai e normal ca dupa ce cumperi produsul si ai citit ambalajul i-l arunci la gunoi ... si pentru cei care vin dupa tine ramane ceea ce e scris pe bec... nu? Daca vine electricistul si-ti numara becurile sa faca un consum pentru  o automatizare de exemplu... el va citi valoarea scrisa pe fiecare bec si in functie de asta va alege tipul releului ... etc...nu cred ca-ti va cere toate ambalajele de la becuri sa vada ce putere "reala" au.
2.In articolul de mai sus "cetateanul " recunoaste ca vinde becuri led... deci no comment...
Int-adevar LED-ul da mai multa lumina pe watt decat toate sursele de lumina descoperite pana acum... dar putini stiu ca ledurile sunt alimentate printr-un driver, deci ledul intr-adevar daca la 10 volti consuma 1 amper inseamna 10w ... dar driverul care furnizeaza acel curent( de la reteaua de 220v) consuma si el la randul lui... in cele mai rele cazuri chiar mai mult ca ledul... depinde de unde provine acel "bec" LED

 _Smiley_, on 23 aprilie 2014 - 20:20, said:

cam toti producatorii au adoptat sistemul asta: http://www.casesigra...-20W-CDL-65-E27
trec pe cutie atat puterea becului cat si cea echivalenta (ce putere ar consuma un bec cu incandescenta care ar da aceeasi lumina)
Corect! Numai ca pe becul meu scrie puterea echivalenta ... adica 50w !
In link intr-aadevar scrie 11w pe bec si puterea echivalenta 100w pe cutie.

Edited by bobyca2003, 23 April 2014 - 21:39.


#17
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014
Pai daca recunosc nu e problema treba e ca vb in cunostinta de cauza

#18
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
desigur toate reclamele uita sa spuna si faptul ca becurile atat economice cat si cu led genereaza si o cantitate oarecare de lumina UV care afecteaza in timp ochiul daca nu se folosesc corpuri de iluminat care sa filtreze uv si nu mentioneaza faptul ca majoritatea au un CRI prost sau foarte prost si nu sunt potrivite pentru iluminarea unor zone de lucru unde trebuie sa se vada bine detaliile sau culoarea. Doar numarul de lumeni / watt nu e relevant. Becurile cu sodiu bat si led-urile la economie dar lumina nu e buna de altceva decat iluminat public.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate