Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ingheata PC-ul in jocuri (freeze)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Sistemul contine asa
i5 4570
1 placuta RAM 4 GB DDR3 1600 Mhz
Asrock b85 pro 4
Grafica integrata : hd 4600
Seasonic G series 360 W
Problema este noua, pana in aceasta saptamana nu mi se bloca in jocuri. Se blocheaza cam 2 secunde dupa care isi revine si face si zgomotul ala "propriu".

Ce am facut eu ?
Am testat placuta de RAM cu Memtest 86+ timp de 1 ora si nu a gasit nimic (Pass 1 & 2)
Am verificat hard disk-ul de erori cu HD Tune Pro si iar nu a gasit nimic. Tot in HD tune, la Health, toate statusurile sunt OK.
Am desfacut carcasa sa ma uit de condensatoare umflate pe placa de baza si nimic.
Am schimba cablul Sata de la HDD cu altul si l-am introdus intr-un port nou.
Dupa ce am facut toate astea, am crezut ca s-a rezolvat dar jocul (Portal) iar s-a blocat.
In toate jocurile din ultima saptamana (HL 2, HL 2 Episodul 1 si 2) iar acum Portal am avut problema asta. Toate sunt cumparate de pe Steam (nu sunt piratate).
De la ce sa fie ? Temperatura procesorului in momentul asta este de 35-38 grade (cooler stock si pasta termoconductoare proprie).
* Sa imi inghete PC-ul, s-a intamplat doar in jocuri. Cand stau pe net si fac orice altceva nu se blocheaza.
Ce parere aveti ?

Attached Files


Edited by IrishRiver, 23 April 2014 - 18:36.


#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
As sugera sa incerci alta sursa, sa te uti cu atentie sa nu ai condensatori umflati pe placa de baza, pe placa video sau in sursa.

#3
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Pe placa de baza, toti condensatorii aia mici sunt ok, nu au nimic, m-am uitat la ei.
Placa video este integrata daca te uiti mai bine la primul post.
In sursa? daca o deschid nu pierd garantia ?

#4
findus2000

findus2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 18.06.2012
Curata pc aceasi problema rezolvarea curatarea de praf a unitati centrale (procesor, cooler, gpu video daca ai placa video integrata )

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Testeaza placutele de RAM cu memtest, verifica temperaturile cand te joci.

http://www.cpuid.com.../hwmonitor.html

#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Evident ca pierzi garantia daca o desfaci. Au niste etichete care au rol de sigiliu. Incearca cu alta sursa mai puternica si vezi daca se comporta la fel. Mai verifica temperaturile de pe CPU si GPU si daca sunt mari incearca sa schimbi pasta termoconductoare. Verifica daca iti functioneaza ventilatoarele de pe coolerele CPU-lui si GPU-lui, Sufla calculatorul de praf(daca n-ai facut asta deja).

Edited by tandrei99, 23 April 2014 - 19:00.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://forum.softped...9717-memtest86/

EU nu vad ce ar putea sa sufle la PC-ul acela, ca mai mult de 10 luni pot sa fac pariu ca nu are.

#8
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Am testat deja.
Cititi primul post de la inceput pana la sfarsit.
Primul lucru ce il voi face, va fi sa schimb pasta termoconductoate cu una mai de calitate dar si cooler-ul.

Edited by IrishRiver, 23 April 2014 - 19:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate