Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

traf 250w pentru amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
buna! am doua trafuri , aici poze http://imageshack.co...5/9048/nqvs.jpg , http://imageshack.co...8/3636/rldj.jpg , http://imageshack.co...4/3263/jmh6.jpg si vreau sa relizez pe vara un amplificator audio cu ele , nu am idee ce tranzistori functioenaza la asa tensiune.Apropo la 220v trafurile scot 80v, ma poate cineva sfatui ce amplficator sa fac cu aceste doua trafuri?

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Nu le poti folosi prea usor la amplificatoare. Tensiunea debitata este mare si puterea mica pentru aceasta tensiune,
Poti incerca insa sa conectezi primarul trafului la 230V in loc de 380V cum sunt ele calculate sa lucreze.Masori apoi tensiunea din secundar care ar trebui sa scada pe la vreo 70v in loc de 127.
Cauti o schema cu Mosfeti care sa reziste la tensiunea de alimentare care rezxulta dupa redresarea si filtrarea celor 70V adica aproximativ 2x100v curent continuu. Spun 2x100 v deoarece vei folosi ambele trafuri inseriate pentru a obtine o tensiune simetrica asa cum cer cele mai multe scheme moderne.
Sfatul meu este sa renunti la ideea de a face ceva cu aceste trafuri pentru ca va iesi o chestie ciudata si costisitoare(iti trebuie condensatori de filtraj care sa reziste la peste 100V si care sa aiba valoare mare iar astia costa mult si se gasesc greu).
Vinde-le si cu banii primiti la care mai pui ceva cauti un traf recuperat dintr-un amplificator mai vechi care dupa redresare sa-ti asigure un 2x45-55Vcc. Cu el poti sa-ti faci un amplificator care sa debiteze 120-150w pe canal pe o sarcina de 8 ohmi.

Edited by tandrei99, 23 April 2014 - 18:20.


#3
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
pai am specificat ca la 220 scoate 80v, oricum mersi de ajutor, ai idee cam ce pret sa le pun la amandoua?

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Scuze. Daca scot 80V renunta la idee. Legat de pret consider ca tine de cerere si oferta. Cererea pentru un traf care sa scoata 80Vca este mica deci pretul obtinut va fii mic. Daca obtii 40 de lei /bucata ar fii un pret excelent in opinia mea. Tu esti insa cel care vinde deci poti cere mai mult. Daca nu poti sa vinzi atunci mai scazi pretul.
Ar mai fii optiunea de a le rebobina dar e prea costisitoare si cred eu ca nu e demna de luat in seama. Cauta sa le vinzi sau sa faci un schimb.

Edited by tandrei99, 23 April 2014 - 20:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate