Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

telefon DOOGEE TURBO DG2014 -- look similar s5

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014
Cautand prin internet ceva lucruri ieftine am dat pe aliexpress peste un telefon marca  DOOGEE TURBO DG2014 la un pret destul de bun , doar 150 usd si ceva taxe transport daca aleg DHL , merita sa il cumpar?

telefonul il vedeti la acest link

http://s.click.aliex....com/e/2IBNfuM" target="_parent">AliExpress.com Product - DOOGEE TURBO DG2014 5.0"HD IPS OGS Capacitive Screen 13.0MP+5.0MP Camera MTK6582 Quad Core Phone 8GB ROM 3G Android 4.2.9 Blcak

are MTK 6582 QUAD CORE si ecran 5 inch , design ca la Galaxy S5..
astept sfaturi sau daca cineva il are sa imi spuna...eu sut 90% gata sa-l cumpar ...

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
daca vrei sa risti, perfect.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Si atunci mai bine sa dea de 3-4 ori mai mult pe un Allview doar pentru ca are sigla unei pseudo-marci romanesti?

#4
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014
draga tibi346 eu cand intreb parerea mea aici e pt a primi mai mult decat: daca vrei sa risti.perfect...pai normal ca risc pt ca doar asa castig...sunt totusi 180 de usd , cam 600 de ron..pai unde prin eu asa ceva aici in ro..asta vreau au sa spun ..unde? la alview sau alte ghost-uri locale ce primesti un telefon chinez cu soft din ro?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 electroaudioro, on 23 aprilie 2014 - 20:15, said:

draga tibi346 eu cand intreb parerea mea aici e pt a primi mai mult decat: daca vrei sa risti.perfect...pai normal ca risc pt ca doar asa castig...sunt totusi 180 de usd , cam 600 de ron..pai unde prin eu asa ceva aici in ro..asta vreau au sa spun ..unde? la alview sau alte ghost-uri locale ce primesti un telefon chinez cu soft din ro?
mai pui putin si iti iei moto G si ai un telefon sigur!
Sau un lumia ( is mult mai ok de cand cu 8.1 )

#6
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Eu am cumparat din china o tableta no name. Ea respecta tot ce scrie pe site si rula la fel de bine ca alte tablete de marci cunoscute de 3-4 ori mai scumpe, doar ca garantie e relativ de absenta (trebuie sa platesti transportul dus-intors pana in china, plus durata de vreo 3 luni) si au rata de defectare mult mai mare decat la marcile bine cunoscute (sub 1% la firme mari si 3-4% la cele chinezesti).

edit: dintre un telefon chinezesc nou sau unul de firma mare second hand, as merge pe cel chinezesc oricand!

Edited by khazar, 23 April 2014 - 20:40.


#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
O alta chinezarie, mai bine daca dai comanda ia 2 ca sa ai acolo de rezerva.

#8
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014

 alin62, on 23 aprilie 2014 - 20:43, said:

O alta chinezarie, mai bine daca dai comanda ia 2 ca sa ai acolo de rezerva.
ok , daca asa zici ..ai vreo experienta la achizitii telefoane din china ( sau alte bunuri, daca da hai cu exemplu si un pont eventual :)))) sau pur si simplu esti contra telefoanelor chinezesti?  proabil scrii de pe ceva  sau porti ceva made in china :)

sunt nou eu pe forumul asta dar vad ca nimeni nu aduce argumente cand bate in tastele alea...doar fraze de 20 de cuvinte maxim si gata ...asa trebuie sau nu m-am prins eu ?

 khazar, on 23 aprilie 2014 - 20:33, said:

Eu am cumparat din china o tableta no name. Ea respecta tot ce scrie pe site si rula la fel de bine ca alte tablete de marci cunoscute de 3-4 ori mai scumpe, doar ca garantie e relativ de absenta (trebuie sa platesti transportul dus-intors pana in china, plus durata de vreo 3 luni) si au rata de defectare mult mai mare decat la marcile bine cunoscute (sub 1% la firme mari si 3-4% la cele chinezesti).

edit: dintre un telefon chinezesc nou sau unul de firma mare second hand, as merge pe cel chinezesc oricand!
sa inteleg ca ai avut proleme cu tableta si nu ai putut beneficia de garanti sau e mai bine sa pun si problema garantiei?

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu mi pasa ce faci cu banii tai, tocmai e un forum, eu ti am zis si atat.
Cumpara si ai sa afli diferenta intre chinezarie si ceva facut in china.

Nu stiu cine v a invatat ca tot ce este facut in china este la fel. Dar vad ca din ce in ce mai multi intreaba de chinezarii facute la kg pe vapor sau intr un garaj, iar apoi romanu cand vede 16 core si ecran ultraultra hd cu camera de 130 utrapixeli la 5 dolari zice gata asta e, doar si samsung si apple tot din china vin....

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 electroaudioro, on 23 aprilie 2014 - 19:13, said:

are MTK 6582 QUAD CORE si ecran 5 inch , design ca la Galaxy S5..
astept sfaturi sau daca cineva il are sa imi spuna...eu sut 90% gata sa-l cumpar ...

Ai grija ca din ce vad nu are 4G iar pe 3G nu are banda de 900 MHz utilizata de Vodafone/Digimobil la noi !! O sa-ti mearga datele pe 2G GPRS Posted ImagePosted ImagePosted Image
Ce faci daca primesti un exemplar ce se defecteaza dupa doua zile?

Cum spuneau colegii de mai sus ia-ti mai bine un Nokia Lumia 625 la 700 lei sau Moto G daca-ti plac telefoanele cu ecran mare.

#11
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014
Probabil o sa merg pe un moto G. Ms

#12
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

 electroaudioro, on 23 aprilie 2014 - 20:49, said:

sa inteleg ca ai avut proleme cu tableta si nu ai putut beneficia de garanti sau e mai bine sa pun si problema garantiei?
Nu chiar. Singura problema a fost bateria , care dupa un an tinea foarte putin, dar am inlocuit-o cu una de samsung galaxy tab si gata, fara sa imi bat capul cu garantia. Garantia nu e nici o problema, chinezul rezolva treaba mai bine ca romanul, doar ca dureaza pana ajunge produsul in china si inapoi.
Un prieten de al meu se ocupa cu importurile de electronice "no name" din china si ofera el garantie, adica daca ai probleme iti inlocuieste produsul pe banii lui, mai departe se descurca el cu chinezul.

Edited by khazar, 23 April 2014 - 21:58.


#13
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Daca tot iti asumi riscul de a cumpara practic fara garantie, alege un producator bun: Lenovo, Huawei, ZTE, Xiaomi, Oppo.

Lenovo S650 ~140$

Xiaomi Hongmi ~160$

#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cea mai buna afacere cu telefon chinezesc la momentul actual este asta, pur si simplu e un samsung S3 dar mai dotat pe partea foto si baterie, totul la numai 330 lei.
Cat despre mitul cu "chinezesc e cah" nu pot sa-ti spun decat ca eu achizitionez de vreo doi ani fel si fel de produse chinezesti si nu am avut nicio problema.
Ultima achizitie e un telefon de care toata lumea (forumurile) spune ca are probleme cu ecranul, chiar si asa m-am riscat si am comandat o bucata, ce sa vezi, merge de rupe fara nici cea mai mica problema si e frecat non stop de catre un copil cu varsta de 12 ani.

Ps. Sa ai in vedere ca ce ti-am recomandat eu, are 3G pe 900Mhz,

#15
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Corect. Mare atentie la banda 3G 900 Mhz. Fain telefonul tau kiario. Best buy. Esti multumit de el? Daca stiam il comandam pe asta lu nevasta-mea. Am dat comanda de asta http://www.spemall.c...2GB-16GB_g.html

#16
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Telefonul nu il folosesc eu (W450) dar cum l-am luat am schimbat rom-ul, launcher-ul + cateva mici customizari, pana acum merge brici, bateria tine cel mult o zi (frecat non stop).

#17
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004

 Masterboy, on 23 aprilie 2014 - 21:22, said:

Ai grija ca din ce vad nu are 4G iar pe 3G nu are banda de 900 MHz utilizata de Vodafone/Digimobil la noi !! O sa-ti mearga datele pe 2G GPRS Posted ImagePosted ImagePosted Image
Ce faci daca primesti un exemplar ce se defecteaza dupa doua zile?

Cum spuneau colegii de mai sus ia-ti mai bine un Nokia Lumia 625 la 700 lei sau Moto G daca-ti plac telefoanele cu ecran mare.

Eu am Doogee DG350 si chiar daca in specificatii are doar banda WCDMA 850/2100, la fel ca si DG2014, Digi mobil si Vodafone merg (ambele) pe H+, Vodafone la aprox. 1,5 Mb/s, Digi mobil avand chiar 8Mb/s la download  (zona Oltenita/jud. Calarasi)

#18
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014

 catalin_petrescu, on 23 aprilie 2014 - 22:22, said:

Daca tot iti asumi riscul de a cumpara practic fara garantie, alege un producator bun: Lenovo, Huawei, ZTE, Xiaomi, Oppo.

Lenovo S650 ~140$

Xiaomi Hongmi ~160$


producator bun zici?

stiai ca lenovo a vandut divizia sa de telefoane mobile la at fabricant?

stiai ca Doogee sponsorizeaza echipa Villareal din spania cu 5 mil de euro un sezon? sau ca a vandut 11 mil de bucati anul trecut?

am impresia ca aici ne pierdem vremea ca fiecare facem tot de capul nostru pana la urma

l-am gasit si in europa cu garantie 2 ani:

http://www.doogeesto...catalogo/turbo/


e ceva mai scump dar nu cred ca fac astia nazuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate