Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

O viata noua :)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Asa cum o spune si titlul: vreau sa incep o viata noua.

De 5 ani de zile ma trezesc numai la 12 - 13:00. Nu fac sport, nu fac miscare, lucrez de acasa. Toata ziua stau cu fundul in scaun.
Am 25 de ani, 1.80 si 73 de kg.

Cam de 3 zile am inceput sa alerg. Atat cat pot. La coltul blocului deja obosesc :)
Ideea este ca dupa numai 3 zile am inceput sa ma simt alt om. Plin de energie si plin de ..... viata. Am jucat fotbal cand eram mic, dar m-am lasat si de atunci nu am mai facut deloc miscare. Imi pare sincer rau ca am neglijat sportul atat de tare. Vreau sa indrept lucrurile si sa incep usor cu un program de revenire.

De sala nu se pune problema. Nu am ce face deocamdata acolo. Obosesc doar sa ma duc pana la ea, dar sa mai misc ceva acolo. Caut un program de revenire, ceva sa ma puna pe picioare. Ceva la capitolul "incalzire". Daca ma poate ajuta cineva cu o parere sau un link cu exercitiile de care am nevoie...raman dator.

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
incepi cu o bicicleta

#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Incepe cu plimbare usoara, apoi mai rapida pana la 6-7 km/h, pana iti refaci tonusul muscular. Doar apoi alergare.
Foarte bun este inotul ca tot vine vara.
In rest, gimnastica in casa - ridicari de brate, aplecari, rasuciri de trunchi, genuflexiuni, flotari.
Dar ia-o usor vreo 2-3 saptamani, ca altfel risti accidentari.
http://www.eva.ro/di...ticol-8755.html

Edited by tibi346, 23 April 2014 - 19:30.


#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Te duci pe stadion si incepi sa mergi. A2a zi jumatate de stadion faci alergare usoara si jumatate mergi. A3a zi faci o tura de alergare usoara si dupa mers alert. Si dupa incepi sa cresti la 2 ture alergare usoara sau alternezi 1 tura alergare 1 tura mers. Pana prinzi rezistenta sa faci 4-5 ture de alergare. Mai mult de 5 ture de alergare continua nu-si au neaparat rostul daca ajungi sa faci si 4 e foarte ok, mai bine mai faci si altceva gen urcat de scari/genoflexiuni etc.

#5
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010

 Blue_Ivy, on 23 aprilie 2014 - 19:36, said:

Te duci pe stadion si incepi sa mergi. A2a zi jumatate de stadion faci alergare usoara si jumatate mergi. A3a zi faci o tura de alergare usoara si dupa mers alert. Si dupa incepi sa cresti la 2 ture alergare usoara sau alternezi 1 tura alergare 1 tura mers. Pana prinzi rezistenta sa faci 4-5 ture de alergare. Mai mult de 5 ture de alergare continua nu-si au neaparat rostul daca ajungi sa faci si 4 e foarte ok, mai bine mai faci si altceva gen urcat de scari/genoflexiuni etc.
Corect sfatul, dar pana la stadion oboseste. Lasa-l in luna 2 cu stadionul.

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ia-ti o jucarie de asta. Poti lucra destule grupe musculare cu ea . Combinat cu ceva flotari , genoflexiuni , alergat si chiar si niste tractiuni la bara din fata blocului unde se bat covoare , eu zic ca este suficient cat sa te schimbe .

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
imo aparatele cu arcuri sunt periculoase..

Edited by sirgoofy, 23 April 2014 - 19:57.


#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si la sala poate sa iti cada o greutate pe picior , sau sa iti cada haltera pe piept sau sa se rupa un cablu de la un aparat , pe strada poate sa te calce o masina ,sa iti cada o caramida in cap , sa te impuste cineva .
Daca am merge pe principii de astea am sta in casa ca nu ni se intampla nimic si suntem in siguranta .

#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 ReKo, on 23 aprilie 2014 - 19:07, said:

Asa cum o spune si titlul: vreau sa incep o viata noua.

De 5 ani de zile ma trezesc numai la 12 - 13:00. Nu fac sport, nu fac miscare, lucrez de acasa. Toata ziua stau cu fundul in scaun.
Am 25 de ani, 1.80 si 73 de kg.

Cam de 3 zile am inceput sa alerg. Atat cat pot. La coltul blocului deja obosesc Posted Image
Ideea este ca dupa numai 3 zile am inceput sa ma simt alt om. Plin de energie si plin de ..... viata. Am jucat fotbal cand eram mic, dar m-am lasat si de atunci nu am mai facut deloc miscare. Imi pare sincer rau ca am neglijat sportul atat de tare. Vreau sa indrept lucrurile si sa incep usor cu un program de revenire.

De sala nu se pune problema. Nu am ce face deocamdata acolo. Obosesc doar sa ma duc pana la ea, dar sa mai misc ceva acolo. Caut un program de revenire, ceva sa ma puna pe picioare. Ceva la capitolul "incalzire". Daca ma poate ajuta cineva cu o parere sau un link cu exercitiile de care am nevoie...raman dator.
Am cam aceeasi inaltime, cam aceeasi greutate dar sunt mai in varsta. Fac sport de 3 ori pe saptamana cate 1.5 ore cot la cot cu oameni avand varsta ta sau mai putin.
Inutil sa-ti spun ca nu obosesc mergand pana la coltul blocului si nici pedaland 30-40 de km intr-o zi. Spre rusinea mea acum vreo doua zile pe cand eram cu familia pe biciclete ne-am intalnit cu un domn de 74 de ani care ne-a rugat sa-l luam in grupul nostru de trei. Zicea ca soferii sunt mai atenti cand sunt mai multi biciclisti. Din pacate pentru noi nu am reusit sa tinem pasul cu dansul.
Eu as zice ca ar trebui sa-ti revizuiesti programul de somn. Asta ca un prim pas.
Apoi poti incerca cu alergari usoare lungind traseele alergate zilnic si marind usor-usor ritmul. Ai mai putea incerca sa iesi cu bicicleta.
Singur va fii greu. De aceea dupa ce-ti mai faci un pic de suflu poti merge la o sala sa practici o forma de sport organizat. Oricare.
Succes.

Edited by tandrei99, 23 April 2014 - 20:30.


#10
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Incepe cu o alarma. 7 dimineata e ok

#11
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Wow. Ce de activitate pe aria de sport. Ma bucur sa vad asta. O luasem pe o cale gresita si uitasem de sport si de importanta lui.

Multumesc baieti de raspunsuri!

#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sala (adica antrenamentul cu greutati) nu are treaba cu activitatile cardio (alergare/bicicleta). Poti sa ai muschi si sa obosesti daca alergi 1 km. Si invers, poti alerga 4 km si sa nu poti ridica 40kg la piept. Ideala este combinatia sala/cardio.

#13
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009

 emyboy, on 23 aprilie 2014 - 20:13, said:

Si la sala poate sa iti cada o greutate pe picior , sau sa iti cada haltera pe piept sau sa se rupa un cablu de la un aparat , pe strada poate sa te calce o masina ,sa iti cada o caramida in cap , sa te impuste cineva .
Daca am merge pe principii de astea am sta in casa ca nu ni se intampla nimic si suntem in siguranta .
Dar si in casa poate explodeaza ceva in reteaua de la gaz sau poate un incendiu in timp ce dormi.

Nu prea stiu de ce ai vrea sa slabesti, 73 kg la inaltimea aia mi se pare ok. Sunt curios ca ce lucrezi acasa(doar curios) si la ce ora te pui la somn de dormi pana la pranz. Orele de dimineata pot fi folosite pentru sport sau chiar ceva mai productiv(gen. gatit de mancare sanatoasa, daca ai obiceiul in a manca nesanatos(adica mancare cumparata gen. fast food)).

Daca nu vrei sala, nu-ti trebuie nici un aparat acasa, poti face exercitii clasice gen. genoflexiuni, flotari etc. numai bine.

Cum a zis si postul 2, si bine a zis: bicicleta. Plimbari, alergari, bicicleta, in special cu niste prieteni sunt mult mai bune decat seminte+bere si statul de pomana la scara blocului.

Edited by walea, 27 April 2014 - 19:08.


#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
In primul si-n primul rand puneti la punct programul de odihna. Lasa-ti organismul sa se obisnuiasca cu noile ore de desteptare, respectiv culcare, cateva zile. Iesi prin parcuri, incepe usor-usor sa incerci sa faci o tractiune, doua. Si sa nu uitam, nu poti sa te apuci de miscare, in adevaratul sens al cuvantului, atat timp cat nu ai o alimentatie echilibrata si bine stabilita.

Succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate